Προς το περιεχόμενο

Αντιμέτωπη με συλλογική αγωγή η Apple επειδή εξανάγκαζε πελάτες της να αγοράζουν νέους φορτιστές για το iPhone


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το εμφανίζει όταν δεν έχεις τον original αντάπτορα. Οπότε ας πάρει φόρα γιατί στάνταρ έπαιρνε μούφα φορτιστές η κυράτσα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Solatorobo είπε

Η Μόνικα είναι αυτή που αν της καίγονταν το κινητό με μη γνήσιο φορτιστή θα έκανε μήνυση στην apple που δεν της έβγαλε το εν λόγω μήνυμα στην οθόνη όταν το έβαλε να φορτίσει.Και μετά οι επιστήμονες ψάχνουν τον κρίκο της αλυσίδας που ενώνει τον πίθηκο με τον σύγχρονο άνθρωπο.Το οτι είναι και από Καλιφόρνια το κάνει ακόμα χειρότερο.

Και για οποιον εχει δει το "The Staircase" στο Netflix ειμαι σιγουρος οτι η κυρια Μονικα ειναι φτυστη η αδερφη της αποθανουσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Darthrevan7 είπε

Αυτό το εμφανίζει όταν δεν έχεις τον original αντάπτορα. Οπότε ας πάρει φόρα γιατί στάνταρ έπαιρνε μούφα φορτιστές η κυράτσα.

Πόσες φορές να το πούμε, αυτό το μήνυμα το βγάζει αν έχεις καλώδιο no-name κινέζικο που πουλιέται σε ποσότητες με 1€ και σου χαλάει την μπαταρία. Ο αντάπτορας δεν παίζει τόσο ρόλο όσο το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, Lezantas26 said:

τα καλα του μπιλ ξεκινησες κι εσυ?

δηλαδη επειδη δε συμβαινει σε σενα σημαινει οτι δε συμβαινει σε κανεναν αλλο?

και επειδη παιζει να κολλησες και τη δευτερη "νοσο" του μπιλ να σε προλαβω, καμια σημασια δεν εχει για τη μονικα αμα συμβαινει σε πολλους, σε λιγους, ή μονο σ αυτην. απο τη στιγμη που υπαρχει διαμαχη μπορει να το παει δικαστικα και αυτο εκανε.

Χαλαρώστε λίγο και μη γίνεστε παράλογοι μόνο και μόνο για να αρχίσουμε τα γνωστά Vs... Μην τσακωθούμε και με ...τη λογική! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Δηλαδή το δικό της iPhone έλαβε άλλη ενημέρωση από εμάς τους υπόλοιπους. Αυτό να καταλάβω δηλαδή, iPad Mini, iPhone 6S, SE, 7 και 8 δεν έχουν πρόβλημα με τα καλώδια αλλά της Μόνικας έχει, ενώ τρέχουν την ίδια έκδοση iOS. Μήπως να κοιτούσε το καλώδιο της?

Πάμε πάλι, υπάρχουν καλώδια lightning που κοστίζουν 5-6€ το πολύ πχ Baiscs της Amazon και λειτουργούν άψογα. Το χρέπι καλώδιο σου χαλάει την μπαταρία και βάζει σε κίνδυνο και την ζωή σου σε περίπτωση που πάρει φωτιά η μπαταρία. Αν εσύ φορτίζεις τα κινητά σου με 0,50€ καλώδια εγώ δεν το κάνω. Προσωπικά θα πάρω από κάποιον κατασκευαστή με λίγα ευρώ παραπάνω ένα καλώδιο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μπροστά στα μάτια μου έλιωσε φορτιστής μαζί με την θύρα του iPhone σε iPhone 4 που του είχε βάλει γνωστός No name καλώδιο  των 0,50€. 

που να ξερω τι διαφορετικο εχει το καθε "ιδιο" κινητο? τα παντα μπορει να ναι διαφορετικα

σωστα το πες, προσωπικα, που κολλαει το μηλο και θα σ πει τι καλωδιο να βαλεις? στο κινητο μεσα υπαρχουν αισθητηρες για τα παντα, αρα δε παιζει αυτο που λες. αμα τωρα το καλωδιο ειναι γτπ και καει ειναι αδιαφορο για το μηλο και το καθε μηλο.

στη τελικη που το ξερει το μηλο αμα ενα καλωδιο ειναι αρκετα καλο ή οχι? μονο αμα το χουν τεσταρει, αρα κ εχουν βαλει τη "σφραγιδα" τους, ολα τα υπολοιπα θα πρεπει να τα απαγορευσουν και ας ειναι καλυτερα απ τα αυθεντικα.. αμα σ ακουγεται λογικο αυτο παω πασο, αλλα μη γκρινιαζεις αμα καμια μερα τα καλωδια σου σταματησουν να λειτουργουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

που να ξερω τι διαφορετικο εχει το καθε "ιδιο" κινητο? τα παντα μπορει να ναι διαφορετικα

σωστα το πες, προσωπικα, που κολλαει το μηλο και θα σ πει τι καλωδιο να βαλεις? στο κινητο μεσα υπαρχουν αισθητηρες για τα παντα, αρα δε παιζει αυτο που λες. αμα τωρα το καλωδιο ειναι γτπ και καει ειναι αδιαφορο για το μηλο και το καθε μηλο.

στη τελικη που το ξερει το μηλο αμα ενα καλωδιο ειναι αρκετα καλο ή οχι? μονο αμα το χουν τεσταρει, αρα κ εχουν βαλει τη "σφραγιδα" τους, ολα τα υπολοιπα θα πρεπει να τα απαγορευσουν και ας ειναι καλυτερα απ τα αυθεντικα.. αμα σ ακουγεται λογικο αυτο παω πασο, αλλα μη γκρινιαζεις αμα καμια μερα τα καλωδια σου σταματησουν να λειτουργουν

Διαβάζεις τι γράφεις; Επειδή εσύ δεν θες να δώσεις πάνω απο 0,50€ για ένα καλώδιο, θα πρέπει η κάθε εταιρία που έχει βάλει προστασία στην θύρα φόρτισης, να την αφαιρέσει για να έχουμε πάλι εκρήξεις και μετά να φάει μήνυση γιατί δεν προστάτεψε τον πελάτη. δεν βρίσκω τα 5€ υπερβολικό πόσο για ένα καλώδιο. Προτιμώ να πάρω ένα πιστοποιημένο καλώδιο από κάποιο κινέζικο No-name που θα βάλει την συσκευή μου και την ζωή μου σε κίνδυνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Χαλαρώστε λίγο και μη γίνεστε παράλογοι μόνο και μόνο για να αρχίσουμε τα γνωστά Vs... Μην τσακωθούμε και με ...τη λογική! :) 

προσπαθω οσο μπορω να μαι αντικειμενικος. οπως εξηγησα η μονικα (την εχουμε ματιασει :P) χεστηκε αμα ο φορτιστης του λεζαντα, του μπιλ και του πλαπουτα λειτουργουν καλα. ο δικος της δεν.. και αποφασισε να κανει μηνυση. που ειναι το περιεργο?

υποψη οτι εκανε τη μηνυση δε σημαινει θα κερδισει κι ολας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν το πε κανένας ακόμα, θα το πω εγώ:

 

Αν είχες Μεσεντέ θα έβαζες υποδεέστερα λάστιχα απο Λιντλ και Καρφουρ? Ποιός δεν θα προτιμούσε να δει το πρίμιουμ αμάξι του να αρνηθεί να πάρει μπρός με μη εγκεκριμένα λάστιχα και να τον προστατέψει από την λάθος επιλογή ελαστικών? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Plapoutas είπε

Διαβάζεις τι γράφεις; Επειδή εσύ δεν θες να δώσεις πάνω απο 0,50€ για ένα καλώδιο, θα πρέπει η κάθε εταιρία που έχει βάλει προστασία στην θύρα φόρτισης, να την αφαιρέσει για να έχουμε πάλι εκρήξεις και μετά να φάει μήνυση γιατί δεν προστάτεψε τον πελάτη. δεν βρίσκω τα 5€ υπερβολικό πόσο για ένα καλώδιο. Προτιμώ να πάρω ένα πιστοποιημένο καλώδιο από κάποιο κινέζικο No-name που θα βάλει την συσκευή μου και την ζωή μου σε κίνδυνο.

τι?

διαβαζεις ΕΣΥ τι γραφω? ποτε ειπα να αφαιρεσουν μετρο ασφαλειας του κινητου? το ακριβως αντιθετο, τα μετρα αυτα σου επιτρεπουν να βαλεις οτι βλακεια καλωδιο θες απανω και δε θα σ σκασει στα χερια.

οποτε το μηλο ειναι καλυμενο, και δεν εχει κανενα λογο να απαγορευει καλωδια. και αν πρεπει να τα κοψει τοτε το μονο "σωστο" θα ηταν να κοψει ΟΛΑ οσα δεν εχει ελεγξει, ακομα και αν ειναι καλυτερα απ το αυθεντικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Διαβάζεις τι γράφεις; Επειδή εσύ δεν θες να δώσεις πάνω απο 0,50€ για ένα καλώδιο, θα πρέπει η κάθε εταιρία που έχει βάλει προστασία στην θύρα φόρτισης, να την αφαιρέσει για να έχουμε πάλι εκρήξεις και μετά να φάει μήνυση γιατί δεν προστάτεψε τον πελάτη. δεν βρίσκω τα 5€ υπερβολικό πόσο για ένα καλώδιο. Προτιμώ να πάρω ένα πιστοποιημένο καλώδιο από κάποιο κινέζικο No-name που θα βάλει την συσκευή μου και την ζωή μου σε κίνδυνο.

οκ για πες τώρα ποια άλλη εταιρία έχει βάλει προστασία πλην της apple και πόσες είναι οι περιπτώσεις εκρήξεως λόγο καλωδίου στα android, πες μας για το 2018 μόνο, πες μας για μία εταιρία η οποία είναι και "επιρρεπής" στις εκρήξεις, στα 300 εκατομμύρια συσκευές samsung πόσες εκρήξεις είχαμε όπου χρεώθηκαν σε καλώδια? Να δούμε ρε φίλε πόσο χαζή είναι η συγκεκριμένη εταιρία δλδ όχι τίποτα άλλο!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκοπευω να αγορασω ΓΝΗΣΙΟ μηλο και ΓΝΗΣΙΟ φορτιστη και ΓΝΗΣΙΟ καλωδιο.

Πρεπει να αγορασω και καμια γνησια πριζα στον τοιχο για να φορτισω ?

Αυτες που εχω σπιτι κανουν ?

Schuko_plug_and_socket.png

Επεξ/σία από stefanos_th
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, JcD είπε

Ρε'σεις όλοι που δικαιολογείτε το γεγονός της μη αποδοχής μη αυθεντικού καλωδίου για φόρτιση, κάτι τέτοια έχουν δώσει την γενική αίσθηση ότι η συγκεκριμένη εταιρία δημιουργεί προβλήματα για να πουλάει τις λύσεις.! Εμείς οι υπόλοιποι που φορτίζουμε τα android του χιλιάρικου με καλώδια 0.50 ευρώ από το ebay χαζοί είμαστε? Εγώ που χρειάζομαι 3 καλώδια στο σπίτι, δύο στο αυτοκίνητο κι άλλα δύο στην δουλειά για να υπάρχουν πόσα θα έπρεπε να σκάσω σε καλώδια δλδ?

αφου αγοραζεις απο το ebay παρε ενα https://www.ebay.com/itm/LCD-USB-Detector-Voltmeter-Ammeter-Power-Capacity-Tester-Voltage-Current-Meter/292076965244?epid=5021282085&hash=item440124cd7c:g:gigAAOSwc-tY5Fqv:rk:7:pf:0 και θα τριβεις τα ματια σου με τις διαφορες που θα δεις σε διαφορα καλωδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

σκοπευω να αγορασω ΓΝΗΣΙΟ μηλο και ΓΝΗΣΙΟ φορτιστη και ΓΝΗΣΙΟ καλωδιο.

Πρεπει να αγορασω και καμια γνησια πριζα στον τοιχο για να φορτισω ?

Αυτες που εχω σπιτι κανουν ?

Schuko_plug_and_socket.png

Σαφώς και όχι, ιδού οι αυθεντικές πρίζες apple για να κάνεις σωστά την δουλειά σου...
plugs.jpg.8387e6c73000e37fc76b8b63146d45c7.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, Lezantas26 said:

προσπαθω οσο μπορω να μαι αντικειμενικος. οπως εξηγησα η μονικα (την εχουμε ματιασει :P) χεστηκε αμα ο φορτιστης του λεζαντα, του μπιλ και του πλαπουτα λειτουργουν καλα. ο δικος της δεν.. και αποφασισε να κανει μηνυση. που ειναι το περιεργο?

υποψη οτι εκανε τη μηνυση δε σημαινει θα κερδισει κι ολας.

Από όσο ξέρω τα lightning καλώδια έχουν μέσα τους και κάποιο chip έτσι ώστε να πιστοποιούνται από το iOS και γι'αυτό εμφανίζεται το σχετικό μήνυμα σε όλα τα υπόλοιπα. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...