Προς το περιεχόμενο

Αντιμέτωπη με συλλογική αγωγή η Apple επειδή εξανάγκαζε πελάτες της να αγοράζουν νέους φορτιστές για το iPhone


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η κουβεντα εδω και ποσες σελιδες παει αλλου, εν ετη 2019 καποιοι πιστευουν οτι η apple κατασκευαζει καλωδια, ουτε καν βιδες φτιαχνει ξυπνηστε πια επιτελους, κατα δευτερον το μυνημα αυτο το βγαζει σε φορτιστη και οχι σε καλωδιο, τριτον δεν υπαρχει γνησιος φορτιστης ουτε καλωδιο apple.

Πουλαω σε οποιον θελει με 17 ευρω φορτιστη που εχει πανω το μηλαρακι στο 1Α και 22 στα 2.4Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Αυτό δεν σημαίνει οτι ο γνήσιος φορτιστής δεν είναι καλός,απλά δίνει το ρεύμα που χρειάζεται το Lumia,λιγότερο απο όσο χρειάζεται το P8 Lite λόγω διαφοράς της χωρητικότητας της μπαταρίας.Το Lumia έχει μπαταρία 1905 mAh και το P8 lite 2.200 mAh.

Λογικά ο φορτιστής του Lumia είναι 1 Amper ενώ του P8 lite 1.5 Amper.Σωστά;Τα Volt όμως πρέπει να είναι τα ίδια η ίσως λιγότερα,αν είναι παραπάνω πιθανόν να γίνει ζημιά στο κινητό.

Φορτίζω 1 S4 mini Plus με φορτιστή Samsung 0.5 Ampere αντί με τον δικό του που είναι 1 Ampere και η μπαταρία του μετά τα 2.5-3 χρόνια άρχισε να γίνεται αισθητή η πτώση της,με τον δικό του λίγες φορές το φόρτισα,όταν ήθελα πιο γρήγορα.Οσο πιο λίγα τα Amper του φορτιστή,τόσο περισσότερο κρατάει η μπαταρία.

Και οι δυο φορτιστες 1Α λενε αλλα του νοκια ειναι μουφα, τα αμπερ παιζουν ρολο , αμα βαλεις ταχυφορτιστη 2Α θα χαλασει το κινητο σιγα σιγα δεν ειναι μονο τα βολτ επισης σωστα λες αν φορτιζεις το κινητο με πιο αργο φορτιστη κραταει πιο πολλα χρονια η μπαταρια, ομως dude σε 2-3 χρονια θα παει σε κανενα ανηψακι το κινητο των 100-150 ευρω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, FELIX είπε

και αυτο ειναι ενα παρομοιο με κοστος 4,5ε και μπορεις να το ρυθμισεις μολις ολοκληρωθει η φορτιση να κοψει την παροχη,η να του ορισεις ποση ωρα να δωσει ρευμα,ωστε να το αφηνεις ολη νυχτα χωρις να χαλαει την μπαταρια.απλα την επομενη φορα πρεπει να πατησεις το κουμπακι για να ξεκινισει.

s-l1600.jpg.08db87b812251b5698b2a5399678048a.jpg

Άρα καταλαβαίνουμε και με το post σου ότι  αν ήθελε η εταιρία να σε προστατέψει θα σου έδινε κάτι τέτοιο αν δεν το εισήγαγε μέσα στην συσκευή .
Έχεις link για το συγκεκριμένο ;

9 ώρες πριν, georgepppo είπε

Και οι δυο φορτιστες 1Α λενε αλλα του νοκια ειναι μουφα, τα αμπερ παιζουν ρολο , αμα βαλεις ταχυφορτιστη 2Α θα χαλασει το κινητο σιγα σιγα δεν ειναι μονο τα βολτ επισης σωστα λες αν φορτιζεις το κινητο με πιο αργο φορτιστη κραταει πιο πολλα χρονια η μπαταρια, ομως dude σε 2-3 χρονια θα παει σε κανενα ανηψακι το κινητο των 100-150 ευρω 😛

Κάτσετε λίγο, διότι για κάποιους η τεχνολογία έχει μείνει τότε που τα  Nokia είχαν εξωτερική κεραία και αν τα άφηνες πάνω από μια μέρα στον φορτιστή έσκαγαν! Δες είναι μόνο ο @georgepppo την έχετε πιπιλίσει κι άλλοι αυτή την καραμέλα. Με τον tester που ανέφερα παραπάνω, με ένα φορτιστή xiaomi και ένα καλώδιο 3ου κατασκευαστή θα τοποθετήσω ένα redmi note 5 και ένα Samsung S4 mini( έχει καμένη οθόνη αλλά είναι ανοικτό εκείνη την στιγμή ) στον ίδιο φορτιστή. Με την παραπάνω λογική πρέπει να τραβάνε και τα δύο κινητά 5V 2Ah μιας και ο φορτιστής τόσα δίνει .

Τα αποτελέσματα τα ανεβάζω στο imgur μιας και είναι πάνω από 2MΒ οι φωτογραφίες

Γιατί δεν το κάνουν; Τα νούμερα που αναγράφει ένας φορτιστής πάνω, είναι η Τάση (Volt ή V) στην οποία δουλεύει και τα μέγιστα Ampere ( A ) τα οποία μπορεί να αποδώσει. Το κινητό και γενικότερα οι συσκευές τραβάνε όσο θέλουν για την συγκεκριμένη τάση

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταξη μετά από αυτό που διάβασα θα σκεφτώ και εγώ κάτι (ότι να ναι (!) και θα κάνω αγωγή στην Apple)

 Στο σπίτι έχω 2 6s και ένα 8plus . Τον φορτιστή του 8plus δεν τον έβγαλα καν από το κουτί . Σφραγισμένος είναι ..Φορτιζω με τους 2 των 6s...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, JcD είπε

Ρε'σεις όλοι που δικαιολογείτε το γεγονός της μη αποδοχής μη αυθεντικού καλωδίου για φόρτιση, κάτι τέτοια έχουν δώσει την γενική αίσθηση ότι η συγκεκριμένη εταιρία δημιουργεί προβλήματα για να πουλάει τις λύσεις.! Εμείς οι υπόλοιποι που φορτίζουμε τα android του χιλιάρικου με καλώδια 0.50 ευρώ από το ebay χαζοί είμαστε? Εγώ που χρειάζομαι 3 καλώδια στο σπίτι, δύο στο αυτοκίνητο κι άλλα δύο στην δουλειά για να υπάρχουν πόσα θα έπρεπε να σκάσω σε καλώδια δλδ?

Αν για τον οποιονδήποτε λόγω σου καεί η συσκευή από τη φόρτιση χρησιμοποιώντας καλώδιο των 50 λεπτών που λες, θα σου έφταιγε η Samsung ή το καλώδιο σου? 

Δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω πώς κάποιος που αφιερώνει ένα σημαντικό ποσό των χρημάτων του για μία συσκευή, είναι ο ίδιος που μετά τσιγκουνεύεται τα 10/20 ευρώ για να πάρει ένα αυθεντικό αξεσουάρ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Αν για τον οποιονδήποτε λόγω σου καεί η συσκευή από τη φόρτιση χρησιμοποιώντας καλώδιο των 50 λεπτών που λες, θα σου έφταιγε η Samsung ή το καλώδιο σου? 

Δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω πώς κάποιος που αφιερώνει ένα σημαντικό ποσό των χρημάτων του για μία συσκευή, είναι ο ίδιος που μετά τσιγκουνεύεται τα 10/20 ευρώ για να πάρει ένα αυθεντικό αξεσουάρ....

Έλα αφήστε τα αστεία επιτέλους, δεν καίγονται συσκευές από φθηνά καλώδια, δεν κουβαλάνε τριφασικό τα usb, καμιά άλλη εταιρία πλην της apple δεν τα κάνει αυτά, και στο κάτω κάτω  είναι δικαίωμα μου το πως θα φορτίσω και θα φροντίσω την συσκευή μου, δεν είναι δουλειά ούτε της apple ούτε της samsung το τι κάνω μετά της απομακρύνσεως εκ του ταμείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, chris80 είπε

ΑΑΑΑ Ναι!

Ξεχάσαμε να σας πούμε ότι τα τηλέφωνα της APPLE ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΟΥΝ με ότι να ναι (universal)καλώδια!!!Πρέπει να είναι της APPLE αυτά με τον  καλό χαλκό μέσα,όχι μούφες κλπ.

Chris, το μόνο που πρέπει να έχουν είναι την ένδειξη MFi … Σταμάτα να παραπληροφορείς τον κόσμο γιατί απο τα λεγόμενά σου κάνει μπάμ οτι κυκλοφορείς με Ανδροϊδές κινητό ...

22 ώρες πριν, JcD είπε

Ρε'σεις όλοι που δικαιολογείτε το γεγονός της μη αποδοχής μη αυθεντικού καλωδίου για φόρτιση, κάτι τέτοια έχουν δώσει την γενική αίσθηση ότι η συγκεκριμένη εταιρία δημιουργεί προβλήματα για να πουλάει τις λύσεις.! Εμείς οι υπόλοιποι που φορτίζουμε τα android του χιλιάρικου με καλώδια 0.50 ευρώ από το ebay χαζοί είμαστε? Εγώ που χρειάζομαι 3 καλώδια στο σπίτι, δύο στο αυτοκίνητο κι άλλα δύο στην δουλειά για να υπάρχουν πόσα θα έπρεπε να σκάσω σε καλώδια δλδ?

 Τι είπες μόλις τώρα JcD αγόρι μου ? Είσαι σοβαρός ? Αγοράζεις κινητό του χιλιάρικου και τολμάς να λες πως ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ να αγοράζεις καλώδια της τσας-πού των 0.50 λεπτών ? Αμα εγω τωρα σου πω οτι θελω να σου καει το κιν θα είμαι κακός ε ? Ε ρε βέργα που θέλετε μερικοί…  Το 2013 που αγόρασα το iPhone 5S χρειαζόμουν 10 Lightning Cables… Αυτοκίνητα, Σπίτι,Γραφείο,Power Banks, Εξοχικό… Σε πληροφορώ οτι τα αγόρασα 20 ευρώ το ένα… Η καλύτερη κίνηση που έκανα ποτέ… τα έχω λιώσει στη χρήση… Δεν καταλαβαίνουν μια, Είναι Braided 30'000 Bend Cycles…. και γελάω με τους γύρω γύρω που στα 5 ταξίδια που θα κάνουν τους σκανε τα καλωδια και μενουν χωρις κινητο στο τερμα του πουθενα…. Εν κατακλείδι φίλε… Αν θες να δίνεις 0.50 για καλώδιο πάρε PoCoPhone… Αλλιώς είναι απλά ντροπή ...

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Άρα καταλαβαίνουμε και με το post σου ότι  αν ήθελε η εταιρία να σε προστατέψει θα σου έδινε κάτι τέτοιο αν δεν το εισήγαγε μέσα στην συσκευή .
Έχεις link για το συγκεκριμένο ;

Κάτσετε λίγο, διότι για κάποιους η τεχνολογία έχει μείνει τότε που τα  Nokia είχαν εξωτερική κεραία και αν τα άφηνες πάνω από μια μέρα στον φορτιστή έσκαγαν! Δες είναι μόνο ο @georgepppo την έχετε πιπιλίσει κι άλλοι αυτή την καραμέλα. Με τον tester που ανέφερα παραπάνω, με ένα φορτιστή xiaomi και ένα καλώδιο 3ου κατασκευαστή θα τοποθετήσω ένα redmi note 5 και ένα Samsung S4 mini( έχει καμένη οθόνη αλλά είναι ανοικτό εκείνη την στιγμή ) στον ίδιο φορτιστή. Με την παραπάνω λογική πρέπει να τραβάνε και τα δύο κινητά 5V 2Ah μιας και ο φορτιστής τόσα δίνει .

Τα αποτελέσματα τα ανεβάζω στο imgur μιας και είναι πάνω από 2MΒ οι φωτογραφίες

Γιατί δεν το κάνουν; Τα νούμερα που αναγράφει ένας φορτιστής πάνω, είναι η Τάση (Volt ή V) στην οποία δουλεύει και τα μέγιστα Ampere ( A ) τα οποία μπορεί να αποδώσει. Το κινητό και γενικότερα οι συσκευές τραβάνε όσο θέλουν για την συγκεκριμένη τάση

'Ετσι μαν ! Σωστότατος ! Πάντως πέρα απο την πλάκα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ που έχεις ΤΑΦ LeGrand σε παραδέχομαι ! Insane Quality ! xD !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βλεπω το θεμα συνεχιζει, και οχι μονο, αλλα πολλοι δεν εχουν ιδεα απο ηλεκτρολογικα και τα χουν παρει απο φοβο... τι ειναι το καλωδιο (ρευματος μονο) ρε παιδια? και με λιγοτερο απο 5 ευρω μια χαρα καλωδια βρισκεις. δεν συζηταμε για κατι πολυπλοκο να πεις οτι πληρωνεις RnD και ιστοριες, οτι παραπανω δινεις για καλωδιο ΡΕΥΜΑΤΟΣ το οποιο ειναι στα σωστα V και A για τη συσκευη σου ειναι απλα μαρκετινγκ.

τονιζω συνεχεια το "ρευματος", διοτι αμα μεταφερει και πληροφορια μετα παμε αναγκαστικα σε κατι πιο ακριβο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, LionRulesGR είπε

Chris, το μόνο που πρέπει να έχουν είναι την ένδειξη MFi … Σταμάτα να παραπληροφορείς τον κόσμο γιατί απο τα λεγόμενά σου κάνει μπάμ οτι κυκλοφορείς με Ανδροϊδές κινητό ...

 Τι είπες μόλις τώρα JcD αγόρι μου ? Είσαι σοβαρός ? Αγοράζεις κινητό του χιλιάρικου και τολμάς να λες πως ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ να αγοράζεις καλώδια της τσας-πού των 0.50 λεπτών ? Αμα εγω τωρα σου πω οτι θελω να σου καει το κιν θα είμαι κακός ε ? Ε ρε βέργα που θέλετε μερικοί…  Το 2013 που αγόρασα το iPhone 5S χρειαζόμουν 10 Lightning Cables… Αυτοκίνητα, Σπίτι,Γραφείο,Power Banks, Εξοχικό… Σε πληροφορώ οτι τα αγόρασα 20 ευρώ το ένα… Η καλύτερη κίνηση που έκανα ποτέ… τα έχω λιώσει στη χρήση… Δεν καταλαβαίνουν μια, Είναι Braided 30'000 Bend Cycles…. και γελάω με τους γύρω γύρω που στα 5 ταξίδια που θα κάνουν τους σκανε τα καλωδια και μενουν χωρις κινητο στο τερμα του πουθενα…. Εν κατακλείδι φίλε… Αν θες να δίνεις 0.50 για καλώδιο πάρε PoCoPhone… Αλλιώς είναι απλά ντροπή ...

'Ετσι μαν ! Σωστότατος ! Πάντως πέρα απο την πλάκα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ που έχεις ΤΑΦ LeGrand σε παραδέχομαι ! Insane Quality ! xD !

Ντρέπομαι αγορίνα μου τι να πω, αγόρασα μία πεντάδα  κινεζικά usb c πριν τρια χρόνια από το ebay για μισό ευρώ το κομμάτι και μέχρι σήμερα δεν έχω χρησιμοποιήσει τα μαμά καλώδια και τους φορτιστές που έχουν στις συσκευασίες οι συσκευές! Αφήνω τα ακριβά καλώδια και τις βέργες στους σαδομαζοχιστές που τα προτιμούν...ε και γελάω κι εγώ με την σειρά μου με τους iphonάκηδες και την μη συμβατότητα, και θα γελάω για πολύ ακόμα αφού από τα 5 δεν χάλασε ακόμα κανένα και θα τραβήξουν και μέχρι το note 15 απ'ότι φαίνεται! Αλλά πραγματικά ντρέπομαι, θα έπρεπε να πάρω τα original, μην με πουν και γύφτο στο ινσόμνια! 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, JcD είπε

Ντρέπομαι αγορίνα μου τι να πω, αγόρασα μία πεντάδα  κινεζικά usb c πριν τρια χρόνια από το ebay για μισό ευρώ το κομμάτι και μέχρι σήμερα δεν έχω χρησιμοποιήσει τα μαμά καλώδια και τους φορτιστές που έχουν στις συσκευασίες οι συσκευές! 

Καλα το παραπανω δεν εχει να λεει κατι.

Προφανως και το κανεις αυτο για να τα σπρωχνεις λιγο πιο ευκολα μετα τα κινητα στις αγγελιες.

Δεν ειναι κατι που πρεπει να νιωθεις υπερηφανος,το να χρησιμοποιεις κατωτερης ποιοτητας πραγματα.

Μακαρι να σου κρατησουν και μεχρι το Note 30 δεν ειπε κανεις το αντιθετο,αλλα σιγουρα μονο να νιωθεις περιφανος δεν πρεπει με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2019 στις 2:37 ΜΜ, Plapoutas είπε

Το χρέπι καλώδιο σου χαλάει την μπαταρία και βάζει σε κίνδυνο και την ζωή σου σε περίπτωση που πάρει φωτιά η μπαταρία. Αν εσύ φορτίζεις τα κινητά σου με 0,50€ καλώδια εγώ δεν το κάνω

 

Μπορείς να μας εξηγήσεις πως το κάνει αυτό το χρέπι το καλώδιο; Πως χαλάει την μπαταρία δηλαδή και κινδυνεύει κάποιος μάλιστα να πάρει και φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...