Προς το περιεχόμενο

Google Drive Και σβήσιμο φακέλων αρχείων ξαφνικά...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην προηγούμενη εταιρία που εργαζόμουν τους είχα νοικιάσει 100gb στο google drive και είχα φτιάξει στον server τον απαραίτητο συγχρονισμό από  2 directories τα οποία περιείχαν αρχεία και άλλο 1 directory που περιείχε τα καθημερινά backup (σε zip μορφή) του sql. Μέχρι που έφυγα από την εταιρία όλα καλά.

Εδώ και λίγο καιρό από τα 2 αυτά directories με τα αρχεία χάνονται αρχεία, φάκελοι κλπ κλπ σαν να πηγαίνει κάποιος και να τα σβήνει. Το 1 από αυτά τα directories έχει γίνει map σε 2 pc και το άλλο σε όλους τους άλλους. Κοινώς δεν έχει κανένας πρόσβαση στον server αλλά όλοι μέσω Map drives .

Ο συγχρονισμός που γίνεται στο drive ειναι συνεχής. 24/7 δηλαδή.

Ευτυχώς κάθε φορά που λείπουν αρχεία οι φάκελοι πάμε και τα βρίσκουμε στον κάδο του google drive. 

Το έχετε συναντήσει αυτό ποτέ? Μήπως φταίει ο συνεχής συγχρονισμός? Να το κάνω καλύτερα με schedule 2 φορές πχ την μέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι θα πει δεν έχουν πρόσβαση στον σερβερ, αφού τα έχεις κάνει map; Αυτό σημαίνει αντίθετα, ότι έχουν πλήρη πρόσβαση στον σερβερ και συγκεκριμένα στα αρχεία που βρίσκονται σε αυτόν. Ψάξε μήπως το πρόβλημα είναι στα client PCs. Δολιοφθορά, κακή χρήση, ιός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό θα έλεγα και εγώ, αν έχει κάνει map τον φάκελο με τα αρχεία και πιθανών τα pc έχουν δικαιώματα READ/WRITE σε αυτά τα αρχεία, τότε έχουν και δικαιώματα για να κάνουν DELETE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2019 στις 6:59 ΜΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Εδώ και λίγο καιρό από τα 2 αυτά directories με τα αρχεία χάνονται αρχεία, φάκελοι κλπ κλπ σαν να πηγαίνει κάποιος και να τα σβήνει. Το 1 από αυτά τα directories έχει γίνει map σε 2 pc και το άλλο σε όλους τους άλλους. Κοινώς δεν έχει κανένας πρόσβαση στον server αλλά όλοι μέσω Map drives .

Κοινώς έχουν πρόσβαση, και με full δικαιώματα. Εκτός και αν τα έχεις αλλάξει.
Λογικό να χάνεις/χάσεις αρχεία.
Δηλαδή αν μολυνθεί 1 αρχειάκι, συγχρονίζει αμέσως και στο Drive;
Προχειροδουλειά, sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι χρήστες έχουν πρόσβαση στο ένα directory και 2 χρήστες έχουν πρόσβαση σε έναν ακόμη φάκελο. 

Είχαμε πάρει 100gb για το drive και το ξέρω ότι έκανα προχειροδουλειά και δεν το έψαξα περαιτέρω. Από την στιγμή όμως που ειδικά στο ένα directory θα πρέπει να έχουν πρόσβαση όλοι με read/write γιατί έχει σημαντικά αρχεία πως θα σωθεί η κατάσταση? Εγώ πλέον δεν είμαι στην εταιρία και έχω πρόσβαση μόνο απομακρυσμένα στο server. Να κάνω schedule? Τους έχω πει για endpoint , τους έχω πει για να βάλουν firewall και γενικά έχω στείλει τις προτάσεις μου. Αν όμως μολυνθεί ένα αρχείο πως σώνουμε την κατάσταση . Μόνο με schedule?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...