Προς το περιεχόμενο

Reboots ξανά και ξανα


dennissgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που με μπερδεύει ειναι οτι δεν βγάζει 1 συμπτωμα αλλα σήμερα μπορεί να freezaρη και αυριο να κλείνει και να ανοίγει μετα μονος του . Το 2ρο παραπέμπει θερμοκρασίες που σε bios κλτπ η τροφοδοτικο, φαίνονται κανονικές το δεύτερο σε οτιδήποτε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, dennissgr είπε

Αυτο που με μπερδεύει ειναι οτι δεν βγάζει 1 συμπτωμα αλλα σήμερα μπορεί να freezaρη και αυριο να κλείνει και να ανοίγει μετα μονος του . Το 2ρο παραπέμπει θερμοκρασίες που σε bios κλτπ η τροφοδοτικο, φαίνονται κανονικές το δεύτερο σε οτιδήποτε !

Οταν έχεις θέμα με θερμοκρασίες, δεν κάνει επανεκκίνηση....Κλείνει εντελώς..

Αρα ή τροφοδοτικο, ή μητρική..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό ή μητρική φίλε.

Καταρχήν βάλε το καλώδιο του ρεύματος για το PC κατευθείαν σε πρίζα (χωρίς πολύμπριζα) και τσέκαρε ότι είναι καλά σφηνωμένο στο τροφοδοτικό του PC και δεν κουνιέται.

Μετά ρίξε μια ματιά οπτικά στη μητρική, να δεις όλους τους πυκνωτές μήπως είναι κανένας σκασμένος/φουσκωμένος και να τσεκάρεις όλα τα καλώδια ότι είναι καλά κουμπωμένα.

Μετά δοκίμασε με ένα άλλο τροφοδοτικό.

Αν όλα αυτά φαίνονται ΟΚ, κάνε καθαρή εγκατάσταση τα windows με drivers από το site της μητρικής.

Αν εξακολουθεί το πρόβλημα, πας για μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2019 στις 11:42 ΜΜ, MTX είπε

καλησπέρα , καταρχήν κανένας νομος δεν ορίζει κάτι τέτοιο , η εγγύηση συνεχίζει κανονικά από την πρώτη ημερομηνία αγοράς , δηλαδή αν έχει τρία χρονια εγγύηση κάτι και σου χαλάει εσένα  ένα μηνα πριν λήξει η εγγύηση δεν θα σου δώσουνε αλλα τρία χρονια , απλά θα έχεις ότι σου απέμεινε από την ημερομηνία αγοράς , 

δεύτερον και επί του θέματος , αν έχεις windows 10 και έχεις κάνει την τελευταία αναβάθμιση του νοεμβρίου , σε πολλά συστήματα κάνει πολλά τρελα πράγματα , εγώ θα σου πρότεινα αφού αποσυνδέσεις όλο το hardware και το καθαρίσεις καλά καλά μετά να περάσεις windows από την αρχή , δοκίμασε windows 7 64 bit και πες μας πάλι αν εξακολουθεί να το κάνει

Κανεις μεγαλο λαθος φιλε μου και μαλλον σε επιιασαν και κοτσο. Καινουργιοο προιον σημαινει καινουργια φουλ εγγυηση. Εμενα καηκε MSI μητρικη 3 μηνες πριιν την ληξη της εγγυηση και πηρα αντικατασταση και αλλα 3 χρονια εγγυηση

Επεξ/σία από Necrogeddon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι οπως ειπε ο Necrogeddon .  Ο υπολογιστής εφυγε e-shop . Bεβαια ο υπάλληλος στο κατάστημα εκανε τον δύσκολο στο να το δεχθεί , με την παρότρυνση οτι θα μου βγάλουν πιστωτικό γιατι η μητρικη δεν κυκλοφορεί πλεον και που να αγοράζω μνήμες απο την αρχη κτλπ , καλυτερα να μου λείπει ..δηλαδη μου ζηταγε να πετάξω 170 που κοστίζει η μητρικη , με εκνεύρισε για τα καλα..με αυτα τα λεφτα παιρνεις εναν καλο επεξεργαστη και καλουτσικη μητρική ,πλάκα μου κάνει ? ελεος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παλικάρια. 

Να τσεκάρεις οπωσδήποτε το power button!!!! Μεγάλος φονιάς των υπολογιστών!!!! 

Από προσωπική εμπειρία. Σήμερα ημέρα 20/2/2019 πάω να ψάξω κουμπί γιατί και εγώ έχω το ίδιο θέμα.

Υπομονη!!!!  Καλημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Από όσα γράφτηκαν παραπάνω, έχω μείνει με την εντύπωση (χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιος) ότι το πρόβλημα με τις συνεχείς επανεκκινήσεις δημιουργείται επειδή η κάρτα γραφικών που έχεις έχει ιδιαίτερα μεγάλες απαιτήσεις σε ισχύ. Όμως το τροφοδοτικό σου δεν μπορεί να παρέχει όλη αυτή την ισχύ. Έτσι εξηγείται και το γεγονός ότι το πρόβλημα εν μέρει λύθηκε όταν αποφάσισες να χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της μητρικής πλακέτας.
Άρα θεωρώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αντικαταστήσεις το τροφοδοτικό σου, ώστε να παρέχει περισσότερα watt στην κάρτα γραφικών. Επίσης να προσέξεις ώστε να κάνεις όλες τις συνδέσεις ανάμεσα στο (νέο) τροφοδοτικό και την κάρτα γραφικών, ώστε αυτή να τροφοδοτείται πλήρως.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο,

Ο Άσπρος Γάτος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται τα 750 watt(τροφοδοτικο) να φτάνουν για εναμιση χρονο και ενα πρωι να μην ειναι αρκετα  μου φαινετε δύσκολο , δυστυχώς δεν ειχα κάποιο τροφοδοτικό να δοκιμάσω .Με εχει δυσκολέψει οτι δεν έβγαζε το ιδιο σύμπτωμα καθε φορα , οπως εχω ξανα αναφερει ..αλλο σύμπτωμα εβγαζε την μια μερα αλλο την αλλη η ακόμα και κανενα σύμπτωμα για ώρες .Την Δευτερα πριν το παω στο service έλιωνα για 2-3 ωρες στο καινούργιο far cry σε full γραφικά . Ημουν ενα βημα προς πισω να μην τον παω στο σερβισ ! Υ.Γ  Δεν μπορει την μια μερα να κανει μονο  επανεκκινησεις, την επομενη μονο ολικο freezaρισμα και την 3η απολύτως τιποτα απο αυτα . 

Τι εννοεις να τσεκαρω το power button ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 750 watt φτάνουν, εφόσον το τροφοδοτικό δεν έχει βλάβη. Το γεγονός ότι παρουσιάζονται διαφορετικά σφάλματα και όχι μια συγκεκριμένη συμπεριφορά μπορεί να έχει σχέση με βλάβη τροφοδοτικού. Σε τέτοια περίπτωση μπορεί να εμφανίζονται διαφορετικά συμπτώματα ασύνδετα μεταξύ τους και σε άσχετα διαστήματα. Είχα στο παρελθόν τέτοιες περίεργες συμπεριφορές, αρχικά πολύ αραιά και μετά συχνότερα. Τελικά κάποια στιγμή, μετά από πολύ καιρό, φάνηκε ότι το πρόβλημα ήταν στο τροφοδοτικό, το οποίο είχε κάποιους πυκνωτές καμένους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω πυκνωτές υποψιάζομαι μητρική η τροφοδοτικό  γιατι στο παρελθον ειχα παρόμοια θεματακια και ηταν πυκνωτής μητρικής αλλα σε ποιο συντομα διαστηματα οχι μετα απο 1 ωρας χρήσεις !

Γνωριζει καποιος ποσο χρονο παιρνει συνηθως το "service" στο eshop ? Απο χθες το απογευμα υποτιθετε ψαχνουν να δουν τι εχει !

Επεξ/σία από dennissgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dennissgr είπε

Και εγω πυκνωτές υποψιάζομαι μητρική η τροφοδοτικό  γιατι στο παρελθον ειχα παρόμοια θεματακια και ηταν πυκνωτής μητρικής αλλα σε ποιο συντομα διαστηματα οχι μετα απο 1 ωρας χρήσεις !

Γνωριζει καποιος ποσο χρονο παιρνει συνηθως το "service" στο eshop ? Απο χθες το απογευμα υποτιθετε ψαχνουν να δουν τι εχει !

Καταρχήν μην ξεχνάς οτι δεν υπάρχεις μόνο εσύ με hardware στο service τους. Μπορεί να κάνουν γρήγορα αλλά μπορεί και να πάρει πολλές μέρες αν δεν βρίσκουν τι έχει. Παλιά είχα παρόμοιο θέμα και το είχα πάει στο eshop γιατί δεν έβγαζα άκρη. Μία από τα ίδια και το eshop, μιλούσα μαζί τους και μάλιστα μου έλεγαν τι έκαναν κ.λ.π. και εν τέλη μου έκαναν rma τα μισά πράγματα! Πάντως (ορθώς) χρειαζόντουσαν πολύ χρόνο μόνο και μόνο για να αφήνουν το pc να τρέχει είτε μόνο του, είτε με τεστς για να επιβεβαιώσουν οτι έχουν επιδιορθώσει το θέμα. Επομένως υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο.. Έτσι είναι! Απλά μάλλον με καλομαθαν την προηγούμενη φορά που μέσα σε ένα πρωί 1-2 ώρες από την πρώτη κλήση είχε αλλαχτεί η μητρική και μου είχε σταλεί πίσω και την άλλη μέρα τον είχα στα χέρια μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο την μητρική , βλέπουν πρόβλημα και στην κάρτα γραφικών ..εμφάνισε λεει και  συμπτώματα (που εμένα δεν παρουσιαζόντουσαν ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...