Προς το περιεχόμενο

iphone x και εγγυηση


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2019 στις 7:55 ΜΜ, Runner25 είπε

σε πληροφορω για το δευτερο χρονο εγγυησης που ειναι υποχρεωμενη η apple να παρεχει στην ευρωπη δε μου το ειπανε ουτε στην τηλεφωνικη υποστηριξη ουτε στο  κωτσοβολο αντιθετως δοκιμασανε να με αποτρεψουνε λεγοντας οτι εχει παρελθει ο χρονος της εγγυησης και οτι ειναι ενα ετος
απο οσο καταλαβα μαλλονν για επισκευη θα παει και να ειμαι ευχαριστημενος και παλι

Λοιπόν, πάρε ένα τηλέφωνο στο τηλεφωνικό κέντρο της Apple, όπου μιλάνε και ελληνικά στο 00800 44145417. Εξήγησέ τους τι συμβαίνει αναλυτικά, λέγοντάς τους ακόμα και πως ο Κωτσόβολος σου αρνήθηκε τον 2ο χρόνο που δικαιούσαι, και προτού προχωρήσεις σε καταγγελία στο Συνήγορο, είπες πρώτα να καλέσεις τον αριθμό εξυπηρέτησης. Btw, στο τηλέφωνο που θα πάρεις, να πατήσεις τον αριθμό που λέει για τεχνική υποστήριξη.

Από εκεί και πέρα, αν είσαι τυχερός, θα σου πούνε να πας σε κάποιον εξουσιοδοτημένο απευθείας, με την απόδειξη αγοράς σου.

Αν φας άκυρο, πηγαίνεις στον Κωτσόβολο και τους το δίνεις. Αν σου αναφέρουν τίποτα, ζητάς διευθυντή και προϊστάμενο. Αν σου πουν τα ίδια, τους το ζητάς εγγράφως. Αν σου ξανά αρνηθούν, επικοινωνείς με τον Συνήγορο του Καταναλωτή όπου κάνεις καταγγελία.

Υ.Γ. Τις τελευταίες μέρες είχα και εγώ ένα θέμα με ένα iphone, και επικοινωνούσα με την τηλεφωνική υποστήριξη, όπου στην αναμονή είχε και μήνυμα που ενημέρωνε πως τα προϊόντα Apple έχουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση 2 χρόνια εγγύηση βάση νομοθεσίας, κτλ κτλ κτλ.

Επεξ/σία από yazidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2019 στις 3:41 ΜΜ, zx1234r είπε

Λογικά θα γίνει επισκευή χωρίς να σε χρεώσουν. Αλλά έτσι για πλάκα πες τους ότι θες καινούργιο να δούμε τι θα πουν.

Δεν ζητας εσυ καινουργια συσκευη, αυτοι το αποφασιζουν. Εχω παρει νεα συσκευη απο μην λειτουργια του FaceID σε  Χ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μου στειλανε τη παρασκευη μυνημα οτι ειναι ετοιμο και οτι μεσα στη βδομαδα θα μου στειλουν να παω να το παρω

θα ενημερωσω εδω για την εκβαση για οποιον αφορα και ενδιαφερεται για το θεμα

να ρωτησω κατι λιγο

εαν παρατηρησω κατι περιεργο πχ μια γρατζουνια (εγω το ειχα τσιλικο) τι να κανω???

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

εαν παρατηρησω κατι περιεργο πχ μια γρατζουνια (εγω το ειχα τσιλικο) τι να κανω???

Τίποτα. Είχες καταγράψει σε photos τη συσκευή πριν τη στείλεις για service? Αν όχι, πως μπορείς να αποδείξεις ότι η γρατζουνιά δεν ήταν ήδη εκεί;

Μπορείς πάντα να παραπονεθείς και να αφήσεις σχετικό feedback στην apple αλλά λογικά δε θα γίνει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι γιατι ειχα καποιες εξελιξεις,

πηρα σημερα τηλ να δω την εκβαση της υποθεσης

και με ενημερωσε ενας υπαλλληλος 

οτι θα γινει αντικατασταση της συσκευσης

ευχαριστω για τη βοηθεια και τις συμβουλες το φορουμ εδω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άλλαξα την οθόνη στο X μου στην Document μέσα σε 15 λεπτά από την ώρα που έφτασα στο service. Το πήγα για πρόβλημα στο πάνω ηχείο που μάλλον  απο σκόνη κλπ "βράχνιασε" αλλά ταυτόχρονα τους ανέφερα πως σε κάποιες άσχετες φάσεις παρατηρούσα πως το swipe στο πάνω μέρος (για τα notifications κλπ) δεν έπιανε, χωρίς όμως να μπορώ να το αποδείξω μιας και δεν γινόταν συχνά.

Συμπλήρωσα την περιγραφή του προβλήματος σε μια σχετική φόρμα της Apple και με ενημέρωσαν πως εγκρίνεται η αντικατάστασή της μέσα από το πρόγραμμα αντικατάστασης οθονών για τα X! Οπότε ταυτόχρονα μαζί με την αλλαγή της οθόνης άλλαξε και το ηχείο μιας και έρχονται σετάκι. 

Προφανώς δεν με χρέωσαν τίποτα. Η συσκευή αγοράστηκε πριν 15 μήνες από την Vodafone και απλά είχα μαζί μου και την απόδειξη με το ΙΜΕΙ. :) 

Το πρόγραμμα αντικατάστασης ισχύει άσχετα από την εγγύηση για 3 χρόνια από την κυκλοφορία του μοντέλου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Runner25 είπε

επανερχομαι γιατι ειχα καποιες εξελιξεις,

πηρα σημερα τηλ να δω την εκβαση της υποθεσης

και με ενημερωσε ενας υπαλλληλος 

οτι θα γινει αντικατασταση της συσκευσης

ευχαριστω για τη βοηθεια και τις συμβουλες το φορουμ εδω

Παντως γενικα απο οσο ξερω αν σου λεει αντικατασταση μαλλον εννοει ανακατασκευασμενη και οχι καινουρια.Για τσεκαρε το.Οχι οτι θα εχεις καποιο θεμα,ισα ισα μου εχουν φερει πολλες ανακατασκευασμενες που λειτουργουν χωρις προβλημα.Απλα για την ενημερωση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nemesiskp said:

Παντως γενικα απο οσο ξερω αν σου λεει αντικατασταση μαλλον εννοει ανακατασκευασμενη και οχι καινουρια.Για τσεκαρε το.Οχι οτι θα εχεις καποιο θεμα,ισα ισα μου εχουν φερει πολλες ανακατασκευασμενες που λειτουργουν χωρις προβλημα.Απλα για την ενημερωση

ναι φυσικα, αυτο το ξερω

ειπαμε μανα μου ειναι large η apple 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα το απογεμα πηγα και το παρελαβα, ηταν με ζελατινες χωρις κουτι ομως χωρις καθολου μπαταρια

το πηρα σεταρα απο πριν το μπακαπ που ειχα και το δουλευω κανονικα

οποτε μπορω να πω τελος καλο ολα καλα

συνηθως δεν ειχα θεματα με συσκευες αππλε ηταν απο τις λιγες φορες που αντιμετωπισα προβλημα ισως και η μοναδικη

και δεν το ειχα δουλεψει και πολυ λογο καποιων εφαρμογων που ηθελα για τη δουλεια και ηταν σε αντροιντ οποτε ειχα ενα διαστημα ενα κινεζικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...