Προς το περιεχόμενο

προσπαθησα να κανω καθαρη εγκατασταση σε λαπτοπ dell και εμπλεξα τα μπουτια μου!


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω ενα λαπτοπ της dell το οποιο δεν εχει θυρα ethernet , εχει μονο usb , προχτες λοιπον αποφασισα να το κανω καθαρη εγκατασταση win και απο εκει και περα να του κανω dual boot για να βαλω και Linux , το λαπτοπ απο την μανα του ειχε ενα δεσδευμενο χωρο 499 mb  αν θυμαμε καλα για recovery κτλ και δεν με αφηνε να επεμβω οπότε και εγώ ανοιξα cmd και με diskpart τα εσβησα ολα εκανα ωραια και καλα τα particion που ηθελα και μετα εκανα εγκατασταση "για κακη μου τυχη  win 7 , 32b"  με σκοπο να βαλω ενα serial key απο ebay που αγόρασα . Εδώ να πουμε οτι το  το μηχανημα φορουσε απο την μανα του win8 64 μπιτ οπότε τα πρόβληματα  που δημιουργήθικαν είναι τα εξης :

  • το αναθεματισμένο λαπτοπ δεν εχει θυρα Ethernet  ωστε να βαλω το serial key και να το ταυτοποιησει στο ιντερνετ οτι ειναι οκ.  Μετα ισως θα μπορουσα  να κανω upgrate η εστω να βαλω τα 7ρια 64 μπιτα ωστε να παιξουν ολοι οι drivers απο το site της dell μιας και δεν υπαρχουν drivers για 7 /32 ..
  • Tωρα οταν παω να ξανακανω εγκατάσταση win 8.1 / 7-64 μου ζηταει πριν ξεκινησει η διαδικασια serial , ομως εγώ προσπαθω να το κανω bootable απο στικακι  και δεν το παιρνει το serial key (υποψιαζομαι οτι θελει διαδυκτιο).
  • δοκιμασα να αλλάξω σκληρό μπας και.. αλλα πάλι τα ίδια!
  • το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν μπορει να βρει ασυρματα δικτυα το λαπτοπ γιατι δεν εχει καν ασυρματο προσαρμογεα ενω τους εχω ενεργοποιησει κτλ.. μαλλον δεν ταιριαξαν οι drivers..

Τι να κάνω ; Υπαρχει τρόπος να συνδεθω με usb κινητο λαπτοπ και να κανω το κινητο κατι σαν ασυρματη κάρτα ή καποια άλλη ιδέα;

υ.π μολις δοκίμασα και με μια usb καρτα ασυρματη αλλα δεν δουλευει , και επίσης τα καλωδιακια της ασυρματης καρτας ειναι οκ ..

 

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κατέβαζα τα windows 10 τα οποία τα κατεβάζεις από την microsoft και γίνονται εγκατάσταση χωρίς serial, θα έβλεπα αν λειτουργούν όλοι οι drivers κανονικά και μόνο αν υπήρχε σημαντικό πρόβλημα θα γύριζα στα 7. Αν πάλι επιμένεις στα 7 ίσως αυτό σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, "πιασε" 1-2 λύσεις

1) στο κινητό σου (εαν ειναι android) μπορείς να ενεργοποιήσεις το tethering, το βαζεις με USB στον υπολογιστή (νομιζω οτι δεν ζητάει drivers) και τραβάει απο εκει ιντερνετ, οποτε κανεις ενεργοποίηση.

2) αγοράζεις μια usb ethernet, μολις κουμπώσεις τραβάει απο εκει drivers κάνει εγκατάσταση οποτε εχεις και ethernet

3) σε άλλο υπολογιστή ετοιμάζεις ενα image στο οποιο πετάς μέσα drivers για δίκτυο και το serial number οποτε το μηχάνημα ξεκινάει με τους drivers... (βλεπε ntlite)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πολύ περίεργο που σου ζηταει serial Και δεν σ'αφήνει να συνεχισεις την εγκατασταση.Εγω το τελευατίο 2μηνο εχω κάνει κάμια 10ρια εγκαταστασεις windows 7 και 10 και αφηνει να προχωρησεις και χωρις κλειδι.Μήπως κάνεις κατι λαθος ή δεν βλέπεις όλες τις επιλογές στην εγκατασταση?

Σχετικά με το ασυρματο προσαρμογεα δες το ID της συσκευης και ψαξε για drivers.Η πες μας το,να σου προτείνουμε καποιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται αυτο που λες μαλλον δεν ξερεις να κανεις εγκατασταση λειτουργικου συστηματος δεν θα σου ζητησει ποτε να βαλεις αναγκαστικα key παιρνα τα windows βαλε 1 priority το usb βαλε και τα linux αν και πρεπει αν θυμαμαι καλα αναγκαστικα να ειναι πρωτη εγκατασταση τα linux και μετα τα windows δεν ειμαι και 100% σιγουρος και αγορασε οπως ειπαν απο πανω μια usb που βγαζει ethernet αλλιως αν εχεις type C παρε Type C που βγαλει ethernet και οταν θα σου ερθει κανεις τα update η microstoft σου δεινει 6 μηνες δωρεαν activated απλα ανοιξε cmd run as administrator και γραψε Slmgr -rearm και αν θες να βλεπεις ποσες μερες και ποσες φορες εχεις ακομα για να το ξανακανεις δεν θυμαμαι ποσες ειναι οι ΜΑΧ φορες που μπορεις να το κανεις απλα γραφεις Slmgr -dlv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, roympos1994 είπε

Δεν γινεται αυτο που λες μαλλον δεν ξερεις να κανεις εγκατασταση λειτουργικου συστηματος δεν θα σου ζητησει ποτε να βαλεις αναγκαστικα key

οεο, κανετε κόντρες ποιος δεν ξέρει...! Τhis is because Windows setup finds out which version to install from the Product Key and hence product key is needed before proceeding with the installation. Δεν εχεις δει μάλλον ποτε installation με πολλές εκδόσεις πάνω... Αναλογα το key διαλέγει τι εκδοση θα σου ενεργοποιήσει, άλλωστε τα media δεν νομίζω να διαφέρουν, όλα ειναι τα ιδια, το ei.cfg ειναι που αλλάζει. Μπορείς να βάλεις καρφωτά pro-home ή να το κάνεις universal και να σε ρωτάει τι εγκατάσταση θες Η να επιλέγει αναλογα το κλειδί

install-any-edition-windows-72.jpg.e7c1a10f6966310f2e543f0796e83c7b.jpg

Σε παλιότερες εκδόσεις σίγουρα ήθελε πρωτα linux και μετά win γιατι το win OS αντικαθιστούσε το loader και δεν εβλεπε εγκατάσταση linux (ηθελε χερακι...) ενώ το αντίστροφο έπαιζε.

 

Επεξ/σία από mpentenis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mpentenis είπε

οεο, κανετε κόντρες ποιος δεν ξέρει...! Τhis is because Windows setup finds out which version to install from the Product Key and hence product key is needed before proceeding with the installation. Δεν εχεις δει μάλλον ποτε installation με πολλές εκδόσεις πάνω... Αναλογα το key διαλέγει τι εκδοση θα σου ενεργοποιήσει, άλλωστε τα media δεν νομίζω να διαφέρουν, όλα ειναι τα ιδια, το ei.cfg ειναι που αλλάζει. Μπορείς να βάλεις καρφωτά pro-home ή να το κάνεις universal και να σε ρωτάει τι εγκατάσταση θες Η να επιλέγει αναλογα το κλειδί

install-any-edition-windows-72.jpg.e7c1a10f6966310f2e543f0796e83c7b.jpg

Σε παλιότερες εκδόσεις σίγουρα ήθελε πρωτα linux και μετά win γιατι το win OS αντικαθιστούσε το loader και δεν εβλεπε εγκατάσταση linux (ηθελε χερακι...) ενώ το αντίστροφο έπαιζε.

Διάβασες τι έγραψε ο φίλος ή έπινες μπύρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρινω ειρωνεία αλλά όχι το λαθος μου...για βοήθα!

 Ο ένας λέει ότι ζητάει κωδικό πριν την εγκατάσταση,ο άλλος απαντάει ότι αποκλείεται να το ζητάει ΠΡΙΝ. παρόλα αυτά αν έχει κατεβάσει πχ ένα DVD Με πειραγμενο το cfg εννοείται οτι το ζηταει, ειδικα στα 8. Στα 7 νομιζω οτι απλα ρωταει τι εκδοση θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...