Προς το περιεχόμενο

Η Activision Blizzard προχωρά σε μαζικές απολύσεις με εκατοντάδες απώλειες προσωπικού


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, nzeppos είπε

"κυρίως εξαιτίας της απρόβλεπτης καταναλωτικής συμπεριφοράς των gamers, απέναντι σε νέες κυκλοφορίες" 

Αν πουλάς σαπίλες, σαπίλες θα λάβεις. Όλα τα παιχνίδια που αναφέρθηκαν είναι το ένα χειρότερο από το άλλο. Βάλτε τώρα το Diablo mobile και τα microtransactions του FUT εκεί που ξέρετε. 

Έχεις πολύ δίκιο φίλε μου...απλα @@σαν ολα τα games...και αν εχεις λιγα inside info προτζεκτ που ειχαν για το Diablo το ακυρωσαν 3 φορες και μεσα ηταν το 2ο expansion του D3 αντι αυτου θέλανε γρηγορα λεφτά....και ειδικα η Activision εχει πολυ σκατα σκεπτικο και διοίκηση και αυτο επηρέασε και την blizzard....και το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι δεν φταίει η πειρατεία...απλα παίρνουν αυτο που τους αξίζει γιατι μας εχουν για ζώα...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KilliK είπε

μα λες το ιδιο ακριβως πραμα με μενα, οτι ειχε το πηκ με το free+exp. απο κει υστερα, το αν στη συνεχεια ο κοσμος μειωθηκε, ενταξει, δεν διαφωνω με αυτο.

Ναι απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι έφερε τον κόσμο πίσω με κίνηση της Activision και όχι με κίνηση της bungie και ότι πλέον με το ζόρι αριθμεί 500 χιλιάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η βιομηχανία του gaming γενικότερα περνάει μια κρίση. 

Δε χαίρομαι για τις απολύσεις αλλά χαίρομαι που τιμωρείται η εταιρεία αυτή,οι πράξεις φέρνουν και συνέπειες.

Και γιατί η συμπεριφορά των καταναλωτών να είναι απρόβλεπτη; Αυτό δε το καταλαβαίνω...Το θέμα είναι οι τακτικές,τιμολογιακες πολιτικές και το τι είδους παιχνίδι προσπαθεί να προώθησει ο κάθε developer ή publisher. 

Πλέον ή θα βλέπεις free παιχνίδι με ένα σκασμό items ή services προς αγορά ή θα αγοράζεις ένα παιχνίδι στα 60-70 € και θα σου έχουν πει,πριν το release,ότι θα βγουν και άλλα 5 DLC. 

Ελπίζω και τα δύο αυτά μοντέλα να τιμωρήθουν από το ' απρόβλεπτο ',καταναλωτικό κοινό αλλά όσο είναι το fortnite και το κάθε fortnite στο προσκήνιο, δύσκολο. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε, εγώ ξέρω ότι το fortnight είναι μια καινούρια έκδοση του Pac-Man!!! 

Pubg και τα μυαλά στα κάγκελα!!!! 😂😘😜😋😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που σχεδόν ότι genre game μπορείς να το βρεις play free online και όχι με 69.90ευρώ....για να παίξεις 40 ώρες με τα χίλια προβλήματα ή απαιτήσεις σε hardware που μπορεί να έχει. φυσικό είναι. Αφού το gaming στηρίζετε πλεόν σε MMO/onlines κτλ θα έπρεπε ήδη να έχει προσαρμόσει την πολιτική της και τιμολογιακά αλλά και σε τεχνικό επίπεδο να προσφέρει κάτι διαφορετικό. Οι χρήστες μπαίνουν να παίξουν 1-2 ώρες και δεν θέλουν πολύπλοκα πράγματα. το fortnite με τα καρτουνιστικα και απλή λογική σκότωσε πριν σε σκοτώσω και πυροβόλα ότι κουνιέται σε αυτό στηρίζεται. ούτε φτιάξε όπλο , φτιάξε πανοπλία, ανέβασε skills λύσε γρίφους, βάλε ένα BOSS που ο θέος μόνο μπορεί να το ρημάξει κτλ. Έχουν και αυτά την ομορφιά τους αλλά σιγά σιγά αρχίζει να μειώνεται η ευχαρίστηση σε σχέση με την τιμή! ναι μου αρέσει το Diablo και το Starcraft τα πρόσφατα αλλά προιμώ να παίξω το Bladur's gate, το αρχικό diablo και το dune! Δεν με νοιάζει να φτιάξω τον χαρακτήρα μου να μοιάζει απόλυτα με μένα αλλά όταν κάτσω να παίξω το ΑΙ του παιχνιδιού να είναι ένα κλικ πάνω από μένα και όχι να στέκομαι πίσω από ένα κουβά εγώ να το βαράω και αυτό να με κοιτάει! Το fifa και το PES πλέον έχουν περισσότερα πλήκτρα από το flight simulator! CM2000 text με γραφικά consolas MSDOS και όμως το έχω σε VM να παίζω ακόμα! Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο. Λίγο συγκεχυμένο το σχόλιο αλλά πολλοί θα καταλάβετε τι εννοώ και πως το εννοώ. Επί 30 χρόνια ασχολούμαι με το gaming , οι καιροί αλλάζουν και για το gaming το ΑΙ αντί να αυξάνει μειώνεται αντίθετα αυξάνεται το γραφικό κομμάτι το οποίο....όταν κάποιος παίξει Medal of Honor, Rainbow 6 και BF ποσώς τον ενδιαφέρει αφού δεν προφταίνει ούτε να κλ@$Ε!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ενα πραγμα προσεξα παντως με την παροδο....οσο γινονται f2p τα παιχνιδια τοσο χειροτερα πηγαινουν τα πραγματα....αμα πληρωνεις τη συνδρομη σεβεσαι και το παιχνιδι και επενδυεις παραπανω ...ετσι υπαρχει και καλυτερο community και καλυτερο gameplay. οποτε οι εταιριες δε βγαζουν f2p σαβουρες τοσο ευκολα...θα παραθεσω παραδειγματα αργοτερα οταν κατσω στο πισι...απο κινητο δε μπορω να αναπτυξω το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν εταιρίες σαν τις EA, Activision Blizzard, υπάρχουν όμως και εταιρίες όπως οι CD Project Red και Rockstar... Οι πρώτες σερβίρουν σκ@#$ά με ολίγη από σος πολιτικοκορεκτίλας στους gamers και όταν οι πωλήσεις πιάνουν πάτο φταίνε οι "απρόβλεπτοι" gamers, το Fortnite και διαλαλούν ότι τα single player παιχνίδια έχουν πεθάνει ... Οι δεύτερες βγάζουν παιχνίδια διαμάντια με εκατομμύρια πωλήσεις που γράφουν ιστορία (όπως έκανε και η  Blizzard στα 90's αρχές 00's)  και σέβονται πάνω απ όλα το ίδιο τους το προϊόν και εσένα που το αγοράζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εποχή του άκρατου καταναλωτισμού (εις βάρος της ποιότητας) η μπάλα πήρε και την Blizzard - μια από τις λίγες εναπομείνασες ποιοτικές εταιρείες. Σημεία των καιρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mr.Calavera είπε

Υπάρχουν εταιρίες σαν τις EA, Activision Blizzard, υπάρχουν όμως και εταιρίες όπως οι CD Project Red και Rockstar... Οι πρώτες σερβίρουν σκ@#$ά με ολίγη από σος πολιτικοκορεκτίλας στους gamers και όταν οι πωλήσεις πιάνουν πάτο φταίνε οι "απρόβλεπτοι" gamers, το Fortnite και διαλαλούν ότι τα single player παιχνίδια έχουν πεθάνει ... Οι δεύτερες βγάζουν παιχνίδια διαμάντια με εκατομμύρια πωλήσεις που γράφουν ιστορία (όπως έκανε και η  Blizzard στα 90's αρχές 00's)  και σέβονται πάνω απ όλα το ίδιο τους το προϊόν και εσένα που το αγοράζεις.

Tα ιδια χαλια ειναι και αυτες, δες τα σχετικα αρθρα για τις απανθρωπες εργασιακες συνθηκες που επικρατουν εκει. Ας μην προσποιουμαστε οτι τα δις αυτης της βιομηχανιας, βγαινουν με το σταυρό στο χερι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Bungie έλυσε τη συνεργασία της με την Activision και όχι το αντίθετο. Βασικά πήρε το Destiny ανά χείρας και την έκανε διότι έβλεπε που πάει το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2019 στις 10:01 ΜΜ, possiz είπε

Προφανώς γιατί αυτή τους δίνει δουλειά. Μόνο το ΚΚΕ νομίζει ότι υπάρχουν λεφτόδεντρα. 

κανεις λαθος και ο συριζα αυτο νομιζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...