Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση SSD σε Mac Mini


onelonelystar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, kriosgr είπε

Είδα όλο το βίντεο. Δεν το λες και 3 βίδες. Για να φτάσεις τον δίσκο πρέπει να λύσεις όπως δείχνει το βίντεο ολόκληρο το μηχάνημα. 😜  

To 2,6 Ghz έχει η αδελφή σου;  Αν ναι τότε πραγματικά αξίζει η αναβάθμιση.

Έχω το 2,8 Ghz για office δουλειές στην επιχείρησή μου 3 χρόνια και είναι άψογο σε ταχύτητα. Δεν σκέφτομαι να του αλλάξω δίσκο γιατί έχει fusion drive με 128 GB flash storage από την μάνα του και δουλεύουμε σε ταχύτητες  SSD έτσι κι αλλιώς.  Αν έχει το 2,8 Ghz η αδελφή σου δεν θα δει διαφορά.

Πιστεύεις 200 Hz κάνουν διάφορα σε πραγματικές συνθήκες εργασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kriosgr είπε

Την διαφορά στην προκειμένη περίπτωση δεν την κάνουν τα 200 Hz αλλά το fusion drive όπως εξήγησα που είχε η έκδοση των 2,8 Ghz.

Τότε γιατί το αναφέρεις; 

Αφού ξέρουμε ότι ο OP (η αδερφή του τέλος πάντων) έχει 1TB HDD 5400 rpm. Που κολλάει τι CPU έχει; Δεν επηρεάζει τίποτα στη προκειμένη περίπτωση.

Επιπρόσθετα, θα μπορούσε κάποιος να έχει 2.6ghz με fusion drive, αν είχε κάνει built to order. Δε λέει κάτι αυτό από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, natural_sgf είπε

Τότε γιατί το αναφέρεις; 

Αφού ξέρουμε ότι ο OP (η αδερφή του τέλος πάντων) έχει 1TB HDD 5400 rpm. Που κολλάει τι CPU έχει; Δεν επηρεάζει τίποτα στη προκειμένη περίπτωση.

Επιπρόσθετα, θα μπορούσε κάποιος να έχει 2.6ghz με fusion drive, αν είχε κάνει built to order. Δε λέει κάτι αυτό από μόνο του.

Το αναφέρω επειδή κι ο 2,8Ghz έχει 1 TB δίσκο HDD.  Έτσι πιο εύκολα ξεχωρίζεις ποιο ακριβώς μοντέλο είναι από τα Ghz του επεξεργαστή. 😊  Για αυτό τον ρώτησα. 

Σε built to order δεν σου βάζουν fusion αλλά SSD.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kriosgr είπε

Το αναφέρω επειδή κι ο 2,8Ghz έχει 1 TB δίσκο HDD.  Έτσι πιο εύκολα ξεχωρίζεις ποιο ακριβώς μοντέλο είναι από τα Ghz του επεξεργαστή. 😊  Για αυτό τον ρώτησα. 

Σε built to order δεν σου βάζουν fusion αλλά SSD.  

HDD με SSD θέλει να αλλάξει. Ποιος νοιάζεται αν έχει το 2.6ghz ή το 2.8ghz; 

Built to order φυσικά και σου έβαζαν fusion drive αν ζητούσες (2013-2014). Ίσως τώρα δε σου βάζουν γιατί πουλάνε μόνο με SSD option.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή σκέψη εξάλλου ssd είναι must πλέον. Να πας σε μαγαζί που έχεις ακούσει καλά λόγια και καλύπτει τις ανάγκες σου σε χρόνο/τιμή. Μπορείς να κάνεις μια ερευνά αγοράς να μάθεις τιμές.

ΑΝ πας για 512 ή 1Τ ssd αν σε παίρνει αγόρασε τον εσύ. γιατί αν το πάρεις μέσω του μαγαζιού θα σου βγει αναγκαστικά πολλά λόγο κόστος του δίσκου δεν είναι φτηνοί για τέτοιο χώρο . 

Όταν πας σε κάποιο κατάστημα είναι καλό να έχεις τον σειριακό μαζί σου. έτσι θα βρουν τα χαρακτηριστικά του ΔΙΚΟΥ σου mac γρήγορα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Απλά να διευκρινίσω ότι το Mac Mini είναι το main computer αλλά για βασικά χρήση, ίσως και λίγο Photoshop. Δεν θα επιχειρούσα να το ανοίξω μόνη μου γιατί ένα τσικ να πάει στραβά, θα το χρυσοπληρώσεις.

Νομίζω θα ακολουθήσω το μονοπάτι του @hellghan 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Απλά να διευκρινίσω ότι το Mac Mini είναι το main computer αλλά για βασικά χρήση, ίσως και λίγο Photoshop. Δεν θα επιχειρούσα να το ανοίξω μόνη μου γιατί ένα τσικ να πάει στραβά, θα το χρυσοπληρώσεις.

Νομίζω θα ακολουθήσω το μονοπάτι του @hellghan 😃

Ενταξει, δεν ήξερα ότι είσαι κοπέλα. Λιγότερες είναι (από τα αγορια) αυτές που θα πιάσουν κατσαβίδι και θα ανοίξουν το Mac Mini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, onelonelystar είπε

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Απλά να διευκρινίσω ότι το Mac Mini είναι το main computer αλλά για βασικά χρήση, ίσως και λίγο Photoshop. Δεν θα επιχειρούσα να το ανοίξω μόνη μου γιατί ένα τσικ να πάει στραβά, θα το χρυσοπληρώσεις.

Νομίζω θα ακολουθήσω το μονοπάτι του @hellghan 😃

 

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

σε PC δεν έχω πρόβλημα, αλλά στα Mac δεν θα το τολμούσα unsupervised :D

Θεωρώ πως υπάρχει ποιό ιδιαίτερη προσοχή στο "λύσε-δέσε", εφόσον με PC είσαι εξοικειωμένη μπορείς να τα καταφέρεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...