Προς το περιεχόμενο

DAB radio


tornado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tornado είπε

159 ευρω μπας και ακουσεις DAB? στο ευχομαι βεβαια, αλλα αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε να περιμενεις να ωριμασει το συστημα και μετα το ψαχνεις.

Εγω βεβαια εβαλα DAB στο αυτοκινητο, γιατι εκανα ριζικες αλλαγες και δεν ειχα περιθωριο για πιο μετα, η θα το εβαζα τοτε η ποτε.

Οποτε σκεφτηκα ας το βαλω να το εχω και οτι κατσει.

Το κυριως σημειο που με ωθησε στην αγορα του παραπανω ραδιοφωνου ηταν το ενεργο συστημα bluetooth που εχει και θα μπορω να ακουω ιντερνετικους σταθμους και να το συνδεω στην ηχομπαρα ξεπερνωντας ετσι τον περιορισμο των 3" ηχειων που διαθετει

Το dab ηταν το επομενο κριτηριο μου μιας και διαθετω ηδη ιντερνετικο ραδιοφωνο της  lenco  χωρις ομως dab

Με το αυτοκινητο που γυρνας εχεις πιασει σταθμους στα νοτια προαστεια και προς Γλυφαδα που με ενδιαφερει κυριως;

Σιγουρα ειναι σε πρωϊμο σταδιο οι  εκπομπες αλλα πιστευω οτι αυτο θα βελτιωθει οταν δουν οτι υπαρχει και αναλογη απηχηση αυτων των συσκευων στον κοσμο και απο την στιγμη που ηδη κυκλοφορουν δεκτες με 30 ευρω

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν εχει τυχει να παω απο γλυφαδα με αυτοκινητο... συνηθως κανω διαδρομη Αθηνα - Πειραια και τζιφος... στο κεντρο πιανω σε καποια σημεια αλλα με αδυναμο σημα.

Μαλλον θα πρεπει να περιμενεις (ουμε) καμια πενταετια για να δουμε τουλαχιστον μια σοβαρη καλυψη αττικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα αυτο https://www.e-shop.gr/eltra-radio-olga-dab-black-silver-p-PER.706519 για πειραματισμο (γιατι το αλλο δεν το εχω παραλαβει ακομη)αλλα δεν πιανω κανενα σταθμο dab εδω στην περιοχη μου

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, czarjuly είπε

Πηρα αυτο https://www.e-shop.gr/eltra-radio-olga-dab-black-silver-p-PER.706519 για πειραματισμο (γιατι το αλλο δεν το εχω παραλαβει ακομη)αλλα δεν πιανω κανενα σταθμο dab εδω στην περιοχη μου

Ίσως χρειάζεται καλή κεραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναγκαστικά. λόγω προτζεκτ:
https://www.e-shop.gr/panasonic-rf-d10-dab-portable-am-fm-radio-white-p-PER.705569

Ωστόσο το DAB δεν προβλέπεται να περπατήσει στην Ελλάδα, κι αυτό επειδή απαιτεί συνολική αντικατάσταση/εγκατάσταση του RF εξοπλισμού στα κέντρα εκπομπής, εκτός του ότι αναγκάζει σε αλλαγή συχνοτήτων εκπομπής των υπαρχόντων στα FM αδειοδοτημένων σταθμών, και την υποχρέωση υπαγωγής σε κάποια ραδιοφωνική digea.
 

Είμαι υποστηρικτής της εξέλιξης του IBOC και του HD-RADIO, που είναι το DRM. Επιτρέπει την παραμονή στην μπάντα των FM (ώστε να μην χαθεί ακροατήριο, ακροαματικότητα και διαφήμιση) , επιτρέπει την αντικατάσταση ΜΟΝΟ του exciter με διατήρηση ζεύξεων, ενισχυτών, γραμμών, καταμεριστών και κεραιοσυστημάτων, επιτρέπει την αδιατάρακτη ισχύ των διαγραμμάτων ακτινοβολίας, επιτρέπει ακόμα και την μέσω GPS συγχρονισμένη εκπομπή πολλαπλών σημείων εκπομπής  σε μία συχνότητα (SFN μονής περιοχής).
Δυστυχώς, η Ευρώπη για λόγους κυρίως οικονομικών συμφερόντων 2-3 Γερμανικών εταιριών, κατευθύνεται προς το DAB.

 

DAB 1.png

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ο DigitalRadio473 όπως μου είπε λόγω του ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ θα εκπέμπει απο εδώ και πέρα σε 24ωρη βάση. Για να περάσουμε ευχάριστα αυτές τις ώρες.
Φτηνό δέκτη dab+ 24 ευρώ μπορείτε να βρείτε εδώTechnisat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Ανάσταση με υγεία.

 

Χωρίς να θέλω να γίνομε βαρετός θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρουσίαση του Digital Radio 473. Είναι μια προσπάθεια των φίλων του καλού και ποιοτικού ψηφιακού ραδιοφώνου που μετά από δοκιμές εκπέμπει σε 24ωρη βάση όποτε είναι αυτό τεχνικά δυνατό, από τα Βόρεια Προάστια της Αττικής με 14 ράδια στο κανάλι 8Β (197,6 Mhz) σε DAB+. Συγκεκριμένα μεταδίδει :

 

1) To 1st Greek New Age Radio με New Age κυρίως μουσική σε 128 kBit/s.

 

2) Το Classic Rock Florida με Rock μουσική σε 128 kBit/s.

 

3) Το Envy Radio με Pop μουσική σε 128 kBit/s.

 

4) To Radio Gold με Rock μουσική σε 64 kBit/s.

 

5) To Greek Oldies με παλιές Ελληνικές επιτυχίες σε 128 kBit/s.

 

6) To Soul Central με Soul μουσική σε 128 kBit/s.

 

7) To Melody Vintage με Γαλλική μουσική σε 128 kBit/s.

 

😎 To More 103 με 80's επιτυχίες σε 128 kBit/s.

 

9) To Radio 2.0 με Ιταλική κυρίως μουσική σε 128 kBit/s High Quality.

 

10) To Radio Stad με Pop μουσική σε 128 kBit/s.

 

11) To Sok 104.8 με Ελληνική μουσική σε 128 kBit/s.

 

12) To Swiss Jazz με Jazz μουσική σε 128 kBit/s.

 

13) To Velvet Radio με Ξένες Oldies επιτυχίες σε 128 kBit/s.

 

14) Viva Radio με Ελληνικά Λαικά κυρίως τραγούδια σε 128 kBit/s.

 

Όπως μου είπαν οι διαχειριστές αυτού του εγχειρήματος ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΚΤΗ DAB+ να δώσουν αναφορές λήψης απαντώντας σε αυτό το μήνυμα.

 

Καλό Πάσχα και ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ.

DigitalRadio473.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 3:28 ΜΜ, 007pcservicegr είπε

Καλή Ανάσταση με υγεία.

Χωρίς να θέλω να γίνομε βαρετός θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρουσίαση του Digital Radio 473. Είναι μια προσπάθεια των φίλων του καλού και ποιοτικού ψηφιακού ραδιοφώνου που μετά από δοκιμές εκπέμπει σε 24ωρη βάση όποτε είναι αυτό τεχνικά δυνατό, από τα Βόρεια Προάστια της Αττικής με 14 ράδια στο κανάλι 8Β (197,6 Mhz) σε DAB+. Συγκεκριμένα μεταδίδει :

1) To 1st Greek New Age Radio με New Age κυρίως μουσική σε 128 kBit/s.

2) Το Classic Rock Florida με Rock μουσική σε 128 kBit/s.

3) Το Envy Radio με Pop μουσική σε 128 kBit/s.

4) To Radio Gold με Rock μουσική σε 64 kBit/s.

5) To Greek Oldies με παλιές Ελληνικές επιτυχίες σε 128 kBit/s.

6) To Soul Central με Soul μουσική σε 128 kBit/s.

7) To Melody Vintage με Γαλλική μουσική σε 128 kBit/s.

😎 To More 103 με 80's επιτυχίες σε 128 kBit/s.

9) To Radio 2.0 με Ιταλική κυρίως μουσική σε 128 kBit/s High Quality.

10) To Radio Stad με Pop μουσική σε 128 kBit/s.

11) To Sok 104.8 με Ελληνική μουσική σε 128 kBit/s.

12) To Swiss Jazz με Jazz μουσική σε 128 kBit/s.

13) To Velvet Radio με Ξένες Oldies επιτυχίες σε 128 kBit/s.

14) Viva Radio με Ελληνικά Λαικά κυρίως τραγούδια σε 128 kBit/s.

Όπως μου είπαν οι διαχειριστές αυτού του εγχειρήματος ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΚΤΗ DAB+ να δώσουν αναφορές λήψης απαντώντας σε αυτό το μήνυμα.

Καλό Πάσχα και ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ.

DigitalRadio473.jpg

Καλη Ανασταση φιλε στην Ανω Γλυφάδα no signal με ενα φορητο Eltra Olga!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Καλη Ανασταση φιλε στην Ανω Γλυφάδα no signal με ενα φορητο Eltra Olga!

Καλό Πάσχα, σχετικά καλός δέκτης για τα λεφτά του? Τα 7 ράδια του κρατικού τα πιάνεις καλά? Σε τί όροφο είσαι?

Ευχαριστώ.

7 λεπτά πριν, 007pcservicegr είπε

Καλό Πάσχα, σχετικά καλός δέκτης για τα λεφτά του? Τα 7 ράδια του κρατικού τα πιάνεις καλά? Σε τί όροφο είσαι?

Ευχαριστώ.

Εάν μπορείς κάνε ένα scan απο την ταράτσα για περιέργεια. Εκει δεν θα σουβλίσεις και το αρνί χα χα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, 007pcservicegr είπε

Καλό Πάσχα, σχετικά καλός δέκτης για τα λεφτά του? Τα 7 ράδια του κρατικού τα πιάνεις καλά? Σε τί όροφο είσαι?

Ευχαριστώ.

Εάν μπορείς κάνε ένα scan απο την ταράτσα για περιέργεια. Εκει δεν θα σουβλίσεις και το αρνί χα χα!!!!

Στον 2ο οροφο βρίσκομαι,ο δέκτης είναι φθηνός γύρω στο 30αρι τον είχα πάρει,δεν πιάνω ούτε τα κανάλια του κρατικού...δυστυχώς το δουλεύω με τροφοδοτικό δεν έχω μπαταρίες και δεν μπορώ να το μετακινώ αυτή τη στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Στον 2ο οροφο βρίσκομαι,ο δέκτης είναι φθηνός γύρω στο 30αρι τον είχα πάρει,δεν πιάνω ούτε τα κανάλια του κρατικού...δυστυχώς το δουλεύω με τροφοδοτικό δεν έχω μπαταρίες και δεν μπορώ να το μετακινώ αυτή τη στιγμή!

Τι να σου πώ καλλίτερα να πας να παρεις μπαταρίες και να ανέβεις στην ταράτσα να δεις τουλάχιστον εάν δουλεύει!!! Ακόμα και ο κρατικός βγάζει μόλις 300w από Υμμητό οπότε είναι φυσιολογικό να μην τον πιάνεις. Εαν βαριεσε να παρεις μπαταριες δοκιμασε σε καμμια βεραντα προς τα βόρεια που να έχει μπρίζα.

Ευχαριστώ Πολύ.

22 λεπτά πριν, 007pcservicegr είπε

Τι να σου πώ καλλίτερα να πας να παρεις μπαταρίες και να ανέβεις στην ταράτσα να δεις τουλάχιστον εάν δουλεύει!!! Ακόμα και ο κρατικός βγάζει μόλις 300w από Υμμητό οπότε είναι φυσιολογικό να μην τον πιάνεις. Εαν βαριεσε να παρεις μπαταριες δοκιμασε σε καμμια βεραντα προς τα βόρεια που να έχει μπρίζα.

Ευχαριστώ Πολύ.

Υστερόγραφο: Υποθέτω ότι γνωρίζεις πως πρέπει να ανοίξεις την πτυσόμενη κεραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταριες εχω παραγγείλει απο το e-shop εδω και 18 μερες κι ακομα περιμενω να μου ρθουν χαχα,σε βορεινο παραθυρο εκανα την προσπαθεια ληψης ,στην βεραντα δεν εχω πριζα και ναι την τηλεσκοπικη κεραια την είχα ανοίξει ....🙂

Μαλλον δεν ερχεται το σημα εδω με κλεινει και ο Υμμητος καλες εκπομπες να εχετε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι δύσκολη περιοχή ακόμα και για τα FM απο τον Υμμητό πόσο μάλλον για το DAB+. Για να λάβεις με τις συνθήκες ληψης σου θα πρέπει να γίνει εκπομπή απο την Αιγινα ή απο κάπου κοντά σου. Τον DigitalRadio473 των έχουν λάβει όπως μου είπαν οι διαχειριστές του μέχρι ψηλά στην Ηλιούπολη και στον Αγιο Δημήτριο. Εαν τον λάμβανες στην Ανω γλυφάδα θα ήταν θαύμα εάν και απο την ταράτσα ποτέ δεν ξέρεις.

Καλή Ανάσταση Σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ,

Οι εκπομπές του DigitalRadio473  (Dab+ κανάλι 8B πόλωση κάθετη από Βόρεια Προάστια) όπως μου είπαν οι διαχειριστές του θα συνεχιστούν μέχρι νεωτέρας ενημέρωσης και όποτε είναι αυτό τεχνικά δυνατό.

radiofono-1021x509.jpg

9 ώρες πριν, czarjuly είπε

Στον 2ο οροφο βρίσκομαι,ο δέκτης είναι φθηνός γύρω στο 30αρι τον είχα πάρει,δεν πιάνω ούτε τα κανάλια του κρατικού...δυστυχώς το δουλεύω με τροφοδοτικό δεν έχω μπαταρίες και δεν μπορώ να το μετακινώ αυτή τη στιγμή!

Καλό Πάσχα,

Εάν υπήρχε εκπομπή της ΕΡΤ και απο την Πάρνηθα όπως υσχυρίζετε η ΠΡΟΣΠΕΡΤ εδω Dab+ από Πάρνηθα με αξιόλογη ισχύ ίσως τότε κάτι να έπιανες. Δυστυχώς φαίνετε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...