Προς το περιεχόμενο

To Spotify "σκληραίνει" την στάση του απέναντι στους ad-blockers με παύσεις και τερματισμούς λογαριασμών


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Ειναι στο συμφερον μας να ΜΗΝ κλεβουμε

Εμένα πάντως στο συμφέρον μου είναι να πληρώνεις εσύ και εγώ να ακούω τζάμπα.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σεβασμός στα πνευματικα δικαιωματα, οποιος θελει ποιοτικη μουσικη θα πρεπει να πληρωνει συνδρομη, αν δεν θελει να πληρωνει υπαρχει και το youtube, τοσο απλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Orion's Belt είπε

Σεβασμός στα πνευματικα δικαιωματα,

Γιατί;

3 λεπτά πριν, Orion's Belt είπε

οποιος θελει ποιοτικη μουσικη θα πρεπει να πληρωνει συνδρομη, αν δεν θελει να πληρωνει υπαρχει και το youtube, τοσο απλα

Δηλαδή χωρίς συνδρομή δεν μπορείς να έχεις ποιοτική μουσική;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Γιατί;

Δηλαδή χωρίς συνδρομή δεν μπορείς να έχεις ποιοτική μουσική;

Φυσικα και μπορεις αλλα με διαφημισεις , και αυτη την δυνατοτητα στην δινει το spotify ελευθερα να ακους ολο το τραγουδι, σε αντιθεση με την apple music που κανεις stream λιγα δευτερολεπτα. Και θα επιμεινω στον σεβασμο στα πνευματικα δικαιωματα και στον κοπο ολων των δημιουργων, για να βγει ενα τραγουδι, μια ταινια κτλ, καποιοι ανθρωποι εχουν δουλεψει σκληρα, ας το σεβαστουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Orion's Belt είπε

Φυσικα και μπορεις αλλα με διαφημισεις , και αυτη την δυνατοτητα στην δινει το spotify ελευθερα να ακους ολο το τραγουδι, σε αντιθεση με την apple music που κανεις stream λιγα δευτερολεπτα.

Δηλαδή πέρα από το Spotify και το Apple Music δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι για να ακούς ποιοτική μουσική;

3 λεπτά πριν, Orion's Belt είπε

Και θα επιμεινω στον σεβασμο στα πνευματικα δικαιωματα και στον κοπο ολων των δημιουργων, για να βγει ενα τραγουδι, μια ταινια κτλ,

Μιλάμε για τραγούδια, και όχι για ταινίες, προγράμματα, βιντεοπαιχνίδια, λογοτεχνία κ.λπ.

3 λεπτά πριν, Orion's Belt είπε

καποιοι ανθρωποι εχουν δουλεψει σκληρα, ας το σεβαστουμε

Κάποιοι άνθρωποι δούλεψαν σκληρά για λίγες ημέρες και περιμένουν να βγάζουν χρήματα από άυλα αντίγραφα ήχου εσαεί. Για να μην μιλήσουμε για τους μεσάζοντες και νταβατζήδες τους που τους εκμεταλλεύονται. Η σκληρή δουλειά στη μουσική είναι το να κάνεις εμφανίσεις και live performances και γενικότερα να πληρώνεσαι για να παίζεις τη μουσική σου. Αν κάτι σκοτώνει τη μουσική δεν είναι η πειρατεία αλλά το να δείχνουμε σεβασμό σε τέτοιες αρπαχτές και στον κάθε παπάρα που βγάζει τραγούδι της ημέρας με autotune και στίχους του στυλ "money" "bitch" "my n**ga" κ.λπ.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, randomcat είπε

 

Άσε που, πόση μουσική να θέλεις ποια ώστε να πρέπει να την πληρώνεις

Αν πραγματικά αγαπάει καποιος την μουσική δεν σταματάει ποτέ να ψάχνει νέους ήχους , νέα συγκροτήματα ,κτλ 

Έχω Spotify family χρόνια τώρα και έχω βρει - ακούσει - γνωρίσει  - αγαπήσει συγκροτήματα που μεσω τις πειρατείας δεν θα τα ευρισκα ,απλά.

Ένα μεγάλο plus στους premium λογαριασμούς είναι και οι λίστες που μπορείς να φτιάξεις , οι στα σταθμοί κτλ 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Γιατί ακριβώς; Τι είναι αυτό δηλαδή που αισθάνεσαι και ποιο είναι το πρόβλημα με το YouTube;

Πληρώνονται σε κάθε περίπτωση.

Πραγματικά αν αρχίσουμε να συγκρίνουμε τι παραπάνω προσφέρει το Spotify σε σχέση με το YouTube στον συγκεκριμένο τομέα δεν θα τελειώσουμε ούτε μέχρι το πρωί. Υπάρχει κάποιος λόγος που το πρώτο έχει κοντά εκατό εκατομμύρια premium συνδρομητές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AonDuine said:

Αν πραγματικά αγαπάει καποιος την μουσική δεν σταματάει ποτέ να ψάχνει νέους ήχους , νέα συγκροτήματα ,κτλ 

Έχω Spotify family χρόνια τώρα και έχω βρει - ακούσει - γνωρίσει  - αγαπήσει συγκροτήματα που μεσω τις πειρατείας δεν θα τα ευρισκα ,απλά.

Ένα μεγάλο plus στους premium λογαριασμούς είναι και οι λίστες που μπορείς να φτιάξεις , οι στα σταθμοί κτλ 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! Μαζί σου! Δεν εχω Family μόνο Spotify, εχω Deezer, Napster, Tidal, YouTube Red, Google Play και ελάχιστα απο Amazon Prime. Έχω ανακαλύψει καλλιτέχνες που μόνο σε τοπικό μέρος της χώρας τους παίζουν και έχουν διαμάντια. Το αγαπημένο μου Genre Trip Hop, Nu Jazz, Acoustics και vocals το καλύπτουν όλα αυτά μαζί στο έπακρον. Μονο στο Spotify εχω Playlist 92 ωρών.

Αλλα το Spotify έχει ένα αρνητικό όσο αφορά την δωρεάν υπηρεσία, εχω πετύχει σε Account να παίζει 2 Ads απανωτά και 1 τραγούδι και πάμε πάλι. Εκεί το έχει παρακάνει. Πάντως όποιος ενδιαφέρεται, τρέχει Promo 90 ήμερες δωρεάν Premium.

Να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή, ο web player από τότε που άλλαξε είναι τραγικότατος και όλο προβλήματα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Γιατί;

Δηλαδή χωρίς συνδρομή δεν μπορείς να έχεις ποιοτική μουσική;

Τσου ! Το δωρεαν spotify εκτος απο διαφημισεις, έχει και χαμηλότερο bitrate . Νομίζω 96kbps έναντι 320kbps που έχει το premium.

Κάτι παραπλήσιο ισχύει και για το (δωρεάν) youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AonDuine είπε

Αν πραγματικά αγαπάει καποιος την μουσική δεν σταματάει ποτέ να ψάχνει νέους ήχους , νέα συγκροτήματα ,κτλ 

Αν την υπεραγαπάει, για να ακριβολογούμε.

Και εγώ - και πολλοί άλλοι με παρόμοια επίπεδα αγάπης προς την μουσική - λατρεύω να ακούω μουσική αλλά ακόμα και ως πειρατική την κατεβάζω λίγες φορές το χρόνο επειδή ήδη έχω μαζέψει χιλιάδες τραγούδια που με καλύπτουν καθημερινά.

6 λεπτά πριν, AonDuine είπε

Έχω Spotify family χρόνια τώρα και έχω βρει - ακούσει - γνωρίσει  - αγαπήσει συγκροτήματα που μεσω τις πειρατείας δεν θα τα ευρισκα ,απλά.

Μου ακούγεται σαν πολύ καλή πρόκληση αυτό. Πες μου ένα οποιοδήποτε τραγούδι ή άλμπουμ και θα σου στείλω λινκ με το σάιτ που το έχει για κατέβασμα! (αλλά μετά κιχ :P)

Μόλις τώρα, stud1118 είπε

Τσου ! Το δωρεαν spotify εκτος απο διαφημισεις, έχει και χαμηλότερο bitrate . Νομίζω 96kbps έναντι 320kbps που έχει το premium.

Κάτι παραπλήσιο ισχύει και για το (δωρεάν) youtube

Δεν εννοούσα χωρίς συνδρομή στο Spotify αλλά χωρίς συνδρομή γενικότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BorrowedTime είπε

. Αν δεν μπορεις να διαθεσεις 7 ευρω το μηνα για την διασκεδαση σου, εχεις πολυ σοβαροτερα προβληματα απο το premium στο spotify. Το να μην εχεις ή να μην θες να χαλασεις λεφτα εκει ειναι δικαιωμα σου. 

Μονο αυτο παραθετω,

δικαιωμα λες για καποιον να μη θελει να χαλασει τα λεφτα του κ μετα πας και κραζεις.

Επισης επειδη εσυ θεωρεις το spotify διασκεδαση,και παραλληλα θεωρεισ οτι καποιος επειδη δεν θελει να δωσει στο spotify πχ 7 € εχει σοβαροτερα προβληματα τοτε θα σου λεγα να κοιταξεις λιγο τα δικα σου προβληματα.Ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τον αλλο ως προς το τι τον διασκεδαζει.Ο αλλος μπορει να θελει τα 7€ να τα δωσει σε μπυρες,σε σουβλακια,σε σινεμα.

Η διασκεδαση ειναι υποκειμενικο οποτε μιλα για τον εαυτο σου και μην ανοιγεσαι για αλλους.

Απ οσο γνωριζω δε μιλησε κανεις να κλεψει κατι απ το spotify οποτε αυτα που λες για κλεψιες δε ξερω απο που προηλθαν.

Μαγκια σου με χαρα σου για το championship manager να σαι καλα να το πληρωνεις αλλα 104 χρονια,παλι ομως συγκρινεις ανομοια πραγματα.

Αυτα απο μενα, αλλο λοιπον διαλεγω που θα χαλασω τα λεφτα ΜΟΥ και κοιταω τι παρτη ΜΟΥ,και αλλο να λεω καποιον κλεφτη επειδη δε θελει να χαλασει τα λεφτα του οπως εγω,κ εγω spotify premium εχω αλλα δε γυρισα να μιλησω για καποιον υποτιμητικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ts0ts0s είπε

Μονο αυτο παραθετω,

δικαιωμα λες για καποιον να μη θελει να χαλασει τα λεφτα του κ μετα πας και κραζεις.

Επισης επειδη εσυ θεωρεις το spotify διασκεδαση,και παραλληλα θεωρεισ οτι καποιος επειδη δεν θελει να δωσει στο spotify πχ 7 € εχει σοβαροτερα προβληματα τοτε θα σου λεγα να κοιταξεις λιγο τα δικα σου προβληματα.Ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τον αλλο ως προς το τι τον διασκεδαζει.Ο αλλος μπορει να θελει τα 7€ να τα δωσει σε μπυρες,σε σουβλακια,σε σινεμα.

Η διασκεδαση ειναι υποκειμενικο οποτε μιλα για τον εαυτο σου και μην ανοιγεσαι για αλλους.

Απ οσο γνωριζω δε μιλησε κανεις να κλεψει κατι απ το spotify οποτε αυτα που λες για κλεψιες δε ξερω απο που προηλθαν.

Μαγκια σου με χαρα σου για το championship manager να σαι καλα να το πληρωνεις αλλα 104 χρονια,παλι ομως συγκρινεις ανομοια πραγματα.

Αυτα απο μενα, αλλο λοιπον διαλεγω που θα χαλασω τα λεφτα ΜΟΥ και κοιταω τι παρτη ΜΟΥ,και αλλο να λεω καποιον κλεφτη επειδη δε θελει να χαλασει τα λεφτα του οπως εγω,κ εγω spotify premium εχω αλλα δε γυρισα να μιλησω για καποιον υποτιμητικα.

Μα αυτο ακριβώς λεω. Δικαίωμά σου να δινεις τα 7 ευρω σε σουβλακια, στο Spotify ή σε οτι αλλο θες. Αν ομως, οπως λες, επιλέγεις κατι αλλο, αυτο δεν ειναι δικαιολογία για να μην πληρώνεις μια υπηρεσία που χρησιμοποιείς. Μακάρι να ειχαμε λεφτά να πληρώναμε 150 συνδρομές. Δεν έχουμε. Το δεν εχω ή δεν θελω δεν ειναι δικαιολογία για να κλεψεις. Και δεν το ειπα υποτιμητικα. Το αντιθετο. Απλά λεω οτι αν δεν εχεις την δυνατοτητα να δινεις 7 ευρω καθε 30 μερες για κατι που θεωρεις οτι σε διαδκεδαζει, τοτε το Spotify ειναι το λιγοτερο απο τα προβλήματα σου γιατι υποθέτω δεν θα εχεις χρήματα για πιο βασικά πράγματα απο αυτο. Δεν υποτιμώ κανενα. Λεω απλά το οτι "δεν το θελω" ή το "διαφωνω με την λογική του", δεν ειναι δικαιολογία για να το κλεψεις

29 λεπτά πριν, randomcat είπε

 

Μου ακούγεται σαν πολύ καλή πρόκληση αυτό. Πες μου ένα οποιοδήποτε τραγούδι ή άλμπουμ και θα σου στείλω λινκ με το σάιτ που το έχει για κατέβασμα! (αλλά μετά κιχ :P)

 

 

Απ΄οτι καταλαβαίνω εννοει ο φίλος οτι δεν θα τις εβρισκε αυτες τις μπαντες οχι οτι δεν εχουν site. Αν δεν ξερεις κατι δεν μπορεις να το ψαξεις. Δεν ξερουν ολοι καθε τρελο Νορβηγό που φτιάχνε 1 man Black Metal Band και τα ανεβαζει στο Bandcamp ή οπου αλλου. Και εγω εχω μαθει καλλιτέχνες απο τις προτάσεις του Spotify. Γιατί στα 36 μου δεν εχω τον χρονο που ειχα στα 18 μου να ψαχνω το Internet για τον Dominus Satanic Ultra Deathcore τυπα με το demo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, randomcat είπε

Αν την υπεραγαπάει, για να ακριβολογούμε.

Και εγώ - και πολλοί άλλοι με παρόμοια επίπεδα αγάπης προς την μουσική - λατρεύω να ακούω μουσική αλλά ακόμα και ως πειρατική την κατεβάζω λίγες φορές το χρόνο επειδή ήδη έχω μαζέψει χιλιάδες τραγούδια που με καλύπτουν καθημερινά.

Μου ακούγεται σαν πολύ καλή πρόκληση αυτό. Πες μου ένα οποιοδήποτε τραγούδι ή άλμπουμ και θα σου στείλω λινκ με το σάιτ που το έχει για κατέβασμα! (αλλά μετά κιχ :P)

Δεν εννοούσα χωρίς συνδρομή στο Spotify αλλά χωρίς συνδρομή γενικότερα!

Ακούω σχεδόν όλες τις ώρες της ημέρας μουσική , την ευκολία που έχω στο Spotify και κατά περιόδους στο Apple music δεν την βρίσκω αλλού .

Ο,τι ώρα μου έρθει να ακούσω κάποιο τραγούδι η ειδος μουσικής απλά το κάνω stream .με αυτό το τρόπο έχω ξενοιασει από το βάλε βγάλε μουσική στο κινητό . 

Όταν θέλω να ακούσω κάτι νέο απλά το ακούω και αν δεν μου αρέσει το προσπερναω , χωρίς να χρειάζεται να μπλέξω με Torrens κτλ για να το βρω . (Και ναι σε κάποια είδη μουσικής θέλει αρκετό ψάξιμο για να βρεις κάποια τραγούδια σε torrent ). 

(Κάποτε  κατέβαζα φανατικά και έχω πολλά giga μουσική σε σκληρούς δίσκους αλλά πλέον δεν τα χρησιμοποιώ. Τα τραγούδια βέβαια αυτά τα ακούω από το Spotify πχ όταν γουστάρω να τα ακούσω .)

Αυτο που λες , ότι εχεις πολλά τραγούδια που σε καλύπτουν κλτ , στην δική μου οπτική μου κάνει πολύ στατικό . Δεν νομίζω ότι θα σταματήσω ποτέ να ψάχνω την μουσική . Φυσικά πάντα υπαρχουν αγαπημένα τραγούδια ,συγκρότηματα  και καλλιτέχνες που κατα περιόδους επιστρέφω . 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από AonDuine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Spotify  αρχικά ανέβηκε από τους τζαμπατζήδες.

Οπότε πρέπει να τους ευχαριστήσει προσφέροντας τους τζάμπα πρεμιουμ συνδρομή.

Αυτό λέγεται αχαριστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας και πως θα κανεις track ότι κόβω την διαφήμιση. Δεν σου στέλνω στοιχεία πίσω, πως θα το καταλάβεις; Όλα είναι client based, ειδικά στο pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...