Προς το περιεχόμενο

Αγόρασα την RTX 2080 aorus xtreme


georgito1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζονται αντιπαραθέσεις παιδιά.Η συγκεκριμένη κάρτα στην ανάλυση της συγκεκριμένης οθόνης που δουλεύει το παιδί δεν πρόκειται στον αιώνα τον άπαντα να δώσει τις επιδόσεις που πρέπει.Απλα κάθεται ξεκούραστη και... δροσίζεται.

Για τον επεξεργαστή που γράφετε μια χαρά είναι ,και δεν νομίζω ότι ρίχνει μπουκάλι στην κάρτα.Απλα θέλει πολύ καλύτερη οθόνη τουλάχιστον 2.5Κ (1440p)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Για να μην τρώγεστε τζαμπα το προβλημα ειναι στην οθονη και οχι στον επεξεργαστη.

Σωστός, όταν προσπαθεί να συνδέσει οθόνη με vga ούτε καν 1080π σε κάρτα γραφικών 800 ευρώ λογικό το σύστημα να έχει πάθει εγκεφαλικό και μιλάμε για ι7 4770κ όχι για ι7 920 έλεος ειδικά αυτό με τις ραμ ανάθεμα αν τα θέλετε και τα λέτε εκτός και αν όλοι είμαστε ddr4 και ξεχάσαμε ότι είχαμε κάτι 980ti και τις titan πάνω σε τέτοια συστήματα 

Δοκίμασε να την συνδέσεις και σε μια τηλεόραση λογικά θα είναι τουλάχιστον full hd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, donblunts είπε

 

Με το υπάρχων σύστημα έχει bottleneck η όχι;
Με το υπάρχων σύστημα θα πετύχει ποτέ FPS που παίζουν σε benchmarks η όχι;

 

Yπαρχει ναι γιατι πηρε 2080 και παιζει σε 1680χ1050 και 9900κ να βαλει παλι θα εχει μπουκαλι σε αυτη την αναλυση, ετσι και αλλιως ειναι αστειο να παρεις 2080 για να παιξεις 1680χ1050 σε αυτη την αναλυση θα εχει σε ολα τα παιχνιδια 200 καρε Plus.

Αν παρει οθονη 1440P στο 99% των παιχνιδιων ναι θα πετυχαινει τα fps που παιζουν στα benches, κοινως το cpu του ειναι μια χαρα αν παιξει σε ανθρωπινη σημερινη αναλυση.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, donblunts είπε

Ούτε τον τόνο, ούτε το υφάκι σου καταλαβαίνω.
Ξαναρωταω, η σύγκριση με τον δικό μου επεξεργαστή που κολλάει;
Για την ποσοστιαία διαφορά μεταξύ τους, απλά σε διόρθωσα.
Ποστάρεις κάποιο άρθρο που σε όλα τα performance είναι προ-τελευταίος ο 4770Κ. Χαίρω πολύ, αλλα που θέλεις να καταλήξεις; Έχω βρεί και εγώ άλλα τόσα, τα θέλεις;

Με το υπάρχων σύστημα έχει bottleneck η όχι;
Με το υπάρχων σύστημα θα πετύχει ποτέ FPS που παίζουν σε benchmarks η όχι;

Αν θέλεις μπορώ να στα χρωματίζω κιόλας για να κάνεις πιο εύκολο focus.

ΥΓ. Έχει frame drop και απο τις μνήμες.

bottleneck όλοι οι υπολογιστες εχουν φιλε.... Επίσης φαίνεται λες και θίχτηκες για τον επεξεργαστή σου επειδή τον συγκρίνανε ....

δεν χριαζοντε ολα αυτα στο συγκεκριμενο ποστ ....

1 ώρα πριν, rofl είπε

ναι δεν ειναι 4ετιας ειναι 5ετιας.

επειδη με το bottleneck το εχετε παρακανει λιγακι. προτου να προτεινετε στον κοσμο αλλαγη πλατφορμας, να checkαρετε οτι οντως το cpu βαραει 100%. ειναι πολυ απλο να το διαπιστωσεις... προσωπικα αμφιβαλλω οτι η 2080 μπορει να παει ακομα και αυτη την παλια cpu πανω απο 70- 80% ( και πολυ λεω, οπως ειπα εκτος ισως 1-2 εξαιρεσεων). πως σας εχει κατσει οτι οι cpu ειναι το limit και οχι οι gpu

 

51 λεπτά πριν, donblunts είπε

Ούτε τον τόνο, ούτε το υφάκι σου καταλαβαίνω.
Ξαναρωταω, η σύγκριση με τον δικό μου επεξεργαστή που κολλάει;
Για την ποσοστιαία διαφορά μεταξύ τους, απλά σε διόρθωσα.
Ποστάρεις κάποιο άρθρο που σε όλα τα performance είναι προ-τελευταίος ο 4770Κ. Χαίρω πολύ, αλλα που θέλεις να καταλήξεις; Έχω βρεί και εγώ άλλα τόσα, τα θέλεις;

Με το υπάρχων σύστημα έχει bottleneck η όχι;
Με το υπάρχων σύστημα θα πετύχει ποτέ FPS που παίζουν σε benchmarks η όχι;

Αν θέλεις μπορώ να στα χρωματίζω κιόλας για να κάνεις πιο εύκολο focus.

ΥΓ. Έχει frame drop και απο τις μνήμες.

 

5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Yπαρχει ναι γιατι πηρε 2080 και παιζει σε 1680χ1050 και 9900κ να βαλει παλι θα εχει μπουκαλι σε αυτη την αναλυση, ετσι και αλλιως ειναι αστειο να παρεις 2080 για να παιξεις 1680χ1050 σε αυτη την αναλυση θα εχει σε ολα τα παιχνιδια 200 καρε Plus.

Αν παρει οθονη 1440P στο 99% των παιχνιδιων ναι θα πετυχαινει τα fps που παιζουν στα benches. 

καμια προταση οθονης σε 24 ινττσες και 144hz 1ms* 1440p εχεις να μου προτεινεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

bottleneck όλοι οι υπολογιστες εχουν φιλε.... Επίσης φαίνεται λες και θίχτηκες για τον επεξεργαστή σου επειδή τον συγκρίνανε ....

δεν χριαζοντε ολα αυτα στο συγκεκριμενο ποστ ....

καμια προταση οθονης σε 24 ινττσες και 144hz 1ms* 1440p εχεις να μου προτεινεις ?

Φωτό θα μας βάλεις τελικά ? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωρα για μαθημα..

η αναλυση δε παιζει ρολο αμα το "καπακι" ειναι ο επεξεργαστης. θα χει τοσα fps (πχ 200) στα 1080p οσα και στα 720p κλπ. αμα το καπακι ηταν της καρτας γραφικων τοτε ναι υπαρχει διαφορα με αλλη αναλυση.

αρα αυτο που λετε οτι βγαζει λιγα fps με μικρη αναλυση δεν εχει νοημα διοτι

α. φταιει η καρτα γραφικων, αρα οσο μεγαλωνει η αναλυση χειροτερευει η κατασταση

β. φταιει ο επεξεργαστης, αρα ειναι αδιαφορο τι αναλυση εχουμε.

 

το παληκαρι ειπε οτι εχει ακομα τους drivers της παλιας καρτας, ειναι ο βασικος "υποπτος" το να χουν φαει σκαλωμα οι drivers.

οπως και να χει κριμα να χεις τετοια καρτα και τετοια αναλυση. φτιαξε τους drivers να λυσεις το προβλημα σου και παρε μια οθονη να φχαριστηθουν τα ματια σου

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

ωρα για μαθημα..

η αναλυση δε παιζει ρολο αμα το "καπακι" ειναι ο επεξεργαστης. θα χει τοσα fps (πχ 200) στα 1080p οσα και στα 720p κλπ. αμα το καπακι ηταν της καρτας γραφικων τοτε ναι υπαρχει διαφορα με αλλη αναλυση.

αρα αυτο που λετε οτι βγαζει λιγα fps με μικρη αναλυση δεν εχει νοημα διοτι

α. φταιει η καρτα γραφικων, αρα οσο μεγαλωνει η αναλυση χειροτερευει η κατασταση

β. φταιει ο επεξεργαστης, αρα ειναι αδιαφορο τι αναλυση εχουμε.

το παληκαρι ειπε οτι εχει ακομα τους drivers της παλιας καρτας, ειναι ο βασικος "υποπτος" το να χουν φαει σκαλωμα οι drivers.

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει review εκει εξω ποου να δειχνει επιδοσεις 2080 σε 1680χ1050 αρα πως καταλαβε οτι εχει χαμηλοτερες επιδοσεις απ τα review ενας θεος ξερει.

Οσο για τα υπολοιπα που λες ειναι γνωστα και συμφωνω απολυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ωρα για μαθημα..

η αναλυση δε παιζει ρολο αμα το "καπακι" ειναι ο επεξεργαστης. θα χει τοσα fps (πχ 200) στα 1080p οσα και στα 720p κλπ. αμα το καπακι ηταν της καρτας γραφικων τοτε ναι υπαρχει διαφορα με αλλη αναλυση.

αρα αυτο που λετε οτι βγαζει λιγα fps με μικρη αναλυση δεν εχει νοημα διοτι

α. φταιει η καρτα γραφικων, αρα οσο μεγαλωνει η αναλυση χειροτερευει η κατασταση

β. φταιει ο επεξεργαστης, αρα ειναι αδιαφορο τι αναλυση εχουμε.

το παληκαρι ειπε οτι εχει ακομα τους drivers της παλιας καρτας, ειναι ο βασικος "υποπτος" το να χουν φαει σκαλωμα οι drivers.

σε οσο μεγαλυτερη αναλυση παιζεις τοσο λιγοτερα fps βγαζει η καρτα  οποτε μειωνεται το cpu utilization. 

δηλ αν στα 1080p βγαζεις 100 fps o επεξεργαστης θα δουλευει πιο σκληρα απο το οτι 1440p αν βγαζεις 60

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

σε οσο μεγαλυτερη αναλυση παιζεις τοσο λιγοτερα fps βγαζει η καρτα  οποτε μειωνεται το cpu utilization.

ξαναδιαβασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι οτι αν εχεις bottleneck στο cpu η αναλυση ειναι αδιαφορη ισχυει.

αλλα επισης μπορει να εχεις bottleneck στα 1080p λογω cpu ενω στα 1440 να μην εχεις. γιατι στην 1 περιπτωση ο επεξεργαστης πρεπει να δωσει περισσοτερα frames απ οτι στη 2η.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ωρα για μαθημα..

η αναλυση δε παιζει ρολο αμα το "καπακι" ειναι ο επεξεργαστης. θα χει τοσα fps (πχ 200) στα 1080p οσα και στα 720p κλπ. αμα το καπακι ηταν της καρτας γραφικων τοτε ναι υπαρχει διαφορα με αλλη αναλυση.

αρα αυτο που λετε οτι βγαζει λιγα fps με μικρη αναλυση δεν εχει νοημα διοτι

α. φταιει η καρτα γραφικων, αρα οσο μεγαλωνει η αναλυση χειροτερευει η κατασταση

β. φταιει ο επεξεργαστης, αρα ειναι αδιαφορο τι αναλυση εχουμε.

το παληκαρι ειπε οτι εχει ακομα τους drivers της παλιας καρτας, ειναι ο βασικος "υποπτος" το να χουν φαει σκαλωμα οι drivers.

οπως και να χει κριμα να χεις τετοια καρτα και τετοια αναλυση. φτιαξε τους drivers να λυσεις το προβλημα σου και παρε μια οθονη να φχαριστηθουν τα ματια σου

οι drivers σβηστικαν και ξανα εγιναν εγκατασταση ... γραφοντας το ποστ ειπα οτι θα γινει αγορα μιας συγκεκριμενης οθονης .... την εγκρινεις κατα την γνωμη σου ; επισης θελω οθονη 24 ιντσες αν εχεις να μου προτεινεις καπιες θα ημουν ευγνομον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει review εκει εξω ποου να δειχνει επιδοσεις 2080 σε 1680χ1050 αρα πως καταλαβε οτι εχει χαμηλοτερες επιδοσεις απ τα review ενας θεος ξερει.

Οσο για τα υπολοιπα που λες ειναι γνωστα και συμφωνω απολυτα.

Γιατί έχει δει τη κάρτα απο κοντά για να δει και τις επιδόσεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgito1991 είπε

οι drivers σβηστικαν και ξανα εγιναν εγκατασταση ... γραφοντας το ποστ ειπα οτι θα γινει αγορα μιας συγκεκριμενης οθονης .... την εγκρινεις κατα την γνωμη σου ; επισης θελω οθονη 24 ιντσες αν εχεις να μου προτεινεις καπιες θα ημουν ευγνομον

δεν εχω αποψη περι οθονης..

παντως 24 ιντσες ειναι λιγες πιστευω.. δε μπορεις να πας 27?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

Επίσης φαίνεται λες και θίχτηκες για τον επεξεργαστή σου επειδή τον συγκρίνανε ....

Όχι ρε φίλε γιατί να θιχτώ για τον επεξεργαστή μου; Απλα δεν κατάλαβα την σύγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...