Προς το περιεχόμενο

Αγόρασα την RTX 2080 aorus xtreme


georgito1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα . . . αγόρασα την κάρτα αυτήν, σκέφτηκα να κάνω μία αναβάθμιση στον υπολογιστή μου μετά από 6 περίπου χρόνια . . . πριν γίνει η αγορά της η αλήθεια είναι ότι το έψαξα καλά για ποια  υλοποίηση θα πάρω. . .  είχα τσεκάρει reviews  από YouTube για να δω αποδόσεις σε games fps  και είδα ότι είναι δυνατή . . .

τα καλά όμως σταματάνε εδώ ,σε σχέση με τα reviews εγώ πιάνω λιγότερο από 30 με 60 fps Από τι έδειχναν ,ήξερα ότι θα έχω σίγουρα λιγότερα από αυτά που έδειχναν ,λόγω του ότι το σύστημα μου είναι παλιό αλλά τόσο μεγάλη διαφορά δεν την περίμενα ,και κάνω αυτό το post για να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας πάνω σε αυτό και σε κάτι άλλο . . . 

Καταρχάς το σύστημά μου είναι

Motherboard : Asus Maximus VI hero

Cpu : i7 4770k 3.5 hz (το χω πάει 3,9)

Ram : Corsair vengence 16gb 2133hz ddr3

Gpu : RTX 2080 aorus xtreme (Είχα την 780 ti)

Και ρωτάω τώρα εγώ είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά λόγω συστήματος ;  Eπίσης δεν πιστεύω ότι το σύστημα είναι τόσο χάλια ,  Τι πιστεύετε εσείς ;

 Eπίσης θέλω να πω ότι έχω μία παλιά οθόνη "αρκετά παλιά" του 2006 (Samsung Syncmaster 206bw), Μήπως παίζει κανένα ρόλο και αυτό στα FPS ; Μήπως φταίει και το καλώδιο συνδέσεις μεταξύ τους ;

 Πάντως όσο αφορά την οθόνη έχω σκοπό να την αλλάξω τις επόμενες μέρες και να πάρω την Dell S2419HGF

 

Περιμένω τις απόψεις σας. . . Ευχαριστώ πολύ . . . !

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από georgito1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ποστάρισμα σου είναι τόσο χαωτικό στα όρια του τρολαρίσματος, φυσικά δεν σε κατηγορώ αν δεν γνωρίζεις αρκετά από υπολογιστές αλλά, 

αρχικά ποστάρισε στο κατάλληλο θέμα που βρίσκεται από πάνω από αυτό που δημιούργησες και μην γνωρίζοντας

-τι τροφοδοτικό έχεις (την κατάσταση του)

-ανάλυση οθόνης settings  v-sync (on-off)

-τι ψύξη έχεις

-την εγκατάσταση του λειτουργικού σου (υπολείμματα προηγούμενων οδηγών, 3rd party apps π.χ. msi ab) κλπ

Απάντηση δεν πρόκειται να πάρεις που να σε βοηθήσει, γιατί΄άλλο είναι η τεχνική υποστήριξή και άλλο η κολοκυθιά

Επεξ/σία από aorus
  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι δυνατόν, και απολύτως φυσιολογικό να μην πιάνεις τα FPS που περίμενες.
Το PC σου είναι αρκετές τεχνολογίες πίσω.
Επεξεργαστή, μνήμες και ίσως μητρική πρέπει να αλλαχτούν.
Αν και το τροφοδοτικό σου ειναι 6-7ετίας, τότε και αυτό θέλει αλλαγή.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλορίζικη. Το πρόβλημα σου είναι το πιθανότερο οτι η κάρτα κάθεται αραχτή και όλο το κουπί το τραβάει η cpu/ram (λόγω της χαμηλής ανάλυσης που παίζεις), οπότε μάλλον είναι λογικά αυτά. Το monitor που σκοπεύεις να πάρεις είναι επίσης λάθος όσο αφορά την κάρτα. Με αυτή την κάρτα πρέπει να πας τουλάχιστον σε 1440p monitor

Απο εκεί και πέρα, κανονικά... κάρτα τελευταίας τεχνολογίας θα έπρεπε να συνοδεύεται και από σχετικό νεότερο hardware

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, donblunts είπε

Ναι είναι δυνατόν, και απολύτως φυσιολογικό να μην πιάνεις τα FPS που περίμενες.
Το PC σου είναι αρκετές τεχνολογίες πίσω.
Επεξεργαστή, μνήμες και ίσως μητρική πρέπει να αλλαχτούν.
Αν και το τροφοδοτικό σου ειναι 6-7ετίας, τότε και αυτό θέλει αλλαγή.

ρε guys ειλικρινα τα πιστευετε και τα γραφετε?

οτι i7 τετραετιας δεν μπορει να δωσει 60 fps στο οποιο παιχνιδι ( πλην ισως μια 2 εξαιρεσεων, που κ παλι αμφιβαλλω)

ειλικρινα τετοια ποστ καθε μερα τα βλεπω και γελαω...

  • Like 13
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

Καλησπέρα . . . αγόρασα την κάρτα αυτήν, σκέφτηκα να κάνω μία αναβάθμιση στον υπολογιστή μου μετά από 6 περίπου χρόνια . . . πριν γίνει η αγορά της η αλήθεια είναι ότι το έψαξα καλά για ποια  υλοποίηση θα πάρω. . .  είχα τσεκάρει reviews  από YouTube για να δω αποδόσεις σε games fps  και είδα ότι είναι δυνατή . . .

τα καλά όμως σταματάνε εδώ ,σε σχέση με τα reviews εγώ πιάνω λιγότερο από 30 με 60 fps Από τι έδειχναν ,ήξερα ότι θα έχω σίγουρα λιγότερα από αυτά που έδειχναν ,λόγω του ότι το σύστημα μου είναι παλιό αλλά τόσο μεγάλη διαφορά δεν την περίμενα ,και κάνω αυτό το post για να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας πάνω σε αυτό και σε κάτι άλλο . . . 

Καταρχάς το σύστημά μου είναι

Motherboard : Asus Maximus VI hero

Cpu : i7 4770k 3.5 hz (το χω πάει 3,9)

Ram : Corsair vengence 16gb 2133hz ddr3

Gpu : RTX 2080 aorus xtreme (Είχα την 780 ti)

Και ρωτάω τώρα εγώ είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά λόγω συστήματος ;  Eπίσης δεν πιστεύω ότι το σύστημα είναι τόσο χάλια ,  Τι πιστεύετε εσείς ;

 Eπίσης θέλω να πω ότι έχω μία παλιά οθόνη "αρκετά παλιά" του 2006 (Samsung Syncmaster 206bw), Μήπως παίζει κανένα ρόλο και αυτό στα FPS ; Μήπως φταίει και το καλώδιο συνδέσεις μεταξύ τους ;

 Πάντως όσο αφορά την οθόνη έχω σκοπό να την αλλάξω τις επόμενες μέρες και να πάρω την Dell S2419HGF

Περιμένω τις απόψεις σας. . . Ευχαριστώ πολύ . . . !

Μια φωτό απο το σύστημα αν μπορείς, πρέπει να ειναι απο τις ομορφότερες υλοποιήσεις η aorus xtreme 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rofl είπε

ρε guys ειλικρινα τα πιστευετε και τα γραφετε?

οτι i7 τετραετιας δεν μπορει να δωσει 60 fps στο οποιο παιχνιδι ( πλην ισως μια 2 εξαιρεσεων, που κ παλι αμφιβαλλω)

ειλικρινα τετοια ποστ καθε μερα τα βλεπω και γελαω...

Μια χαρά μπορεί, το σύστημά του μια χαρά το βρίσκω (απλά προσωπικά έκανα ένα σχόλιο για το πόσο πίσω είναι σε σχέση με την κάρτα). Πιστεύω οτι φταίει η ανάλυσή του (1680x1050!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οθονη δεν διαφωνω οτι θελει αλλαγη αλλα οχι και να βγαζουμε i7 4ετιας αχρηστο...

εκτος αν εννοει οτι στα benchmarks με τις τελευταιες cpu εβλεπε 280 ενω στο δικο του βλεπει 200... και αυτο εννοει οτι ειναι 30-60 fps κατω:P

αν δεν ειναι αυτο κατι πατατα με το software ειναι

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rofl είπε

οθονη δεν διαφωνω οτι θελει αλλαγη αλλα οχι και να βγαζουμε i7 4ετιας αχρηστο...

εκτος αν εννοει οτι στα benchmarks με τις τελευταιες cpu εβλεπε 280 ενω στο δικο του βλεπει 200... και αυτο εννοει οτι ειναι 30-60 fps κατω:P

Όντως δεν έχει διευκρινίσει, γι'αυτό και ο @aorus είπε οτι είναι στα όρια του τρολαρίσματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, aorus είπε

Το ποστάρισμα σου είναι τόσο χαωτικό στα όρια του τρολαρίσματος, φυσικά δεν σε κατηγορώ αν δεν γνωρίζεις αρκετά από υπολογιστές αλλά, 

αρχικά ποστάρισε στο κατάλληλο θέμα που βρίσκεται από πάνω από αυτό που δημιούργησες και μην γνωρίζοντας

-τι τροφοδοτικό έχεις (την κατάσταση του)

-ανάλυση οθόνης settings  v-sync (on-off)

-τι ψύξη έχεις

-την εγκατάσταση του λειτουργικού σου (υπολείμματα προηγούμενων οδηγών, 3rd party apps π.χ. msi ab) κλπ

Απάντηση δεν πρόκειται να πάρεις που να σε βοηθήσει, γιατί΄άλλο είναι η τεχνική υποστήριξή και άλλο η κολοκυθιά

Λυπάμαι που δεν έγινα πλήρης κατανοητός αλλά προσπάθησα ,

Psu:Corsair AXi Series AX860i ....Όσον αφορά για την κατάστασή του δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα πάντως ...

Corsair H100i ψύξη . . .

ανάλυση οθόνης : 1680 x 1050  το v-sync στα παιχνίδια αν ενοείς το χω κλειστό . . .

Windows 10 pro ,υπολείμματα προηγούμενων οδηγών της προηγουμενης μου καρτας ενοεις ; δεν είχε καπιο λογισμικο εκτος απο της nvidia τους drivers....

16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Μια φωτό απο το σύστημα αν μπορείς, πρέπει να ειναι απο τις ομορφότερες υλοποιήσεις η aorus xtreme 

είναι όντως πανέμορφη.... και επισης τερας στο μεγεθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν το εχεις κανει ηδη πρεπει να ξαναπερασεις drivers. ειτε τσεκαροντας στο custom> clean install στο μενου εγκαταστασης την nvidia, ειτε ακομα καλυτερα αφαιροντας τον παλιο driver με αυτο

https://www.guru3d.com/files-get/display-driver-uninstaller-download,1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rofl είπε

οθονη δεν διαφωνω οτι θελει αλλαγη αλλα οχι και να βγαζουμε i7 4ετιας αχρηστο...

εκτος αν εννοει οτι στα benchmarks με τις τελευταιες cpu εβλεπε 280 ενω στο δικο του βλεπει 200... και αυτο εννοει οτι ειναι 30-60 fps κατω:P

αν δεν ειναι αυτο κατι πατατα με το software ειναι

Γεια σου φίλε ανέφερες για software όταν άλλαξα την κάρτα γραφικών δεν έκανα απεγκατάσταση τους drivers της Nvidia Απλά έκανα update λες να παίζει και αυτό ρόλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

Λυπάμαι που δεν έγινα πλήρης κατανοητός αλλά προσπάθησα ,

Psu:Corsair AXi Series AX860i ....Όσον αφορά για την κατάστασή του δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα πάντως ...

Corsair H100i ψύξη . . .

ανάλυση οθόνης : 1680 x 1050  το v-sync στα παιχνίδια αν ενοείς το χω κλειστό . . .

Windows 10 pro ,υπολείμματα προηγούμενων οδηγών της προηγουμενης μου καρτας ενοεις ; δεν είχε καπιο λογισμικο εκτος απο της nvidia τους drivers....

είναι όντως πανέμορφη.... και επισης τερας στο μεγεθος....

1680x1050?

Πρέπει να αλλάξεις οθόνη και σίγουρα να μεταβεις σε μια 1440p....θα σου έλεγα τουλάχιστον για μια 1080p / 144hz αλλά έχεις χαμηλά το cpu στα 3.9ghz οπότε την αποκλείω την 1080p.....τρως μπουκάλι λόγω ανάλυσης.... Αν μεταβείς σε μια 1440p θα είσαι κομπλέ.... 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...