Προς το περιεχόμενο

Αγόρασα την RTX 2080 aorus xtreme


georgito1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, rofl είπε

απαντησα ηδη απο πανω πρεπει να βγαλεις τους παλιους και να ξαναπερασεις ναι

οκ.... θα το δοκιμάσω και θα απαντήσω σε λιγο ....

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Πρέπει να αλλάξεις οθόνη και σίγουρα να μεταβεις σε μια 1440p....θα σου έλεγα τουλάχιστον για μια 1080p / 144hz αλλά έχεις χαμηλά το cpu στα 3.9ghz οπότε την αποκλείω την 1080p.....τρως μπουκάλι λόγω ανάλυσης.... Αν μεταβείς σε μια 1440p θα είσαι κομπλέ.... 

εχεις να μου προτεινεις καπιες οθονες ? σκεφτομουνα για αυτην Dell S2419HGF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mάλιστα το σύστημα σου είναι μια χαρά, απλά η οθόνη θέλει αλλαγη, έβαλες μια high end καρτα γραφικών σε οθόνη 13 ετών, σε τόσο χαμηλή ανάλυση ΑΠΛΑ η κάρτα γραφικών σου δεν δουλεύει υπολειτουργεί και ότι fps βλέπεις είναι ότι δίνει ο επεξεργαστής σου

Η συγκεκριμένη κάρτα είναι για αναλύσεις 2Κ και 4Κ, ακόμα και σε 1080p δεν αποδίδει ουσιαστικά........Σαν να έβαλες σε ferrari ρόδες από ποδήλατο ας πούμε.

Εκτος της αλλαγής της οθόνης μπορείς να δουλέψεις με DSR to μονιτορ σου σε υψηλότερη ανάλυση αλλά δεν ξέρω πως θα δείχνει σε τόσο παλαιό μονιτορ σε πιο σύγχρονα ή σε τηλεόραση δείχνει μια χαρά

Υ.Γ Μιας και ανέφερες ότι είδες review της 2080 είδες ΕΣΤΩ ενα για δείγμα σε ανάλυση 1680*1050?????😳

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οντως θες καινουργια οθονη, σε αυτη την αναλυση αυτη η καρτα καθεται και τσαμπα τα λεφτα που εδωσες. γιαυτη την οθονη και καρτα κατω απο 300 ευρω θα ηταν αρκετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

οκ.... θα το δοκιμάσω και θα απαντήσω σε λιγο ....

εχεις να μου προτεινεις καπιες οθονες ? σκεφτομουνα για αυτην Dell S2419HGF

Τουλάχιστον σε κάτι τέτοιο 

https://www.skroutz.gr/s/15928533/Dell-S2719DGF.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aorus είπε

Mάλιστα το σύστημα σου είναι μια χαρά, απλά η οθόνη θέλει αλλαγη, έβαλες μια high end καρτα γραφικών σε οθόνη 13 ετών, σε τόσο χαμηλή ανάλυση ΑΠΛΑ η κάρτα γραφικών σου δεν δουλεύει υπολειτουργεί και ότι fps βλέπεις είναι ότι δίνει ο επεξεργαστής σου

Η συγκεκριμένη κάρτα είναι για αναλύσεις 2Κ και 4Κ, ακόμα και σε 1080p δεν αποδίδει ουσιαστικά........Σαν να έβαλες σε ferrari ρόδες από ποδήλατο ας πούμε.

Εκτος της αλλαγής της οθόνης μπορείς να δουλέψεις με DSR to μονιτορ σου σε υψηλότερη ανάλυση αλλά δεν ξέρω πως θα δείχνει σε τόσο παλαιό μονιτορ σε πιο σύγχρονα ή σε τηλεόραση δείχνει μια χαρά

Υ.Γ Μιας και ανέφερες ότι είδες review της 2080 είδες ΕΣΤΩ ενα για δείγμα σε ανάλυση 1680*1050?????😳

οχι... ηταν ολα 1980x1080 και πάνω σε ανάλυση.... ειπα οτι εχω σκοπό μεσα στην εβδομαδα αυτην να την αλλαξω.... το δοκιμασα το dsr που λες .... η αληθεια ειναι οτι δεν δειχνει και τοσο καλα .... θολονουν τα παντα και μερικα πραγματα οπως πχ το control panel τις nvidia μικρένουν τα γραματα σε φαση να  φενοντε οριακα.... εχεις να μου προτεινεις καπιες οθονες ; 

Dell S2419HGF για αυτην τι λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, rofl είπε

ρε guys ειλικρινα τα πιστευετε και τα γραφετε?

οτι i7 τετραετιας δεν μπορει να δωσει 60 fps στο οποιο παιχνιδι ( πλην ισως μια 2 εξαιρεσεων, που κ παλι αμφιβαλλω)

ειλικρινα τετοια ποστ καθε μερα τα βλεπω και γελαω...

Εγω τα πιστεύω, ναι. Εσυ;
Ο επεξεργαστής είναι 4ης γενιάς και όχι τετραετίας , και βγήκε τέλη του 2013.
Μνήμες DDR3 στα 2133.

Το σίγουρο είναι οτι το σύστημα με την 2080 έχει bottleneck 100%

Δεν είπα οτι δεν μπορεί να δώσει 60fps, μάθε να διαβάζεις τουλάχιστον.
Είπα οτι δεν θα πάρει σε καμία περίπτωση τα αποτελέσματα και τα FPS σύμφωνα με αυτά που έχει δει.

Αν και πάλι γελάς, και δεν καταλαβαίνεις, το πρόβλημα έχει προχωρήσει περαιτέρω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

Dell S2419HGF για αυτην τι λες ?

ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ! :P Στο είπα και στην αρχή για αυτήν, είναι 1080P

Εγώ θέλω να βάλω και μία ακόμα παράμετρο για την οθόνη του TS (σε συνάρτηση πάντα με την κάρτα-σύστημά του). 
Τι θα ήταν καλύτερο (και σκεφτόμενος νορμαλ budget πάντα): 2k 144hz ή 4k 60hz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, donblunts είπε

Εγω τα πιστεύω, ναι. Εσυ;
Ο επεξεργαστής είναι 4ης γενιάς και όχι τετραετίας , και βγήκε τέλη του 2013.
Μνήμες DDR3 στα 2133.

Το σίγουρο είναι οτι το σύστημα με την 2080 έχει bottleneck 100%

Δεν είπα οτι δεν μπορεί να δώσει 60fps, μάθε να διαβάζεις τουλάχιστον.
Είπα οτι δεν θα πάρει σε καμία περίπτωση τα αποτελέσματα και τα FPS σύμφωνα με αυτά που έχει δει.

Αν και πάλι γελάς, και δεν καταλαβαίνεις, το πρόβλημα έχει προχωρήσει περαιτέρω.

ναι δεν ειναι 4ετιας ειναι 5ετιας.

επειδη με το bottleneck το εχετε παρακανει λιγακι. προτου να προτεινετε στον κοσμο αλλαγη πλατφορμας, να checkαρετε οτι οντως το cpu βαραει 100%. ειναι πολυ απλο να το διαπιστωσεις... προσωπικα αμφιβαλλω οτι η 2080 μπορει να παει ακομα και αυτη την παλια cpu πανω απο 70- 80% ( και πολυ λεω, οπως ειπα εκτος ισως 1-2 εξαιρεσεων). πως σας εχει κατσει οτι οι cpu ειναι το limit και οχι οι gpu

Επεξ/σία από rofl
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, donblunts είπε

Εγω τα πιστεύω, ναι. Εσυ;
Ο επεξεργαστής είναι 4ης γενιάς και όχι τετραετίας , και βγήκε τέλη του 2013.
Μνήμες DDR3 στα 2133.

Το σίγουρο είναι οτι το σύστημα με την 2080 έχει bottleneck 100%

Δεν είπα οτι δεν μπορεί να δώσει 60fps, μάθε να διαβάζεις τουλάχιστον.
Είπα οτι δεν θα πάρει σε καμία περίπτωση τα αποτελέσματα και τα FPS σύμφωνα με αυτά που έχει δει.

Αν και πάλι γελάς, και δεν καταλαβαίνεις, το πρόβλημα έχει προχωρήσει περαιτέρω.

Δεν υπάρχει πιστεύω, αυτά ανήκουν στην Θεολογία, υπάρχει είτε γνωρίζω και γράφω την άποψη μου οπότε και ισχύει ή νομίζω οπότε κάνω λογικές υποθέσεις όπου μπορεί να μου φαίνονται σωστές αλλα να μην έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα.....

O haswell με τον kaby lake που έχεις ακόμα και με τον coffe lake ζήτημα να έχουν ένα 10% βαριά βαρια σε single core performance, όπου θα πάσχουν μόνο σε σενάρια που δεν αρκούν οι 4 πυρήνες π.χ. bf5, σε κάθε άλλη περίπτωση στην ίδια συχνότητα είναι μια η άλλη

Επίσης το πότε βγήκε ο επεξεργαστής καμμία σημασία δεν έχει παρά μόνο η αρχιτεκτονική του που μέχρι σήμερα από intel είναι nahalem based, βελτιωμένη μεν αλλά με χ ηλικία δε

Ειδικά τις μνήμες που αναφέρεις DDR3 είναι ότι πιο άσχετο θα μπορούσες να γράψεις σε σχέση με τα fps που θα αποδώσει μια κάρτα...αν είναι έτσι τότε με το x299 rig μου με τον 256bit imc θα έπρεπε να έχω περισσότερα fps από όλους με rtx 2080, αλλά μάντεψε το memory bandwith ελάχιστη σημασία έχει στα games

Επεξ/σία από aorus
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Stamer είπε

Εγώ θέλω να βάλω και μία ακόμα παράμετρο για την οθόνη του TS (σε συνάρτηση πάντα με την κάρτα-σύστημά του). 
Τι θα ήταν καλύτερο (και σκεφτόμενος νορμαλ budget πάντα): 2k 144hz ή 4k 60hz?

belay that. 1440p 144hz είναι καλύτερα (ειδικά στις ίντσες που φαντάζομαι οτι θα πας 22-27)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, rofl είπε

ναι δεν ειναι 4ετιας ειναι 5ετιας.

επειδη με το bottleneck το εχετε παρακανει λιγακι. προτου να προτεινετε στον κοσμο αλλαγη πλατφορμας, να checkαρετε οτι οντως το cpu βαραει 100%. ειναι πολυ απλο να το διαπιστωσεις... προσωπικα αμφιβαλλω οτι η 2080 μπορει να παει ακομα και αυτη την παλια cpu πανω απο 70- 80% ( και πολυ λεω, οπως ειπα εκτος ισως 1-2 εξαιρεσεων). πως σας εχει κατσει οτι οι cpu ειναι το limit και οχι οι gpu

Η δεν θέλεις να καταλάβεις η έχεις πρόβλημα στο να καταλάβεις.
Αναφέρομαι στην συνολική απόδοση του συστήματος, οχι αποκλειστικά στον επεξεργαστή.
Για δική σου διευκόλυνση

Είπα οτι δεν θα πάρει σε καμία περίπτωση τα αποτελέσματα και τα FPS σύμφωνα με αυτά που έχει δει. 

 

19 λεπτά πριν, aorus είπε

Δεν υπάρχει πιστεύω, αυτά ανήκουν στην Θεολογία, υπάρχει είτε γνωρίζω και γράφω την άποψη μου οπότε και ισχύει ή νομίζω οπότε κάνω λογικές υποθέσεις όπου μπορεί να μου φαίνονται σωστές αλλα να μην έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα.....

O haswell με τον kaby lake που έχεις ακόμα και με τον coffe lake ζήτημα να έχουν ένα 10% βαριά βαρια σε single core performance, όπου θα πάσχουν μόνο σε σενάρια που δεν αρκούν οι 4 πυρήνες π.χ. bf5, σε κάθε άλλη περίπτωση στην ίδια συχνότητα είναι μια η άλλη

Η σύγκριση με τον δικό μου για ποιόν λόγο;
O Haswell με κάποιον Coffee Lake, βαριά βαριά λοιπόν, σε single core performance έχουν 25% τουλάχιστον διαφορά.

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.computerbase.de/2017-11/cpu-aufruesten-benchmarks-test/2/

Mιλάμε για τρομακτικές διαφορές.....τουλάχιστον 25%........αν θέλεις μπορείς να πιστεύεις και στη νεράιδα των δοντιών,μήπως να προτείνουμε και στον θεματοθέτη να πάρει οθόνη με ανάλυση 1366*768 για  να φανεί το bottleneck?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, aorus είπε

https://www.computerbase.de/2017-11/cpu-aufruesten-benchmarks-test/2/

Mιλάμε για τρομακτικές διαφορές.....τουλάχιστον 25%........αν θέλεις μπορείς να πιστεύεις και στη νεράιδα των δοντιών,μήπως να προτείνουμε και στον θεματοθέτη να πάρει οθόνη με ανάλυση 1366*768 για  να φανεί το bottleneck?????

Ούτε τον τόνο, ούτε το υφάκι σου καταλαβαίνω.
Ξαναρωταω, η σύγκριση με τον δικό μου επεξεργαστή που κολλάει;
Για την ποσοστιαία διαφορά μεταξύ τους, απλά σε διόρθωσα.
Ποστάρεις κάποιο άρθρο που σε όλα τα performance είναι προ-τελευταίος ο 4770Κ. Χαίρω πολύ, αλλα που θέλεις να καταλήξεις; Έχω βρεί και εγώ άλλα τόσα, τα θέλεις;

Με το υπάρχων σύστημα έχει bottleneck η όχι;
Με το υπάρχων σύστημα θα πετύχει ποτέ FPS που παίζουν σε benchmarks η όχι;

Αν θέλεις μπορώ να στα χρωματίζω κιόλας για να κάνεις πιο εύκολο focus.

ΥΓ. Έχει frame drop και απο τις μνήμες.

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω οτι στα 1080p gaming η διαφορα με τον 8700 σε στοκ ειναι 18%

σε 1440P που θα πρεπει να παιζει με αυτη την καρτα θα ειναι ακομα μικροτερη.

για τη βελτιωση που θα δει στις μνημες σαφως θα δει με πιο γρηγορες 3-4 fps.

πιστευω οτι τελικα εχεις δικιο και αυτα τα νουμερα δικαιολογουν την αλλαγη πλατφορμας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην τρώγεστε τζαμπα το προβλημα ειναι στην οθονη και οχι στον επεξεργαστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...