Προς το περιεχόμενο

Αγόρασα την RTX 2080 aorus xtreme


georgito1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, rofl είπε

ναι οτι αν εχεις bottleneck στο cpu η αναλυση ειναι αδιαφορη ισχυει.

αλλα επισης μπορει να εχεις bottleneck στα 1080p λογω cpu ενω στα 1440 να μην εχεις. γιατι στην 1 περιπτωση ο επεξεργαστης πρεπει να δωσει περισσοτερα frames απ οτι στη 2η.

μαζι σου, αλλα πιστευεις υπαρχει περιπτωση 4πυρηνος οσο παλιος και να ναι να μη δινει εστω 100 fps?

δεν ειναι θεμα επεξεργαστη. κατι εχει στραβωσει στο λογισμικο. αν δεν ειναι οι drivers ειναι κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

μαζι σου, αλλα πιστευεις υπαρχει περιπτωση 4πυρηνος οσο παλιος και να ναι να μη δινει εστω 100 fps?

δεν ειναι θεμα επεξεργαστη. κατι εχει στραβωσει στο λογισμικο. αν δεν ειναι οι drivers ειναι κατι αλλο

οχι, δεν διαφωνω ηδη το εχω γραψει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες monitor @georgito1991 τουλάχιστον 1440P όπως σου είπα στην αρχή ....... μιας και έχεις χαμηλά τον cpu (3.9ghz) δεν θα σε βοηθήσει ούτε ένα 1080P / 144hz monitor..........ένα monitor 1440P και θα είσαι jet από μένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

λερος για παρτυ σου φιλε ....

51865922_345156249421316_2449512633087295488_n.jpg

Με αυτούς που έχουμε μπλέξει εδώ μέσα, δυστυχώς παίρνει μπάλα και άτομα που δεν πρέπει.....

Έχεις μια χαρά σύστημα και κάθεσαι με μονιτορ προηγούμενης 10ετιας. Προφανώς με τέτοια κάρτα θες gaming εμπειρία, ε δεν γίνεται να αγοράζεις φεράρι, να πηγαίνεις απο το παράδρομο της παλιάς εθνικής οδού και να αναρωτιέσαι γιατί δεν τελικιάζει το εργαλείο ....   

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς infinite loop το thread... @georgito1991 έχεις κάποιο συγκεκριμένο budget για την οθόνη?

24αρια 144 έχει λίγα στο skroutz: https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/5529_501108_690572/24-toulachiston-qhd-2560-x-1440-144-hz-kai-ano.html?o=monitor+144hz

27αρια έχει αρκετά και πολύ καλύτερα (σε αντίστοιχα λεφτά): https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/5529_501108_690572/24-toulachiston-qhd-2560-x-1440-144-hz-kai-ano.html?o=monitor+144hz

προσωπικα θα σου έλεγα να πας σε 27" άνετα! Μην το φοβάσαι, θα το χαρείς πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

θες monitor @georgito1991 τουλάχιστον 1440P όπως σου είπα στην αρχή ....... μιας και έχεις χαμηλά τον cpu (3.9ghz) δεν θα σε βοηθήσει ούτε ένα 1080P / 144hz monitor..........ένα monitor 1440P και θα είσαι jet από μένα....

Το θέμα είναι ότι ψάχνω μία οθόνη 24αρα .... επίσης αν πάρω μία οθόνη 1440p μιλάμε για 2k gaming ...η αγορά αυτής της κάρτας γραφικών έγινε με σκοπό να πιάνω στα περισσότερα games 144fps,  ξαναλέω είχα σκοπό έτσι κι αλλιώς από την αρχή και το έγραψε κιόλας να αγοράσω μία οθόνη καινούργια 144hz ,αν πάρω μία οθόνη 144 Hz 1440p θεωρείς οτι θα δω ποτέ τα 144 Hz ;Επίσης Δικό μου λάθος , Δεν είπα από την αρχή πόσα fps πιάνο σε κάθε game ακριβώς ,Δεν είπα ότι δεν πιάνω αρκετά είπα ότι πιάνω αρκετά λιγότερα από αυτά που είδα στα benchmarks στο YouTube 30 με 60 λιγότερο ,

battlefield 5 πχ... ultra ολα .... 80 με 135 οταν ειμαι μεσα στην πιστα και παιζω (μεσος ορος καπου στα 105) και στα review στο youtube πιανουν 100 με 155 αλλα πιο σταθερα (140 fps τις περισοτερη ωρα) με αναλυση 1920 x 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

Δεν είπα από την αρχή πόσα fps πιάνο σε κάθε game ακριβώς ,Δεν είπα ότι δεν πιάνω αρκετά είπα ότι πιάνω αρκετά λιγότερα από αυτά που είδα στα benchmarks στο YouTube 30 με 60 λιγότερο ,

battlefield 5 πχ... ultra ολα .... 80 με 135 οταν ειμαι μεσα στην πιστα και παιζω (μεσος ορος καπου στα 105) και στα review στο youtube πιανουν 100 με 155 αλλα πιο σταθερα (140 fps τις περισοτερη ωρα) με αναλυση 1920 x 1080

[SOLVED] :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgito1991 είπε

Το θέμα είναι ότι ψάχνω μία οθόνη 24αρα .... επίσης αν πάρω μία οθόνη 1440p μιλάμε για 2k gaming ...η αγορά αυτής της κάρτας γραφικών έγινε με σκοπό να πιάνω στα περισσότερα games 144fps,  ξαναλέω είχα σκοπό έτσι κι αλλιώς από την αρχή και το έγραψε κιόλας να αγοράσω μία οθόνη καινούργια 144hz ,αν πάρω μία οθόνη 144 Hz 1440p θεωρείς οτι θα δω ποτέ τα 144 Hz ;Επίσης Δικό μου λάθος , Δεν είπα από την αρχή πόσα fps πιάνο σε κάθε game ακριβώς ,Δεν είπα ότι δεν πιάνω αρκετά είπα ότι πιάνω αρκετά λιγότερα από αυτά που είδα στα benchmarks στο YouTube 30 με 60 λιγότερο ,

battlefield 5 πχ... ultra ολα .... 80 με 135 οταν ειμαι μεσα στην πιστα και παιζω (μεσος ορος καπου στα 105) και στα review στο youtube πιανουν 100 με 155 αλλα πιο σταθερα (140 fps τις περισοτερη ωρα) με αναλυση 1920 x 1080

Το smooth είναι θέμα επεξεργαστή.... Βάλε Msi afterburner και τσέκαρε gpu usage οταν κάνεις βουτιές στο παιχνίδι... Έτσι θα καταλάβεις τι από τα 2 φταίει. Πάλι όλα αυτά με  1680x1050 δεν έχουν νόημα να τα κάνεις, γιατί προφανώς και η κάρτα κάνει πάρτι ... 

Εννοείται 2k οθόνη θα πάρεις αν πας σε 27 ιντσες. 24αρα θέλεις λόγο χώρου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Εννοείται 2k οθόνη θα πάρεις αν πας σε 27 ιντσες. 24αρα θέλεις λόγο χώρου? 

Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι! Φοβάται μήπως είναι "μεγάλη" επειδή μάλλον έχει συνηθίσει τόσα χρόνια σε 20"

TS πάρε μια 27 144hz και θα με θυμηθείς που θα σου πω ότι η ευχαρίστηση που θα πάρεις από το monitor θα είναι μακράν μεγαλύτερη από αυτήν της gpu

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stamer είπε

Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι! Φοβάται μήπως είναι "μεγάλη" επειδή μάλλον έχει συνηθίσει τόσα χρόνια σε 20"

 Ισχύει και αυτό που λες Το ότι Δηλαδή θα μου φανεί μεγάλη διαφορά αν βάλω 27αρα , αλλά ο κυριότερος λόγος είναι το ότι αν πάω σε 1440p οθονη θα πέσουν και τα fps .... οποτε δεν θα δω τα 144hz ετσι δεν ειναι ; στα benchmarks ετσι διχνει παντως στο youtube οσοι παιζουν σε αναλυση 2κ .... δεν ξερω εχω μπερδευτει εδω περα.... αλλοι λεν οτι εχω χαμηλα την συχνοτιτα του επεξεργαστη... αν κανω κιαλο overclock και παρω μια οθονη 1080p ; θα πηγαινει καλητερα ;

13 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Το smooth είναι θέμα επεξεργαστή.... Βάλε Msi afterburner και τσέκαρε gpu usage οταν κάνεις βουτιές στο παιχνίδι... Έτσι θα καταλάβεις τι από τα 2 φταίει. Πάλι όλα αυτά με  1680x1050 δεν έχουν νόημα να τα κάνεις, γιατί προφανώς και η κάρτα κάνει πάρτι ... 

Εννοείται 2k οθόνη θα πάρεις αν πας σε 27 ιντσες. 24αρα θέλεις λόγο χώρου? 

θα μου φανεί μεγάλη διαφορά αν βάλω 27αρα και θεμα χώρου βεβαια ... αλλα οκ πες την βολευω με τον χορο....αν παρω 1440p θα μπορω να παιζω σε αναλυση 1920 x 1080 ; ... αν οχι τοτε τα fps αν παιζω σε 2κ αναλυση θα πεσουν κιαλο με βαση τα  benchmarks στο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

 Ισχύει και αυτό που λες Το ότι Δηλαδή θα μου φανεί μεγάλη διαφορά αν βάλω 27αρα , αλλά ο κυριότερος λόγος είναι το ότι αν πάω σε 1440p οθονη θα πέσουν και τα fps .... οποτε δεν θα δω τα 144hz ετσι δεν ειναι ; στα benchmarks ετσι διχνει παντως στο youtube οσοι παιζουν σε αναλυση 2κ .... δεν ξερω εχω μπερδευτει εδω περα.... αλλοι λεν οτι εχω χαμηλα την συχνοτιτα του επεξεργαστη... αν κανω κιαλο overclock και παρω μια οθονη 1080p ; θα πηγαινει καλητερα ;

Λοιπόν άκου... καταρχήν με αυτά τα fps που μας είπες οτι παίζεις, είναι πολύ καλά! Απο εκεί και πέρα.. Τα παιχνίδια που παίζεις, τα παίζεις ευχάριστα ή έχεις lag και λοιπά? Εάν τα παίζεις καλά, τότε ή μένεις όπως είσαι Ή πας στο 2ο ερώτημα: Έχω μία πολύ καλή κάρτα και μπορώ να αυξήσω την gaming εμπειρία μου κατακόρυφα. Μπορώ λοιπόν να διαθέσω τώρα ένα ποσό 250-350 ευρώ για κάτι τέτοιο (του που.... τόσα χρόνια το έχεις το μονιτορ)?

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stamer είπε

Λοιπόν άκου... καταρχήν με αυτά τα fps που μας είπες οτι παίζεις, είναι πολύ καλά! Απο εκεί και πέρα.. Τα παιχνίδια που παίζεις, τα παίζεις ευχάριστα ή έχεις lag και λοιπά? Εάν τα παίζεις καλά, τότε ή μένεις όπως είσαι Ή πας στο 2ο ερώτημα: Έχω μία πολύ καλή κάρτα και μπορώ να αυξήσω την gaming εμπειρία μου κατακόρυφα. Μπορώ λοιπόν να διαθέσω τώρα ένα ποσό 250-250 ευρώ για κάτι τέτοιο (του που.... τόσα χρόνια το έχεις το μονιτορ)?

οχι λαγκ δεν εχω .... οθονη ειχα αποφασισει οτι θα παρω την Dell S2419HGF 144hz 1ms αλλα τωρα εχω μπερδευτει .... αυτο που θελω ειναι να δω τα 144hz (με την καταλιλη οθονη ενοειτε οχι με αυτη που εχω)

και με 2κ αναλυση δεν προκειτε να τα δω ....

8 λεπτά πριν, Stamer είπε

Λοιπόν άκου... καταρχήν με αυτά τα fps που μας είπες οτι παίζεις, είναι πολύ καλά! Απο εκεί και πέρα.. Τα παιχνίδια που παίζεις, τα παίζεις ευχάριστα ή έχεις lag και λοιπά? Εάν τα παίζεις καλά, τότε ή μένεις όπως είσαι Ή πας στο 2ο ερώτημα: Έχω μία πολύ καλή κάρτα και μπορώ να αυξήσω την gaming εμπειρία μου κατακόρυφα. Μπορώ λοιπόν να διαθέσω τώρα ένα ποσό 250-250 ευρώ για κάτι τέτοιο (του που.... τόσα χρόνια το έχεις το μονιτορ)?

και με 2κ αναλυση δεν προκειτε να τα δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...