Προς το περιεχόμενο

Αγόρασα την RTX 2080 aorus xtreme


georgito1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

εχει λογισμικο ναι .... rgp fushion, aorus egnine

βασικα ηθελα να κανω και καιργιο pc  αλλα ειπα να περιμενω μεχρι του χρονου που θα βγουν οι ddr5 (ετσι λενε) γιαυτο και πηρα μια δυνατη καρτα για να με κρατισει ψηλα στο gaming και να ειμαι ετοιμος για το μεγαλο βημα :P .... αλλα θα βγουν το 2020 οι ddr5 ; η ειναι φημες ? πιος ξερει .....

Ωχ αμα μπλέκεις έτσι το κεφάλι σου άστα να πάνε... Άντε να βγούνε, που ξέρεις οτι δεν θα έχουν και x5 τιμή (λέμε τώρα)? Άντε και τις πήρες... άμα σε 1,5 χρόνο λιγουρευτείς την νέα nvidia? Τέλος πάντων καταλαβαίνεις που το πάω. Γενικά καλό είναι να αλλάζουμε σύστημα όταν πραγματικά το χρειαζόμαστε. Το μόνο που πρέπει να προσέχουμε είναι οτι όταν όντως είμαστε σε φάση να αλλάξουμε, τότε να κάνουμε λίγο pause μήπως τυχόν βγει κάτι νέο σύντομα. Π.χ. όταν εγώ σε ενα χρόνο ας πούμε πάω για νέο σύστημα, πρέπει να προσέξω μήπως υπάρχει περίπτωση σε 2-3 μήνες βγει κάποια ampere (ή όπως την λένε) ώστε να μην αγοράσω μία 20xx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Stamer είπε

Ωχ αμα μπλέκεις έτσι το κεφάλι σου άστα να πάνε... Άντε να βγούνε, που ξέρεις οτι δεν θα έχουν και x5 τιμή (λέμε τώρα)? Άντε και τις πήρες... άμα σε 1,5 χρόνο λιγουρευτείς την νέα nvidia? Τέλος πάντων καταλαβαίνεις που το πάω. Γενικά καλό είναι να αλλάζουμε σύστημα όταν πραγματικά το χρειαζόμαστε. Το μόνο που πρέπει να προσέχουμε είναι οτι όταν όντως είμαστε σε φάση να αλλάξουμε, τότε να κάνουμε λίγο pause μήπως τυχόν βγει κάτι νέο σύντομα. Π.χ. όταν εγώ σε ενα χρόνο ας πούμε πάω για νέο σύστημα, πρέπει να προσέξω μήπως υπάρχει περίπτωση σε 2-3 μήνες βγει κάποια ampere (ή όπως την λένε) ώστε να μην αγοράσω μία 20xx. 

οτι οταν βγουν θα ειναι πανακριβες ειναι το μονο σιγουρο ....αλλα δεν θελω να μεινω παλι πισω ..... το 2013 δεκεμβρη ειχα φτιαξει το pc που εχω τωρα .... και οι ddr4 ειχαν βγει προς το τελος του 14 αν δεν κανω λαθος..... ε χαζομαρα δεν θα ηταν να μεινω παλι πισω ;  δε ξερω εγω ετσι το σκεφτομαι....

8 λεπτά πριν, Stamer είπε

Ωχ αμα μπλέκεις έτσι το κεφάλι σου άστα να πάνε... Άντε να βγούνε, που ξέρεις οτι δεν θα έχουν και x5 τιμή (λέμε τώρα)? Άντε και τις πήρες... άμα σε 1,5 χρόνο λιγουρευτείς την νέα nvidia? Τέλος πάντων καταλαβαίνεις που το πάω. Γενικά καλό είναι να αλλάζουμε σύστημα όταν πραγματικά το χρειαζόμαστε. Το μόνο που πρέπει να προσέχουμε είναι οτι όταν όντως είμαστε σε φάση να αλλάξουμε, τότε να κάνουμε λίγο pause μήπως τυχόν βγει κάτι νέο σύντομα. Π.χ. όταν εγώ σε ενα χρόνο ας πούμε πάω για νέο σύστημα, πρέπει να προσέξω μήπως υπάρχει περίπτωση σε 2-3 μήνες βγει κάποια ampere (ή όπως την λένε) ώστε να μην αγοράσω μία 20xx. 

Επίσης δες αυτό αν θες ,  είχα κάνει post πριν αγοράσω την κάρτα γραφικών ,  αλλά δεν με βοήθησε κανείς δυστυχώς και εγώ είμαι άσχετος και για αυτό προφανώς έκανα και το ποστ , και αναρωτιέμαι τώρα εγώ πού ήταν όλοι αυτοί τότε από αυτό το post να μου πουν για το bottleneck ; ; ;  βέβαια είχα διαβάσει και ένα σχετικό άρθρο από ένα site Pcsteps... και δεν έλεγε τίποτα για bottleneck . . . τελος παντων , το ηθικό δίδαγμα είναι οτι αν από μόνος σου δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα και εμπιστευτείς άρθρα η άγνωστους Την πατάς . . . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, georgito1991 είπε

οτι οταν βγουν θα ειναι πανακριβες ειναι το μονο σιγουρο ....αλλα δεν θελω να μεινω παλι πισω ..... το 2013 δεκεμβρη ειχα φτιαξει το pc που εχω τωρα .... και οι ddr4 ειχαν βγει προς το τελος του 14 αν δεν κανω λαθος..... ε χαζομαρα δεν θα ηταν να μεινω παλι πισω ;  δε ξερω εγω ετσι το σκεφτομαι....

Μια χαρά είσαι! 5 χρονιά μετά (και θα φτάσεις άνετα και 6) και χρειάστηκες μόνο μία κάρτα αναβάθμιση για να παίζεις ανθρώπινα. Την οθόνη ok, την έχεις 12-13 χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Stamer είπε

Μια χαρά είσαι! 5 χρονιά μετά (και θα φτάσεις άνετα και 6) και χρειάστηκες μόνο μία κάρτα αναβάθμιση για να παίζεις ανθρώπινα. Την οθόνη ok, την έχεις 12-13 χρόνια!

Εγώ να αλλάξω την 1080ti 11gb? 😂😂😂😂😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Εγώ να αλλάξω την 1080ti 11gb? 😂😂😂😂😂 

Αμα θες να παίζεις σαν άνθρωπος με τουλάχιστον 150fps και όχι όπως τώρα με 147 και να ζητιανεύεις λίγα fps, βέβαια, από χθες έπρεπε να έχεις αλλάξει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stamer είπε

Θα σου απαντήσω λέγοντάς σου οτι προσπαθώ τελευταία να βρω έναν καλό λόγο να αλλάξω σύστημα (απλά επειδή με πιανει κάθε 4-5 χρόνια αμοκ) και έχοντας 980ti αλλά ακόμα δεν μπορώ να βρω πρακτικό λόγο. Εκτός αν θες να ασχολήσε με νούμερα οπου εκεί είναι άλλου είδους... "χόμπι" και δεν έχει να κάνει με το πόσο gamer είσαι.

Ακριβως την ιδια σκεψη....και να σημειωσω πως το μηχανημα ειναι νομιζω απο το 2012 με προσθηκες ssd και την 1070oc. Να σας πω οτι πεταει στα παντα ομως...photoshop, Και οτι αλλο του εχω τρεξει. Σε τεστ ( heaven benchmark) με φιλαρακια ετσι για το χαβαλε που σταζουν χρημα καθε τρεις και λιγο τους εριξε το συστημα μου 5 φαναρια...😏😎. Και λεω ενα τετοιο συστηματακι το αλλαζεις για να μη χανεις αξια?? και οπως ειπε και ο φιλος σκεφτομαι και τους ryzen....ιδωμεν... απλα μην τρελενεστε με τα frames παιδια!! ειμαι 38 και ασχολουμε με τετοια πολλα χρονια ...επι εποχης amstrad 128,  απλα η λογικη μου εμενα ηταν να δινω γυρω στα 2000 καθε 7-8 χρονια. αλλα τωρα με παιδια κτλ υποχρεωσεις.....σκεφεσαι αλλα....αυτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgito1991 είπε

οτι οταν βγουν θα ειναι πανακριβες ειναι το μονο σιγουρο ....αλλα δεν θελω να μεινω παλι πισω ..... το 2013 δεκεμβρη ειχα φτιαξει το pc που εχω τωρα .... και οι ddr4 ειχαν βγει προς το τελος του 14 αν δεν κανω λαθος..... ε χαζομαρα δεν θα ηταν να μεινω παλι πισω ;  δε ξερω εγω ετσι το σκεφτομαι....

Επίσης δες αυτό αν θες ,  είχα κάνει post πριν αγοράσω την κάρτα γραφικών ,  αλλά δεν με βοήθησε κανείς δυστυχώς και εγώ είμαι άσχετος και για αυτό προφανώς έκανα και το ποστ , και αναρωτιέμαι τώρα εγώ πού ήταν όλοι αυτοί τότε από αυτό το post να μου πουν για το bottleneck ; ; ;  βέβαια είχα διαβάσει και ένα σχετικό άρθρο από ένα site Pcsteps... και δεν έλεγε τίποτα για bottleneck . . . τελος παντων , το ηθικό δίδαγμα είναι οτι αν από μόνος σου δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα και εμπιστευτείς άρθρα η άγνωστους Την πατάς . . . 

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα. Καταρχάς στο συγκεκριμένο τόπικ αυτό που ρώτησες ήταν αν η κάρτα είναι συμβατή με την μητρική σου και αν η cpu σου είναι εντάξει. Σωστά σου απαντήσανε πως ναι. Δεν είπες εκεί τίποτα ότι θες ντε και καλά 144hz. Αν έλεγες, θα σου απαντούσαν αναλόγως. Και πάμε τώρα στο ρεζουμέ: ποιος σου είπε ότι το νόημα αυτής της κάρτας είναι να φτάνει τα 144hz διότι αλλιώς πάει τσάμπα οπότε καλύτερα να την πουλήσεις(;!) Εκτός και αν είσαι ή θες να γίνεις competitive gamer (οπότε σόρυ αλλά θα τα σκάσεις), άποψή μου είναι ότι πιο πολύ θα ευχαριστηθείς τα παιχνίδια με μια 1440p οθόνη και ας μην πιάνεις τόσα hz. Σε αυτήν την περίπτωση μια χαρά θα είναι ο επεξεργαστής σου. Προσωπικά ultrawide 1440p>144hz anytime...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μήπως υπάρχει περίπτωση σε 2-3 μήνες βγει κάποια ampere (ή όπως την λένε) ώστε να μην αγοράσω μία 20xx.

Την άλλο μήνα θα έχουμε launch ampere πληροφορίες εκ των έσω.....από adoredTV

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aorus είπε

 μήπως υπάρχει περίπτωση σε 2-3 μήνες βγει κάποια ampere (ή όπως την λένε) ώστε να μην αγοράσω μία 20xx.

Την άλλο μήνα θα έχουμε launch ampere πληροφορίες εκ των έσω.....από adoredTV

νωρίς μου φαίνεται αλλά όρεξη για κουβέντα έχουμε και μάλιστα αυτή την φορά είμαι και περίεργος (συνήθως δεν τα πολυπαρακολουθούσα) μετά τις rtx :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tρολλάρω προφανώς σε ένα ότι να ναι θέμα έτσι και αλλιώς απλά η πλάκα είναι ότι κάποιοι περιμένουν νέα σειρά με τις turing 4 μήνες μόνο στην αγορά τι να πεις σε κάποιον που ρωτα κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Αμα θες να παίζεις σαν άνθρωπος με τουλάχιστον 150fps και όχι όπως τώρα με 147 και να ζητιανεύεις λίγα fps, βέβαια, από χθες έπρεπε να έχεις αλλάξει. :P

Ναι μιας και στο pubg χρειάζομαι φουλ γραφικά για να βλέπω καλύτερα τα χόρτα και όχι να τα χαμηλωνω για να σκοτώνω και κανέναν 🤣🤣🤣

Tip for gamers: πολλά γραφικά σε παιχνίδια multiplayer δεν χρειάζεται να έχετε μαξ αουτ γραφικά Πχ anti aliasing, textures, effects εμένα με βολεύουν medium - high ειδικά shadows στα low

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8 σελιδες θεμα επειδη καποιος αγορασε μια 2080 και σκεφτεται να αγορασει και νεα οθονη.

Και ενω του λενε σωστα ορισμενοι για τι οθονες/αναλυσεις προοριζεται κυριως η εν λογωκ αρτα,ο ts δεν φαινεται να καταλαβαινει.

Τσαμπα τον χρονο σας χανετε.

3 ώρες πριν, georgito1991 είπε

 

Επίσης δες αυτό αν θες ,  είχα κάνει post πριν αγοράσω την κάρτα γραφικών ,  αλλά δεν με βοήθησε κανείς δυστυχώς και εγώ είμαι άσχετος 

Εδω ανοιξε θεμα να ρωτησει για την καρτα γραφικων,του απαντησαν πολυ σωστα σε αυτο που ρωταγε,και λεει οτι δεν τον βοηθησε κανεις.....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, aorus είπε

Tρολλάρω προφανώς σε ένα ότι να ναι θέμα έτσι και αλλιώς απλά η πλάκα είναι ότι κάποιοι περιμένουν νέα σειρά με τις turing 4 μήνες μόνο στην αγορά τι να πεις σε κάποιον που ρωτα κάτι τέτοιο?

Όχι, λέγαμε και καλά όταν μπει το 2020, οτι μετά θα πρέπει να έχουμε το νου μας μήπως γύρω στο καλοκαίρι του 20' βγει καμια καινούργια. Αυτή τη στιγμή δεν είναι απλά νωρίς, είναι άκυρο να κουβεντιάζουμε (τεχνικά τουλάχιστον). Κατά τα λοιπά, αυτό το thread σίγουρα το έχουμε εξαντλήσει και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

8 σελιδες θεμα επειδη καποιος αγορασε μια 2080 και σκεφτεται να αγορασει και νεα οθονη.

Και ενω του λενε σωστα ορισμενοι για τι οθονες/αναλυσεις προοριζεται κυριως η εν λογωκ αρτα,ο ts δεν φαινεται να καταλαβαινει.

Τσαμπα τον χρονο σας χανετε.

Εδω ανοιξε θεμα να ρωτησει για την καρτα γραφικων,του απαντησαν πολυ σωστα σε αυτο που ρωταγε,και λεει οτι δεν τον βοηθησε κανεις.....

Εντάξει νε μέρη πήρε την Gigabyte αλλά δεν είχε πει ότι η οθόνη του ήταν 1650Χ1050 που είμαστε 2019 και ο πιο άσχετος έχει μια 1080P 🤔 no offence 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Εντάξει νε μέρη πήρε την Gigabyte αλλά δεν είχε πει ότι η οθόνη του ήταν 1650Χ1050 που είμαστε 2019 και ο πιο άσχετος έχει μια 1080P 🤔 no offence 

Μα και που ανεφερε τι οθονη θελει να παρει,παλι ορισμενοι του προτειναν καποιες οθονες προφανως σε παραπανω αναλυση και εριξε σε ολες απο αυτες ακυρο,κοινως τσαμπα οι προτασεις και εν μερη και το θεμα.

Με λιγα λογια αγορασε μια καρτα γραφικων την 2080 και εχει σκοπο να αγορασει μια συγκεκριμενη οθονη για αυτην(εχει κλειδωσει στην συγκεκριμενη επιλογη).

Αρα δεν υπαρχει κατι αλλο προς σχολιασμο του θεματος αφου δεν τον ενδιαφερουν αλλες οθονες,γιαυτο ειπα οτι δεν καταλαβαινω γιατι φτασαμε τις 8σελιδες.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...