Προς το περιεχόμενο

App στο Google Play store έκλεβε κρυπτονομίσματα από ανυποψίαστους χρήστες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, makridis είπε

Που είστε καλέ όλοι εσείς που εξυμνείτε την Google και κράζετε την Apple;;;

γιατί στην apple δεν παίζουν τέτοια νομίζεις εε? αλλά εσείς οι fans της εταιρείας δεν έχετε πρόβλημα αφου σας κλέβει για τα καλά και κιχ δεν κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βαζεις μια εφαρμογη απο το πλει  σου ζηταει δικαιωματα και τα δινεις ..... οταν την διαγραφεις!! εχουν ακομα τα δικαιωματα που τους εδωσες ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ά ρε Τσουκαλά την εφαγες την τριάρα σου! 

 

Στο θέμα μας τώρα.

Ποία εκλάπησαν?  Τα ανύπαρκτα και φανταστικά κρυπτονομισματα που αντίκρισμα δεν έχουν ...

....Και στεναχώρια οι κάτοχοι δικαίωμα δεν έχουν γιατί αν δεν κοπιασουν γόνατα κοιλιά δεν θεραπεύουν! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, billdanos είπε

Που ειναι εκείνη η εικόνα με το σουρωτήρι και τον Τσουκαλά που βάζατε στα apple topics? 😛

΄Δεν πρόλαβα να αφήσω σχόλιο :P 

giphy.gif

μια χαρά ταιριάζει γάντι η εικόνα στον έλεγχο της Google όσον αφορά τις εφαρμογές.

Επεξ/σία από Plapoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να δούμε τι δικαιώματα παραχωρούμε όταν γίνεται εγκατάσταση μιας εφαρμογής στο κινητό μας και αυτή είναι η καλύτερη λύση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το παρών θέμα μάθαμε για τα 2 λειτουργικά.Το IOS που είναι μικρό σουρωτήρι και το Android που είναι μεγαλύτερο σουρωτήρι.Μόνο τα μακαρόνια 🍝 λείπουν.  ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stringer bell είπε

ώρα για τα malware του play store είναι γνωστή η ιστορία, ρεαλιστικά είναι αδύνατο να τα ελέγξει όλα η google και τα security checks της έχουν αποδειχθεί ελλιπή πολλάκις.

Στο κείμενο γράφει:

Ο πρωταρχικός στόχος του Android/Clipper.C όπως ονομάζει το malware η Eset ήταν η υποκλοπή διαπιστευτηρίων που είναι απαραίτητα για τον έλεγχο κεφαλαίων Ethereum. Επιπλέον είχε τη δυνατότητα να αντικαθιστά διευθύνσεις wallet για Bitcoin και Ethereum που αντιγράφονται στο clipboard του Android με άλλες που ανήκαν στους κυβερνοεγκληματίες

Θα μπορούσε το android να απαγορεύει διά ροπάλου το διάβασμα και την επεξεργασία του clipboard όμως θα έχανε ένα πολύτιμο feature. Για παράδειγμα έχω μια εφαρμογή το KDEConnect το οποίο κάνει share το clipboard μου με το pc μου. Με βοηθάει πολύ όταν βλέπω ένα link στο κιν αλλά για άνεση θέλω να το ανοίξω στο pc. Αυτό βέβαια δεν έγινε απλώς εγκαθιστώντας την εφαρμογή. Ζήτησε δικαιόματα τα οποία εγώ τα έδωσα.
Γενικά το ότι συμβαίνει με τα δικαιώματα στο android είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που συμβαίνει στα PC που κάνουμε εγκατάσταση και σπαμάρουμε το next και μετά αναρωτιόμαστε γιατί το pc έχει γεμίσει με 15  μπάρες στον browser 6 anti-virus και 32 registry cleaners

6 ώρες πριν, bilios40 είπε

Οταν βαζεις μια εφαρμογη απο το πλει  σου ζηταει δικαιωματα και τα δινεις ..... οταν την διαγραφεις!! εχουν ακομα τα δικαιωματα που τους εδωσες ???

Αν είχες χρησιμοποιήσει ποτέ linux ( φαντάζομαι ότι δεν το έχεις κάνει ... ) και είχες εμπειρία από package managers θα  ήξερες και πως λειτουργεί το Google Play. Λίγο γρήγορα. Ίσως να σε μπερδεύει ο unistaller  που βλέπεις στα  windows  όμως δεν έχουν καμία σχέση. Ένας package Manager ( όπως είναι το google Play ) περιορίζει τις θέσεις στις οποίες θα τοποθετήσει τα εκτελέσιμα αρχεία ένα πρόγραμμα φτιάχνοντας έναν δικό του φάκελο. Όταν πατίσεις εσύ την διαγραφή ο package manager θα πάει και θα τον σβήσει.
Ένας μέρος επίσης της ασφάλειας του android και του iOS είναι ότι δεν θα αφήσει υπηρεσίες μετά την διαγραφή του προγράμματος να τρέχουν κατά την εκκίνηση. Θα τις σβήσει και αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@istros αγορι μου ως γιατρός στο λεω και με όλη την ειλικρίνεια μου πηγαινε σε εναν ψυχολογο. Εχεις απιστευτη εμμονη με την Apple και πραγματικα στο λεω πρεπει να το κοιτάξεις. Σε καθε θέμα οποιο και να ειναι καταφέρνεις να αναφερθεις εκει. Δεν ειναι ειρωνικό το σχόλιο μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Choulio είπε

@istros αγορι μου ως γιατρός στο λεω και με όλη την ειλικρίνεια μου πηγαινε σε εναν ψυχολογο. Εχεις απιστευτη εμμονη με την Apple και πραγματικα στο λεω πρεπει να το κοιτάξεις. Σε καθε θέμα οποιο και να ειναι καταφέρνεις να αναφερθεις εκει. Δεν ειναι ειρωνικό το σχόλιο μου

ενα 🍎ποστ την ημερα, τον γιατρο τον κανει περα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manolis940 είπε

Θα μπορούσε το android να απαγορεύει διά ροπάλου το διάβασμα και την επεξεργασία του clipboard όμως θα έχανε ένα πολύτιμο feature. Για παράδειγμα έχω μια εφαρμογή το KDEConnect το οποίο κάνει share το clipboard μου με το pc μου. Με βοηθάει πολύ όταν βλέπω ένα link στο κιν αλλά για άνεση θέλω να το ανοίξω στο pc. Αυτό βέβαια δεν έγινε απλώς εγκαθιστώντας την εφαρμογή. Ζήτησε δικαιόματα τα οποία εγώ τα έδωσα.

 

Κατα τα άλλα πήγα σήμερα να κανω copy-paste απο το notepad add sto Gmail app, και το Gmail app ΔΕN έχει copy-paste. Τί στον penis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η ανακάλυψη δείχνει ότι η Google δεν είναι ακόμη σε θέση να κρατήσει το malware μακριά από το Play store και επομένως οι χρήστες δεν θα πρέπει να αφήνουν τα πράγματα μόνο στα χέρια της ή στην τύχη. Καλό θα είναι οι χρήστες να περιορίσουν τον αριθμό των εφαρμογών που χρησιμοποιούν στις συσκευές τους, και να τις εγκαθιστούν αφού πρώτα έχουν πραγματοποιήσει σχετική έρευνα για τις ίδιες ή τους developers τους 

 

καλο θα ειναι να αλλαξετε λειτουργικο συστημα , το ξερουμε οτι χωλαινει το λειτουργικο αυτο απο την πρωτη στιγμη που κυκλοφορησε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...