Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα και Λύσεις


kotsiani1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την Παρέα .

 Έχω το INSPIRE 1  , έπειτα  από  8 μήνες   ακινησία είπα να  το ξεσκονίσω λίγο  με μια πτήση   ,

αφού   ανύψωσα   τα σκέλη  με το σωστό τρόπο   για να τοποθετήσω  την κάμερα , 

κάνοντας  την πτήση δίχως πρόβλημα  μετά την προσγείωση   τα σκέλη δεν ανταποκρίνονται  καθόλου  σε καμία κατάσταση   ,  

το Σέρβο που  τα  ανασηκώνει  κάνει  θόρυβο  και  λειτουργεί   αλλά τίποτα πάει να ξεκινήσει   αλλά  σταματά  .

Έχει αντιμετώπιση κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο  ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Χρόνια   πολλά σε όλους .

Τελικά ενώ μπορούσε να επισκευαστή επιτόπου  το πρόβλημα δεν έγινε .   Η  κόλα για σπειρώματα που βάζει  η DJI  είναι δυνατή

ήταν αδύνατων όσο και αν προσπάθησα  να ζεστάνω μέχρι να καεί η κόλα  και να ξεβιδώσουν η βίδες .

Έσπασα  ένα Άλεν  κλειδί   μέσα στην βίδα  οπότε όλα σταματήσαν εκεί Παρήγγειλα ένα   καινούργιο κεντρικό    Σώμα   με το Σέρβο έτυμο   γιατί   μόνο  του   δεν το δίνει  

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΆ    αποσυναρμολόγησα   όλο το πτηνό  και το συναρμολόγησα  . ΤΟ πρόβλημα  ήταν  Ξε  φρακάρισε το γρανάζι από τον άξονα του Σέρβο .

Όλα   καλά  μου βγήκε η  ζημιά  σε 120 ευρώ  και προσωπική εργασία  , εδώ   έβγαινε 320 ευρώ το ανταλλακτικό συν  εργασία .  Τέλος   καλό   όλα   καλά .

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο  σας 

Σπύρος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/5/2019 στις 12:17 ΠΜ, kotsiani1 είπε

Χρόνια   πολλά σε όλους .

Τελικά ενώ μπορούσε να επισκευαστή επιτόπου  το πρόβλημα δεν έγινε .   Η  κόλα για σπειρώματα που βάζει  η DJI  είναι δυνατή

ήταν αδύνατων όσο και αν προσπάθησα  να ζεστάνω μέχρι να καεί η κόλα  και να ξεβιδώσουν η βίδες .

Έσπασα  ένα Άλεν  κλειδί   μέσα στην βίδα  οπότε όλα σταματήσαν εκεί Παρήγγειλα ένα   καινούργιο κεντρικό    Σώμα   με το Σέρβο έτυμο   γιατί   μόνο  του   δεν το δίνει  

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΆ    αποσυναρμολόγησα   όλο το πτηνό  και το συναρμολόγησα  . ΤΟ πρόβλημα  ήταν  Ξε  φρακάρισε το γρανάζι από τον άξονα του Σέρβο .

Όλα   καλά  μου βγήκε η  ζημιά  σε 120 ευρώ  και προσωπική εργασία  , εδώ   έβγαινε 320 ευρώ το ανταλλακτικό συν  εργασία .  Τέλος   καλό   όλα   καλά .

Ευχαριστώ για τον χρόνο  σας 

Σπύρος 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και ευτυχώς που έβαλες προσωπική εργασία για να λύσεις το πρόβλημα. πρόπερσι έπαθα και γω μια μικρή ευτυχώς ζημιά. Πέταγα το Phantom4 Κυριακή του Πάσχα στο χωριό του κουμπάρου μου και πάνω στο τζέρτζελο που ήταν και όλοι πιωμένοι και έριχναν με τα τουφέκια. κάποιος μου το τουφέκισε. Η πλάκα είναι οτι δεν κατάλαβα κάτι την ώρα της πτήσης. πεταγα σε sport mode και καμια 50αρια μετρα υψος. Μόλις το προσγείωσα και πήγα να βγάλω το φίλτρο είδα το αποτέλεσμα: φίλτρο της polar pro σπασμένο, σπασμένο πλαστικό στο ένα πόδι του drone που έχει μέσα αισθητήρια κτλ. ενα 50€ μου πήγαν τα υλικά για την επισκευή ευτυχώς αλλά και 6ώρες προσωπικής εργασίας. έπρεπε να ανοιχτεί πολύ προσεκτικά το drone. αισθάνθηκα σαν χειρουργός με όλα αυτα τα μικροσκοπικά εξαρτήματα που έχει και την ακρίβεια που απαιτείται να κάνεις την όποια διόρθωση.

κάλες πτήσεις να έχουμε.

φιλικά Αλέξανδρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  . Ευτυχώς που ήταν στα περιφερειακό και μπορούσες να φτάσεις κάπως εύκολα .

Το έχω φωτογραφίσει   διαλυμένο τελείως όταν λέμε τελείως  τελείως   .

Το  χειρότερο  ήταν ότι παρέλαβα το κεντρικό Σώμα  μετά από 2 μήνες , είχα ξεχάσει πως ήταν το καθένα  .Όπως  είπα  τέλος καλό όλα καλά .

Να  `μαστέ  καλά  και να μην έχουμε όμοιες  συγκινήσεις  .  

Σπύρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο τα είχα τραβήξει όλα φωτό για να μην έχω μετά την κλασσική περίπτωση....εεεε περίσσεψαν 3 βιδες και τώρα??? ήταν μια καλη εμπειρία πάντως και ενώ στην αρχή είπα να το στείλω για επισκευή, λέω όχι θα το παλέψω. Είδα και μερικά video youtube και όλα καλά. αφού πήρα το κολλάει, έπειτα έκανα και άλλες μόντες στο χειριστήριο. Πρόσφατα προσάρμοσα κεραίες μεγάλης εμβέλειας Argtek. Kάνεις καμιά πτήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξανδρε . Κάνω πτήσεις  . Το  πτηνό που  έχω έχει στάνταρ   μεγάλες αποστάσεις  . Ασχολούμαι  και με  ίδιο  κατασκευές  .  Για περισσότερα   σε προσωπικό  μήνυμα .

Καλό βράδυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...