Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικό ταξίδι Θεσσαλονίκη με 11μηνών μωρό


m3fisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα χρειαστεί να πάω Θεσσαλονίκη για επαγγελματικό ταξίδι για μια εβδομάδα. Σκέφτομαι να πάρω μαζί και σύζυγο και το 11 μηνών αγοράκι μας αλλά φοβόμαστε πως 9+ ώρες σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου θα είναι τρελή ταλαιπωρία για τη μαμά και το παιδί μέχρι να γυρίζω. Το ξενοδοχείο που λογικά θα μου κλείσουν θα είναι το capsis. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με ξενοδοχείο και μικρό παιδί?Πως προετοιμάζεις γεύμα? πως μπορεις να πλυνεις ρούχα κτλ. 

Επίσης @θεσσαλονικείς τι σόι περιοχή είναι το Capsis ? θα μπορεί να κατέβει με καροτσάκι να κάνει καμία βόλτα? Λίγο που κοιτάζω δε βλέπω πολλά πράγματα κοντά σε περπατίσιμη απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιοχη ειναι ψιλο-ακυρη. Για να ευχαριστηθει βολτα θα πρεπει να παιρνει λεωφορειο (ή μετρο :P)

Απο περιέργια, γιατι θες να βαλεις τη συζηγο και το παιδι σε αυτη την διαδικασια (9+ ωρες στο δωματιο) για μια εβδομαδα;. Αν το σκεφτεστε σαν "διακοπες", γνωμη μου ειναι οτι δεν θα σας βγει οπως το φανταζεστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το capsis είναι σε λίγο Underground περιοχή της Θεσσαλονίκης...Είναι μεν κεντρικά αλλα σαπίλα δε! Σκέψου κάτι σαν Ομόνοια! 


Εαν είναι να έρθει και η σύζυγος σου, καλύτερα να κλείσεις σε κάποιο πιο κεντρικό ξενοδοχείο (εαν υπάρχει αυτη τη δυνατότητα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το παιδι σε ενα μεγαλο ξενοδοχειο..

Ενα βραστηρα θα χρειαστεις στο δωματιο για το γαλα του και στην ηλικια που λες 11μηνων το παιδι τρωει καποια γευματα.

Οποτε οταν πηγαινεις για φαγητο κοιτας να υπαρχει καρεκλακι στο εστιατοριο και ζητας κατι που ειναι στην διατροφη του οπως βραστα λαχανικα μοσχαρι κοτοπουλο κτλ

Καλυτερα να μιλησεις και με την παιδιατρο σου για επιπλεον οδηγιες...

 

ΥΓ Μην τους κλεισεις στο ξενοδοχειο αλλα να γυρισουν την πολη εαν το επιτρεπει ο καιρος..

ΥΓ2 Πιο μεγαλη ταλαιπωρια θα ειναι το ταξιδι με το μωρο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεια και διασκεδαση δυσκολα συνδυαζονται και για το μικρο θα ειναι ταλαιπωρια με την κωλουγρασια και τις ιωσεις αυτο τον καιρο,δε θα το εκανα προσωπικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AristidisZ την εχω αφησει ηδη στα προηγούμενα ταξίδια που ήταν και εξωτερικό και είπα μήπως το προσπαθούσαμε. Επίσης δεδομένου ότι δεν έχουμε βοήθεια και τον κρατάμε από κοινού τον μικρό δε θέλω να τη χώσω 24/7 για 8 μέρες

28 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το παιδι σε ενα μεγαλο ξενοδοχειο..

Ενα βραστηρα θα χρειαστεις στο δωματιο για το γαλα του και στην ηλικια που λες 11μηνων το παιδι τρωει καποια γευματα.

Οποτε οταν πηγαινεις για φαγητο κοιτας να υπαρχει καρεκλακι στο εστιατοριο και ζητας κατι που ειναι στην διατροφη του οπως βραστα λαχανικα μοσχαρι κοτοπουλο κτλ

Καλυτερα να μιλησεις και με την παιδιατρο σου για επιπλεον οδηγιες...

ΥΓ Μην τους κλεισεις στο ξενοδοχειο αλλα να γυρισουν την πολη εαν το επιτρεπει ο καιρος..

ΥΓ2 Πιο μεγαλη ταλαιπωρια θα ειναι το ταξιδι με το μωρο..

Από διατροφή νομίζω μπορούμε να το οργανώσουμε. Θα εξετάσω το ενδεχόμενο μήπως κλείσω ένα airbnb κέντρο για να μπορεί να κατεβαίνει με καρότσι χωρίς ανάγκη λεοφωρείου κτλ

Το ταξίδι(από Πάτρα) το φοβάμαι και εγώ λίγο. μέχρι στιγμής έχουμε κανει 3+ωρα ταξίδια χωρίς θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εκεινη η περιοχη εχει καθαρισει απο εργοταξια και λαμαρινες τωρα τελευταια οποτε υπαρχει καποιος χωρος για βολτα με καροτσακι.Το θεμα ειναι οτι η περιοχη δεν ειναι και η καλυτερη για διαφορους λογους αλλα δεν θα επεκταθω για να μην χαρακτηριστω ακραιος 😛. Απο εκει και περα μια και το ξενοδοχειο ειναι ακριβως μπροστα στην μοναστηριου η οποια ουσιαστικα ειναι η συνεχεια της εγνατιας θα μπορουσε ανετα να επιβιβαστει σε καποιο απο τα πολλα αστικα που περνανε απο εκει.Επειδη το τερμα ειναι 2-3 στασεις παραπερα σιγουρα θα υπαρχει χωρος για να μπει με το μωρο.Να αποφευγουν το βορειο κομματι της Αριστοτελους και γενικα οτιδηποτε δυτικοτερα της Αριστοτελους ιδιως τις απογευματινες και βραδινες ωρες καθως τελευταια υπαρχουν αρκετα περιστατικα κλοπων και λοιπων κακων στοιχειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όλοι λέτε για την περιοχή ρε παιδιά?ΟΚ είναι στο οριο το Kapsis αλλα αν το κοψει αριστερα βγαιοντας σε ενα δεκαλεπτο μαξ εχει βγει παραλια ναπουμε.ουτε λεωφορειο ουτε τιποτα ολο διαγωνια να το παρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, censOred είπε

Γιατί όλοι λέτε για την περιοχή ρε παιδιά?ΟΚ είναι στο οριο το Kapsis αλλα αν το κοψει αριστερα βγαιοντας σε ενα δεκαλεπτο μαξ εχει βγει παραλια ναπουμε.ουτε λεωφορειο ουτε τιποτα ολο διαγωνια να το παρει.

 

Ξεχνάς οτι πρόκειται για γυναίκα με καρότσι και μωρό. Δεν είναι τόσο εύκολο όσο να περπατάει ένας άντρας με τα πόδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, censOred είπε

Γιατί όλοι λέτε για την περιοχή ρε παιδιά?ΟΚ είναι στο οριο το Kapsis αλλα αν το κοψει αριστερα βγαιοντας σε ενα δεκαλεπτο μαξ εχει βγει παραλια ναπουμε.ουτε λεωφορειο ουτε τιποτα ολο διαγωνια να το παρει.

σωστα, η περιοχη ειναι ακυρη αλλα δε λεει κατι, ειναι κοντα σε ολα σχετικα με τα ποδια, την ημερα να κανει βολτες δε θα εχει κανενα θεμα, μην ανησυχεις.

Το ξενοδοχειο επισης ειναι οκ, ρουχα θα ρωτησεις στο ξενοδοχειο αλλα δε νομιζω να εχεις φουλ σερβις....

το Airbnb ισως να ειναι καλυτερα σε φουλ επιπλωμενο σπιτι , εαν εχει πλυντηριο και ειναι καλυτερη περιοχη και το αντεχεις οικονομικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρεσει που συστηνετε να βγει και για "βολτα",γυναικα με καροτσι,στην μοναστηριου......σε ενα πενταλεπτο  θα εχει ατυχημα......η πολη ειναι ακρως εχθρικη για περπατημα,δεν συζηταμε με καροτσακι........το καλυτερο αν θελει οπωσδηποτε βολτα,ταξακι και παραλια......και μονο με ηλιοφανεια διοτι η υγρασια  στην παραλια ειναι εως και ανυποφορη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η περιοχή είναι τέρμα ακυρη για βόλτα όχι μονο με καρότσι αλλά και για εσενα μονος σου. δεν έχει τίποτα κυριολεκτικά να δεις και το να μπεις σε λεωφορείο του οασθ με μωρο παιδι δεν είναι και ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται 1χλμ περπάτημα (σύμφωνα με το google maps) για να φτάσει στην παραλία όπου μπορεί να βολτάρει. Εκεί με τα έργα του μετρό δεν ξέρω τι πεζοδρόμια έχουν μείνει. Τα πρώτα 200 μέτρα είναι τα πιο δύσκολα. Σίγουρα δεν είναι ιδανικό το ξενοδοχείο. Αν μπορείς να το αλλάξεις με κάποιο άλλο π.χ. ABC που είναι πολύ καλύτερα από άποψη τοποθεσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Χρειάζεται 1χλμ περπάτημα (σύμφωνα με το google maps) για να φτάσει στην παραλία όπου μπορεί να βολτάρει. Εκεί με τα έργα του μετρό δεν ξέρω τι πεζοδρόμια έχουν μείνει. Τα πρώτα 200 μέτρα είναι τα πιο δύσκολα. Σίγουρα δεν είναι ιδανικό το ξενοδοχείο. Αν μπορείς να το αλλάξεις με κάποιο άλλο π.χ. ABC που είναι πολύ καλύτερα από άποψη τοποθεσίας

Δεν υπάρχουν έργα μετρό φίλε μου.Δεν το πήρες χαμπάρι αλλά άνοιξε και μας περιμένει πριν 1-2 μήνες.

Πέρα της πλάκας το ABC είναι σε ωραίο σημείο,αλλά έχει πολλή φασαρία. Αν είναι κάνεις ευαίσθητος στο θόρυβο σαν και εμένα δεν μπορεί να κοιμηθεί εύκολα. 

Το θέμα είναι τι ποσό μπορεί να διαθέσει ο φίλος. Υπάρχει πχ το ΜΕΤ μακριά από το κέντρο αλλά έχει λεωφορείο που σε πηγαινοφερνει δωρεάν,αλλά τσιμπάει. 

Υπάρχει το πιστολέρο Palace αλλά και αυτό τσούζει πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...