Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη μεταξύ Apple και εκδοτών λίγο πριν την παρουσίαση της νέας συνδρομητικής ειδησεογραφικής της υπηρεσίας


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple ενδέχεται να αντιμετωπίσει ισχυρή αντίσταση, στην προσπάθεια της να λανσάρει μία συνδρομητική ειδησεογραφική υπηρεσία, αυτή την άνοιξη.

Σύμφωνα με πληροφορίες της Wall Street Journal, εκδότες όπως οι New York Times και Washington Post, αντιτίθεται σε όρους που αναμένεται να αποδίδουν στην Apple περίπου το 50% των εσόδων των συνδρομών της υπηρεσίας, μοιράζοντας το υπόλοιπο ποσό ανά εκδότη, με βάση την χρονική διάρκεια ανάγνωσης των χρηστών ανά κείμενο. Αυτό αποτελεί ένα αρκετά αυξημένο μερίδιο από πλευράς Apple, η οποία "παίρνει" το 30% για κάθε συνδρομή από εφαρμογές του App Store τον πρώτο χρόνο, και το 15% ακολούθως.

Η Apple ζητάει επίσης από ορισμένα μέσα να δεσμευθούν, για παροχή περιεχομένου στην υπηρεσία για τουλάχιστον ένα χρόνο, με ορισμένους εκδότες να διχάζονται ως προς το χρονικό διάστημα της δέσμευσης, με ορισμένους να ζητούν μεγαλύτερη διάρκεια εγγυημένης συνεργασίας, ενώ άλλοι θέλουν την επιλογή να αποδεσμευτούν πιθανόν νωρίτερα. Αν και η τιμή της υπηρεσίας δεν έχει ακόμη οριστικοποιηθεί, σύμφωνα με πληροφορίες αναμένεται να κοστίζει $10, όσο και μια μηνιαία συνδρομή στο Apple Music. Όποια και να είναι τα τελικά σχέδια της Apple, ίσως να μην της απομένει αρκετός χρόνος για να προβεί σε ουσιαστικές αλλαγές.

Σύμφωνα με πηγές, η εταιρία σχεδιάζει ένα ειδικό event στις 25 Μαρτίου, όπου θα εστιάζει στην νέα υπηρεσία, αφήνοντας στην Apple λιγότερους από δύο μήνες έτσι ώστε να βρει "κοινό έδαφος" με τους εκδότες, προς αποφυγής πιθανών καθυστερήσεων. Με την εταιρία να προσπαθεί να "συνέλθει" από το τις χαμηλότερες του αναμενόμενου πωλήσεις iPhone, σίγουρα θα ήθελε να "πείσει" τους επενδυτές ότι μπορεί να προβεί ομαλά σε ένα νέο λειτουργικό μοντέλο, περισσότερο εστιασμένο σε υπηρεσίες.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε πούστη και από την μύγα ξύγκι θέλουν να βγάλουν πλέον. Όχι ευχαριστούμε, Google News any day και μην μου έρθουν με την δικαιολογία των Google Analytics γιατί λειτουργεί άψογα στην εφαρμογή Google News να μου εμφανίζει τις ειδήσεις που με ενδιαφέρουν αυτόματα. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε ακόμα και για τις ειδήσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Ρε πούστη και από την μύγα ξύγκι θέλουν να βγάλουν πλέον. Όχι ευχαριστούμε, Google News any day και μην μου έρθουν με την δικαιολογία των Google Analytics γιατί λειτουργεί άψογα στην εφαρμογή Google News να μου εμφανίζει τις ειδήσεις που με ενδιαφέρουν αυτόματα. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε ακόμα και για τις ειδήσεις.

Ναι, αλλά η Apple δεν εκμεταλλεύεται τα προσωπικά μας δεδομένα.
🍿🍿🍿

Επεξ/σία από ktiniatros
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Ρε πούστη και από την μύγα ξύγκι θέλουν να βγάλουν πλέον. Όχι ευχαριστούμε, Google News any day και μην μου έρθουν με την δικαιολογία των Google Analytics γιατί λειτουργεί άψογα στην εφαρμογή Google News να μου εμφανίζει τις ειδήσεις που με ενδιαφέρουν αυτόματα. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε ακόμα και για τις ειδήσεις.

Ετσι, γιατι ειναi γαματο να δουλευεις τσαμπα, και τα site που παρεχουν ειδησιογραφια τελουν κοινωνικο εργο ενω ειναι υπερανω χρηματων.

παντως το νταβατζιλικι της apple εχει παρει τρελες διαστασεις, αλλα ειναι στα χερια των εκδοτων να μην αγκαλιασουν την υπηρεσια της (βλεπε taylor swift)

Επεξ/σία από bahamut_zero
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bahamut_zero είπε

Ετσι, γιατι ειναi γαματο να δουλευεις τσαμπα, και τα site που παρεχουν ειδησιογραφια τελουν κοινωνικο εργο ενω ειναι υπερανω χρηματων.

παντως το νταβατζιλικι της apple εχει παρει τρελες διαστασεις, αλλα ειναι στα χερια των εκδοτων να μην αγκαλιασουν την υπηρεσια της (βλεπε taylor swift)

Δεν δουλεύεις τζάμπα, οι αρθρογράφοι σε μεγάλα σάιτ πληρώνονται και με το παραπάνω. Τα σάιτ εκτός από τις διαφημίσεις., έχουν και άλλες όμορφες Tracking λειτουργίες από τις οποίες τα οικονομούν. Έχιες την εντύπωση σάιτ όπως τα WSJ, Verge, Mashable, TNW, Engadget κλπ δεν πληρώνονται τόσα χρόνια όταν εσύ διαβάζεις τα άρθρα τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Plapoutas said:

Δεν δουλεύεις τζάμπα, οι αρθρογράφοι σε μεγάλα σάιτ πληρώνονται και με το παραπάνω. Τα σάιτ εκτός από τις διαφημίσεις., έχουν και άλλες όμορφες Tracking λειτουργίες από τις οποίες τα οικονομούν. Έχιες την εντύπωση σάιτ όπως τα WSJ, Verge, Mashable, TNW, Engadget κλπ δεν πληρώνονται τόσα χρόνια όταν εσύ διαβάζεις τα άρθρα τους.

Η Google έδωσε στην Apple 10δις δολάρια το 2018 για να είναι η default search engine (μεταξύ άλλων) στο ios... 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ είμαι με την Apple , να τους ξεσκίσει να τους ρημάξει έτσι , όπως αυτοί εκμεταλλεύονται όλους τους συγγραφείς free lancers δημοσιογράφους πληρώνοντας τους ψίχουλα βλέπε Huffington Post ενώ έχουν τεράστια κέρδη χτίζοντας τους δημοσιογραφικούς οργανισμούς τους πάνω στην εκμετάλλευση ταλαντούχων συγγραφέων που τους αφήναν απλήρωτους έτσι τώρα θα πληρώσουνε χοντρά   την apple ,  You Pay ! No Mercy !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Η Google έδωσε στην Apple 10δις δολάρια το 2018 για να είναι η default search engine (μεταξύ άλλων) στο ios... 

Ναι γιατί έχει κέρδος από τα Analytics και τις διαφημίσεις η Google.

Μόλις τώρα, ethereum είπε

εδώ είμαι με την Apple , να τους ξεσκίσει να τους ρημάξει έτσι , όπως αυτοί εκμεταλλεύονται όλους τους συγγραφείς free lancers δημοσιογράφους πληρώνοντας τους ψίχουλα βλέπε Huffington Post ενώ έχουν τεράστια κέρδη χτίζοντας τους δημοσιογραφικούς οργανισμούς τους πάνω στην εκμετάλλευση ταλαντούχων συγγραφέων που τους αφήναν απλήρωτους έτσι τώρα θα πληρώσουνε χοντρά   την apple ,  You Pay ! No Mercy !

Ναι γιατί η Apple είναι άγια, δεν εκμεταλλεύεται εργαζομένους. Ο ένας καπιταλιστής θα κάνει ντα τον άλλον καπιταλιστή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, citiview είπε

Όσοι είναι με την Apple να κάτσουν αριστερά και όσοι με τον ΠΑΟΚ δεξιά :P

Πολύ αστείο, εγώ προτείνω να σοβαρευτείς.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Ναι γιατί έχει κέρδος από τα Analytics και τις διαφημίσεις η Google.

Ναι γιατί η Apple είναι άγια, δεν εκμεταλλεύεται εργαζομένους. Ο ένας καπιταλιστής θα κάνει ντα τον άλλον καπιταλιστή.

η αγορά είναι σκληρή αλλά τουλάχιστον απ την apple δεν άκουσα καποιον developer να έχει παράπονα ή καλλιτέχνη ολοι πληρώνονται κανονικά , αλλά οι άλλοι μιλάμε καθαρή εκμετάλλευση ,με το τζάμπα χτίσανε κολοσσούς,

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι τόσο τρομπες που να πάνε σαν πρόβατα για άρμεγμα τοσο μεγάλο, εύγε. Φτιάξτε ρε βόδια μια δική σας υπηρεσία, δεν είναι και η τριχοτόμηση μιας γωνίας με χάρακα και διαβήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Δεν δουλεύεις τζάμπα, οι αρθρογράφοι σε μεγάλα σάιτ πληρώνονται και με το παραπάνω. Τα σάιτ εκτός από τις διαφημίσεις., έχουν και άλλες όμορφες Tracking λειτουργίες από τις οποίες τα οικονομούν. Έχιες την εντύπωση σάιτ όπως τα WSJ, Verge, Mashable, TNW, Engadget κλπ δεν πληρώνονται τόσα χρόνια όταν εσύ διαβάζεις τα άρθρα τους.

Εγω δεν εχω καμια τετοια ψευδαιαθηση, εσυ ζητησες να μην πληρωνεις τις ειδησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει το πεπόνι έχει το μαχαίρι.

Αυτοί ζητάνε να μπουν στο οικοσύστημα της apple. 

Τους λέει οι όροι είναι αυτοί.

Αντί να ρίξουν μαύρο και να φύγουν, διαπραγματεύονται τι;

Παίζουν ήδη σε γήπεδο με 5-0 και διαπραγματεύονται άμα το γυρίσουν σε 5-2.

Αυτά.

28 λεπτά πριν, ktiniatros είπε

Ναι, αλλά η Apple δεν εκμεταλλεύεται τα προσωπικά μας δεδομένα.
🍿🍿🍿

Πληρωνεις κατι παραπανω αλλα δεν θα ξερουν τι ειδησεις κοιταμε και να μας ερχονται μετα διαφημισεις περι αυτων.😏

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...