Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη μεταξύ Apple και εκδοτών λίγο πριν την παρουσίαση της νέας συνδρομητικής ειδησεογραφικής της υπηρεσίας


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, JimGer είπε

Ούτε και εγώ είμαι μέτοχος ή το αντίθετο. Το λέω με βάση τι πιστεύω ότι είναι νορμάλ. Η Apple θα πάρει κάποιος μέρος της συντήρησης του site κλπ κλπ. Συμφωνώ. Αλλά αυτά τα site πρέπει να feedάρουν ειδήσεις ούτως η άλλως. Θέλουν δηλαδή και τη δική τους υποδομή. Περαν τούτου το πραγματικό κόστος σε αυτά είναι οι δημοσιογράφοι κλπ κλπ. Δεν γνωρίζω πως θα λειτουργεί η υπηρεσία, αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί κάποια εφημερίδα-όμιλος κλπ να συνεργαζόταν με αυτό, όταν στην πραγματικότητα θα έβγαζε λιγότερα χρήματα ή πολύ λιγότερα χρήματα από κάποιον συνδρομητή. Οκ υπάρχει το μεγάλο αγοραστικό κοινό από την Apple, αλλά αυτό το ίδιο κοινό υπάρχει και με το να διαθέσει και μια εφαρμογή μέσα από το store, και μάλιστα με subscription εκτός store (π.χ Netflix). Καλό είναι να υπάρχει η επιλογή αυτή για τους συνδρομητές πχ, αλλά αν ήμουν εκδότης με έστω κάποιο κοινό, σιγά να μην συμφωνούσα με αυτό. Αν κάποια ειδησεογραφικά έχουν πχ subscription prices 5ευρώ το μήνα και παραπάνω, γιατί να τα δώσουν στην Apple και να πάρουν πχ 1 ευρώ μαξ? Γιατί από τα 10 της συνδρομής, τα 5 πάνε στην Apple και τα άλλα 5 μοιράζονται. Δεν ξέρω... σε site με συνδρομές μου φαίνεται δύσκολο. Τώρα άλλα θα μπορούσαν προφανώς να κερδίσουν από αυτό γιατί δεν θα είχαν δύναμη προώθησης έτσι και αλλιώς, οπότε μάλλον βολικό θα τους έρθει έστω για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να μαζέψουν κοινό. Καλές οι επιλογές αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να σταθεί όλο αυτό. Άσε που γιατί ένα ηλεκτρονικό  μέσο να κλειστεί στην Apple. Δεν ξέρω. Αν όλο αυτό πραγματοποιηθεί όντως, τα στατιστικά ενδεχομένως να πουν μια ιστορία τι και πως. Μέχρι τότε όλα είναι εικασίες

Εύλογα όλα όσα αναφέρεις.

Μπορεί να μην έχω εμπειρία σε διαπραγματεύσεις εκατοντάδων εκατομμυρίων αλλά έχω εμπειρία σε διαπραγματεύσεις χιλιάδων και εκατοντάδων χιλιάδων, και ο τρόπος είναι ο ίδιος σε όλα τα μεγέθη: να πείσεις την άλλη πλευρά για τη συνολική αξία της συμφωνίας και τι κερδίζει από αυτή. Δεν υπάρχει περίπτωση η Apple να κάθισε στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και να είπε "στείλτε μου τα νέα και θα σας δίνω 50%" και μετά να έκλεισε το τηλέφωνο αποφασιστικά, παίζοντας με την οδοντογλυφίδα στο στόμα σαν τον Σταλόνε στο Κόμπρα.

Είμαι σίγουρος πως παρουσίασε μία συνολική πρόταση που περιλαμβάνει ως βασικό επιχείρημα το πως θα τους μεγαλώσει την πελατειακή βάση μέσω μιας εύχρηστης και καλαίσθητης πλατφόρμας, θα τους μειώσει τα λειτουργικά έξοδα κι ενδεχομένως πως μπορεί να τους προσφέρει intelligence που ο καθένας στη δική του πλατφόρμα δεν μπορεί να έχει, κι ένα σύνολο επιχειρημάτων. Για αυτό και πρωτοέγραψα πως δεν νομίζω πως το ύψος του ποσοστού είναι τόσο ο προβληματισμός των εκδοτών αλλά η μελλοντική διαπραγματευτική δύναμη της Apple.

Επίσης λέμε "νέα" και δεν ξέρω αν έχουμε όλοι το ίδιο πράγμα στο μυαλό μας. Νέα είναι και το "Βούλιαξε super market στα Χανιά από την κακοκαιρία" και χρήσιμο είναι να το μάθει κανείς κι αυτό αλλά νέα είναι και μια αναλυτική αρθρογραφία για τα τεκταινόμενα και την ατζέντα της G7. Ή η πρόσβαση στο πλήρες φύλλο μιας εφημερίδας σαν σήμερα πριν 40 χρόνια (λέω πχ μια ιδέα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, punky said:

Εύλογα όλα όσα αναφέρεις.

Μπορεί να μην έχω εμπειρία σε διαπραγματεύσεις εκατοντάδων εκατομμυρίων αλλά έχω εμπειρία σε διαπραγματεύσεις χιλιάδων και εκατοντάδων χιλιάδων, και ο τρόπος είναι ο ίδιος σε όλα τα μεγέθη: να πείσεις την άλλη πλευρά για τη συνολική αξία της συμφωνίας και τι κερδίζει από αυτή. Δεν υπάρχει περίπτωση η Apple να κάθισε στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και να είπε "στείλτε μου τα νέα και θα σας δίνω 50%" και μετά να έκλεισε το τηλέφωνο αποφασιστικά, παίζοντας με την οδοντογλυφίδα στο στόμα σαν τον Σταλόνε στο Κόμπρα.

Είμαι σίγουρος πως παρουσίασε μία συνολική πρόταση που περιλαμβάνει ως βασικό επιχείρημα το πως θα τους μεγαλώσει την πελατειακή βάση μέσω μιας εύχρηστης και καλαίσθητης πλατφόρμας, θα τους μειώσει τα λειτουργικά έξοδα κι ενδεχομένως πως μπορεί να τους προσφέρει intelligence που ο καθένας στη δική του πλατφόρμα δεν μπορεί να έχει, κι ένα σύνολο επιχειρημάτων. Για αυτό και πρωτοέγραψα πως δεν νομίζω πως το ύψος του ποσοστού είναι τόσο ο προβληματισμός των εκδοτών αλλά η μελλοντική διαπραγματευτική δύναμη της Apple.

Επίσης λέμε "νέα" και δεν ξέρω αν έχουμε όλοι το ίδιο πράγμα στο μυαλό μας. Νέα είναι και το "Βούλιαξε super market στα Χανιά από την κακοκαιρία" και χρήσιμο είναι να το μάθει κανείς κι αυτό αλλά νέα είναι και μια αναλυτική αρθρογραφία για τα τεκταινόμενα και την ατζέντα της G7. Ή η πρόσβαση στο πλήρες φύλλο μιας εφημερίδας σαν σήμερα πριν 40 χρόνια (λέω πχ μια ιδέα).

Προφανώς έχεις πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μενα. Σίγουρα δεν πάει στο κουτουρού. Νέα είναι όλα κατ' εμέ. Η ανάλυση της ατζέντας του G7 είναι μια πλευρά, η ανάλυση της ατζέντας της ΕΕ και των λόμπυ είναι πχ μια άλλη. Αν χρηματοδοτεί ο κόσμος ένα μέσο μπορεί πχ να αναφέρει και τα κατά προς τον κόσμο. Δεδομένου ότι δεν έχω συμφέροντα παράλληλα με την εκάστοτε ελίτ (ελληνική και ξένη) θα ήθελα κάποιο μέσο να κάνει σοβαρές αναλύσεις (όχι τύπου καναλιών "όλες οι κοινωνικές ομάδες τάσσονται με το ναι (δημοψήφισμα)")

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη υπηρεσία δε θα είναι ούτε η πιο δημοφιλής ούτε η πιο προσοδοφόρα για την Apple. Αυτό που κάνει όμως είναι ότι δημιουργεί συνδρομητικές υπηρεσίες για κάθε είδους περιεχόμενο. Μουσική, σειρές/ ταινίες, gaming και ενημέρωση. Όλες αυτές οι υπηρεσίες για να πετύχουν πρέπει να δίνουν αξία στους πελάτες.

Πρόσβαση σε περιεχόμενο των σοβαρότερων ΜΜΕ με 9$ το μήνα είναι προφανώς value for money για τους πελάτες που ενδιαφέρονται για εγκυρότερη ενημέρωση. Και τα μέσα ενημέρωσης υπάρχουν προφανή πλεονεκτήματα. Περιεχόμενο που το παράγουν ήδη μπορούν να το διαθέσουν μέσω και της πλατφόρμας της Apple για επιπλέον έσοδα. 

Για τα ΜΜΕ η υπηρεσία της Apple είναι ένα ακόμα κανάλι διανομής. Για να μη κανιβαλίσουν τις συνδρομές που πουλούν οι ίδιοι, μπορεί στην πλατφόρμα της Apple να μη διαθέτουν όλο τους το περιεχόμενο αλλά επιλεγμένο. Και όποιος θέλει το σύνολο του περιεχομένου θα πληρώνει συνδρομή.

Τώρα, σε περίοδο διαπραγματεύσεων είναι λογικό κάθε πλευρά να θέλει να μεγιστοποιήσει το όφελος της.

Εγώ τώρα επειδή μου αρέσουν και τα audiobooks, καταρχήν θέλω από την Apple να διαθέσει την υπηρεσία και εκτός του οικοσυστήματος της και έπειτα θέλω από Apple και Google να προσφέρουν text to speech στις πλατφόρμες τους για όλα τα άρθρα με όσο το δυνατόν πιο natural voice.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...