Προς το περιεχόμενο

Dell Monitor U3419W Review


Getzila

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, allen19m είπε

60Hz άρα δεν κάνει για gaming... Next!

Γιατι δεν κανει για gaming ? Gamers ειναι μονο οσοι παιζουν στα 100 fps και βλεπουν μια θολουρα κακιστα χρωματα και γενικα ενα αχταρμά? Καποιος που θελει να παιζει παιχνιδια και να βλεπει υπέροχα χρωματα πιστότητα κτλ στα 60 fps δεν ειναι gamer ?

Δλδ τα εκατομυρια console gamers και mobile gamers τι ειναι που.παιζουν στα 30-60 fps?

 

4 ώρες πριν, non-serviam είπε

Καθόλου. Το αντίθετο μάλιστα, δημιουργεί παραμορφώσεις.

Καμια παραμόρφωση οταν βλεπεις ευθεια.

3 ώρες πριν, mouziko είπε

η κυρτή οθόνη είναι μεγάλη πατάτα, σαν το 3D πριν μερικά χρόνια, πλέον κανένας δεν ασχολείται, τουλάχιστον το 3Dχαρακτηριστικό δεν το βλέπεις, αλλά τη βάρκα τη βλέπεις συνεχώς

Αρκετες οθονες ειχα και εχω το να ειναι μια κυρτη δεν ειναι κατι το τρομερό ουτε θετικο ουτε αρνητικό . εχει να κανει καθαρα με το γουστο του καθένα.

Οπως πχ και τα va vs ips ορισμενοι θελουν μαυρο και αλοι θελουν χρωματα και γωνιες θέασης.

Οπως επισης και τα hz αλλοι δεν ενδιαφερονται να βλεπουν ποιοτητα στα παιχνιδια τους και παιζουν σε πανελ της κακιας ώρας 8bit ομως εχουν τα hz και.καλα κανουν .

Και αλοι χανουν τα hz και εχουν ποιοτητα . 10bit panel vs 8 bit. Ips ειναι μερα με την νυχτα.

10 bit ips panel πανω απο 75 hz δεν υπαρχει οποτε. Δεν υπαρχουν επιλογες.

μονο το LG34WKC εχει τετοιο πανελ.

3 ώρες πριν, lawlezz είπε

both of them :D

Αν βλεπεις απο το πλαι η σε αποσταση μεγαλη ναι η κυρτη Δεν αξιζει ετσι ειναι. Για ενα ατομο και σε αποσταση μικρη ειναι μια χαρα.

Τωρα για τα 60hz μακαρι να ειχαμε επιλογη 100hz ips 10bit panel ομως δυστηχως δεν υπαρχει οποτε η επομενη επιλογη ειναι 8bit ips η ακομα χειροτερα 8 bit VA με.λιγα λογια δεν μπορεις να τα εχεις όλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, non-serviam είπε

Καθόλου. Το αντίθετο μάλιστα, δημιουργεί παραμορφώσεις.

ουτε καν, εχω 2 χ 3415 και γ....ε :P 
αλλα περιμενω αυτο το θηριο... https://www.dell.com/en-us/shop/dell-ultrasharp-49-curved-monitor-u4919dw/apd/210-arnw/monitors-monitor-accessories
Ειδικα οταν κανεις 3d κτλ συνηθιζεις την 34αρα και δε σου φτανει ο χωρος...

Επεξ/σία από thanulee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, allen19m είπε

Φίλε και εγώ κυρτή 21:9 έχω στα 166Ηz, αν δεν είναι πολύ agressive το κύρτωμα δεν υπάρχει πρόβλημα, αν έχεισ Αsus κυρτή βέβαια λογικό γιατί παραείναι κυρτή.

Το έθεσες πολύ ωραία, μόνο όμως στην αρχή, "ΗΤΑΝ"
πλέον είναι 60, αλλά αν θες να δείς το φως σου πας σε 144/166/240Ηz
Welcome to 2019 :)

Καλη τυχη να τρεξεις παιχνιδια οπως Odyssey . Tomb raider κτλ κτλ νεα παιχνιδια του 18 και 19 σε 144 .166.240 fps και ανάλυση 3440χ1440...

Αυτες οι οθονες κανουν για παιχνιδια παναλαφρα στυλ CS go.

Με 2χ1080ΤΙ asus strix και στο odyssey σε 3440χ1440 δεν εχω 90 fps minimum στα ultra. 

Για ποιο μελλον μιλαμε λοιπον ?

Το να εχω 240 fps με γραφικα CS GO . Fortnite σε οθονες VA αστο να μου λυπει καλητερο τετοιο μέλλον.

Καλυτερα 60fps locked Ultra με γραφικαρες ολα ultra Σε παιχνιδια που ειναι με γραφικα του σημερα και πανελ τις προκοπης που το κοκκινο ειναι κοκκινο rgb calibrated. .

6 λεπτά πριν, thanulee είπε

ουτε καν, εχω 2 χ 3415 και γ....ε :P 
αλλα περιμενω αυτο το θηριο... https://www.dell.com/en-us/shop/dell-ultrasharp-49-curved-monitor-u4919dw/apd/210-arnw/monitors-monitor-accessories
Ειδικα οταν κανεις 3d κτλ συνηθιζεις την 34αρα και δε σου φτανει ο χωρος...

Προφανος εννοεί υπο γωνια παραμορφώσεις και.μακρια. απο κοντα δεν υπαρχει καμια.

Πολυ καλες οι 3415 πανελ LG και αυτες. Πολυ ομορφα χρωματα. Το μονο που με χαλαει με τις ips ειναι το κακο μαυρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Agony είπε

Γιατι δεν κανει για gaming ? Gamers ειναι μονο οσοι παιζουν στα 100 fps και βλεπουν μια θολουρα κακιστα χρωματα και γενικα ενα αχταρμά? Καποιος που θελει να παιζει παιχνιδια και να βλεπει υπέροχα χρωματα πιστότητα κτλ στα 60 fps δεν ειναι gamer ?

Δλδ τα εκατομυρια console gamers και mobile gamers τι ειναι που.παιζουν στα 30-60 fps?

 

Όταν παίξεις σε 144Hz και πάνω θα καταλάβεις τη διαφορά και θα σταματήσεις να θίγεσαι χωρίς λόγο... Όσο για τα χρώματα και την ανάλυση που λες, δεν σε εμποδίζει κανείς να παίξεις σε τέλεια εικόνα και ανάλυση μαζί με μεγάλο refresh rate! αρα μάλλον δεν ξέρεις την αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, allen19m είπε

Όταν παίξεις σε 144Hz και πάνω θα καταλάβεις τη διαφορά και θα σταματήσεις να θίγεσαι χωρίς λόγο... Όσο για τα χρώματα και την ανάλυση που λες, δεν σε εμποδίζει κανείς να παίξεις σε τέλεια εικόνα και ανάλυση μαζί με μεγάλο refresh rate! αρα μάλλον δεν ξέρεις την αγορά...

Ναι δεν σε εμποδίζει τπτ να παίξεις όλα τα ΑΑΑ games του 2018-2019 σε 144hz και σε 1440p κιολας... Χαχαχαχαχαχα δυο-τρια νεφρά αποσταση. Εδώ δεν υπάρχουν cpu που να αντέχουν ακατεβατα 144καρε στα περισσότερα games των τελευταίων χρονων. Και ο άλλος λέει νεξτ λες και μπορεί να σηκώσει το Witcher 3 σε 144 καρέ 

Επεξ/σία από insaneblyat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η Dell δεν μου φέρθηκε καθόλου καλά.... Ένα Dell Monitor 27" είχε bright pixels. Τους έστειλα όπως μου ζητήσανε μια φωτογραφία ή βίντεο. Τα έκανα και τα δυο με μια επαγγελματική Nikon 32megapixels και 4k video. Μου απάντησαν ότι δεν βλέπουν τίποτα το προβληματικό... απλά εκείνη την στιγμή που έλαβα το mail έσπασα το panel της από τα νεύρα μου. Μια άλλη 27 pro και αυτή Dell έχει coil wine μεχρι που σε πιάνει πονοκέφαλος... στέλνω ηχητικό στο support τους και μου είπαν να πάω να δουν την οθόνη κάπου στου διαόλου την μάνα. Ζήτησα να στείλουν να την παραλάβουν και αρνηθήκανε. Τους το έκλεισα και δεν ξανά ασχολήθηκα, αργότερα μη έχοντας πάρει το μάθημα μου ο καραγκιόζης το 2017 Δεκέμβρη παίρνω μια 34" ultra wide... μετά από 5 μήνες κάηκε το τροφοδοτικό/μετασχηματιστής. Προμηθεύτηκα έναν original από Ελληνικό κατάστημα που συνεργάζεται και είναι μεταπωλητής. 2 μήνες όλα καλά ώσπου πετάει οριζόντιες γραμμές. Ε μεχρι εκεί.... ούτε καν τους πήρα τηλ. αφού προσπάθησα να κάποιες ενέργειες μόνος μήπως φτιάξει και δεν έφτιαξε και πήγε στην ανακύκλωση. Την είχα πάρει €750 νομιζω 60hz. Μετά πήρα αυτή https://www.skroutz.gr/s/12046295/LG-34UM69G-B.html Πραγματικά καμιά σχέση με της Dell.... τα μισά λεφτά 75hz(παιζει και OC) τα χρώματα της με της Dell απλά 5 σκαλιά ανώτερα. Τελευταία οθόνη που αγόρασα μια AOC 27" στα €159 ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα και τα χρώματα για τα λεφτά απλά καταπληκτικά. Δεν ξανά εμπιστεύομαι Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα παιχνίδια φτιάχνονται με γνώμονα τα 60 καρε. Με εξαίρεση τα  ονλαιν ανταγωνιστικά video games. Ένας άνθρωπος που θέλει μια οθόνη αποκλειστικά για gaming και εφόσον δεν ασχολείται με ανταγωνιστικά games προφανώς και προτεραιότητα του είναι η ανάλυση και τα bit. Γιατί αν βάλει και τα hz στις προτεραιότητες του θα ανέβει κατακόρυφα το κοστος. Συν ότι το hardware σου θα πρέπει να αναβαθμιστεί. Πολλά λεφτά.... Όποτε μια οθόνη στα 75hz καλύπτει σχεδόν όλους τους gamers που δε παίζουν ανταγωνιστικά παιχνίδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, insaneblyat είπε

Τα περισσότερα παιχνίδια φτιάχνονται με γνώμονα τα 60 καρε. Με εξαίρεση τα  ονλαιν ανταγωνιστικά video games. Ένας άνθρωπος που θέλει μια οθόνη αποκλειστικά για gaming και εφόσον δεν ασχολείται με ανταγωνιστικά games προφανώς και προτεραιότητα του είναι η ανάλυση και τα bit. Γιατί αν βάλει και τα hz στις προτεραιότητες του θα ανέβει κατακόρυφα το κοστος. Συν ότι το hardware σου θα πρέπει να αναβαθμιστεί. Πολλά λεφτά.... Όποτε μια οθόνη στα 75hz καλύπτει σχεδόν όλους τους gamers που δε παίζουν ανταγωνιστικά παιχνίδια

Εγώ αυτό λίγο δεν το καταλαβαίνω πάντως. Τι να τα κάνεις τα 144hz όταν το ping είναι 15-20 ms, και αν προσθέσουμε μέσα και το latency της οθόνης, το double buffering κτλ τότε δεν καταλαβαίνω τι πλεονέκτημα έχεις. Μόνο αν παίρνεις μέρος σε local τουρνουά μέσω ethernet δικτύου με 1 ms ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, allen19m είπε

Όταν παίξεις σε 144Hz και πάνω θα καταλάβεις τη διαφορά και θα σταματήσεις να θίγεσαι χωρίς λόγο... Όσο για τα χρώματα και την ανάλυση που λες, δεν σε εμποδίζει κανείς να παίξεις σε τέλεια εικόνα και ανάλυση μαζί με μεγάλο refresh rate! αρα μάλλον δεν ξέρεις την αγορά...

ΝΑ θiχτω γιατι ? οθονες κυρτες πουλαω ??? ΧΑΧΑΧΑ  φιλε μου αυτό που λεω είναι ότι δεν μπορεις να εχεις και ποιοτητα εικονας και 144-240 HZ  για 2 απλους λογους … ΔΕΝ υπαρχει οθονη που μπορει να είναι IPS 10 bit πανω από 75 hz  και δευτερον  ΔΕΝ υπαρχει GPU στο κοσμο που μπορει να παιξει παιχνίδια AAA  σε  HIGH - ULTRA settings  Στα 144-240 FPS .

Εσυ που ξερεις την αγορα  για πες μου λοιπον , Πες ότι βρηκες την μαγικη οθονη που μπορει να βγαλει  IPS - 144 -240 HZ , Για πες μου λοιπον μετα με ποια καρτα γραφικων θα παιξεις παιχνίδια οπως

Odyssey , Shadow of tomb raider , Origins, Assetto corsa Competizione, Project cars 2, Anthem , Metro Exodus , κτλ κτλ κτλ παιχνίδια δλδ καινουργια που βλέπονται τα γραφικα.

Αν εσυ μου βρεις μια καρτα γραφικων που μπορει να παιξει αυτά τα παιχνίδια στα 144 - 240 FPS  Τοτε πες μου να παω να την παρω .  

Εγω που ΔΕΝ ξερω την αγορα σου λεω ότι ΔΕΝ υπαρχει τετοια καρτα γραφικων …. 144 - 240 FPS τα βλέπεις μονο σε παιχνίδια με Γραφικα πολύ πολύ απλα  και σε παιχνίδια που ουσιαστικα τα παιζεις σε LOW  . Οποτε ποιο το νοημα ?  

Αυτε οι οθονες 144-240 HZ είναι για GAMERS , που παιζουν  Shooters στυλ CS , GO , Fortnite , Η PUBG σε LOW settings … 

Οι Περισσοτεροι ακουσαν ότι είναι σουπερ τα 144 HZ που οντος είναι , παιρνουν και μια καρτουλα  ΡΤΧ 2060 Κατεβαζουν γραφικα και παιζουν σε αυτά τα 240 fps , Υπαρχουν όμως και ατομα που ενδιαφέρονται για ΟΜΟΡΦΑ γραφικα και ΟΜορφη εικονα .  Εκει είναι μονόδρομος  τα IPS Και αναγκαστικα μια 2080TI δεν μπορει να παει πανω από 70-80 FPS σε ULTRA  settings 3440χ1440  σε παιχνίδια όπως πχ Odyssey, Tomb raider λεω αυτά που είναι σχετικα καινουργια . 

 

59 λεπτά πριν, insaneblyat είπε

Ναι δεν σε εμποδίζει τπτ να παίξεις όλα τα ΑΑΑ games του 2018-2019 σε 144hz και σε 1440p κιολας... Χαχαχαχαχαχα δυο-τρια νεφρά αποσταση. Εδώ δεν υπάρχουν cpu που να αντέχουν ακατεβατα 144καρε στα περισσότερα games των τελευταίων χρονων. Και ο άλλος λέει νεξτ λες και μπορεί να σηκώσει το Witcher 3 σε 144 καρέ 

Πραγματικα θελω να το καταλαβω και να το δω με τα ματια μου αυτό …. ΟΚ ας μην λεω για μενα παλη και τι GPU εχω … οσοι φιλοι μου εχουν όμως από 1060 εως και 2χ1080ΤΙ δεν μπορουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ νεα παιχνίδια να βγαλουν τοσα FPS ...

ΤΟ Witcher 3 Είναι και παλιο παιχνίδι  και παρολα αυτά ΔΕΝ …. Φαντασου δλδ τα νεα παιχνίδια . Θα παει να παιξει τωρα δλδ ο Άλλος με την  Οθονη 144ΗΖ  το ANTHEM ??? και θελει να εχει 144 FPS minimum  σε High or Ultra ? μην τρελαθούμε δεν γινονται αυτά.

Οι οθονες  144-240 HZ είναι καθαρα για Gamers που τους ενδιαφερει μονο η αποκριση και τιποτα άλλο , ουτε γραφικα , ουτε εικονα .  Και εγω θελω να μπορουσα να παιξω στα 144 -240 FPS  σε μια αναλυση τις προκοπης  2Κ και πανω … όμως τι να κανουμε τωρα ??? Να παω να παρω 3χ 2080ΤΙ  και ένα PC . 5.000 euro ? Και μετα τι ? Να παω στην LG και να τις πω να βγαλει για μενα μονο ένα πανελ IPS -10 bit  144-240 HZ γιατι βιαζομαι να παω στο μελλον 2030 ? 

Δεν γινονται αυτά  . Η καλυτερη περιπτωση είναι αν εχεις πολλαααα λεφτα και κάθονται 2Χ 2080ΤΙ να πεις ότι θα παιξεις σε οθονη τυπου  3440χ1440 IPS 8 bit 120FPS η διαφορετικα να παιξεις σε LOW γραφικα με άλλες καρτες… Σιγα μην εχω δωσει τοσα λεφτα να παιζω σε LOW γραφικα απλα για να εχω 240 FPS που και παλη ΔΕΝ παιζει να τα εχω σε σοβαρους τιτλους απαιτητικούς 

30 λεπτά πριν, insaneblyat είπε

Τα περισσότερα παιχνίδια φτιάχνονται με γνώμονα τα 60 καρε. Με εξαίρεση τα  ονλαιν ανταγωνιστικά video games. Ένας άνθρωπος που θέλει μια οθόνη αποκλειστικά για gaming και εφόσον δεν ασχολείται με ανταγωνιστικά games προφανώς και προτεραιότητα του είναι η ανάλυση και τα bit. Γιατί αν βάλει και τα hz στις προτεραιότητες του θα ανέβει κατακόρυφα το κοστος. Συν ότι το hardware σου θα πρέπει να αναβαθμιστεί. Πολλά λεφτά.... Όποτε μια οθόνη στα 75hz καλύπτει σχεδόν όλους τους gamers που δε παίζουν ανταγωνιστικά παιχνίδια

Ακριβος αυτό ,,, Δεν κατηγωρω οσους παιζουν παιχνίδια  ανταγωνιστικα… Μα αν είναι δυνατον πρωτος εγω εποχες  Counter Strike 10 χρονια πρην και ΔΕΝ υπηρχε περιπτωση να παιξω σε κατω από 100 FPS ουτε μια στο εκατομυριο (εδώ παιρναμε ποντικια για να μην εχουμε lag) .  Όμως όταν δεν παιζεις τετοια παιχνίδια και δεν ασχολείσαι με αγωνες κτλ . Τοτε  60-75 HZ είναι απολυτα λογικα για το 90% των παιχνιδιων , ασε που με λιγοτερα Fps μπορεις να ανεβασεις και γραφικα και επισης να παιζεις παιχνίδια ποιο βαρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mouziko είπε

η κυρτή οθόνη είναι μεγάλη πατάτα, σαν το 3D πριν μερικά χρόνια, πλέον κανένας δεν ασχολείται, τουλάχιστον το 3Dχαρακτηριστικό δεν το βλέπεις, αλλά τη βάρκα τη βλέπεις συνεχώς

Καμια σχεση θα ελεγα. Οχι οτι ειναι must αλλα δινει μια καλη immersive εμπειρια. Προσωπικα εγω εχω την AW3418DW και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DoY0uR3MeMbErMe? είπε

Καμια σχεση θα ελεγα. Οχι οτι ειναι must αλλα δινει μια καλη immersive εμπειρια. Προσωπικα εγω εχω την AW3418DW και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Ακριβος και εγω αυτό πιστευω , Δεν είναι κατι το οποιο χρειαζεται , η Κυρτη Οθονη είναι μια χαρα όταν καθεσαι στην ευθεια και κοντα  , αν φυγεις από αυτό το σημειο τοτε μια μικρη παραμορφωση υπαρχει , Όμως οι Κυρτες Οθονες ΔΕΝ είναι το ιδιο με μια TV κυρτη που αποτυχαν εντελος διοτι οι περισσοτεροι στο σαλονι τους όταν εχουν παρεα να δουν ταινια ΔΕΝ κάθονται στην σειρα σαν Cinema. κάθονται και βλεπουν και από γωνιες οποτε εκει ναι εχει ένα θεμα.

Όμως αν το καλοσκεφτούμε , με αυτή την λογικη το 90% που εχουν TV σπιτι τους εχουν VA Panel , οποτε αν ειμαστε ψειρες μπορούμε να πουμε ότι και εκει υπαρχει ένα μεγαλο πρόβλημα όταν βλέπεις υπο γωνια , αλλαζει και η φωτεινοτητα και τα χρωματα… Δεν εχω ακουσει κανενα όμως να κανει παραπονα τοσα χρονια ...:) Τωρα με τις OLED και λιγο πρην με τις IPS ανακαλυψαν ότι μπορεις να βλέπεις TV Με τα ιδια χρωματα που εχεις κανει Calibration Υπο γωνια δλδ σε μια άλλη πλευρα του σαλονιού  και όχι ακριβος απέναντι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, mouziko said:

η κυρτή οθόνη είναι μεγάλη πατάτα, σαν το 3D πριν μερικά χρόνια, πλέον κανένας δεν ασχολείται, τουλάχιστον το 3Dχαρακτηριστικό δεν το βλέπεις, αλλά τη βάρκα τη βλέπεις συνεχώς

Όταν θες ένα Super ultra wide monitor ή setup με 3x ultra wide, εκεί μόνο curved μπορείς να λειτουργήσεις και να είναι εύκολο στην παρακολούθηση, γιατί όταν είσαι στο κέντρο αν δεν είναι curved σου φαίνονται μακριά. Ενώ η curved σου φέρνει τις άκρες κοντά. Σε τέτοιες περιστάσεις είναι must!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Agony είπε

το 90% που εχουν TV σπιτι τους εχουν VA Panel , οποτε αν ειμαστε ψειρες μπορούμε να πουμε ότι και εκει υπαρχει ένα μεγαλο πρόβλημα όταν βλέπεις υπο γωνια , αλλαζει και η φωτεινοτητα και τα χρωματα…

Εγώ δεν παρατηρώ κάποια μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις IPS και VA όταν βλέπω υπό κλίση. Μόνο στα απλά TN monitors παρατηρώ αυτό που περιγράφεις και νομίζω ότι αυτά έχει ο περισσότερος κόσμος.

Spoiler

Και με την μέθοδο παράλληλης τοποθέτησης και περιστροφής του IPS και με της κάθετης τοποθέτησης και αλλαγής κλίσης του VA τα αποτελέσματα είναι αρκετά καλά ακόμα και σε οπτική με μεγάλη κλίση, θεωρητικά το IPS είναι λίγο καλύτερο όμως πιστεύω ότι μεγαλύτερη σημασία έχει η υλοποίηση. Η μέθοδος συστροφής των απλών TN είναι που δημιουργεί πολύ μικρότερη γωνία θέασης χωρίς παραμόρφωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...