Προς το περιεχόμενο

Dell Monitor U3419W Review


Getzila

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ δεν παρατηρώ κάποια μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις IPS και VA όταν βλέπω υπό κλίση. Μόνο στα απλά TN monitors παρατηρώ αυτό που περιγράφεις και νομίζω ότι αυτά έχει ο περισσότερος κόσμος.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Και με την μέθοδο παράλληλης τοποθέτησης και περιστροφής του IPS και με της κάθετης τοποθέτησης και αλλαγής κλίσης του VA τα αποτελέσματα είναι αρκετά καλά ακόμα και σε οπτική με μεγάλη κλίση, θεωρητικά το IPS είναι λίγο καλύτερο όμως πιστεύω ότι μεγαλύτερη σημασία έχει η υλοποίηση. Η μέθοδος συστροφής των απλών TN είναι που δημιουργεί πολύ μικρότερη γωνία θέασης χωρίς παραμόρφωση.

Περίεργο οτι Va panel εχω το κάνει αυτό.

Χτες συγκεκριμενα ειδα στο public απο κοντα την Samaung Va ultrawide ολοκαίνουργια και οταν άλλαζα γωνια άλλαζε και το χρωμα και το μαυρο γινοταν γκρι. Ομως ηταν 100 brightness για να ειμαι ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Agony είπε

Περίεργο οτι Va panel εχω το κάνει αυτό.

Χτες συγκεκριμενα ειδα στο public απο κοντα την Samaung Va ultrawide ολοκαίνουργια και οταν άλλαζα γωνια άλλαζε και το χρωμα και το μαυρο γινοταν γκρι. Ομως ηταν 100 brightness για να ειμαι ειλικρινής.

Έκανα ένα πείραμα βάζοντας μία τηλεόραση με VA, μία με IPS, ένα monitor IPS και ένα monitor ΤΝ να δείχνουν το μάυρο που υπήρχε στην αρχή μίας ταινίας σε pause. Το TN άλλαζε δραστικά με την μικρότερη κλίση, στις άλλες 3 το μαύρο ήταν το ίδιο άσχετα από την κλίση που τις κοίταζα.

Στη συνέχεια έκλεισα όλα τα φώτα του σπιτιού και τα εξώφυλα, μόλις είχα απόλυτο σκοτάδι μετά έγινε φανερό ότι το VA είχε ποιο βαθύ μάυρο από τα IPS, όμως μετά τις 20-30 μοίρες φώτιζε λίγο όπως περιγράφεις.

9 ώρες πριν, Mindworm είπε

Εμένα η Dell δεν μου φέρθηκε καθόλου καλά.... Ένα Dell Monitor 27" είχε bright pixels. Τους έστειλα όπως μου ζητήσανε μια φωτογραφία ή βίντεο. Τα έκανα και τα δυο με μια επαγγελματική Nikon 32megapixels και 4k video. Μου απάντησαν ότι δεν βλέπουν τίποτα το προβληματικό... απλά εκείνη την στιγμή που έλαβα το mail έσπασα το panel της από τα νεύρα μου. Μια άλλη 27 pro και αυτή Dell έχει coil wine μεχρι που σε πιάνει πονοκέφαλος... στέλνω ηχητικό στο support τους και μου είπαν να πάω να δουν την οθόνη κάπου στου διαόλου την μάνα. Ζήτησα να στείλουν να την παραλάβουν και αρνηθήκανε. Τους το έκλεισα και δεν ξανά ασχολήθηκα, αργότερα μη έχοντας πάρει το μάθημα μου ο καραγκιόζης το 2017 Δεκέμβρη παίρνω μια 34" ultra wide... μετά από 5 μήνες κάηκε το τροφοδοτικό/μετασχηματιστής. Προμηθεύτηκα έναν original από Ελληνικό κατάστημα που συνεργάζεται και είναι μεταπωλητής. 2 μήνες όλα καλά ώσπου πετάει οριζόντιες γραμμές. Ε μεχρι εκεί.... ούτε καν τους πήρα τηλ. αφού προσπάθησα να κάποιες ενέργειες μόνος μήπως φτιάξει και δεν έφτιαξε και πήγε στην ανακύκλωση. Την είχα πάρει €750 νομιζω 60hz. Μετά πήρα αυτή https://www.skroutz.gr/s/12046295/LG-34UM69G-B.html Πραγματικά καμιά σχέση με της Dell.... τα μισά λεφτά 75hz(παιζει και OC) τα χρώματα της με της Dell απλά 5 σκαλιά ανώτερα. Τελευταία οθόνη που αγόρασα μια AOC 27" στα €159 ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα και τα χρώματα για τα λεφτά απλά καταπληκτικά. Δεν ξανά εμπιστεύομαι Dell.

Έχω και εγώ μία αρνητική εμπειρία όμως ευτυχώς με αίσιο τέλος. Είχα πάρει μία Dell U2711 το 2011 και μετά από 1 1/2 χρόνο άρχισε να έχει προβλήματα, το μισό αριστερό μέρος (η οθόνη έχει 2 panel κολλημένα) άρχισε να μην δείχνει εντελώς σωστά και μετά από λίγο καιρό χάλασε τελείως (έλειπε το ένα χρώμα και έβγαζε κάτι γραμμούλες παντού). Αυτό το πρόβλημα το είχαν οι περισσότεροι με αυτή την οθόνη και ευτυχώς κάποιοι είχαν βρει την λύση, την άνοιξα όπως έλεγαν και ψέκασα τα οξειδωμένα μέρη με ένα spray της WD ειδικό για ηλεκτρονικά, από τότε κανένα πρόβλημα.

Έχω εμπειρία από λίγες οθόνες,  από αυτές όσο αφορά το κείμενο η Dell ακόμα και σήμερα είναι η αγαπημένη μου. Στο γραφείο έχω μία ακριβή σχετικά παλιά NEC και μία ποιο καινούργια BenQ, για το δικό μου γούστο τα γράμματα είναι καλύτερα στην Dell, η εικόνα γενικότερα είναι καλύτερη στις άλλες δύο. Μία Asus σαφώς ποιο φτηνή που πήρα πρόσφατα είναι άθλια, όπως περιέργως άθλια είναι και μία QLED gaming που πήρε ένας συγγενής μου, στην QLED τα γράμματα είναι απλά λάθος... σαν να υπάρχει κάποιο κενό στα pixel ή τα pixel να έχουν λάθος σχήμα. Εγώ μέχρι τώρα πρότεινα Dell Ultrasharp σε όποιον ήθελε οθόνη για χρήση γραφείου όμως διαβάζοντας την εμπειρία του Mindworm θα το σκεφτώ πολύ παραπάνω από εδώ και πέρα.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, elpenor είπε

Έκανα ένα πείραμα βάζοντας μία τηλεόραση με VA, μία με IPS, ένα monitor IPS και ένα monitor ΤΝ να δείχνουν το μάυρο που υπήρχε στην αρχή μίας ταινίας σε pause. Το TN άλλαζε δραστικά με την μικρότερη κλίση, στις άλλες 3 το μαύρο ήταν το ίδιο άσχετα από την κλίση που τις κοίταζα.

Στη συνέχεια έκλεισα όλα τα φώτα του σπιτιού και τα εξώφυλα, μόλις είχα απόλυτο σκοτάδι μετά έγινε φανερό ότι το VA είχε ποιο βαθύ μάυρο από τα IPS, όμως μετά τις 20-30 μοίρες φώτιζε λίγο όπως περιγράφεις.

 

Ακριβος αυτό … τα μειονεκτήματα των πανελ φαίνονται  όλα στο σκοταδι .

Παντος γενικα δεν μπορω να βγαλω ακρη με καποιο τελειο πανελ . Τα VA εχουν καλο μαυρο , όμως δεν εχουν χρωματα όπως τα Oled , ips , και το Local Η edge dimming κανει παντου glow , το χειροτερο μου σε μενα τουλάχιστον που βλεπω καμια ταινια στα VA είναι ότι πρεπει να είμαι ευθεια (εμενα μου φαινεται η διαφορα σε χρωματα και μαυρο) . Μετα εχουμε τα IPS πανελ που απλα ΔΕΝ εχουν μαυρο τις προκοπης , εχουν όλα τα αλλα εκτος από μαυρο , ασε που πρεπει να πεσεις λαχειο για να βρεις καποια χωρις light bleed στις ακρες . Και τελος εχουμε τα OLED panel σε TV για την ωρα διαδεδομενα …. που όμως αν και ευτηχως δεν εχω καποιο και δεν ειχα ποτε θεμα με παλαιοτερο μοντελο OLED , ζεις μια ζωη με τον φοβο ότι καποια στιγμη θα εχεις καποιο image retention h burn in …  

Βασικα πιστευω το καλυτερο θα ηταν Πανελ OLED να πεσουν παρα πολύ οι τιμες , να εχουν και αυτό το ωραιο που εχει βαλει η LG που κουναει τα στατικα αντικείμενα από μονη τις για να μην γινει burn in ( η C8 που εχω το κανει όταν εχω καποια στατικη εικονα και ουτε που το καταλαβαίνω) . και τοτε δεν θα μιλαμε ποια για τιποτα άλλο  περα από OLED , τωρα όμως να δωσεις πανω από 1.000 ευρο για κατι που μπορει να χαλασει για παντα ε είναι λιγο ενοχλητικο . 

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Agony είπε

Ακριβος αυτό … τα μειονεκτήματα των πανελ φαίνονται  όλα στο σκοταδι .

Παντος γενικα δεν μπορω να βγαλω ακρη με καποιο τελειο πανελ . Τα VA εχουν καλο μαυρο , όμως δεν εχουν χρωματα όπως τα Oled , ips , και το Local Η edge dimming κανει παντου glow , το χειροτερο μου σε μενα τουλάχιστον που βλεπω καμια ταινια στα VA είναι ότι πρεπει να είμαι ευθεια (εμενα μου φαινεται η διαφορα σε χρωματα και μαυρο) . Μετα εχουμε τα IPS πανελ που απλα ΔΕΝ εχουν μαυρο τις προκοπης , εχουν όλα τα αλλα εκτος από μαυρο , ασε που πρεπει να πεσεις λαχειο για να βρεις καποια χωρις light bleed στις ακρες . Και τελος εχουμε τα OLED panel σε TV για την ωρα διαδεδομενα …. που όμως αν και ευτηχως δεν εχω καποιο και δεν ειχα ποτε θεμα με παλαιοτερο μοντελο OLED , ζεις μια ζωη με τον φοβο ότι καποια στιγμη θα εχεις καποιο image retention h burn in …  

Βασικα πιστευω το καλυτερο θα ηταν Πανελ OLED να πεσουν παρα πολύ οι τιμες , να εχουν και αυτό το ωραιο που εχει βαλει η LG που κουναει τα στατικα αντικείμενα από μονη τις για να μην γινει burn in . και τοτε δεν θα μιλαμε ποια για τιποτα άλλο  περα από OLED , τωρα όμως να δωσεις πανω από 1.000 ευρο για κατι που μπορει να χαλασει για παντα ε είναι λιγο ενοχλητικο . 

Εγώ πίστευα ότι θα είχαν λύσει τα προβλήματα στα OLED monitor μέχρι σήμερα, όμως βλέποντας ακυρώσεις σε μοντέλα (πχ UP3017Q) και βλέποντας στην CES 2019 μόνο υποσχέσεις χωρίς τιμές και τεχνικά χαρακτηριστικά πλέον δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί το θέμα. Η λύση της LG που αναφέρεις δεν μπορεί να λειτουργήσει σε monitor, δεν γίνεται μετά από δύο λεπτά να βλέπεις το taskbar να κουνιέται ούτε να πατάς reset για να καθαρίσει τα pixel.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι σήμερα μπορείς να πάρεις ένα 27άρι 1440p freesync IPS ή VA monitor me 300 κάτι ευρώ (144hz με 500 κάτι) και αυτό αφορά τον περισσότερο κόσμο, είναι πολύ μεγάλη αναβάθμιση από τα 1080p TN που θα έπερνε πριν από λίγα χρόνια με αυτά τα λεφτά. Επίσης υπάρχουν και τα  31+ ultrawide με λογικό κόστος και από ότι γράφουν αρκετοί είναι καταπληκτικά για κάποιες χρήσεις.

Το τέλειο panel ποτέ δεν θα υπάρχει γιατί όσο καλό και αν είναι ένα προϊόν μετά από λίγο θα βγει κάτι καλύτερο, το κόστος επίσης του καλύτερου monitor δεν είναι μόνο η τιμή αγοράς αλλά και το πολύ μεγάλο ρίσκο που παίρνεις όταν αγοράζεις κάτι που μόλις βγήκε και δεν έχει δοκιμαστεί. Εμένα μου αρέσει να τα χαζεύω αλλά η αλήθεια είναι ότι τώρα που έχω μεγαλώσει δεν θα πλήρωνα να πάρω κάτι τέτοιο εκτός αν θα με βοηθούσε επαγγελματικά.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ πίστευα ότι θα είχαν λύσει τα προβλήματα στα OLED monitor μέχρι σήμερα, όμως βλέποντας ακυρώσεις σε μοντέλα (πχ UP3017Q) και βλέποντας στην CES 2019 μόνο υποσχέσεις χωρίς τιμές και τεχνικά χαρακτηριστικά πλέον δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί το θέμα. Η λύση της LG που αναφέρεις δεν μπορεί να λειτουργήσει σε monitor, δεν γίνεται μετά από δύο λεπτά να βλέπεις το taskbar να κουνιέται ούτε να πατάς reset για να καθαρίσει τα pixel.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι σήμερα μπορείς να πάρεις ένα 27άρι 1440p freesync IPS ή VA monitor me 300 κάτι ευρώ (144hz με 500 κάτι) και αυτό αφορά τον περισσότερο κόσμο, είναι πολύ μεγάλη αναβάθμιση από τα 1080p TN που θα έπερνε πριν από λίγα χρόνια με αυτά τα λεφτά. Επίσης υπάρχουν και τα  31+ ultrawide με λογικό κόστος και από ότι γράφουν αρκετοί είναι καταπληκτικά για κάποιες χρήσεις.

Το τέλειο panel ποτέ δεν θα υπάρχει γιατί όσο καλό και αν είναι ένα προϊόν μετά από λίγο θα βγει κάτι καλύτερο, το κόστος επίσης του καλύτερου monitor δεν είναι μόνο η τιμή αγοράς αλλά και το πολύ μεγάλο ρίσκο που παίρνεις όταν αγοράζεις κάτι που μόλις βγήκε και δεν έχει δοκιμαστεί. Εμένα μου αρέσει να τα χαζεύω αλλά η αλήθεια είναι ότι τώρα που έχω μεγαλώσει δεν θα πλήρωνα να πάρω κάτι τέτοιο εκτός αν θα με βοηθούσε επαγγελματικά.

ένα κοματι που δεν γνωρίζω καθολου είναι το κοματι των κινητών … μπορει να πω και βλακεια τωρα… τα κινητα δεν εχουν OLED οθονουλες ? Αυτά πως και δεν εχουν θεματα και προβλήματα μετα από τοσα χρονια ?  Η είναι κατι άλλο ?  Εχω πχ ένα LG v30 τωρα που εχει OLED οθονη μπορω να πω ότι εχει το τελειο μαυρο , χρωματα εντυπωσιακα και από φωτεινωτητα και αποδοση είναι απλα αποδεκτα και οκ …  Τι στο καλο συμβαινει λοιπον με τα  OLED στα κινητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Agony είπε

ένα κοματι που δεν γνωρίζω καθολου είναι το κοματι των κινητών … μπορει να πω και βλακεια τωρα… τα κινητα δεν εχουν OLED οθονουλες ? Αυτά πως και δεν εχουν θεματα και προβλήματα μετα από τοσα χρονια ?  Η είναι κατι άλλο ?  Εχω πχ ένα LG v30 τωρα που εχει OLED οθονη μπορω να πω ότι εχει το τελειο μαυρο , χρωματα εντυπωσιακα και από φωτεινωτητα και αποδοση είναι απλα αποδεκτα και οκ …  Τι στο καλο συμβαινει λοιπον με τα  OLED στα κινητα ?

Γίνεται και στα κινητά όχι όμως τόσο έντονα. Το led για να γίνει burnin πρέπει να πάρει αρκετό ρεύμα για κάποια ώρα, οι οθόνες των κινητών έχουν πάρα πολύ μικρότερη φωτεινότητα από μία μεγάλη HDR τηλεόραση οπότε δεν χρειάζεται τόσο ρεύμα. Επίσης το τηλέφωνο κλείνει αυτόματα κάθε λίγο και η φωτεινότητα ρυθμίζεται αυτόματα σε πολύ μικρά επίπεδα. Το Android wear έχει ένα σύστημα που μετακινεί λίγο τα pixel κάθε λίγο για να προστατεύσει τα led αφού τα wearable δείχνουν συνέχεια το ίδιο πράγμα και δεν κλείνουν. Από τα τρία χρώματα led το πράσινο έχει την μεγαλύτερη απόδοση οπότε θέλει το λιγότερο ρεύμα, μετά είναι το κόκκινο και μετά το μπλε, κάποιοι κατασκευαστές κάνουν το μπλε led μεγαλύτερο από τα άλλα δύο ώστε να μην χρειαστεί να του δώσουν περισσότερο ρεύμα (άλλοι κάνουν τα κόκκινα/μπλε μεγαλύτερα από το πράσινο). Εδώ τα λέει αναλυτικά και εδώ είναι ένα ωραίο test.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Γίνεται και στα κινητά όχι όμως τόσο έντονα. Το led για να γίνει burnin πρέπει να πάρει αρκετό ρεύμα για κάποια ώρα, οι οθόνες των κινητών έχουν πάρα πολύ μικρότερη φωτεινότητα από μία μεγάλη HDR τηλεόραση οπότε δεν χρειάζεται τόσο ρεύμα. Επίσης το τηλέφωνο κλείνει αυτόματα κάθε λίγο και η φωτεινότητα ρυθμίζεται αυτόματα σε πολύ μικρά επίπεδα. Το Android wear έχει ένα σύστημα που μετακινεί λίγο τα pixel κάθε λίγο για να προστατεύσει τα led αφού τα wearable δείχνουν συνέχεια το ίδιο πράγμα και δεν κλείνουν. Από τα τρία χρώματα led το πράσινο έχει την μεγαλύτερη απόδοση οπότε θέλει το λιγότερο ρεύμα, μετά είναι το κόκκινο και μετά το μπλε, κάποιοι κατασκευαστές κάνουν το μπλε led μεγαλύτερο από τα άλλα δύο ώστε να μην χρειαστεί να του δώσουν περισσότερο ρεύμα (άλλοι κάνουν τα κόκκινα/μπλε μεγαλύτερα από το πράσινο). Εδώ τα λέει αναλυτικά και εδώ είναι ένα ωραίο test.

Η lg χρησιμοποιεί μια πατέντα που αγόρασε από την Kodak, για τις oled. Αντί να έχει rgb oled, έχει 4 white oled με color filter μπροστα (το ένα δεν έχει, βοηθάει στα έντονα άσπρα). Ακριβώς όπως μια lcd δηλαδή μόνο που αντί για backlight το color filter φωτίζεται από τα oled.

https://www.google.com/amp/s/www.cnet.com/google-amp/news/phone-oled-vs-tv-oled-whats-the-difference/

Το κάθε white sub pixel είναι ενα rgb sandwich. Επειδη το blue θα μειώνεται και στα 3 subpixel, δεν υπάρχει το φαινόμενο του αποχρωματισμού. Επίσης η διαδικασία κατασκευής είναι πολύ πιο απλή και φθηνή.

Για αυτό και βλέπεται ότι η Samsung δεν μπορεί να βγάλει oled tv, ενώ η lg μπορεί.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Agony said:

Ακριβος αυτό … τα μειονεκτήματα των πανελ φαίνονται  όλα στο σκοταδι .

Παντος γενικα δεν μπορω να βγαλω ακρη με καποιο τελειο πανελ . Τα VA εχουν καλο μαυρο , όμως δεν εχουν χρωματα όπως τα Oled , ips , και το Local Η edge dimming κανει παντου glow , το χειροτερο μου σε μενα τουλάχιστον που βλεπω καμια ταινια στα VA είναι ότι πρεπει να είμαι ευθεια (εμενα μου φαινεται η διαφορα σε χρωματα και μαυρο) . Μετα εχουμε τα IPS πανελ που απλα ΔΕΝ εχουν μαυρο τις προκοπης , εχουν όλα τα αλλα εκτος από μαυρο , ασε που πρεπει να πεσεις λαχειο για να βρεις καποια χωρις light bleed στις ακρες . Και τελος εχουμε τα OLED panel σε TV για την ωρα διαδεδομενα …. που όμως αν και ευτηχως δεν εχω καποιο και δεν ειχα ποτε θεμα με παλαιοτερο μοντελο OLED , ζεις μια ζωη με τον φοβο ότι καποια στιγμη θα εχεις καποιο image retention h burn in …  

Βασικα πιστευω το καλυτερο θα ηταν Πανελ OLED να πεσουν παρα πολύ οι τιμες , να εχουν και αυτό το ωραιο που εχει βαλει η LG που κουναει τα στατικα αντικείμενα από μονη τις για να μην γινει burn in ( η C8 που εχω το κανει όταν εχω καποια στατικη εικονα και ουτε που το καταλαβαίνω) . και τοτε δεν θα μιλαμε ποια για τιποτα άλλο  περα από OLED , τωρα όμως να δωσεις πανω από 1.000 ευρο για κατι που μπορει να χαλασει για παντα ε είναι λιγο ενοχλητικο . 

Έχω και VA και TN και OLED, το TN μου είναι 4k και εκεί έκανα image editing. Μετά απέκτησα μια Dell IPS απλά τραγική....όταν όμως απέκτησα την gaming ultrawide της LG με IPS την εχω σε gaming mode όπου έχει φοβερά χρώματα. Εκεί είδα ότι μαύρα images που έκανα edit ήταν τραγικά εντελώς, φάνηκαν πως το ένα μαύρο instance τελικά ήταν ξεθωριασμένο με το μαύρο background. Δεν ξέρω πολλά από gaming monitors πάντως τα TN και το LG ultrawide που εχω στον τομέα αυτό είναι κορυφή. Νομίζω είναι ανάλογα το μεράκι που έβαλε μια εταιρεία και την ποιότητα υλικών... ότι panel και να είναι αν δεν έχουν standard πρότυπα ποιότητας θα έχουν θέματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ που έχω ένα XBOX one x και θέλω ενα monitor για FPS game τι προτέινετε γύρω στα 500? Βέβαια ψήνομαι για ενα Benq κυρτό https://www.benq.com/en/monitor/video-enjoyment/ex3501r.html
Πάντως το έχω απορία. Εφόσον το ΧΒΟΧ υποστηρίζει 60Hz refresh rate ποιος ο λόγος να επενδύσω σε 144Hz μόνιτορ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2019 στις 4:10 ΜΜ, gostoso είπε

Εγώ που έχω ένα XBOX one x και θέλω ενα monitor για FPS game τι προτέινετε γύρω στα 500? Βέβαια ψήνομαι για ενα Benq κυρτό https://www.benq.com/en/monitor/video-enjoyment/ex3501r.html
Πάντως το έχω απορία. Εφόσον το ΧΒΟΧ υποστηρίζει 60Hz refresh rate ποιος ο λόγος να επενδύσω σε 144Hz μόνιτορ?

Κανένας. Μια χαρά θα είσαι και με τα 60hz. Αλήθεια, υποστηρίζει το xbox ultra wide αναλύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostasSTi είπε

Κανένας. Μια χαρά θα είσαι και με τα 60hz. Αλήθεια, υποστηρίζει το xbox ultra wide αναλύσεις;

Δεν υποστηρίζει...

Στις 29/3/2019 στις 4:10 ΜΜ, gostoso είπε

Εγώ που έχω ένα XBOX one x και θέλω ενα monitor για FPS game τι προτέινετε γύρω στα 500? Βέβαια ψήνομαι για ενα Benq κυρτό https://www.benq.com/en/monitor/video-enjoyment/ex3501r.html
Πάντως το έχω απορία. Εφόσον το ΧΒΟΧ υποστηρίζει 60Hz refresh rate ποιος ο λόγος να επενδύσω σε 144Hz μόνιτορ?

Υποστηρίζει και 120 σε 1080p και επίσης υποστηρίζει και freesync. Όχι ότι μπορεί να πιάνει 120fps αλλά σε συνδυασμό με το freesync το παιχνίδι μπορεί να ανεβοκατεβαίνει fps από 60 έως 120 χωρίς tearing.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2019 στις 4:10 ΜΜ, gostoso είπε

Εγώ που έχω ένα XBOX one x και θέλω ενα moαnitor για FPS game τι προτέινετε γύρω στα 500? 

Αν  έχεις vesa mount 100: https://www.skroutz.gr/s/14790914/LG-27UK600.html

Διαφορετικά κοίτα το 650: https://www.skroutz.gr/s/14488632/LG-27UK650.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...