Προς το περιεχόμενο

Service Opel πού;


qwertyuiop2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

 

Τώρα το κοστολόγιο των 100, χωρίς φπα κιόλας, δηλαδή 125, θα μου επιτρέψεις να το αμφισβητήσω, γιατί μιλάμε για όχι τα φθηνότερα ανταλλακτικά της αγοράς, και ίσως να έχουν γίνει κι άλλες μικροεργασίες που δε θυμάμαι, όπως πχ πλήρωση υγρών φρένων, τιμονιού.

 

Η vw παντως δεν αμφισβητησε τα λαδια της στα 8ευρω(που της πηγα εγω) αντι 21ευρω που τα ειχαν αυτοι!!! Ακομα δεν ξερεις τι εστι ελευθερη αγορα!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2019 στις 10:35 ΠΜ, qwertyuiop2 είπε

Tελικά το πήγα εκεί το αυτοκίνητο, τον Απρίλιο, απλά ξέχασα να το γράψω στο τόπικ. 😛

Τους επέλεξα και για λόγους απόστασης, για να μην τρέχω από Κηφισιά στου διαόλου τη μάνα, αλλά τελικά αποδείχθηκαν πάρα πολύ επαγγελματίες, πρώτη φορά μου ρεγούλαραν σωστά συμπλέκτη, και για κάποιο λόγο βελτιώθηκε η ομαλότητα κύλησης και απαλύνθηκε το τρέμουλο του κινητήρα μετά το σέρβις αυτό. Άλλαξα και τακάκια φρένων.

Συνολικά το μαλλί πήγε 20% κάτω από την αντιπροσωπεία, καθώς το 2012 είχα κάνει ίδιο σέρβις (τακάκια, λάδια και φίλτρα κλιματισμού και μηχανής) με 250 ευρώ, ενώ τώρα πήγε στα 200. Διόλου άσχημα, μάλλον θα τον ξαναπροτιμήσω.

Τώρα, οι κακομοιριές αυτές που διαβάζω για αγορά ανταλλακτικών από ebay και πληρωμή μόνο εργατικών, μου φαίνονται σκηνικά Κούβας. Σιγά μη γίνουμε όλοι μηχανικοί αυτοκινήτων, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι κο.κ. με ΟΛΟ το κόστος άγχους, εργατοωρών δικών μας, ρίσκων ταχυδρομικών προκειμένου να γλιτώσουμε κάνα δίφραγκο. Υπάρχουν επαγγελματίες γι' αυτή τη δουλειά, κι αν δούμε ότι κάποιοι υπερκοστολογούν, δεν τους προτιμούμε. Δυστυχώς η κρίση μας απομάκρυνε από την Ευρώπη πάρα πολύ, και με λυπεί που βλέπω γενικευμένη τέτοια νοοτροπία να πλασάρεται ως επίτευγμα.

Θα ήθελα να ενημερώσω τους κατόχους opel (έχω opel vectra) ότι έχουμε και μεγάλες μειώσεις στα ανταλλακτικά.

Εγώ αγοράζω μόνος από Ελληνικά ιντερνιτικά (τα δύο μεγάλα onparts - maxparts έχουν άριστες τιμές) πάω συνεργείο και πληρώνω τη  επισκευή.Επειδή το opel κάθε 60-70 χιλιάδες χιλιόμετρα θέλει αλλαγή ιμάντα αντλίας ακούστε τι συνέβη.

Πριν 3 χρόνια περίπου τα είχα αλλάξει (SKF είναι καλά και οικονομικά) και πλήρωσα  σετ ιμάντα και αντλία νερού κάπου  160 ευρώ.Πριν 10 μέρες που άλλαξα και πάλι τα ίδια ανταλλακτικά τα αγόρασα γύρω στα 100 ευρώ.Οπότε μη νομίζετε ότι κάποια συνεργεία  έριξαν τις τιμές.Στον Κωνσταντινόπουλο στη Μεταμόρφωση άλλαξα τελευταία φορά σετ ιμάντες αντλία και πλήρωσα ή 330 ή 360 ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς  πριν 7-8 χρόνια.Ήταν η τελευταία φορά που με είδε εξουσιοδοτημένο-εξειδικευμένο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εγώ αγοράζω μόνος από Ελληνικά ιντερνιτικά (τα δύο μεγάλα onparts - maxparts έχουν άριστες

Πλέον κ εγώ αυτό κάνω.

Για προγραμματισμένες επισκευές όπως αλλαγή ιμάντα, αλλαγή υγρών φρένων, τακάκια κτλ τα αγοράζω από το car-e.gr που έχει κ συνεργείο στην Κατεχάκη κ στα τοποθετούν σε χαμηλές τιμές.

Έτσι στα τυφλά ούτε εγώ πάω γτ ορισμένοι έχουν ξεφύγει κ θελουν να βγάζουν κ από τα ανταλλακτικά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το θέμα που είχα με διακοπές που μου έκανε λόγω χαμηλής στάθμης καυσίμου, που το πρώτο συνεργείο με χρεωσε 140 ευρώ για πολλαπλασιαστή (κ τελικά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα) που έχει τιμή αγοράς από το Ίντερνετ 70 ευρώ.

Δηλαδή πήρε εργασία 70 ευρώ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θα ήθελα να ενημερώσω τους κατόχους opel (έχω opel vectra) ότι έχουμε και μεγάλες μειώσεις στα ανταλλακτικά.

Εγώ αγοράζω μόνος από Ελληνικά ιντερνιτικά (τα δύο μεγάλα onparts - maxparts έχουν άριστες τιμές) πάω συνεργείο και πληρώνω τη  επισκευή.Επειδή το opel κάθε 60-70 χιλιάδες χιλιόμετρα θέλει αλλαγή ιμάντα αντλίας ακούστε τι συνέβη.

Πριν 3 χρόνια περίπου τα είχα αλλάξει (SKF είναι καλά και οικονομικά) και πλήρωσα  σετ ιμάντα και αντλία νερού κάπου  160 ευρώ.Πριν 10 μέρες που άλλαξα και πάλι τα ίδια ανταλλακτικά τα αγόρασα γύρω στα 100 ευρώ.Οπότε μη νομίζετε ότι κάποια συνεργεία  έριξαν τις τιμές.Στον Κωνσταντινόπουλο στη Μεταμόρφωση άλλαξα τελευταία φορά σετ ιμάντες αντλία και πλήρωσα ή 330 ή 360 ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς  πριν 7-8 χρόνια.Ήταν η τελευταία φορά που με είδε εξουσιοδοτημένο-εξειδικευμένο.

Να προσθεσω και το https://www.partsbay.gr/

 

3 ώρες πριν, bill999r είπε

Πλέον κ εγώ αυτό κάνω.

Για προγραμματισμένες επισκευές όπως αλλαγή ιμάντα, αλλαγή υγρών φρένων, τακάκια κτλ τα αγοράζω από το car-e.gr που έχει κ συνεργείο στην Κατεχάκη κ στα τοποθετούν σε χαμηλές τιμές.

Έτσι στα τυφλά ούτε εγώ πάω γτ ορισμένοι έχουν ξεφύγει κ θελουν να βγάζουν κ από τα ανταλλακτικά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το θέμα που είχα με διακοπές που μου έκανε λόγω χαμηλής στάθμης καυσίμου, που το πρώτο συνεργείο με χρεωσε 140 ευρώ για πολλαπλασιαστή (κ τελικά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα) που έχει τιμή αγοράς από το Ίντερνετ 70 ευρώ.

Δηλαδή πήρε εργασία 70 ευρώ.

Περα απο τα λαδια.. το car e στα περισσοτερα δεν εχει και τοσο καλες τιμες..

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

car e στα περισσοτερα δεν εχει και τοσο καλες τιμες..

Σίγουρα σε ορισμένα είναι πιο ακριβο, κ επίσης μπορεί να μην έχει την ποικιλία των άλλων.

Αλλά το συνεργείο του πραγματικά είναι πολύ καλό με πολύ καλό μηχανικό.

Στα συν η εμπιστοσύνη καθώς πολλές φορές με έχουν συμβουλέψει σωστά κ έχω γλυτώσει αρκετά χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bill999r είπε

Σίγουρα σε ορισμένα είναι πιο ακριβο, κ επίσης μπορεί να μην έχει την ποικιλία των άλλων.

Αλλά το συνεργείο του πραγματικά είναι πολύ καλό με πολύ καλό μηχανικό.

Στα συν η εμπιστοσύνη καθώς πολλές φορές με έχουν συμβουλέψει σωστά κ έχω γλυτώσει αρκετά χρήματα

Ναι πολυ καλο παιδι ο Ν...! και προσεχει πολυ το αυτοκινητο..! Επισης πολυ καθαρο συνεργειο..

Του ευχομαι ν ανοιξει δικο του συνεργειο και να ακολουθησει την δικη του πολιτικη στις τιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

 Ναι πολυ καλο παιδι ο Ν..

Δεν γνωρίζω το όνομα του ανθρώπου αλλά όλα τα παιδιά του συγκεκριμένου καταστήματος είναι ιδιαίτερα ευγενικά κ αξιόλογα, όπως κ το παιδί που δούλευε παλαιότερα στο συνεργείο αλλά τώρα νομίζω ότι έχει φύγει.

Νομίζω ότι είναι δύσκολο να βρεις τίμιους επαγγελματίες στις μέρες μας, γι'αυτό όταν βρω κάποιον συνεχίζω να τον στηρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2019 στις 3:35 ΜΜ, bill999r είπε

Δεν γνωρίζω το όνομα του ανθρώπου αλλά όλα τα παιδιά του συγκεκριμένου καταστήματος είναι ιδιαίτερα ευγενικά κ αξιόλογα, όπως κ το παιδί που δούλευε παλαιότερα στο συνεργείο αλλά τώρα νομίζω ότι έχει φύγει.

Νομίζω ότι είναι δύσκολο να βρεις τίμιους επαγγελματίες στις μέρες μας, γι'αυτό όταν βρω κάποιον συνεχίζω να τον στηρίζω.

Και τιμιο που θα βρεις καποια στιγμη σε καποια αλλη εργασια θα σε τσιμπησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2019 στις 8:32 ΜΜ, bill999r είπε

Εγώ προσφατα μετά από περιπέτεια κ πέρασμα από αρκετά συνεργεία,κ όπως καταλαβαίνετε ανεπιτυχείς αλλά δαπανηρές δοκιμές μέσω του opel forum δοκίμασα την τύχη μου κ στο συνεργείο Ράπτης - Φωτόπουλος στην Καλογρέζα.

Μικρό συνεργείο που δουλεύουν απ' ότι κατάλαβα μόνο οι ιδιοκτήτες.

Πήγα λοιπόν το αυτοκίνητο ... 

....

...

...

Θεωρώ οτι είναι τίμιος κ θα τον ξαναπροτιμησω.

Τα παιδιά εκεί ειναι πολύ καλοί μάστορες, προσιτοί στην επικοινωνία  και οι τιμές τους ανταγωνιστικότατες..

Για μένα που  λόγω δουλειάς θα πρέπει να περιμένω να παραλάβω το αυτοκίνητο, το μόνο θέμα είναι οτι ο χώρος είναι πολύ μικρός και δεν έχεις να κάτσεις ενώ και η γύρω περιοχή δεν προσφέρεται για καμμιά βολτα να περάσει η ώρα. 

Οπότε πηγαίνω εκεί για σχετικά απλές και σύντομες εργασίες (λιπαντικό service, τακάκια κλπ) και τα πιο χρονοβόρα τα κάνω στον Κορωναίο στην Ν. Φιλαδέλφεια.. Εννοείται και στους δύο με ραντεβού...

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθάβω το topic μιας και ψάχνομαι για αξιόπιστο συνεργείο με normal τιμές.

Κατά προτίμηση Νότια Προάστια - Κέντρο Αττικής, αλλά πάω και πιο μακρυά εάν είναι κάποιο που αξίζει τον κόπο.

Προγραμματισμένο service (ανά 15.000km) αφορά η επίσκεψή σε corsa a13dte.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από kostantisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Kορωναίος είναι ακόμα από τους καλύτερους αλλά εχει ανεβάσει τιμές και δεν ειναι τόσο ανταγωνιστικός όσο παλαιότερα. 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2019 στις 11:46 ΠΜ, snik είπε

Το εχω παει 3-4 φορες εκει, ακριβος μου φανηκε σε σχεση με αλλους και την τελευταια φορα μου ειχε βγαλει λαθος διαγνωση για κατι οπου παλι καλα το τσεκαρα και αλλου και εκανα τη δουλεια μου με 15 ευρω αντι για 200.

ελα ρε συ σοβαρα;τι λαθος ειχε κανει;αυτος συνηθως ειναι πολυ καλος σε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, mitsz said:

ελα ρε συ σοβαρα;τι λαθος ειχε κανει;αυτος συνηθως ειναι πολυ καλος σε αυτα

Ειχε κανει διαγνωση οτι θελω νεο δυναμο μιας και μου ελεγε οτι δεν φορτιζει καλα την μπαταρια. Τα ειχε ψαξει ολα τοτε με τον ηλεκτρολογο του και δεν εβλεπε καπου βραχυκυκλωμα, τελικα πηγα σε αλλο ηλεκτρολογο ειδε οτι του εκανε ενα βραχυκυκλωμα απο αλλου το εφτιαξε και εδω και 2 χρονια περιπου συνεχιζω χωρις κανενα προβλημα χωρις να εχω αλλαξει δυναμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...