Προς το περιεχόμενο

Service Opel πού;


qwertyuiop2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, snik είπε

Ειχε κανει διαγνωση οτι θελω νεο δυναμο μιας και μου ελεγε οτι δεν φορτιζει καλα την μπαταρια. Τα ειχε ψαξει ολα τοτε με τον ηλεκτρολογο του και δεν εβλεπε καπου βραχυκυκλωμα, τελικα πηγα σε αλλο ηλεκτρολογο ειδε οτι του εκανε ενα βραχυκυκλωμα απο αλλου το εφτιαξε και εδω και 2 χρονια περιπου συνεχιζω χωρις κανενα προβλημα χωρις να εχω αλλαξει δυναμο. 

ελα ρε συ καταλαβα ναι εχεις δικιο αν εγιναν ετσι τα πραγματα δεν το συζηταω πολυ σωστα εκανες

16 ώρες πριν, snik είπε

Ειχε κανει διαγνωση οτι θελω νεο δυναμο μιας και μου ελεγε οτι δεν φορτιζει καλα την μπαταρια. Τα ειχε ψαξει ολα τοτε με τον ηλεκτρολογο του και δεν εβλεπε καπου βραχυκυκλωμα, τελικα πηγα σε αλλο ηλεκτρολογο ειδε οτι του εκανε ενα βραχυκυκλωμα απο αλλου το εφτιαξε και εδω και 2 χρονια περιπου συνεχιζω χωρις κανενα προβλημα χωρις να εχω αλλαξει δυναμο. 

Στις 20/2/2019 στις 11:46 ΠΜ, snik είπε

Το εχω παει 3-4 φορες εκει, ακριβος μου φανηκε σε σχεση με αλλους και την τελευταια φορα μου ειχε βγαλει λαθος διαγνωση για κατι οπου παλι καλα το τσεκαρα και αλλου και εκανα τη δουλεια μου με 15 ευρω αντι για 200.

ελα ρε συ σοβαρα;τι λαθος ειχε κανει;αυτος συνηθως ειναι πολυ καλος σε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά,

Ένα θεματάκι που αντιμετπίζω με το Corsa D, 2009, 1.4 (Z14XEP).

Εδώ και λίγες εβδομάδες, παρατηρώ ότι έχει σταματήσει να δουλεύει η ανακύκλωση του αερά. Ενώ το λαμπάκι ανάβει κανονικά, δεν ακούω το σχετικό μηχανικό θόρυβο που άκουγα όταν πατούσα το κουμπάκι εδώ και τόσα χρόνια (αυτό που βρίσκεται δίπλα στο κουμπάκι του air condition).

 Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ανταλλακτικό;


Και ένα ακόμη θέμα που έχω, αν θέλει να διαβάσει κάποιος και να προτείνει κάτι.
 

Spoiler

 

Αρχές του μήνα μου άναψε check engine light.
Το πήγα σε συνεργείο OPEL όπου μου έδωσε τα error codes (P0134, P0130, P0171)

Με ενημέωσαν ότι κατά πάσα πιθανότητα, έχουν περάσει λάδια από τον αισθητήρα πίεσης λαδιού (τον οποίο τον είχα αλλάξει τον Δεκέμβρη στο τελευταίο ετήσιο service λόγω διαροής που είχε εντοπιστεί) στην καλωδίωση της μηχανής και πιθανότατα έχουν βραχυκυκλώσει αισθητήρες λ. Μου έδωσαν ένα κόστος στα 1200€ περίπου, ζήτησα να μου σβήσουν codes και έφυγα. Πριν λίγες ημέρες το λαμπάκι ξανα άναψε, το πήγα σε εξωτερικό συνεργείο όπου και μου επιβεβάιωσαν πρακτικά τα παραπάνω καθώς ο άνθρωπος ξεκούμπωσε δύο φίσες μπροστά μου και οι οποίες είχαν υγρασία από το λάδι που είχε φτάσει ως εκεί.
Οπότε το πρόβλημα είναι πλέον στο λάδι που πέρασε στην πλεξούδα της μηχανής και προφανώς, βραχυκυκλώνει αισθητήρες.

Φυσικά, όλο αυτό ξεκίνησε από την βαλβίδα πίεσης λαδιού.
Έχω κανονίσει πλέον να το πάω για "στράγγισμα πλεξούδας" το συντομότερο και από εκει πέρα, ο Θεός μαζί μας για το αν θα δουλέψει και το αν και πόσους αισθητήρες έχει κάψει.

Το θέμα λοιπόν είναι τώρα το εξής.
Παρατηρώ το παραστατικό του τελευταίου service που είχα κάνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και δίπλα από το ανταλλακτικό με κωδικό 1252555 που είναι οι βαλβίδα λαδιού έχει * και στις σημειώσεις αναφέρει ότι δεν είναι γνήσιο ανταλλακτικό Opel.
Φυσικά, ουδέποτε ενημερώθηκα για αυτό και φυσικά, δεν μου την αντικαταστήσανε με την μπλε όπως διαβάζω εδώ.

Μπορώ κάπως να το κυνηγήσω επίσημα; Έστειλα mail στο customer support αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω κάτι.

 

 

Επεξ/σία από icsd08063
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα,

 

Έχω ένα Opel astra g του '98.Ο πατέρας μου τα τελευταία 2 χρόνια το πάει σε κάποιο συνεργείο(όχι εξειδικευμένο opel) και το αυτοκίνητο ναι μεν παλιό αλλα βγάζει αδικαιολόγητα προβλήματα.

Σήμερα το πήγα για το μεγάλο service στον ίδιο και ήθελα να κάτσω για να δω τη δουλειά που θα του κάνει.Ο τύπος μόνο που δε με έδειρε για να φύγω.

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο opel στη Θεσσαλονίκη για να το πάω την επόμενη που θα εμφανίσει πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχαχαχαχ κι εγώ Όπελ έχω. Γερμανική ποιότητα. Κύλινδρο έχει κάψει, αλλαγή καδένας χρειάστηκε, φούσκα λαδιού ή βενζίνης  αλλαγή δύο φορες, πίσω ταμπούρο αλλαγή ολόκληρο, και αποτέλεσμα να δουλευει κατά διαστήματα σαν τρακτέρ ηχητικά και σε δονήσεις μετά το ρεκτιφιέ λόγω μπουζί που κομματιάστηκε στον κύλινδρο. Και πάμπολλοι μαστόροι να μην βγάζουν άκρη τι οντως φταίει.

 

Καθόλου απίθανο κάποιος ότι το ρεκτιφιε να ξεκαπνισε μπουζί με βετεξ και να το ξαναβάλει μέσα ως καινουριο.. Μάλιστα είναι πολύ συχνό φίλτρα λαδιού να μην τα αλλάζουν και ιδίως φίλτρα αέρα να τα φυσάνε και να δηλώνουν αντικατάσταση...

 

Ιστορίες από μαστόρους...ου... Η κλίκα των μαστόρων συνήθως αντιπαθεί αν όχι εκδικείται όποιον "έξυπνο" θελήσει να τους πάει τα ανταλλακτικά ή έστω να καθίσει παραδίπλα να κοιτάει την επισκευή ντου οχήματος του, ιδίως και τα δύο ταυτόχρονα.

Ξέρω κάποιον που πληρώνει αδρά μετά από καυγάδες σε μάστορα για να παρακολουθεί live.

Εμπειρικά λέω πως ευκολότερα βρίσκεις  καλό  κορυφαίο, , εξειδικευμένο και φιλότιμο κι όχι φιλάργυρο ιατρό (10/100;) παρά ξηγημενο και σωστό, σοβαρό μάστορα. Μαστορρρια και κουτοπόνηροι οι 97/100.  Κι αν είναι φτηνοί, προσιτοί συνήθως είναι επειδή είναι μπαρμπαδες με γνώση εμπειρική σε αυτοκίνητα τεχνολογίας βαριά ως το 2010...

 

 

Ως προς την Όπελ: Κάτι σύγχρονα Όπελ Corsa του 18-19 ανεβάζουν θερμοκρασίες και βγάζουν λευκούς καπνούς σαν χύτρες ταχύτητας.

 

 

Τώρα που τους πήρε η Peugeot λέτε να στρώσουν καθολου ή θα πάρουν τα κουσουρια και των δύο εταιρειών; 

Επεξ/σία από Krepalidis
Πολλά θέματα τα Όπελ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μένα η γυναικα μου έχει αγανακτήσει με το Mokka (2015, πετρέλαιο). Τελευταίο προβλημα, καδένα στα 70000χλμ

Απαράδεκτο σε τόσα λίγα χλμ να χτυπήσει καδένα. Να μην πω και τι μας ζητάνε για επισκευή. 

Μόλις επισκευαστεί θα πουληθεί να ησυχάσουμε..

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, prometheas είπε

Και μένα η γυναικα μου έχει αγανακτήσει με το Mokka (2015, πετρέλαιο). Τελευταίο προβλημα, καδένα στα 70000χλμ

Απαράδεκτο σε τόσα λίγα χλμ να χτυπήσει καδένα. Να μην πω και τι μας ζητάνε για επισκευή. 

Μόλις επισκευαστεί θα πουληθεί να ησυχάσουμε..

Ίσως έχουν χαλάσει τη ποιότητα τών ανταλλακτικών αλλά επειδή είχα Corsa C με καδένα .

Η καδένα άρχισε να δίνει σημάδια στις 230,000 χιλιόμετρα . Άλλαξα όλο το σέτ στίς 250,000 χιλιόμετρα.

Άλλαζα λάδι κινητήρα άσχετα τι έλεγε ο κατασκευαστής κάθε 8500 χιλιόμετρα .

Λένε οτι συχνή αλλαγή (κάθε 10,000) λαδιών και με μέτρια πρός καλή ποιότητα δίνει χρόνο ζωής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Ίσως έχουν χαλάσει τη ποιότητα τών ανταλλακτικών αλλά επειδή είχα Corsa C με καδένα .

Η καδένα άρχισε να δίνει σημάδια στις 230,000 χιλιόμετρα . Άλλαξα όλο το σέτ στίς 250,000 χιλιόμετρα.

Άλλαζα λάδι κινητήρα άσχετα τι έλεγε ο κατασκευαστής κάθε 8500 χιλιόμετρα .

Λένε οτι συχνή αλλαγή (κάθε 10,000) λαδιών και με μέτρια πρός καλή ποιότητα δίνει χρόνο ζωής .

Μα αν ειναι για εντος τα 100% συνθ. δεν ειναι για πανω απο 10000χλμ!  Και γω εκει στα 8000χλμ τα εχω αλλαξει!

Τωρα μιλαμε για σωστη συντηρηση του κινητηρα.. γιατι αμα θες κανεις και τα διπλασια απλα θ αρχιζει να τα καιει!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 21/2/2021 στις 12:06 ΜΜ, meletis_m είπε

Ίσως έχουν χαλάσει τη ποιότητα τών ανταλλακτικών αλλά επειδή είχα Corsa C με καδένα .

Η καδένα άρχισε να δίνει σημάδια στις 230,000 χιλιόμετρα . Άλλαξα όλο το σέτ στίς 250,000 χιλιόμετρα.

Άλλαζα λάδι κινητήρα άσχετα τι έλεγε ο κατασκευαστής κάθε 8500 χιλιόμετρα .

Λένε οτι συχνή αλλαγή (κάθε 10,000) λαδιών και με μέτρια πρός καλή ποιότητα δίνει χρόνο ζωής .

Eμείς αλλαζουμε λάδι ευλαβικά καθε 9000χλμ και γιαυτό τα εχω πάρει. Να μη σας πω τι ζητάνε για την αλλαγή (900 Ευρώ)

Καδένα σε 70000χλμ, 6 ετών αυτοκινητο

Ποτέ πια Opel.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prometheas είπε

Eμείς αλλαζουμε λάδι ευλαβικά καθε 9000χλμ και γιαυτό τα εχω πάρει. Να μη σας πω τι ζητάνε για την αλλαγή (900 Ευρώ)

Καδένα σε 70000χλμ, 6 ετών αυτοκινητο

Ποτέ πια Opel.. 

Δέ είναι ανάγκη να πάς σε αντιπροσωπεία .

Απλώς βρές τους κωδικούς γνήσιων ανταλλακτικών και πήγαινε έξω να σού το κάνουν . Μπορέις να βρείς τούς κωδικούς ανταλλακτικών στο https://www.opelexpert.gr/. Με 900€ παίρνεις άλλο μοτέρ μεταχειρισμένο.

Δές πόσο έχει το γνήσιο σέτ χρονισμού βάλε και αντλία νερού εμπορίου ( π.χ. Valeo, Hepu) , τουλάχιστον σε αυτή την εργασία να ξέρεις αλλάζουν και φλάντζα καθρέφτη , όπως και οτι κατεβάζουν κάρτερ λαδιου . Ψάξτο λίγο. 

Υπάρχουν σέτ καδένας εμπορίου της SKF αλλά και της IMA ή ΙΝΑ . Ποιο μοντέλο έχεις ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Opel Mokka 1.6 Diesel (2015) Αυτο με τα 136 αλογα

Τα ανταλλακτικά κοστίζουν περιπου 300-340 Ευρώ. Ζητάνε υπερβολικά πολλά εργατικά για δουλειά μιας ημέρας.. 

Επισης δεν  μιλάμε για τιμή αντιπροσωπείας.. (Εννοείται οτι θα το ψάξω και θα παρω προσφορές και απο αλλού..)

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, prometheas είπε

Opel Mokka 1.6 Diesel (2015) Αυτο με τα 136 αλογα

Τα ανταλλακτικά κοστίζουν περιπου 300-340 Ευρώ. Ζητάνε υπερβολικά πολλά εργατικά για δουλειά μιας ημέρας..

Ρώτησε και αλλού σε εξουσιοδοτημένο . Καλά λόγια έχω ακούσει και για τόν Κρητίδη στόν Νέο Κόσμο . Δέν έχω πάει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Τον ξέρω τον Κρητίδη (καλή δουλειά κάνει αλλά τιμές τσιμπημένες).  Δεν με βολευει πολύ γιατι μενω Μαρούσι. Δυστυχώς σε βόρεια προάστια δεν εχει κανένα σοβαρό εξουσιοδοτημένο ή εξειδικευμένο  Opel  που να μην χρειάζεται να αφήσεις μισό νεφρό για να περάσεις την reception....  (εκτός αν μου έχει ξεφύγει κάτι)

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prometheas είπε

Ευχαριστώ. Τον ξέρω τον Κρητίδη (καλή δουλειά κάνει αλλά τιμές τσιμπημένες).  Δεν με βολευει πολύ γιατι μενω Μαρούσι. Δυστυχώς σε βόρεια προάστια δεν εχει κανένα σοβαρό εξουσιοδοτημένο ή εξειδικευμένο  Opel  που να μην χρειάζεται να αφήσεις μισό νεφρό για να περάσεις την reception....  (εκτός αν μου έχει ξεφύγει κάτι)

https://goo.gl/maps/Lb47wnm5BaGqU9u4A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prometheas είπε

Αυτοί ειναι αστέρια αλλά από οτι μου ειπαν δεν ασχολούνται με diesel 

Αυτος φτιαχνει πολυ diesel..!  Κανε μια ερωτηση για το δικο σου,δεν εχεις να χασεις κατι..

https://goo.gl/maps/J92oiLQLau6LTHWu7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...