Προς το περιεχόμενο

Μου κλείνουν το parking. Τί να κάνω; !!


Qman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, Qman είπε

Γειά σας παιδιά. Στην οικοδομή που νοικιάζω, υποτίθεται πως έχει για μένα μια θέση parking. Το κακό είναι ότι κάθε μέρα  βρήσκω 1-2 σταθερούς να μου το κλείνουν ή όλο και κάποιος απο την γειτονιά ή ακόμα και ξένος θα παρατάει το αμάξι του μπροστά απο την θέση μου.

Το parking δεν έχει επίσημα άδεια γιατί η οικοδομή βρίσκεται σε γωνία και μπροστά υπάρχει πεζοδρόμιο για να μπείς. (ΥΓ. Για να πάρει αριθμό, ο ιδιοκτήτης πρέπει να ασχοληθεί αλλά εκείνος απλά αδιαφορεί). Απορώ όμως με το θράσος τους... τι να πω, γιατί υπάρχει πινακίδα μην παρκάρετε..

Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να απευθυνθώ στην αστυνομία;

Φιλε μου πολυ προσοχη, αν καλεσεις αστυνομια μπορει να τον γραψει.....αλλά αν θελησουν οι αστυνομικοι να ελεγξουν τη νομιμοτητα του παρκινγκ ή το καταγγειλει αυτος που θα φαει την κληση, θα πεσουν βαρβατα προστιμα απο πολεοδομια και φυσικα θα πρεπει να νομιμοποιηθει το παρκινγκ.Μιλαμε για πενταψηφια ποσα και αυτα απο εμπειρια του βλακοπεθερου μου που την πατησε...

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. φαίνεται ότι είναι parking ? Παρκαραν απο παλια εκει οποτε μεχρι να τελειωσει η οικοδομή θα παρκαρουν εκει.

2.  Φτιάξε ράμπα  και βάλε ένα σήμα "PARKING"

3. Αμα ακαλεσεις αστυνομια, πρεπει να το έχεις δηλώσει.

Με το 1+2 λογικά θα εισαι ΟΚ

2 ώρες πριν, PCharon είπε

Έχω την εντύπωση πως κάθε οικοδομή δικαιούται μία είσοδο/έξοδο οχημάτων ανά πλευρά, εφόσον έχει από κατασκευής θέσεις πάρκινγκ και δεν απαιτείται ειδική άδεια, είναι η ίδια η οικοδομική άδεια όταν ανεγέρθηκε. 

Νομίζω ναι, μεχρι 30% της κάθε πλευρας αν θυμαμαι καλα

________________________________________________________________________

Το καλύτερο ξέρετε ποιο ειναι ε;

Να έχει θέση παρκινγγκ, να βαριεται να ανοίξει την πόρτα και να παρκάρει μπροστά. Πολλοί το έχετε δει, είμαι σίγουρος

Παίρνεις την αστυνομια και λες οτι κάποιος με έκλεισε. Και έρχεται και του κόβει κλήση στην θέση του....

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dvs είπε

1. φαίνεται ότι είναι parking ? Παρκαραν απο παλια εκει οποτε μεχρι να τελειωσει η οικοδομή θα παρκαρουν εκει.

2.  Φτιάξε ράμπα  και βάλε ένα σήμα "PARKING"

3. Αμα ακαλεσεις αστυνομια, πρεπει να το έχεις δηλώσει.

Με το 1+2 λογικά θα εισαι ΟΚ

Νομίζω ναι, μεχρι 30% της κάθε πλευρας αν θυμαμαι καλα

________________________________________________________________________

Το καλύτερο ξέρετε ποιο ειναι ε;

Να έχει θέση παρκινγγκ, να βαριεται να ανοίξει την πόρτα και να παρκάρει μπροστά. Πολλοί το έχετε δει, είμαι σίγουρος

Παίρνεις την αστυνομια και λες οτι κάποιος με έκλεισε. Και έρχεται και του κόβει κλήση στην θέση του....

Το ίδιο έπαθα και εγώ όπου διπλοπάρκαρα δίπλα σε δικό μου αυτοκίνητο όπου με έγραψε η αστυνομία επιτόπου σωστά. Βέβαια ήμουν παρών, και μου είπαν ότι την πήρε τηλέφωνο ο κάτοχος του μέσα αυτοκινήτου (που ήταν το δικό μου). Δέχθηκα την κλίση καθότι σωστά με έγραψαν και όταν τους έδειξα τις άδειες και των δύο αυτοκινήτων που ήταν στο όνομά μου όπως καταλαβένετε υπήρξε μία αμηχανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα άλλα είναι ΟΚ με άδεια το Parking έβαλα χαρτάκι λέγοντας ότι είναι ΙΔΙΩΤΙΚΌΣ χώρος στάθμευσης. ΑΝ δεν είναι νόμιμο ΔΕΝ μπορείς να το πεις αυτό. Άρα ίσος αν θέλουν να μην παρκάρουν... Εφόσον δεν είναι νόμιμο κανονικά ΟΎΤΕ εσύ μπορείς να παρκάρεις εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dvs είπε

Το καλύτερο ξέρετε ποιο ειναι ε;

Να έχει θέση παρκινγγκ, να βαριεται να ανοίξει την πόρτα και να παρκάρει μπροστά. Πολλοί το έχετε δει, είμαι σίγουρος

Παίρνεις την αστυνομια και λες οτι κάποιος με έκλεισε. Και έρχεται και του κόβει κλήση στην θέση του....

Ναι   ειναι   παρανομος   και  δεν  εξαιρειται.

Επισης   οσοι   νομιζουν   οτι   επειδη   εχουν  παρκιν   μπορουν  να   το  αφηνουν  "προχειρα"   μισο   μεσα   και  μισο   στο   πεζοδρομιο   επειδη   βαριουνται   και  θα   "φυγουν   σε   λιγο".

Το   πεζοδρομιο   ειναι   "προς   χρηση"  κατεβασμενο   νομιμα   στους   7,5   ποντους.

37 λεπτά πριν, Dvs είπε

2.  Φτιάξε ράμπα  και βάλε ένα σήμα "PARKING"

Οι   παντος   ειδους   ραμπες   τσιμεντακια   κλπ   ειναι   παρανομια.

"Κατεβασμα"   του   υπαρχοντος   πεζοδρομιου   "βατα"   και   οχι   σκαλοπατι  στους   7,5   ποντους   απο   τους   20-22   που   πρεπει   να   ειναι   τα   πεζοδρομια.

Τωρα   μην  με   ρωτησετε  αν  υπαρχει   τετοιο   νομιμο   πεζοδρομιο.....

Επισης   το   υλικο   πρεπει   να  μην   γλυστραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Qman είπε

Γειά σας παιδιά. Στην οικοδομή που νοικιάζω, υποτίθεται πως έχει για μένα μια θέση parking. Το κακό είναι ότι κάθε μέρα  βρήσκω 1-2 σταθερούς να μου το κλείνουν ή όλο και κάποιος απο την γειτονιά ή ακόμα και ξένος θα παρατάει το αμάξι του μπροστά απο την θέση μου.

Το parking δεν έχει επίσημα άδεια γιατί η οικοδομή βρίσκεται σε γωνία και μπροστά υπάρχει πεζοδρόμιο για να μπείς. (ΥΓ. Για να πάρει αριθμό, ο ιδιοκτήτης πρέπει να ασχοληθεί αλλά εκείνος απλά αδιαφορεί). Απορώ όμως με το θράσος τους... τι να πω, γιατί υπάρχει πινακίδα μην παρκάρετε..

Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να απευθυνθώ στην αστυνομία;

Μισό λεπτό για να λέμε τα πράγματα σωστά.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΗ ΣΟΥ μιας και το υποτιθέμενο parking σου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ!!!

Το ότι απαιτείς εσύ να σου παραχωρήσουν το δικαίωμα να παρκάρεις εκεί ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ δεν χαρακτηρίζει άσχημα αυτούς αλλα εσένα.

Δεν είναι υποχρέωση κανενός να σε παραχωρήσει δημόσιο χώρο (αυτο ακριβως ειναι αυτη την στιγμη) εφόσον δεν εχεις άδεια και ας βαλεις και 100 πινακίδες εκεί. Η κάθε οικοδομή ωφείλει να εχει συγκεκριμένες προσβάσεις για τις νόμιμα χαρακτηρισμένες στην οικοδομική άδεια θέσεις στάθμευσης. Αυτες μαλιστα οι προβάσεις ωφείλουν να είναι οι ελάχιστες απαιτούμενες και δεν εχει δικαιωμα η κάθε οικοδομη να απομακρύνει τα πάντα όλα απο γύρω της.

Εαν λοιπον στα εγκεκριμενα σχέδια της οικοδομικής άδειας φαίνεται θέση στάθμευσης με συγκεκριμένη πρόσβαση στο σημείο που αναφέρεσαι, τότε πας στον Δημο, κάνεις μια αίτηση και παιρνεις άδεια για να τοποθετήσεις 2-3 χαμηλά ελαστικά κολωνάκια σημανσης (μονο τετοια επιτρεπονται) όπου χρειάζεται για την οριοθετηση της προσβασης στο παρκινγκ σου. Η αιτηση συνοδευεται και με σχεδιο τοποθετησης. Τοτε και μονο εχεις δικαιωμα να τα τοποθετησεις για να μην σε κλεινουν. Το απαγορευεται η σταθμευση με το σημα παρκιγνκ εχεις δικαιωμα να το βαλεις μονο εαν η θεση σταθμευσης ειναι δηλωμενη και νομιμη.

Η αστυνομια μπορει να βεβαιωσει κλήση μονο με αυτες τις προυποθέσεις.

Το τι σου είπε οτι εχεις ο ιδιοκτητης και εαν σε κοροιδεψε ή οχι δεν αφορα τους περίοικους αλλα εσενα και αυτον. Ολοι οι υπολοιποι εχουν δικαιωμα σε σταθμευση στο χωρο που αναφέρεις και εαν με καποιον πρεπει να μαλώσεις τοτε ειναι ο ιδιοκτητης που σε παραπλανησε.

Οποτε ασε τους ανθρωπους ήσυχους. Αυτοι εχουν δικιο.

Sorry αλλα αυτη ειναι η αληθεια κι ας μην βολευει. Συμφωνα παντα με τα λεγομενα σου.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Η "ενημέρωση" που είχες, καθώς και το συμπέρασμα που βγάζεις, είναι εντελώς λανθασμένα. Το "παρεμποδιση   ειχ   σε  προσβαση   σε   δημοσιο   δρομο" δεν υφίσταται καν, τουλάχιστον όχι έτσι όπως το έχεις διατυπώσει.

Πιθανον   να   μην  το  διατυπωσα   σωστα   παντως   η   παρεμποδιση   εισοδου/εξοδου   ειναι   100%  παρανομη   και  πεφτει   κληση.

Λογω   επαγγελματικου   παρκιν   το  εχω   συζητησει   πολλες   φορες   με   οργανα   αλλα   και  τον   διευθυντη   της   τροχαιας.

Υπαρχει   περιπτωση   μετα   απο  αιτημα   και  χρονοβορες   διαδικασιες   με   πολεοδομικα   εγγραφα   κλπ  να   σου  σβησουν  την   κληση.

Βεβαια   θα   σου  εχει   στοιχισει   ο  κουκος  αηδονι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

κάνεις μια αίτηση και παιρνεις άδεια για να τοποθετήσεις 2-3 χαμηλά ελαστικά κολωνάκια σημανσης

Ποιος   δημος   σου  δινει  αδεια   για   κολωνακια?

Τουλαχιστον   εδω   στην   αθηνα   απαγορευονται   ρητως.

Ασχετα   αν  εχουν   βαλει   αρκετοι...παρανομα   φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν είχες άδεια, οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια ανήκουν στο δημόσιο και ως εκ τούτου έχουν όλοι δικαίωμα να τα χρησιμοποιούν υπο προϋποθέσεις. Ξέρω περίπτωση γείτονα με νόμιμη άδεια πάρκινγκ που τον είχαν κλείσει, κάλεσε την τροχαία η οποία έκοψε κλήση στο σταθμευμένο όχημα, και μετά ο ιδιοκτήτης του οχήματος έκανε αγωγή, την κέρδισε και πήρε και αποζημίωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Ναι   ειναι   παρανομος   και  δεν  εξαιρειται.

Επισης   οσοι   νομιζουν   οτι   επειδη   εχουν  παρκιν   μπορουν  να   το  αφηνουν  "προχειρα"   μισο   μεσα   και  μισο   στο   πεζοδρομιο   επειδη   βαριουνται   και  θα   "φυγουν   σε   λιγο". 

Το   πεζοδρομιο   ειναι   "προς   χρηση"  κατεβασμενο   νομιμα   στους   7,5   ποντους.

Οι   παντος   ειδους   ραμπες   τσιμεντακια   κλπ   ειναι   παρανομια.

"Κατεβασμα"   του   υπαρχοντος   πεζοδρομιου   "βατα"   και   οχι   σκαλοπατι  στους   7,5   ποντους   απο   τους   20-22   που   πρεπει   να   ειναι   τα   πεζοδρομια.

Τωρα   μην  με   ρωτησετε  αν  υπαρχει   τετοιο   νομιμο   πεζοδρομιο..... 

Επισης   το   υλικο   πρεπει   να  μην   γλυστραει.

Αυτο εννοώ ράμπα, να κατεβάσει το πεζοδρόμιο όπως προβλέπεται. Τι σκαλοπάτια κτλ, να σκοτωθει κόσμος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γρατσούνισε τους λίγο, μια στην πορτα, μια στο πισω μερος, μια στα φαναρια, γενικα σε διαφορα σημεια σε διαφορετικα αμαξια. Αν παθουν ζημια σε εκεινο το μερος, δεν θα το ξανα αφησουν εκει

Επεξ/σία από BigNickDigger
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Πιθανον   να   μην  το  διατυπωσα   σωστα   παντως   η   παρεμποδιση   εισοδου/εξοδου   ειναι   100%  παρανομη   και  πεφτει   κληση.

Λογω   επαγγελματικου   παρκιν   το  εχω   συζητησει   πολλες   φορες   με   οργανα   αλλα   και  τον   διευθυντη   της   τροχαιας.

Υπαρχει   περιπτωση   μετα   απο  αιτημα   και  χρονοβορες   διαδικασιες   με   πολεοδομικα   εγγραφα   κλπ  να   σου  σβησουν  την   κληση.

Βεβαια   θα   σου  εχει   στοιχισει   ο  κουκος  αηδονι......

Μην μπερδεύεσαι, καμία σχέση αυτό που συζητάμε εδώ με τα επαγγελματικά πάρκινγκ, τα πάρκινγκ των σούπερ μάρκετ, κτλ. Αν πας και κλείσεις πχ την είσοδο έξοδο πάρκινγκ του lidl, όχι μόνο κλήση θα πάρεις αλλά και γερανός θα στο σηκώσει σε χρόνο dt, άσχετα αν υπάρχει η όχι σήμανση.

Αν πας και κλείσεις την είσοδο/έξοδο κάποιου ιδιωτικού πάρκινγκ, τότε θα πάρεις κλήση ΜΟΝΟ αν υπάρχει πινακίδα στην οποία θα φαίνεται ευκρινώς ο αριθμός της απόφασης του δήμου με την οποία επιτρέπει τη διαγράμμιση της εισόδου του πάρκινγκ και την τοποθέτηση απαγορευτικής πινακίδας Ρ-40, αν δεν υπάρχει τέτοια πινακίδα τότε ΔΕΝ παίρνεις κλήση.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, καμία σχέση αυτό που συζητάμε εδώ με τα επαγγελματικά πάρκινγκ, τα πάρκινγκ των σούπερ μάρκετ, κτλ. Αν πας και κλείσεις πχ την είσοδο έξοδο πάρκινγκ του lidl, όχι μόνο κλήση θα πάρεις αλλά και γερανός θα στο σηκώσει σε χρόνο dt, άσχετα αν υπάρχει η όχι σήμανση.

Αν πας και κλείσεις την είσοδο/έξοδο κάποιου ιδιωτικού πάρκινγκ, τότε θα πάρεις κλήση ΜΟΝΟ αν υπάρχει πινακίδα στην οποία θα φαίνεται ευκρινώς ο αριθμός της απόφασης του δήμου με την οποία επιτρέπει τη διαγράμμιση της εισόδου του πάρκινγκ, αν δεν υπάρχει τέτοια πινακίδα τότε ΔΕΝ παίρνεις κλήση.

Ακριβώς αυτό. Στην πολυκατοικία των γονιών μου έγινε ακριβώς αυτό, και δεν έκοψε κλήση η τροχαία. Ελάχιστα parking είναι τυπικά οκ, γι'αυτό και ελάχιστες φορές κόβουν κλήση, ΑΚΟΜΑ και αν σε έχουν κλείσει και δεν μπορείς να βγεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, καμία σχέση αυτό που συζητάμε εδώ με τα επαγγελματικά πάρκινγκ, τα πάρκινγκ των σούπερ μάρκετ, κτλ. Αν πας και κλείσεις πχ την είσοδο έξοδο πάρκινγκ του lidl, όχι μόνο κλήση θα πάρεις αλλά και γερανός θα στο σηκώσει σε χρόνο dt, άσχετα αν υπάρχει η όχι σήμανση.

Αν πας και κλείσεις την είσοδο/έξοδο κάποιου ιδιωτικού πάρκινγκ, τότε θα πάρεις κλήση ΜΟΝΟ αν υπάρχει πινακίδα στην οποία θα φαίνεται ευκρινώς ο αριθμός της απόφασης του δήμου με την οποία επιτρέπει τη διαγράμμιση της εισόδου του πάρκινγκ, αν δεν υπάρχει τέτοια πινακίδα τότε ΔΕΝ παίρνεις κλήση.

Δεν   υπαρχει   πουθενα   τετοιος   αναρτημενος   αριθμος   πλην   2-3   εξαιρεσεων. ΠΧ  λεωφορος   αλεξανδρας  116α   οταν  δημιουργηθηκε   θεμα   παρκιν   πελατων.

Παρ  ολα   αυτα   οι  κλησεις   πεφτουν   βροχη.

Ειμαι   πισω   απο  το  εφετειο   της   αθηνας   οπου   τα   καθημερινα   πρωινα  γινεται   χαμος   για   μια   θεση  και  εχουν   δημιουργηθει   παρκιν  απο   πρωην   καταστηματα.

Οποιος   δεν   πιστευει   τα   περι   παρανομης   εισοδου/εξοδου   δεν  εχει   παρα   να  στειλει   φαξ   η  ε-μειλ   στην   τροχαια   αθηνων.

Ληξις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...