Προς το περιεχόμενο

Μου κλείνουν το parking. Τί να κάνω; !!


Qman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Ποιος   δημος   σου  δινει  αδεια   για   κολωνακια?

Τουλαχιστον   εδω   στην   αθηνα   απαγορευονται   ρητως.

Ασχετα   αν  εχουν   βαλει   αρκετοι...παρανομα   φυσικα.

Αφου βάζουν και οι δήμοι απο μόνοι τους....

Νομιζω μπορεις να κάνεις και αίτηση να έρθουν να βάλουν αν υπάρχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΥΓ. Δεν   εννοω   επαγγελματικο   παρκιν   σουπερμαρκετ  κλπ   οπου   ειναι   σχεδιασμενα   πολεοδομικα   εξ  αρχης   αλλα   παρκιν  επι   πληρωμη.

1 λεπτό πριν, Dvs είπε

Αφου βάζουν και οι δήμοι απο μόνοι τους....

Νομιζω μπορεις να κάνεις και αίτηση να έρθουν να βάλουν αν υπάρχει πρόβλημα

Αλλη   δουλεια   ειναι   τα  κολωνακια   των  δημων   και  αλλη  των   ιδιωτων.

Εδω   τελος   παντων   ειναι   100%   παρανομα.

Αλλωστε   οι  δημοι   τα  βαζουν  προς   διευκολυνση   λεωφορειων   και   περασματων   γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Τι λες ρε μεγάλε, δηλαδή στα 350 ποια κινητά φοράνε oled και είναι καλύτερα συνολικά ? Ή απλά μου πεταξες ένα ips και τέλος ? 

Επίσης το v30 στα 370 έχει oled...από πέρυσι!!  

Μην λέτε ότι βλακεια σας έρθει στο μυαλό. Τα κινητά για την τιμη που πήγαν λίγο μετά την κυκλοφορία τους και σε σχέση με τον τότε ανταγωνισμό ήταν ΆΡΙΣΤΑ. 

Το ότι είχε θέμα με bootloop OK,  πάει τελείωσε 

 

6 ώρες πριν, Qman είπε

2 φορές έτυχε να με κλείσουν μέσα αλλά ευτυχως επειδή έχω smart με πολλές μανούβρες βγήκα.

Σκοπός μου δεν είναι να τιμωρηθούν αλλα να μη το ξανακάνουν και με ταλαιπωρούν. Δηλ. όπως το λες αν πάρει άδεια απλά πέρνω τηλέφωνο και μοιράζει τα πρόσθημα η αστυνομία.

Ο λόγος;

Δεν είναι δικό σου το Parking μήπως .....;

34 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Ποιος   δημος   σου  δινει  αδεια   για   κολωνακια?

Τουλαχιστον   εδω   στην   αθηνα   απαγορευονται   ρητως.

Ασχετα   αν  εχουν   βαλει   αρκετοι...παρανομα   φυσικα.

o δήμος Κολωνακίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

o δήμος Κολωνακίου

Ε  λογικο   ειναι

Αυτοι   τα  κολωνακια   τα   ειχαν   200   χρονια   πριν....:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Ποιος   δημος   σου  δινει  αδεια   για   κολωνακια?

Τουλαχιστον   εδω   στην   αθηνα   απαγορευονται   ρητως.

Ασχετα   αν  εχουν   βαλει   αρκετοι...παρανομα   φυσικα.

Μπορω να σου παραθεσω πολλους Δημους που εκδιδουν σχετικές άδειες. Θα τις βρεις ακομη και στο δίκτυο τις σχετικες αποφάσεις. Για τον Δημο Λαρισαιων μαλιστα εχω εγω ο ιδιος δυο τετοιες αδειες για εισοδους παρκινγκ πολυκατοικιων και εχω κανει και τα σχετικα χαρτια για πελατες μου επισης.

Ειναι συμφωνα με την νομοθεσια στην δικαιοδοσια του καθε Δημου να εκδοσει τετοιες αδειες με αποφαση το ΔΣ και αναλογα παντα με τις συνθηκες. Προσοχη δεν ειναι υποχρεώση του να τις εκδοσει αλλα ειναι στην διακριτικη του ευχέρεια να πει ναι ή οχι και να αποφασισει τον τροπο και τα μεσα που θα χρησιμοποιηθουν.

Ουτως ή αλλως στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για μια μη νομιμως υφισταμενη θεση σταθμευσης (συμφωνα με τα λεγομενα του ενδιαφερομενου παντα). Οποτε τι το συζηταμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Μπορω να σου παραθεσω πολλους Δημους που εκδιδουν σχετικές άδειες. Θα τις βρεις ακομη και στο δίκτυο τις σχετικες αποφάσεις. Για τον Δημο Λαρισαιων μαλιστα εχω εγω ο ιδιος δυο τετοιες αδειες για εισοδους παρκινγκ πολυκατοικιων και εχω κανει και τα σχετικα χαρτια για πελατες μου επισης.

Ειναι συμφωνα με την νομοθεσια στην δικαιοδοσια του καθε Δημου να εκδοσει τετοιες αδειες με αποφαση το ΔΣ και αναλογα παντα με τις συνθηκες. Προσοχη δεν ειναι υποχρεώση του να τις εκδοσει αλλα ειναι στην διακριτικη του ευχέρεια να πει ναι ή οχι και να αποφασισει τον τροπο και τα μεσα που θα χρησιμοποιηθουν.

Ουτως ή αλλως στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για μια μη νομιμως υφισταμενη θεση σταθμευσης (συμφωνα με τα λεγομενα του ενδιαφερομενου παντα). Οποτε τι το συζηταμε?

ΟΚ.  Προφανως   ο  δημος   αθηναιων   δεν  δινει   και  τα  θεωρει   παρανομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dvs είπε

 

Να έχει θέση παρκινγγκ, να βαριεται να ανοίξει την πόρτα και να παρκάρει μπροστά. Πολλοί το έχετε δει, είμαι σίγουρος

Παίρνεις την αστυνομια και λες οτι κάποιος με έκλεισε. Και έρχεται και του κόβει κλήση στην θέση του....

στην παλιά μου γειτονιά να δεις πόσα parking άνοιξαν μέσα σε ένα βράδυ. Σε όλα από αυτά εν τω μεταξύ δε χωράει αυτοκίνητο να μπει, ούτε καν toyota iq. Και φυσικά σταθμεύουν πάντα ακριβώς από έξω. Ένας το πήγε ένα βήμα παραπέρα, και έφταιξε πινακίδα no parking πάνω σε τσιμεντένιο ντεπίζιτο και το βγάζει έξω στο δρόμο ενώ δεν το κ΄τιριο δεν έχει είσοδο στάθμευσης. απλώς θέλει να σταθμεύει ακριβώς μπροστά από το σπίτι του. έβγαλα φωτογραφία, αν τη βρώ θα τη βάλω να δείτε τί έιχε κάνει. 

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Δεν   υπαρχει   πουθενα   τετοιος   αναρτημενος   αριθμος   πλην   2-3   εξαιρεσεων. ΠΧ  λεωφορος   αλεξανδρας  116α   οταν  δημιουργηθηκε   θεμα   παρκιν   πελατων.

Παρ  ολα   αυτα   οι  κλησεις   πεφτουν   βροχη.

Ειμαι   πισω   απο  το  εφετειο   της   αθηνας   οπου   τα   καθημερινα   πρωινα  γινεται   χαμος   για   μια   θεση  και  εχουν   δημιουργηθει   παρκιν  απο   πρωην   καταστηματα.

Οποιος   δεν   πιστευει   τα   περι   παρανομης   εισοδου/εξοδου   δεν  εχει   παρα   να  στειλει   φαξ   η  ε-μειλ   στην   τροχαια   αθηνων.

Ληξις.

Το σημείο που δείχνεις δεν βλέπω κανένα πάρκινγκ, δρόμο και πεζοδρόμιο βλέπω, λογικό είναι να πέσει κλήση σε όποιον παρκάρει είτε πάνω στην Αλεξάνδρας είτε πάνω στο πεζοδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης   να  πω   οτι   υπαρχουν  και  ανθρωποι   με   φιλοτιμο.

Στην   γειτονια   μου   υπαρχει   θεση   αναπηρου   με   τα   νουμερα   του   ειχ   του   ο   οποιος   το  καλοκαιρι   που   λειπει   τα   καλυπτει   με   σακουλα   και   σχοινι  ωστε  να

μπορει   να   παρκαρει   κανας   χριστιανος.....

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το σημείο που δείχνεις δεν βλέπω κανένα πάρκινγκ, δρόμο και πεζοδρόμιο βλέπω, λογικό είναι να πέσει κλήση σε όποιον παρκάρει είτε πάνω στην Αλεξάνδρας είτε πάνω στο πεζοδρόμιο.

Ειναι   στην  πρασια   της  πολυκατοικιας   οπου   το  καταστατικο   της   δινει   χρηση   στο   καταστημα.

Πηρε   νομιμη   αδεια   απο   τον  δημο   οπως   η   τραπεζα   παραπανω  αλλα   και   τα   κεντρικα   της   CYTA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tigergreg είπε

ΟΚ.  Προφανως   ο  δημος   αθηναιων   δεν  δινει   και  τα  θεωρει   παρανομα.

Παράνομο ειναι οτι δεν εχει αδεια. Δεν τα θεωρει παρανομα. Απλα δεν εγκρινει την τοποθετηση τους και ειναι δικαιωμα του. Εχει διαφορα.

Σε περιπτωση τωρα καποιου νομιμως υφισταμενου παρκινγκ στο οποιο μας κλεινουν την προσβαση, τα ευκαμπτα κολωνακια δεν ειναι ουτως ή αλλως η λυση μιας και τα αυτοκινητα και τα ημιφορτηγα τα πατανε και δεν εχουν προβλημα και χρειαζονται αντικατασταση ισως και καθε 3 μηνες.

Η βελτιστη λυση ειναι η τοποθέτηση πλαστικού στηθαίου οδοποιίας (New Jersey). Φυσικα δεν είναι κατι νομιμο για το οποιο θα σας δοθεί άδεια. Είναι ομως πιστοποιημένο για τέτοια ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ χρήση σε εργα οδοποιίας (αρα ασφαλες προς χρηση) και δεν αποτελεί μονιμη κατασκευη στο οδοστρωμα (οπως τα κολωνακια). Ενα και ενα απο καθε πλευρα ειναι υπεραρκετο. Σε περίπτωση ελεγχου απο την αστυνομία ως μη μόνιμη κατασκευη απλα θα σας ζητηθεί να το απομακρύνετε και ειναι εξαιρετικά απιθανη η περιπτωση να σας κοπεί κλήση (η οποια επισης μπορει να παλευτει σε τυχον δικαστηριο). Φροντιστε να τα γεμισετε με μια επαρκη ποσοτητα νερου τετοια ωστε να μην μετακινουνται ευκολα απο ενα ατομο αλλα να ειναι ομως δυνατη η απομακρυνση τους. Δυστυχως το να καλεις την αστυνομια δεν ειναι πρακτικη λυση αφενος διοτι κανει εως και μια ωρα ή και παραπανω για να ερθει (πολλες φορες το αυτοκινητο που σας εκλεισε εχει ήδη φυγει) ενω εσεις εχετε χασει ήδη την ωρα σας και αφετερου απλα θα κοψει κληση ενω εσεις θα παραμεινετε εγκλωβισμενοι!!

nj-60-001.jpg

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Παράνομο ειναι οτι δεν εχει αδεια. Δεν τα θεωρει παρανομα. Απλα δεν εγκρινει την τοποθετηση τους και ειναι δικαιωμα του. Εχει διαφορα.

Σε περιπτωση τωρα καποιου νομιμως υφισταμενου παρκινγκ στο οποιο μας κλεινουν την προσβαση, τα ευκαμπτα κολωνακια δεν ειναι ουτως ή αλλως η λυση μιας και τα ατοκινητα και τα ημιφορτηγα τα πατανε και δεν εχουν προβλημα και χρειαζονται αντικατασταση ισως και καθε 3 μηνες.

Η βελτιστη λυση ειναι η τοποθέτηση πλαστικού στηθαίου οδοποιίας (New Jersey). Φυσικα δεν είναι κατι νομιμο για το οποιο θα σας δοθεί άδεια. Είναι ομως πιστοποιημένο για τέτοια ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ χρήση σε εργα οδοποιίας (αρα ασφαλες προς χρηση) και δεν αποτελεί μονιμη κατασκευη στο οδοστρωμα (οπως τα κολωνακια). Σε περίπτωση ελεγχου απο την αστυνομία ως μη μόνιμη κατασκευη απλα θα σας ζητηθεί να το απομακρύνεται και ειναι εξαιρετικά απιθανη η περιπτωση να σας κοπεί κλήση (η οποια επισης μπορει να παλευτει σε τυχον δικαστηριο). Φροντιστε να τα γεμισετε με μια επαρκη ποσοτητα νερου τετοια ωστε να μην μετακινουνται ευκολα αλλα να ειναι ομως δυνατη η απομακρυνση τους. Δυστυχως το να καλεις την αστυνομια δεν ειναι πρακτικη λυση αφενος διοτι κανει εως και μια ωρα ή και παραπανω για να ερθει (πολλες φορες το αυτοκινητο που σας εκλεισε εχει ήδη φυγει) ενω εσεις εχετε χασει ήδη την ωρα σας και αφετερου απλα θα κοψει κληση ενω εσεις θα παραμεινετε εγκλωβισμενοι!!

ΧΕ-ΧΕ  τετοια   εχει  βαλει   η  ΓΑΔΑ   στα   πρωτα   50μ   της   οδου   δημητσανας....παρανομα   φυσικα.

Απλα   κραταει   τον   χωρο   για   κλουβες   των   ματ   και   πυροσβεστικα   οχηματα   οταν  τους   την  πεφτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Ειναι   στην  πρασια   της  πολυκατοικιας   οπου   το  καταστατικο   της   δινει   χρηση   στο   καταστημα.

Πηρε   νομιμη   αδεια   απο   τον  δημο   οπως   η   τραπεζα   παραπανω  αλλα   και   τα   κεντρικα   της   CYTA.

Αν ήταν πραγματικά όπως τα λες, τότε αυτοί που έχουν το δικαίωμα χρήσης θα είχαν βάλει ταμπέλες με τον αριθμό της άδειας που τους έδωσε ο δήμος για να μην τρώνε κλήσεις.

Ο τροχονόμος δεν θα κάτσει να ζητήσει καταστατικό πολυκατοικίας, απόφαση δήμου, αντίγραφο οικοδομικής αδείας από την πολεοδομία και δεν ξέρω τι άλλο, μόνο τυχόν σήμανση θα λάβει υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν ήταν πραγματικά όπως τα λες, τότε αυτοί που έχουν το δικαίωμα χρήσης θα είχαν βάλει ταμπέλες με τον αριθμό της άδειας που τους έδωσε ο δήμος για να μην τρώνε κλήσεις.

Ο τροχονόμος δεν θα κάτσει να ζητήσει καταστατικό πολυκατοικίας, απόφαση δήμου, αντίγραφο οικοδομικής αδείας από την πολεοδομία και δεν ξέρω τι άλλο, μόνο τυχόν σήμανση θα λάβει υπόψιν.

Ε  μα   αυτο   σου  λεω.

Εχουν   βαλει  αριθμο   και  ειναι  οι  μοναδικοι   στην  περιοχη.

Αν  το   ειδες   στο  κουγκλμαπ   ειναι   απο  το   14   αλλα   ο  αριθμος   μπηκε   πριν  2  χρονια   γιατι   υπηρξαν  προστριβες.

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μην το ψάχνεις με το γράμμα του νόμου γιατί δεν θα βγάλεις άκρη

Απλά πράγματα

Αν είναι παρκινγκ ακόμα και παράνομο εάν σε κλείνουν και δεν μπορείς να βγεις την πρώτη φορά ασε χαρτάκι

Αν όχι την δεύτερη ασε σκατα στο παρμπρίζ

Και εάν επιμένουν κάντο λαμπογιαλο

Και παράνομο παρκινγκ να είναι αν σε κλείνουν έχουν αφοί πρόβλημα

 

Και για πες μας τι αυτοκίνητα έχουν αυτοί που σε κλείνουν ?

Τίποτα σαράβαλα η τίποτα καινούργια για να καταλαβω πως είναι τοσο σιγουροι όταν κανουν τετοια κινηση ότι δεν θα τους το σπασεις με την πρωτη?

Τόση αυτοπεποίθηση πια ?

Και στους αμπελόκηπους υπάρχει ενας γύφτος(οριτζιναλ) που εχει βγάλει τελάρο μπροστά στο σπίτι του αλλά αν σου βαστάζει αντε να το βγάλεις να βάλεις το δικό σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tigergreg είπε

Ε  μα   αυτο   σου  λεω.

Εχουν   βαλει  αριθμο   και  ειναι  οι  μοναδικοι   στην  περιοχη.

Μπερδεμένα τα λες, αν ισχύει το ότι έχουν βάλει αριθμό τότε έρχεται σε αντίθεση με το "Παρ  ολα   αυτα   οι  κλησεις   πεφτουν   βροχη."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...