Προς το περιεχόμενο

Συμφωνία Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και Συμβουλίου για τα ψηφιακά πνευματικά δικαιώματα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Φυσικά και δεν είναι μόνο το Youtube

Δεν αφορά μόνο το Youtube o νέος νόμος.

Σίγουρα θα αλλάξουν πολλά όσον αφορά το ίντερνετ στην Ευρώπη με τον νέο νόμο.

θα πρέπει και οι ιδιοκτήτες πνευματικών δικαιωμάτων να προστατεύονται όσο και να μην μας βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Istros είπε

θα πρέπει και οι ιδιοκτήτες πνευματικών δικαιωμάτων να προστατεύονται όσο και να μην μας βολεύει.

Βεβαίως, αλλά όπως είχες γράψει κι εσύ χωρίς να περιοριστεί η προσωπική μας ελευθερία.

Ο κόσμος πλέον απλά ας ξεχάσει κάθε είδους uploading σε οτιδήποτε πέρα από το προσωπικό του cloud.

Θέλω να ανεβάσω ένα βιντεάκι στο youtube,  σιγά να μη το ριψοκινδυνεύσει το Youtube με ένα απλό χρήστη.

Θέλω να ανεβάσω ένα mix στο soundcloud, θα κοιτάζει την IP μου, θέλω να ανεβάσω μια φωτογραφία στο imgur, θα με μπλοκάρει.

Δυστυχώς εκεί θα καταλήξουμε.

Ο νόμος είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά σόρρυ κιόλας δεν συμφωνώ με το "πονάει κεφάλι κόβω κεφάλι".

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, aypnia είπε

Βεβαίως, αλλά όπως είχες γράψει κι εσύ χωρίς να περιοριστεί η προσωπική μας ελευθερία.

Ο κόσμος πλέον απλά ας ξεχάσει κάθε είδους uploading σε οτιδήποτε πέρα από το προσωπικό του cloud.

Θέλω να ανεβάσω ένα βιντεάκι στο youtube,  σιγά να μη το ριψοκινδυνεύσει το Youtube με ένα απλό χρήστη.

Θέλω να ανεβάσω ένα mix στο soundcloud, θα κοιτάζει την IP μου, θέλω να ανεβάσω μια φωτογραφία στο imgur, θα με μπλοκάρει.

Δυστυχώς εκεί θα καταλήξουμε.

Ο νόμος είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά σόρρυ κιόλας δεν συμφωνώ με το "πονάει κεφάλι κόβω κεφάλι".

«Αυτή η συμφωνία είναι ένα σημαντικό βήμα για την επανόρθωση μιας κατάστασης που έχει επιτρέψει σε ένα μικρό αριθμό εταιρειών να αποκομίσουν τεράστια ποσά χωρίς να ανταμείψουν όπως πρέπει τους χιλιάδες δημιουργούς και δημοσιογράφους στη δουλειά των οποίων στηρίζονται. Ταυτόχρονα, η συμφωνία περιέχει μεγάλο αριθμό διατάξεων που εγγυώνται ότι το διαδίκτυο θα παραμείνει χώρος ελεύθερης έκφρασης. Αυτές οι διατάξεις δεν ήταν από μόνες τους αναγκαίες γιατί η οδηγία δε θα δημιουργήσει καινούρια δικαιώματα για τους κατόχους πνευματικών δικαιωμάτων. Αφουγκραστήκαμε ωστόσο τις ανησυχίες που εκφράστηκαν και επιλέξαμε να εγγυηθούμε εκ νέου την ελευθερία της έκφρασης. Tα ‘meme’, τα ‘gif’, τα 'αποκόμματα' προστατεύονται τώρα περισσότερο από ποτέ.» 

Πιστεύεις οτι θα αποκλείσουν ολόκληρη Ευρώπη από το να ανεβάζει αρχεία?Δηλαδή αν ψηφίσει κάτι αντίστοιχο και η Αμερική πιστεύεις ότι θα το κλείσουν το μαγαζί η θα κάνουν νέες συμφωνίες και καλυτερο έλεγχο?

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Istros είπε

«Αυτή η συμφωνία είναι ένα σημαντικό βήμα για την επανόρθωση μιας κατάστασης που έχει επιτρέψει σε ένα μικρό αριθμό εταιρειών να αποκομίσουν τεράστια ποσά χωρίς να ανταμείψουν όπως πρέπει τους χιλιάδες δημιουργούς και δημοσιογράφους στη δουλειά των οποίων στηρίζονται. Ταυτόχρονα, η συμφωνία περιέχει μεγάλο αριθμό διατάξεων που εγγυώνται ότι το διαδίκτυο θα παραμείνει χώρος ελεύθερης έκφρασης. Αυτές οι διατάξεις δεν ήταν από μόνες τους αναγκαίες γιατί η οδηγία δε θα δημιουργήσει καινούρια δικαιώματα για τους κατόχους πνευματικών δικαιωμάτων. Αφουγκραστήκαμε ωστόσο τις ανησυχίες που εκφράστηκαν και επιλέξαμε να εγγυηθούμε εκ νέου την ελευθερία της έκφρασης. Tα ‘meme’, τα ‘gif’, τα 'αποκόμματα' προστατεύονται τώρα περισσότερο από ποτέ.» 

Μα γι αυτό λέω ότι ο νόμος είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. 

Για περισσότερες πληροφορίες.

https://www.youtube.com/saveyourinternet/

https://saveyourinternet.eu/gr/

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι νομοθεσίες και οι απόψεις εκατέρωθεν υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς αλλά κάποια στιγμή πρέπει να μπει μια τέλεια και όχι να αλλάζει κάθε τρεις και λίγο ο νόμος και να ψάχνονται οι εταιριες οι δημιουργοί και οι λοιποί ενδιαφερόμενοι.

Επίσης πρέπει να γίνεται διαβούλευση πριν από τέτοιας ευρείας κλίμακας νόμους που αλλάζουν ολόκληρο τον τρόπο λειτουργίας κάποιων πραγμάτων. 

Το πιο σημαντικό να περιορίζονται τα συμφέροντα και να είναι όσο γίνεται πιο ισοβαρης ο νόμος και όχι να γέρνει προς κάποια πλευρά πολύ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, georgetsl είπε

εχει λυσει ολα τα προβληματα της η ΕΕ και λυνει προβληματα που δεν ενδιαφερουν καν τον μεσο "ευρωπαιο" πολιτη ....ειδικα για Ελλαδα δεν εχω λογια καν να περιγραψω οτι μας φορτωσαν ενα καρο προβληματα με τελευταιο το μεταναστευτικο, που ολο γιγαντωνεται και ολοι κανουν τα κουνελια .....αυτη ειναι η ΕΕ !!! Οπου συμφερει δικαιωματα ,οπου δεν συμφερει δεν υπαρχουν δικαιωματα !!!

Ναι η ΕΕ σου φόρτωσε το μεταναστευτικό. Κλασσική λογική του ρίχνουμε την ευθύνη κάπου αλλού και ξεχνάμε ότι η ψήφος μας έχει σημασία. Όταν σου λέγανε οτι στη θάλασσα δεν υπάρχουν σύνορα σκεφτόσουν τον ΕΝΦΙΑ. Και δεν μιλάω για σένα συγκεκριμένα αλλά για την λογική του μέσου Έλληνα.

Και ως προς την νομοθεσία της ΕΕ καθεαυτής φυσικά και συμφωνώ. Έριχνες ώρες δουλειάς με την ελπίδα να βγάλεις κάτι και ερχόταν ο άλλος με ένα copy-paste 2 λεπτών και έβγαζε αυτός. Πολύ δίκαιο ε; Στην λογική όλα τζάμπα στο ίντερνετ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω το μέλλον:  ολα τα τραγούδια youtube κτλ θα παιζουν επι πληρωμή ή με συνδρομή.

Δίκαιο.... αλλα εμεις οι Ελληνες που τα θελουμε ολα τσαμπε θα κλαψουρίζουμε για χρονια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mader είπε

βλεπω το μέλλον:  ολα τα τραγούδια youtube κτλ θα παιζουν επι πληρωμή ή με συνδρομή.

Δίκαιο.... αλλα εμεις οι Ελληνες που τα θελουμε ολα τσαμπε θα κλαψουρίζουμε για χρονια!!

Όχι. Το Youtube τα έχει βρει ήδη με τις δισκογραφικές και θα καταργήσει το Google Play Music εντός του έτους.

To Youtube Music θα κάνει τη δουλειά αυτή και είναι "ευθύς" ανταγωνιστής του Spotify, έχει δηλαδή και αυτό free έκδοση πέρα από συνδρομητική.

Δεν είναι ακόμη διαθέσιμο στην Ελλάδα αλλά μετά από 2 εβδομάδες δοκιμών δεν άντεξα και έκανα συνδρομή (χρειάζεσαι VPN για να κάνεις συνδρομή στην Ελλάδα).

Θα τη κρατήσω τη συνδρομή, τη λάτρεψα, αν και ο προσωπικός μου λογαριασμός για ταινίες, σειρές, μουσική, με Netflix, Amazon Prime, Cosmote tv, Nova κλπ φτάνει σιγά σιγά σε τριψήφιο νούμερο κάθε μήνα.

To Youtube Premium δίνει ωραίες δυνατότητες όπως αφαίρεση διαφημίσεων, κατέβασμα μουσικής και βίντεο και πρόσβαση σε Originals.

Για να μη πολυλογώ, το Youtube Music δεν έχει θέμα με τις δισκογραφικές και θα έχει όπως και το Spotify και free+ads έκδοση.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...