Προς το περιεχόμενο

O CEO της Xiaomi, Lei Jun αποκαλύπτει το Xiaomi Mi 9


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Με 458ευρω για αρχικη τιμη Κινας,το βλεπω η Infoquest να φερνει στα 599(μην πω 650)ευρω εδω.

Και αυτη η αυξηση τιμης ολως τυχαιως την επομενη χρονια απο τοτε που εκαναν ξεχωριστο brand την Redmi.

Αν μαλιστα το κινητο δεν ειναι για αλλη μια χρονια ουτε καν αδιαβροχο,τοτε να εχετε υποψη σας τι τιμες θα φτασουν οι επομενες Xiaomi ναυρχιδες.

Special edition 800ευρω τιμη Κινας.Σε 2χρονια βλεπω και την Xiaomi ανετα να χτυπαει στις ναυαρχιδες της τα 1000ευρω.

Κανενα κινητο δεν ειναι πραγματικα αδιαβροχο, γιατι τα IP ratings δινονται σε καταστασεις εργαστηριου και δεν περιεχουν αλλες ουσιες περα απο το νερο οπως πχ αλατι, η ζαχαρη κτλ. Παρα πολλα κινητα εχουν παραδωσει ψυχη και ας ειναι "Αδιαβροχα". Οποτε το νοημα οτι θα αγορασεις κινητο γιατι 1 φορα στα 5 χρονια θα σου πεσει νερο πανω του η  θα το ριξεις πουθενα δεν καταλαβαινω γιατι το κανεις καν.

Τωρα για την τιμη συμφωνω, αν και οι τιμες των κινητων σαν συνολο εχουν αυξηθει, η Xiaomi βγαζει τελεια κινητα οπως το Mi A2 σε ξεφτιλα τιμες, δεν σημαινει οτι πρεπει να κρατησει την ναυαρχιδα  της στα $350 ευρω γιατι εσυ νομιζεις οτι πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Κανενα κινητο δεν ειναι πραγματικα αδιαβροχο, γιατι τα IP ratings δινονται σε καταστασεις εργαστηριου και δεν περιεχουν αλλες ουσιες περα απο το νερο οπως πχ αλατι, η ζαχαρη κτλ. Παρα πολλα κινητα εχουν παραδωσει ψυχη και ας ειναι "Αδιαβροχα". Οποτε το νοημα οτι θα αγορασεις κινητο γιατι 1 φορα στα 5 χρονια θα σου πεσει νερο πανω του η  θα το ριξεις πουθενα δεν καταλαβαινω γιατι το κανεις καν.

Τωρα για την τιμη συμφωνω, αν και οι τιμες των κινητων σαν συνολο εχουν αυξηθει, η Xiaomi βγαζει τελεια κινητα οπως το Mi A2 σε ξεφτιλα τιμες, δεν σημαινει οτι πρεπει να κρατησει την ναυαρχιδα  της στα $350 ευρω γιατι εσυ νομιζεις οτι πρεπει.

Τα περι αδιαβροχοποιησης δεν τα αναφερω για να μιλας με το κινητο οταν εισαι στην ντουζιερα.

Τα αναφερω μονο και μονο γιατι οπως ειχε πει και η Oneplus(που ουτε αυτη εχει βγαλει καποιο αδιαβροχο κινητο ακομα)προσθετουν στο τελικο κοστος/τιμη των κινητων προς τα πανω.

Και αυτο περι τιμης δεν το ανεφερα ετσι γενικα και αοριστα,αλλα γιατι πολλοι πανε με νοοτροπιες τιμων απο Κινα(οπως του Mi8 τωρα που το βρισκεις κοντα στα 300-350ευρω)και νομιζουν οτι δεν προκειται να ανεβασει τις τιμες η Xiaomi.

Καλα βεβαια το πιο αστειο ειναι οτι οι περισσοτεροι που κανουν τετοιες αγορες,ειτε παρακαλανε να μην βγαλει το κινητο καποιο προβλημα,ειτε το κινητο δεν το κρατανε πανω απο 1χρονο(γιατι δεν υπαρχει εγγυηση για 2χρονια απο εξω).

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bahamut_zero είπε

Τρολαρεις;

Φυσικά. Η συσκευή είναι ένα χάλι μαύρο και πανάκριβη. Θα πάρω το Samsung S10 στα 800€ ή το επόμενο Sony που είναι VFM.😉

Μπορώ να πάω και σε Huawei που δίνει στα 1000€ κινητά με πράσινες οθόνες (ινοβέϊσο) και κάνει τον Κινέζο...

Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει, για το 2019, κινητό με τα χαρακτηριστικά του Mi 9 σε φθηνότερη τιμή. Όπως και με το Mi 8 το 2018.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα περι αδιαβροχοποιησης δεν τα αναφερω για να μιλας με το κινητο οταν εισαι στην ντουζιερα.

Τα αναφερω μονο και μονο γιατι οπως ειχε πει και η Oneplus(που ουτε αυτη εχει βγαλει καποιο αδιαβροχο κινητο ακομα)προσθετουν στο τελικο κοστος/τιμη των κινητων προς τα πανω.

Και αυτο περι τιμης δεν το ανεφερα ετσι γενικα και αοριστα,αλλα γιατι πολλοι πανε με νοοτροπιες τιμων απο Κινα(οπως του Mi8 τωρα που το βρισκεις κοντα στα 300-350ευρω)και νομιζουν οτι δεν προκειται να ανεβασει τις τιμες η Xiaomi.

Καλα βεβαια το πιο αστειο ειναι οτι οι περισσοτεροι που κανουν τετοιες αγορες,ειτε παρακαλανε να μην βγαλει το κινητο καποιο προβλημα,ειτε το κινητο δεν το κρατανε πανω απο 1χρονο(γιατι δεν υπαρχει εγγυηση για 2χρονια απο εξω).

Υπάρχει 1 εταιρεία που να σου δίνει εγγύηση για την αδιαβροχοποίηση; Αν όχι, τότε δεν έχει σημασία αν υπάρχει ή όχι. Καλύτερα να ξέρω ότι δεν είναι αδιάβροχο και να το προσέχω, παρά να νομίζω ότι είναι, να πάρει νερό, η αντιπροσωπεία να μου το βγάλει εκτός εγγύησης και να το πετάξω.

Η τιμή, για αρχική, είναι πολύ καλή. Εξάλλου, είναι ο τέταρτος μεγαλύτερος κατασκευαστής κινητών στο κόσμο. Αυτό να το βλέπουν άλλοι που δίνουν αρχικές 1000€+ με κινητά που έχουν πράσινες οθόνες και στο service κάνουν (και είναι) τον Κινέζο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johncorfas είπε

Υπάρχει 1 εταιρεία που να σου δίνει εγγύηση για την αδιαβροχοποίηση; Αν όχι, τότε δεν έχει σημασία αν υπάρχει ή όχι. Καλύτερα να ξέρω ότι δεν είναι αδιάβροχο και να το προσέχω, παρά να νομίζω ότι είναι, να πάρει νερό, η αντιπροσωπεία να μου το βγάλει εκτός εγγύησης και να το πετάξω.

Ενα κινητο με πιστοποιηση ip68 ειναι παρα πολυ δυσκολο να παρει νερο(εως αδυνατο)υπο κανονικες συνθηκες.

Τωρα αν παει ο κοσμος και βουταει στην παραλια και νομιζει μπορει να βγαλει φωτογραφιες κατω απο το νερο,τοτε προβλημα του.

Αυτο ειναι και το ολο νοημα της αδιαβροχοποιησης.Αν πεσει λιγο νερο πανω στο κινητο,να μην το πεταξεις στα σκουπιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ενα κινητο με πιστοποιηση ip68 ειναι παρα πολυ δυσκολο να παρει νερο(εως αδυνατο)υπο κανονικες συνθηκες.

Τωρα αν παει ο κοσμος και βουταει στην παραλια και νομιζει μπορει να βγαλει φωτογραφιες κατω απο το νερο,τοτε προβλημα του.

Αυτο ειναι και το ολο νοημα της αδιαβροχοποιησης.Αν πεσει λιγο νερο πανω στο κινητο,να μην το πεταξεις στα σκουπιδια.

Αστοχίες υπάρχουν σε κάθε παρτίδα. Η αδιαβροχοποίηση μπορεί να μην είναι τόσο στεγανή. Αν δεν ίσχυε αυτό που γράφω θα έδιναν εγγύηση. Άνετα μπορούν να δουν στο service αν το νερό είχε αλάτι ή κάποιο καθαριστικό κλπ. 

Να με συγχωρείς, αλλά δεν είναι αυτό το νόημα της αδιαβροχοποίησης. Τα IP67 και 68 είναι για πολύ χειρότερες συνθήκες από το "να πέσει λίγο νερό στο κινητό". Γνώμη μου πάντα...

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Black Demis είπε

Δεν είναι μόνο cpu το κινιτο (μου θυμίζεις τυπαδες που αποθέωναν τα Nexus που το μόνο πράγμα που είχε ήταν super duper cpu) ποιότητα οθόνης, ram (κατασκευαστής, συχνότητα) storage (τύπος της κατασκευαστής κλπ) ποιότητα του audio dac, ποιότητα cameras και φακοί της, ποιότητα pcb κλπ εκεί κόβει η xiaomi στα πραγ3τα οποία δεν φαίνονται στα χαρτιά) όχι ότι ο μέσος χρήστης τα προσέχει κιόλας... Αλλά δεν συγκρίνονται με ναυαρχιδες

+ να μην αναφέρω για το Spyware στο λογισμικό της και διαφημίσεις (όχι ότι η ίδια η google πάει πίσω σε αυτό αλλά και Google και xiaomi και όλοι η άλλοι καταντάει spy phone πλέον)

Από το mi 8 έχεις βγάλει τα συμπεράσματα που γράφεις???

Γιατί το έχω αυτή την στιγμή στα χέρια μου και προσπαθώ να δω που είναι όλα τα αρνητικά που γράφεις ...

Επεξ/σία από bill987
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill987 είπε

Από το mi 8 έχεις βγάλει τα συμπεράσματα που γράφεις???

Γιατί το έχω αυτή την στιγμή στα χέρια μου και προσπαθώ να δω που είναι όλα τα αρνητικά που γράφεις ......

Αν το πάρεις από Κίνα με κινέζικη ROM έχει διαφημίσεις. Με Clobal ROM, ακόμα και κινέζικο δεν έχει. Αυτό τουλάχιστον ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Amoled από amoled μέρα με νυχτα είναι κάνε μια σύγκριση ένα Mate 20 pro (με φυσιολογική οθόνη όχι πρασινάδα της lg η κάποιο s9+με m8 και ναι έχω δει από μέσα τι παίζει την μέρα περνάνε καμία 20 κινιτα από τα χέρια μου, όσο για Spyware περνά όλη την κίνηση από κάποιο serveraki θα δεις τι στέλνει, απλά επισιμη απάντηση είναι ότι είναι καθαρά και μόνο για βελτίωση προϊόντος (ότι λει και η ms για win 10)

Σ αυτό που λες για την ποιότητα από οθόνη σε οθόνη συμφωνώ μαζί σου.Υπαρχουν διάφορες ποιότητες αυτό δεν σημαίνει ότι είναι για πεταμα η οθόνη του mi8.θα μπορούσε να είναι λίγο πιο φωτεινή αλλά έχει καλή ποιότητα.Οσο για τις διαφημίσεις δεν έχω δει ποτέ διαφημίσεις σε κινητό της Xiaomi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Black Demis είπε

Δεν είναι μόνο cpu το κινιτο (μου θυμίζεις τυπαδες που αποθέωναν τα Nexus που το μόνο πράγμα που είχε ήταν super duper cpu) ποιότητα οθόνης, ram (κατασκευαστής, συχνότητα) storage (τύπος της κατασκευαστής κλπ) ποιότητα του audio dac, ποιότητα cameras και φακοί της, ποιότητα pcb κλπ εκεί κόβει η xiaomi στα πραγ3τα οποία δεν φαίνονται στα χαρτιά) όχι ότι ο μέσος χρήστης τα προσέχει κιόλας... Αλλά δεν συγκρίνονται με ναυαρχιδες

+ να μην αναφέρω για το Spyware στο λογισμικό της και διαφημίσεις (όχι ότι η ίδια η google πάει πίσω σε αυτό αλλά και Google και xiaomi και όλοι η άλλοι καταντάει spy phone πλέον)

Υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα μεταξύ ίδιων στα χαρτιά specs, ναι. Τυχαίνει όμως η Xiaomi να πετυχαίνει κορυφαίο αποτέλεσμα σε όλους τους τομείς. Μπορεί όχι το top σε κάθε κατηγορία, αλλά σίγουρα πάρα πολύ υψηλό. Συνεπώς, οι ναυαρχίδες της είναι ναυαρχίδες και όχι "ναυαρχίδες" όπως θέλεις να πιστεύεις. Μάλλον είσαι "μαρκάκιας" και δεν μπορείς να δεχτείς ότι μια... κινεζιά βλέπει στα μάτια τους δεινοσαυρ... μεγάλους παίκτες :)

 

23 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Υπάρχει 1 εταιρεία που να σου δίνει εγγύηση για την αδιαβροχοποίηση; Αν όχι, τότε δεν έχει σημασία αν υπάρχει ή όχι. Καλύτερα να ξέρω ότι δεν είναι αδιάβροχο και να το προσέχω, παρά να νομίζω ότι είναι, να πάρει νερό, η αντιπροσωπεία να μου το βγάλει εκτός εγγύησης και να το πετάξω.

Επιτέλους το είπε κάποιος! Μεγαλύτερη κοροϊδία από αυτό δεν υπάρχει, πραγματικά. "Είναι αδιάβροχο, αλλά αν χαλάσει από νερό δεν το καλύπτει η εγγύηση"...
Το Mi8 είναι αδιάβροχο btw, αλλά όχι επίσημα. Με ένα απλό ψάξιμο στο Youtube το βρίσκει κανείς. Συνεπώς όσο "ασφαλής" είσαι με το να το χρησιμοποιήσεις ένα S9 κάτω από βροχή πχ, άλλο τόσο είσαι με το Mi8. Το ίδιο πιθανό είναι να χαλάσουν, το ίδιο ζευγάρι @@ θα πάρεις στο service, ΑΝ χαλάσουν. :)

Επεξ/σία από apos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bill987 είπε

Από το mi 8 έχεις βγάλει τα συμπεράσματα που γράφεις???

Γιατί το έχω αυτή την στιγμή στα χέρια μου και προσπαθώ να δω που είναι όλα τα αρνητικά που γράφεις ...

Αν βάλεις δίπλα δίπλα σε αυτά που αναφέρω θα καταλάβεις ότι τα 400 ευρώ δεν είναι μόνο για όνομα

και όχι κακή συσκευή δεν είναι σε καμία περίπτωση για λεφτά που ζητάει το αντίθετο ειναι wfm αλλά πρως θέλουν μην την εγκρίνεται με ναυαρχιδες τύπου note 9 mate 20 pro, s9+ κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Να με συγχωρείς, αλλά δεν είναι αυτό το νόημα της αδιαβροχοποίησης. Τα IP67 και 68 είναι για πολύ χειρότερες συνθήκες από το "να πέσει λίγο νερό στο κινητό". Γνώμη μου πάντα...

Δεν γινεται στα κινητα να σου δωσει εγγυηση για κατι τετοιο.

Για αυτο ακριβως τον λογο και βγαζουν τις πιστοποιησεις,για να εχει ο απλος κοσμος μια ιδεα του ποιες ειναι οι ας το πουμε ακραιες συνθηκες που μπορει να αντεξει το κινητο.

Βεβαια τις περισσοτερες φορες ο κοσμος τα κακομεταχειριζεται πολυ ασχημα τα κινητα(στην Ελλαδα ειμαστε απο τις πρωτες χωρες οσον αφορα τα ατυχηματα στα κινητα και τις σπασμενες οθονες),και μετα βγαινει και κλαιγεται οτι η αντιπροσωπεια δεν τον καλυψε.

13 λεπτά πριν, apos είπε

Επιτέλους το είπε κάποιος! Μεγαλύτερη κοροϊδία από αυτό δεν υπάρχει, πραγματικά. "Είναι αδιάβροχο, αλλά αν χαλάσει από νερό δεν το καλύπτει η εγγύηση"...
Το Mi8 είναι αδιάβροχο btw, αλλά όχι επίσημα. Με ένα απλό ψάξιμο στο Youtube το βρίσκει κανείς. Συνεπώς όσο "ασφαλής" είσαι με το να το χρησιμοποιήσεις ένα S9 κάτω από βροχή πχ, άλλο τόσο είσαι με το Mi8. Το ίδιο πιθανό είναι να χαλάσουν, το ίδιο ζευγάρι @@ θα πάρεις στο service, ΑΝ χαλάσουν. :)

Δεν ειναι πραγματικα αδιαβροχα τα κινητα,αυτο ειναι απλα σχημα λογου. Water Resistant ειναι τα κινητα,μαλλον κατι μπερδευεις.

Περαν τουτου το θεμα ειναι οτι για να παρει καποιος την σχετικη πιστοποιηση θελει παραπανω χρηματα,κατι που ολως τυχαιως οι περισσοτεροι κινεζοι αποφευγουν.

Επισης δεν ειναι τυχαιο γιατι οι περισσοτερες εταιρειες εχουν κολλησει στις 1080p αναλυσεις εδω και ποσα χρονια.

Προφανως και στις μεγαλες Samsung,apple και πλεον και huawei ενα μερος των χρηματων που πληρωνει καποιος ειναι κυριως το ονομα/brand της εταιρειας,αλλα αυτο που προσπαθουμε να πουμε συνεχεια σε θεματα που αφορουν τα Xiaomi κινητα καθε φορα ειναι οτι δεν ειναι τυχαιο για ποιο λογο εχουν τις τιμες που εχουν,ειδικα για αγορα απο Κινα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Αν βάλεις δίπλα δίπλα σε αυτά που αναφέρω θα καταλάβεις ότι τα 400 ευρώ δεν είναι μόνο για όνομα

και όχι κακή συσκευή δεν είναι σε καμία περίπτωση για λεφτά που ζητάει το αντίθετο ειναι wfm αλλά πρως θέλουν μην την εγκρίνεται με ναυαρχιδες τύπου note 9 mate 20 pro, s9+ κλπ

Μα όλοι συμφωνούμε σε αυτό που λες, το ένα στα ~1000 και το άλλο στα ~500, θεωρώ ότι κάτι καλύτερο θα έχουν!

Αλλά όχι διαφορές της τάξεως των ~ 500!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ ρε παιδιά τόσα στραβά που αναφέρετε, που τα βρίσκετε. Είναι απολύτως λογικό όταν το κινητό είναι στην μισή τιμή από άλλες ναυαρχίδες να υστερεί ελάχιστα σε κάποιους τομείς, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποιο deal breaker για το μέσο χρήστη. Λέτε για αδιαβροχοποίηση ενώ ο περισσότερος κόσμος δεν κάνει χρήση της αδιαβροχοποίησης( ή την κάνει σε θάλασσα και μετά χαλάνε τα κινητά από το αλάτι). Λέτε για την μπαταρία ενώ ήδη τα κινητά βγάζουν πάνω από μέρα(8 - 10+ ώρες screen-on time με wifi,δεδομενα, bluetooth ανοιχτά) και ο 855 έχει 20% μικρότερη κατανάλωση από τον 845. Εκτός και αν υπάρχει κάποιος που κυκλοφορεί με ανοιχτή συνεχώς την οθόνη, gps και ξέρω γω τι άλλο για όλο το 24ωρό, τότε ας πάρει κινητό με 10.000mAh μπαταρία. Λέτε για spyware και οτι μας παρακολουθούν οι κινέζοι "κατάσκοποι" και σίγουρα είστε οι ίδιοι που ανεβάζετε 10 check in τη μέρα στο Instagram. Άμα πάλι θέλετε αναγκαστικά wireless charging πάρτε ένα receiver και κολλήστε το στην πλάτη κάτω από τη θήκη, 5-10€ έχουν(βρίσκεις και στο ευρώ λιγότερό ποιοτικά). Τα 128gb+ της συσκεύης είναι παραπάνω από αρκετά για τους περισσότερους, ειδικά πλέον που οι φωτογραφίες και τα βίντεο που πιάνουν το περισσότερο χώρο, ανεβαίνουν πανεύκολα στο cloud(και έχουμε και παντού σχεδόν "γρήγορο" internet). 2 στους 3 που αγοράζουν ναυαρχίδες(αν όχι και περισσότεροι) θέλουν απλά να βγάζει καλές φωτογραφίες το κινητό και να μην κολλάει. Και μετά το χρησιμοποιούν μόνο για φωτογραφίες,τηλέφωνα, και κανα social media. Όλοι εσείς οι υπερ-power users είστε μετρημένοι στα δάχτυλα, δε βγάζουν για εσάς κινητά οι εταιρίες.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...