Προς το περιεχόμενο

Yuzu Emulator


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Ξεκίνησα χθες το links awakening παίζει σχεδόν άψογα , χτυπάει συχνά τα 60frames αν κ οχι σταθερά (3600x, 5700xt ) . Με 2 mods . 

Υπάρχουν βέβαια graphical glitches και συγκεκριμένα στο " σκυλο " που περνεις κ σε ένα σημείο αλλά μονο αυτό. Δε ξερω αν λυνεται αν βγάλω mods ή γυρίσω σε open gl αλλά έκανα λίγη υπομονή κ περασα αυτά τα σημεία. Αν ξαναβρω μπροστά μου θα δω. 

 

 

Η συγκεκριμένη κάρτα αποδίδει πολύ καλύτερα σε vulkan. Τα σημεία που είχα και εγώ πρόβλημα ήταν στο σημείο που ανέφερες και αργότερα κάποια artifacts στο νερό και κάποια slowdowns σε περιοχές με πολλά χόρτα. Κατά τα άλλα το παιχνίδι τρέχει άψογα μέχρι και το τέλος. 

14 λεπτά πριν, seithan είπε

Δοκίμασε κάνεις να παίξει το Mario cart διπλό; όταν το ενεργοποιώ παγώνει το παιχνίδι (gamepad + k/m) 

Έχει αρκετά θέματα το mario kart σε yuzu. Παίξε καλύτερα σε cemu.Ειναι το ίδιο παιχνίδι και παίζει άψογα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Rebel21 said:

Η συγκεκριμένη κάρτα αποδίδει πολύ καλύτερα σε vulkan. Τα σημεία που είχα και εγώ πρόβλημα ήταν στο σημείο που ανέφερες και αργότερα κάποια artifacts στο νερό και κάποια slowdowns σε περιοχές με πολλά χόρτα. Κατά τα άλλα το παιχνίδι τρέχει άψογα μέχρι και το τέλος. 

Έχει αρκετά θέματα το mario kart σε yuzu. Παίξε καλύτερα σε cemu.Ειναι το ίδιο παιχνίδι και παίζει άψογα. 

πάντως δεν βρήκα κάτι που ήταν "σπασμένο" πέρα από το διπλό. Άσε που πρέπει να βρώ το παιχνίδι εκ νέου για Wii.

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατεβάζω Xenoblade Chronicles: Definite Edition

*rubs hands*

:D

On 08/03/2021 at 10:48, seithan said:

Δοκίμασε κάνεις να παίξει το Mario cart διπλό; όταν το ενεργοποιώ παγώνει το παιχνίδι (gamepad + k/m) 

Τελικά για διπλό αυτό που πρέπει να πατήσεις είναι πρώτα ενεργοποίηση του παίχτη μέσω πληκτρολογίου (W / Q) στο αρχικό μενού, μετά με το joypad πας στην επιλογή του διπλού και κανονικά δουλεύει η επιλογή χαρακτήρα και για τους δύο παίχτες.

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος το Link Awakening παίζει άριστα με εξαίρεση το graphical glitch που ανέφερα νωρίτερα. Υπάρχουν κ λίγες πτωσεις frame rate αλλά κατά τα αλλά 100 % playable 

Σαν παιχνιδι εξαιρετικό αν κ σε μεμονωμένα σημεία αρκετά εκνευριστικό (οχι δυσκολο ) με μπόλικο backtracking κ αρκετά κουραστικους γρίφους (ναι εκεί με τη σιδερένια μπάλα κ τις κολώνες ) . Εντάξει το αρχικό παιχνιδι ειναι του 1993 ... 

Πάλι καλά που υπάρχουν κ walk through κ γίνεται η ζωή μας πιο ευκολη γιατί με τόσο μπέρδεμα το κεφάλι γίνεται καζάνι. Δεν είναι δυσκολο απλά θέλει να παιξεις μια ώρα, να κολλήσεις κ μετα να παιξεις την άλλη μερα με καθαρό μυαλό 

Edit : Στις 4 μέρες που έπαιζα η mainline του Yuzu πήρε 4 updates, μπορεί κ 5 ! Εντυπωσιακό

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

@Arkin σε τι φάση είναι ο emulator? Έχω χάσει επεισόδια! Τον είχα αφήσει σε εμβρυακό επίπεδο.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Καλημέρα,

@Arkin σε τι φάση είναι ο emulator? Έχω χάσει επεισόδια! Τον είχα αφήσει σε εμβρυακό επίπεδο.

Καλησπερα Γιωργο.

Το μονο που του λειπει ειναι το resolution scaler για ανεβασμα της αναλυσης. Αυτη τη βδομαδα εβαλαν και mouse support πχ παιζω mario odyssey με την καμερα να την γυρναω με το ποντικι χωρις controller. Vulkan υποστηριξη χωρις shader cache για την ωρα αλλα ειναι τοσο γρηγορο το caching που δεν τα εχει αναγκη οπως το opengl. Δεν ειναι στο επιπεδο του cemu αλλα στο 90% ειναι playable με μεγαλη ελλειψη του upscaling. O Ryujinx πχ εχει upscaling εδω και καιρο. Επισης εχω fov mod για σωστο ultrawide support στο Mario Odyssey. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, Arkin said:

Καλησπερα Γιωργο.

Το μονο που του λειπει ειναι το resolution scaler για ανεβασμα της αναλυσης. Αυτη τη βδομαδα εβαλαν και mouse support πχ παιζω mario odyssey με την καμερα να την γυρναω με το ποντικι χωρις controller. Vulkan υποστηριξη χωρις shader cache για την ωρα αλλα ειναι τοσο γρηγορο το caching που δεν τα εχει αναγκη οπως το opengl. Δεν ειναι στο επιπεδο του cemu αλλα στο 90% ειναι playable με μεγαλη ελλειψη του upscaling. O Ryujinx πχ εχει upscaling εδω και καιρο. Επισης εχω fov mod για σωστο ultrawide support στο Mario Odyssey. 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο γρήγορα τον έχουν εξελίξει, και πώς τους έχει αφήσει η Nintendo ήσυχους, μιας και το Switch είναι εμπορικά εκμεταλλεύσιμη κονσόλα. Πχ ο CEMU πήρε τα πάνω του λίγο μετά που αντικαταστάθηκε το WiiU... ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Μου κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο γρήγορα τον έχουν εξελίξει, και πώς τους έχει αφήσει η Nintendo ήσυχους, μιας και το Switch είναι εμπορικά εκμεταλλεύσιμη κονσόλα. Πχ ο CEMU πήρε τα πάνω του λίγο μετά που αντικαταστάθηκε το WiiU... ;) 

Ειναι τελειως open source και ο καθενας μπορει να βοηθησει. Ενω ο cemu εχει κλειστο κωδικα για αυτο μπορεσε και ανεβηκε τοσο πολυ. Επισης το patreon τους αποφερει 16000 ευρω καθε μηνα οποτε εχουν αφοσιωθει πληρως στον emulator. Οσο για την Nintendo δεν ξερω παντως δεν εχει ακουστει τιποτα και γιατι να ακουστει αφου το switch πουλαει σαν τρελο εδω και μηνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Arkin είπε

Οσο για την Nintendo δεν ξερω παντως δεν εχει ακουστει τιποτα και γιατι να ακουστει αφου το switch πουλαει σαν τρελο εδω και μηνες.

Δεν απαγορεύεται να φτιάξεις emulator για hardware, απαγορεύεται η διακίνηση/χρήση παιχνιδιών που δεν σου ανήκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, newlynx είπε

Δεν απαγορεύεται να φτιάξεις emulator για hardware, απαγορεύεται η διακίνηση/χρήση παιχνιδιών που δεν σου ανήκουν.

Δεν είναι τόσο απλό. Το reverse engineering είναι 100% νόμιμο, το να χρησιμοποιησεις κώδικα που ανήκει σε άλλον απαγορεύεται. 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Reverse_engineering

 

Τώρα τι ακριβώς γίνεται στα emulators μόνο αυτοί που τα φτιαχνουν ξέρουν 100%

-------

Το yuzu είναι καταπληκτικό emulator , η πραγματική ερώτηση είναι τι παιχνιδια αξίζει να παιξεις σε αυτόν 

Mario Odyssey / links awakening σίγουρα

 

Το pokemon shield παίζει μια χαρά αλλά σαν παιχνίδι δε με ψήνει (το έβαλα για κανένα μισάωρο ) 

Crash nitro kart παίζει εξαιρετικά,  δε ξερω αν το πιασω αργότερα

 

Zelda breath of the wild καλυτερα στο cemu 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chrisde είπε

Μπορείς να μας δώσεις ένα link γιατι δεν το βρίσκω πουθενά;

Βεβαιως. Δεν υπαρχει πουθενα να ξερεις. Ξεζιπαρισμα και μετα οπως ειναι ο φακελος μεσα στο φακελο 0100000000010000 σε αυτο το path:

C:\Users\G\AppData\Roaming\yuzu\load

 

Εχω αυτα εδω για το mario odyssey και παιζει εξαιρετικα με 5700xt 8700k vulkan

 

Screenshot_1.png

Ultrawide Fov Mod.rar

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Arkin said:

Ειναι τελειως open source και ο καθενας μπορει να βοηθησει. Ενω ο cemu εχει κλειστο κωδικα για αυτο μπορεσε και ανεβηκε τοσο πολυ. Επισης το patreon τους αποφερει 16000 ευρω καθε μηνα οποτε εχουν αφοσιωθει πληρως στον emulator. Οσο για την Nintendo δεν ξερω παντως δεν εχει ακουστει τιποτα και γιατι να ακουστει αφου το switch πουλαει σαν τρελο εδω και μηνες.

Λοιπόν το δοκίμασα λίγο μιας και είχα πρόχειρα τα title.keys, prod.keys και το dumped firmware (έχω hacked switch) και παίζει εξαιρετικά! Έχουν κάνει απίστευτη δουλειά. Μόνο να βάλουν το resolution scaling ξανά και θα είναι χάρμα οφθαλμών!

Με vulkan η 1080ti παίζει στο ρελαντί, όπως και ο ryzen 3600. Μόνο τα κλασικά μικρά stutters για τη shader cache διαπίστωσα.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...