Προς το περιεχόμενο

Εξαφανιστηκε ο 2ος σκληρος!


zarrok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ξαφνικα εξαφανίστηκε ο 2ος σκληρος. Δεν εμφανίζεται στον υπολογιστη μου. Κάποιες συντομεύσεις που ειχα στην επιφάνεια εργασίας υπαρχουν απλα όταν προσπαθω να τις ανοιξω μου λενε "the driver or network connection that the "XXXX" refers to is unavailable (…) ". Εκανα reset τα windows επιλέγοντας να διατηρηθούν τα αρχεία και πάλι τιποτα. Ψάχνοντας λίγο online βρήκα ότι πρέπει να τον σετάρω παλι από το disk management αλλα φοβάμαι ότι αν τον κάνω φορματ θα χασω τα αρχεια. Όλα αυτά συμβαίνουν σε λάπτοπ οπότε δε νομίζω ότι έχει να κάνει με κάποια συνδεσμολογία η γενικά να είναι θέμα υλισμικού. Μέχρι χθες όλα δούλευαν σωστά. Κυρίως με ενδιαφέρει η ανάκτηση αρχείων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο disk management και δες αν μπορεις να του δωσεις γραμμα του σκληρου.Εαν μπορείς δεν θα χασεις τιποτα.Αν στον δειχνει raw ή unformatted εκςι θα πας σε αλλες λύσεις ανακτησης πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρεσαι σε 2ο δίσκο σε λάπτοπ. Μήπως εννοείς 2ο partition; Στη διαχείριση δ'ισκων τι δείχνει;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, πρεπει να ειναι δευτερος δισκος. Γιατι ο πρωτος ειναι ssd ενω αυτος hdd. Χθες ακολουθώντας τις συμβουλες online πηγα να του δωσω ονομα και να τον ξανακανω φορματ (τον εβλεπα κανονικα αλλα ειχε μια μαυρη γραμμη απο πανω του αντι για μπλε που εχει ο 1ος) αλλα συνεχίζοντας το διαβασμα ειδα οτι αν τον κανω φορματ ουσιαστικα τα διαγραφω ολα και τον ετοιμαζω για χρηση. Φυσικα ειχα ξεκλικαρει την επιλογη quick format αλλα επειδη φοβηθηκα και ειδα οτι διαρκει πολυ περισσοτερο απ'οτι δειχναν στα βιντεακια (ισως λογω μη quick format) σταματησα τη διαδικασια στο 30%. Να το ξεκινησω απο την αρχη? Ειναι safe? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω, ρε φίλε, το έσκισες. Γιατί αφαίρεσες την επιλογή για quick format; Θα τελείωνε αμέσως και μετά θα μπορούσες να κάνεις επαναφορά τα αρχεία σου. Το κανονικό format καταστρέφει όλα τα δεδομένα στον δίσκο και η διάρκεια του είναι ανάλογη με το μέγεθος του δίσκου ενώ το quick απλά σβήνει το mft αλλά τα αρχεία είναι εκεί. Στα βίντεο που βλέπεις δουλεύουν σε virtual box και οι εικονικοί δίσκοι που διαγράφουν είναι 10-20gb. Επίσης αν σταματήσεις το αργό φορμάτ μπορεί και να καταστρέψεις τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωωωω. Τι να κάνω τωρα?  Ξανακάνω τη διαδικασία τσεκάροντας το quick format? Πολύ καλές πληροφορίες μέχρι τωρα οφείλω να ομολογήσω. Μπορούμε να το σώσουμε κάπως ? Ο δίσκος είχε λίγα δεδομένα (από το 1tb τα 880 περίπου ηταν αδέσμευτα). Το αναφέρω απλά, δεν ξέρω αμα παίζει ρόλο κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από το 1ΤΒ ήταν δεσμευμένα τα 120GB αυτό σημαίνει ένα ποσοστό 10% του συνολικού χώρου. Αν εσύ άφησες το φορμάρισμα μέχρι το 30% τότε κατά πάσα πιθανότητα έχεις διαγράψει όλα τα αρχεία σου πέραν επαναφοράς. (θεωρητικά πάντα). Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να τον φορμάρεις με quick και να βάλεις ένα πρόγραμμα επαναφοράς (π.χ. το δωρεάν recuva ή getdataback ή active@file recovery που δεν είναι δωρεάν) να ψάξει μήπως και βρει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι δεδομένο ότι ξεκινάει να διαγράφει τα ήδη γραμμένα  bytes πρώτα??

2 επιλογές έχω από δώ και πέρα. Να κάνω κινήσεις μόνος μου με καθοδήγηση από εδώ μεσα κυρίως η να το πάω σε ειδικό. Θέλω να κάνω το 1ο αφενός γιατί ζω στο Άμστερνταμ και δεν ξέρω τι παίζει με κόστη κτλ για την συγκεκριμένη υπηρεσία και αφετέρου επειδή αμφιβάλλω αν σε αυτό το σημειο καποιος ειδικος μπορει να κανει κατι παραπάνω . Ποια η συμβουλη σας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, zarrok είπε

Δηλαδή είναι δεδομένο ότι ξεκινάει να διαγράφει τα ήδη γραμμένα  bytes πρώτα??

2 επιλογές έχω από δώ και πέρα. Να κάνω κινήσεις μόνος μου με καθοδήγηση από εδώ μεσα κυρίως η να το πάω σε ειδικό. Θέλω να κάνω το 1ο αφενός γιατί ζω στο Άμστερνταμ και δεν ξέρω τι παίζει με κόστη κτλ για την συγκεκριμένη υπηρεσία και αφετέρου επειδή αμφιβάλλω αν σε αυτό το σημειο καποιος ειδικος μπορει να κανει κατι παραπάνω . Ποια η συμβουλη σας? 

Εγώ σου συνιστώ να δοκιμάσεις πρώτα τη μέθοδο του testdisk δηλ του βίντεο και μετά δοκιμάζεις και τα υπόλοιπα.

Όσο για τους ειδικούς φυσικά και μπορούν να ανακτήσουν δεδομένα πολύ καλύτερα απο εμάς γιατί πολύ απλά αυτή είναι η δουλειά τους και πίστεψε με την ξέρουν πολύ καλά, πάρα πολύ καλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα την διαδικάσια με το προγραμματάκι που έστειλες. Σε 2 ώρες θα ξέρω. Σας ευχαριστώ ολους οπως και να 'χει για τις συμβουλες.

 

ΥΓ: Με μια γρηγορη αναζήτηση οι τιμές για ανάκτηση δεδομένων ξεκινάνε απο 200 ευρώ. 😓

Επεξ/σία από zarrok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zarrok είπε

Με μια γρηγορη αναζήτηση οι τιμές για ανάκτηση δεδομένων ξεκινάνε απο 200 ευρώ. 😓

Εδώ σου ελέγχουν δωρεάν τον δίσκο και σου στέλνουν ένα αρχείο με το τι μπορεί να ανακτηθεί. Μετά οι τιμές είναι με ογκοχρέωση.

4 ώρες πριν, zarrok είπε

Δηλαδή είναι δεδομένο ότι ξεκινάει να διαγράφει τα ήδη γραμμένα  bytes πρώτα??

Όχι, δεν γίνεται έτσι. Ξεκινάει να σβήνει από τον πρώτο sector και προχωράει μέχρι το τέλος. Απλά, αν ο δίσκος είναι γεμάτος 10% και εσύ έσβησες τα πρώτα 30% του δίσκου τότε οι πιθανότητες να έσβησες ένα μεγάλο μέρος των αρχείων σου, αν όχι όλα, είναι πολύ μεγάλες.

4 ώρες πριν, zarrok είπε

γιατί ζω στο Άμστερνταμ

Πήγα μια φορά στο Άμστερνταμ από Ντόρτμουντ και μου άρεσε πάρα πολύ σαν πόλη. Άνετα μετακόμιζα εκεί! 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Μόλις τέλειωσε και δυστυχώς βρέθηκαν 0 αρχεια. Δεν ξέρω τι να κάνω απο δω και πέρα και αν υπάρχει τρόπος να τα ανακτήσω χωρίς επέμβαση ειδικού αλλα και τα 200ε είναι ποσό που δεν μπορώ να δώσω, τουλάχιστον όχι τωρα.

 

50 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πήγα μια φορά στο Άμστερνταμ από Ντόρτμουντ και μου άρεσε πάρα πολύ σαν πόλη. Άνετα μετακόμιζα εκεί! 👍

Άστα φίλε ό,τι και να πω για αυτό το μέρος ειναι λίγο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να σου βρει κάτι παραπάνω πλέον κανένας. Το λάθος ήταν που έκανες κανονικό format και από εκεί και πέρα όλα πήγαν κατά διαόλου. Με ποιο πρόγραμμα έκανες έλεγχο; Βρες και κάποιο εμπορικό όπως τα άλλα δύο που σου έδωσα και άστα να ψάξουν full scan μήπως και, αλλά μην περιμένεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα και με recuva και getdataback. Κρίμα. Κυρίως επειδή σωζόταν και ουσιαστικά την έκανα εγώ τη μαλ***ια. Ευχαριστώ όπως και να 'χει για το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...