Προς το περιεχόμενο

To Facebook διαπραγματεύεται ένα πιθανό πρόστιμο δισεκατομμυρίων με την FTC


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Facebook βρίσκεται αντιμέτωπο με πρόστιμο "μαμούθ" που αναμένεται να σπάσει κάθε προηγούμενο ρεκόρ, εξαιτίας των πρόσφατων παραβάσεων της ιδιωτικότητας των χρηστών του.

Σύμφωνα με την Washington Post, η πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης διαπραγματεύεται μια συμφωνία με την ομοσπονδιακή επιτροπή εμπορίου των ΗΠΑ, που αναμένεται να καταλήξει σε "καμπάνα" πολλών δισεκατομμυρίων εξαιτίας των σοβαρών κενών ασφαλείας του Facebook, με πιο πρόσφατο το σκάνδαλο της Cambridge Analytica.

Αν και το τελικό ύψος του προστίμου δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμη, αναμένεται να αποτελέσει την μεγαλύτερη ποινή που έχει επιβληθεί ποτέ εναντίον τεχνολογικής εταιρίας στις ΗΠΑ. Το προηγούμενο πρόστιμο ρεκόρ από την FTC, ήταν τα $22.5 εκ. που αναγκάστηκε να πληρώσει η Google το 2012, έπειτα από έρευνα τις επιτροπής για τις πρακτικές ασφαλείας της εταιρίας. Η Washington Post αναφέρει, ότι το Facebook αρνήθηκε να υποχωρήσει σε κάποιες από τις απαιτήσεις της FTC κατά την διάρκεια της διαπραγμάτευσης,  με ορατή πλέον την πιθανότητα η υπόθεση να κριθεί στις δικαστικές αίθουσες.

Μία πιθανή συμφωνία θα είναι το αποτέλεσμα μία συνεχιζόμενης έρευνας που διέταξε η αμερικανική κυβέρνηση εναντίον της εταιρίας, τον Μάρτιο του 2018. Το σκάνδαλο "Cambridge Analytica", στο οποίο η "ύποπτη" εταιρία δεδομένων κατάφερε να υποκλέψει στοιχεία περίπου 87εκ. χρηστών του Facebook χωρίς την συγκατάθεσή τους, αποτέλεσε το επίκεντρο της έρευνας, η οποία τους τελευταίους μήνες διευρύνθηκε εξαιτίας των συνεχιζόμενων αποκαλύψεων περί των παραβάσεων ιδιωτικότητας της πλατφόρμας.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πανε να το κλεισουν καλητερα λεω εγω να ησυχασουμε εχει γινει πλεον ο μεγαλυτερος ρουφιανος που υπαρχει

 

Επεξ/σία από maskmpower
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, maskmpower είπε

Δεν πανε να το κλεισουν καλητερα λεω εγω να ησυχασουμε εχει γινει πλεον ο μεγαλυτερος ρουφιανος που υπαρχει

μακαρι να το κλεισουν γιατι αρκετος κοσμος και εχει πεθανει      και  τοσα που εχουμε δει  αλλα κακα ενοοω . καλυτερα να κλεισει 

12 λεπτά πριν, giorgoslouk είπε

Ούτε είχα ούτε πρόκειται να αποκτήσω ποτέ φατσομπούκι.

σωστος και δεν σου  χρησιμευει σε απολυτος τιποτα ...

Επεξ/σία από allure_boy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει χασει εκατομμυρια χρηστες με ολα  αυτα που εχουν γινει απο θεματα ασφαλειας  θανατους βιασμους  μηδεν ιδιωτικοτητα μηδεν ασφαλεια κτλ  κτλ ...  και τωρα ψαχνει να βγαλει τα σπασμενα του το φεισμπουκ ας  κλεισει καλυτερα δεν θα μας  λειψει .  

Επεξ/σία από allure_boy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giorgoslouk είπε

Ούτε είχα ούτε πρόκειται να αποκτήσω ποτέ φατσομπούκι.

Εγώ πάλι φίλε έχω 19 προφίλ (τα 20 θα ταν υπερβολή πιστεύω) και κάθε φορά που ανεβάζω ένα καψοτράγουδο του μέγιστου Βασίλη Καρρά ξέρεις τι κάνω;

Like απο τα υπόλοιπα 18 προφίλ μου,τόσο σκληρός κ@ργιόλης είμαι τόσο αλήτης! λίγο ακόμα και θα τον βγάλω έξω να τον μετρήσω με τον Stan!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο πράγματα κρατάω και γελάω!!!

1) Τα κενά ασφαλείας!!!

2) Θα πληρώσει το πρόστιμο!!! 

Επεξ/σία από Vempire_G4
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Πως γίνεται όσοι θεωρείτε το Facebook άχρηστο και σατανικό να μην γνωρίζετε ορθογραφία;  

Για πες μου ρε φίλε ένα μήνυμα που έχω γράψει και να είναι ανορθόγραφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Πως γίνεται όσοι θεωρείτε το Facebook άχρηστο και σατανικό να μην γνωρίζετε ορθογραφία;  

Ό,τι πιο σωστό εχω ακούσει σήμερα ...

  • Like 2
  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...