Προς το περιεχόμενο

To Facebook διαπραγματεύεται ένα πιθανό πρόστιμο δισεκατομμυρίων με την FTC


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, giorgoslouk είπε

Εντάξει εμείς είμαστε αγράμματοι κι εσείς οι γραμματιζούμενοι.

Δεν είμαι φιλόλογος ούτε λογοτέχνης.

Λύκειο έχω τελειώσει.

Ευτύχησα όμως να το τελειώσω σε μια εποχή που υπήρχαν δάσκαλοι οι οποίοι αγαπούσαν τη δουλειά τους και μάθαιναν τα παιδιά γράμματα, πράγμα που σήμερα δεν γίνεται δυστυχώς.

Πες μου τώρα πόσα λάθη έκανα συντακτικά -ορθογραφικά.

Μην το ψάχνεις καν, μερικοί απλά προσπαθούν να δείξουν πλέον πόσο '' Έλληνες '' είναι γιατί άλλος τρόπος δεν τους έχει μηνει και την πέφτουν σε οποιονδήποτε είναι με ορθογραφικά λάθοι . (είναι το φαινόμενο τελευταίων ~2 χρονών  και χειροτερεύει, ειδικά τώρα με Μακεδονία κλπ έχει πάρει διαστάσεις)

με λίγα λόγια τους γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά του κάνουν αλλά είναι και λίγο υποκριτικό την στιγμή που το επιχειρηματικό μοντέλο της εταιρείας είναι ακριβώς η εκμετάλλευση των προσωπικών δεδομένων. Δηλαδή τι περίμεναν, έδωσαν σε εταιρεία ένα βαρέλι με το καλύτερο μέλι που υπάρχει και δεν θα έμπαινε ολόκληρη μέσα;

Ηθική και κέρδος δεν πάνε μαζί (ασχέτως αν μπορούσαν).

Επεξ/σία από Regulus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κλείσει το  Facebook και ιστολόγια να υπάρχουν μόνο επαγγελματικής χρήσης γιατί ο κάθε Καραγκιόζης κάνει από ένα ιστολόγιο και γράφει ότι θέλει λέει ότι θέλει όποτε θέλει και η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος το παίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ.Facebook και ερασιτεχνικά ιστολόγια να κλείσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, maskmpower είπε

καλητερα

1ος)Ορθογραφία 

8 ώρες πριν, allure_boy είπε

μακαρι να το κλεισουν γιατι αρκετος κοσμος και εχει πεθανει      και  τοσα που εχουμε δει  αλλα κακα ενοοω . καλυτερα να κλεισει

2ος) σύνταξη, νόημα όλα λάθος 

 

8 ώρες πριν, allure_boy είπε

απολυτος

Ορθογραφία 

 

8 ώρες πριν, allure_boy είπε

δεν σου  χρησιμευει σε απολυτος τιποτα ...

 

Πέθανα

Και πάμε τώρα στο σχόλιο μου:

7 ώρες πριν, Fabricated είπε

όσοι θεωρείτε το Facebook άχρηστο και σατανικό

Εσύ έγραψες:

9 ώρες πριν, giorgoslouk είπε

Ούτε είχα ούτε πρόκειται να αποκτήσω ποτέ φατσομπούκι.

Δεν βλέπω να αναφέρεις τον λόγο που δεν είχες και δεν θα αποκτήσεις Facebook οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έβαλες τον εαυτό σου στο σχόλιο μου. Εγώ είπα ξεκάθαρα ότι οι παραπάνω ,που παρέθεσα κιόλας, οι οποίοι το λένε ρουφιάνο άχρηστο κλπ, δεν γνωρίζουν ορθογραφία.

Και κατά την άποψή μου, Αυτό είναι κανόνας, όσοι έχουν τέτοιες απόψεις,μονόπλευρες και συντηρητικές, δεν γνωρίζουν και ορθογραφία. ΧΩΡΙΣ Να ισχύει το αντίστροφο. 

 

3 ώρες πριν, MotoGPRCV1000cc είπε

Nα κλείσει το  Facebook και ιστολόγια να υπάρχουν μόνο επαγγελματικής χρήσης γιατί ο κάθε Καραγκιόζης κάνει από ένα ιστολόγιο και γράφει ότι θέλει λέει ότι θέλει όποτε θέλει και η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος το παίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ.Facebook και ερασιτεχνικά ιστολόγια να κλείσουν. 

Για επαγγελματικούς σκοπούς υπάρχει το LinkedIn. Για άλλους σκοπούς (φίλους, ερωτικά, Επικοινωνία γενικά) υπάρχουν αλλά social media όπως Facebook (με έμφαση στο κείμενο) Instagram (με έμφαση στην εικόνα) κλπ. Εσένα τι σε ενοχλεί η ύπαρξη τους ; Μήπως τα παραπτώματα τους; Αν είναι αυτό τότε με την ίδια λογική και το LinkedIn Μπορεί μα διαρρεύσει στοιχεία, όπως οποιαδήποτε εταιρία.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fabricated είπε

1ος)Ορθογραφία 

2ος) σύνταξη, νόημα όλα λάθος 

Ορθογραφία 

Πέθανα

Και πάμε τώρα στο σχόλιο μου:

Εσύ έγραψες:

Δεν βλέπω να αναφέρεις τον λόγο που δεν είχες και δεν θα αποκτήσεις Facebook οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έβαλες τον εαυτό σου στο σχόλιο μου. Εγώ είπα ξεκάθαρα ότι οι παραπάνω ,που παρέθεσα κιόλας, οι οποίοι το λένε ρουφιάνο άχρηστο κλπ, δεν γνωρίζουν ορθογραφία.

Και κατά την άποψή μου, Αυτό είναι κανόνας, όσοι έχουν τέτοιες απόψεις,μονόπλευρες και συντηρητικές, δεν γνωρίζουν και ορθογραφία. ΧΩΡΙΣ Να ισχύει το αντίστροφο. 

καταρχην ο καθενας μπορει να σχολιασει σε σχολιο στον οποιονδηποτε  δεν καθησα να κοιταξω πως να συνταξω αυτο που ειπα απλα το ειπα δεν χρειαζεται να εισαι τοσο αγενης και να λες αυτα που λες. στην ορθογραφια που ειδες λαθος δεν μπορω να το καταλαβω . 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Black Demis είπε

Μην το ψάχνεις καν, μερικοί απλά προσπαθούν να δείξουν πλέον πόσο '' Έλληνες '' είναι γιατί άλλος τρόπος δεν τους έχει μηνει και την πέφτουν σε οποιονδήποτε είναι με ορθογραφικά λάθοι . (είναι το φαινόμενο τελευταίων ~2 χρονών  και χειροτερεύει, ειδικά τώρα με Μακεδονία κλπ έχει πάρει διαστάσεις)

με λίγα λόγια τους γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια.

Fun fact: Συνήθως οι εθνικιστές δεν γνωρίζουν ορθογραφία, οπότε το point Με την Μακεδονία είναι λίγο άκυρο. Όχι ότι όσοι υποστηρίζουν το "η Μακεδονία είναι μια" είναι εθνικιστές, αλλά σίγουρα ΔΕΝ αποτελεί η Μακεδονία λογο για να κάνει κάποιος επίδειξη των ελληνικών του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Fun fact: Συνήθως οι εθνικιστές δεν γνωρίζουν ορθογραφία, οπότε το point Με την Μακεδονία είναι λίγο άκυρο. Όχι ότι όσοι υποστηρίζουν το "η Μακεδονία είναι μια" είναι εθνικιστές, αλλά σίγουρα ΔΕΝ αποτελεί η Μακεδονία λογο για να κάνει κάποιος επίδειξη των ελληνικών του 

πες και αλλες μπουρδες  Fabricated  εσυ πχ εισαι  ο παντογνωστης εδω μεσα. θα ηθελες αλλα δεν .... 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, allure_boy είπε

καθενας μπορει να σχολιασει σε σχολιο στον οποιονδηποτε

Αυτό έκανα και εγώ,γιατί σε πείραξε τόσο;

 

3 λεπτά πριν, allure_boy είπε

στην ορθογραφια που ειδες λαθος δεν μπορω να το καταλαβω . 

Ήθελες να πεις απολύτως, και με το ορθογραφικό κατέληξες να γράφεις άλλο μέρος του λόγου. Είπες απόλυτος (χωρίς τόνους βέβαια)

 

2 λεπτά πριν, allure_boy είπε

 πες και αλλες μπουρδες ενω εσυ πχ εισαι  ο παντογνωστης εδω μεσα. θα ηθελες αλλα δεν .... 

Μπορεί να τα θεωρείς μπούρδες , Χωρίς αιτιολόγηση, Αλλά δεκτό. Παντογνώστης δεν είμαι 100%, και ίσως κάνω και εγώ ορθογραφικό λάθος κάποια στιγμή. Δεν έχει σχέση με αυτά που έγραψα παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fabricated είπε

Αυτό έκανα και εγώ,γιατί σε πείραξε τόσο;

Ήθελες να πεις απολύτως, και με το ορθογραφικό κατέληξες να γράφεις άλλο μέρος του λόγου. Είπες απόλυτος (χωρίς τόνους βέβαια)

Μπορεί να τα θεωρείς μπούρδες , Χωρίς αιτιολόγηση, Αλλά δεκτό. Παντογνώστης δεν είμαι 100%, και ίσως κάνω και εγώ ορθογραφικό λάθος κάποια στιγμή. Δεν έχει σχέση με αυτά που έγραψα παραπάνω 

εννοειτε οτι δεν εισαι παντογνωστης γιατι απλα δεν υπαρχει κατι τετοιο .  οσο για αυτα που εγραψα μια χαρα τα εγραψα δεν θα κατσω να σκεφτω να γραψω κατι σε ενα φορουμ που οκ δεν ειναι και κατι για μενα σημαντικο απλα βλεπω αγγελιες και μερικα νεα . δεν μιλαω καπου επισημα για να προσεξω  τι θα γραψω και πως θα το πω . με πειραζει γιατι δεν χρειαζεται να σχολιασεις καποιον με αυτον τον τροπο ειναι πολυ απλο. τωρα οκ αν γραφει ελληνικα και τα κανει ολα λαθος και δεν ξερει να γραφει ελληνικα  δεν θα το σχολιασω ειναι δικο του θεμα.  της αποψεις μας λεμε σε ενα αρθρο . 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

να μην στραβώνονται όταν διαβάζουν τα γραπτά σου κλπ.Δεν παίζει ρόλο μόνο η ορθογραφία αλλά και ο τρόπος διατύπωσης για να γίνεις κατανοητός.Μπορείς να γράψεις τις ίδιες προτάσεις με διαφορετική σειρά η τρόπο που να βγάζουν διαφορετικό νόημα η να μπερδεύουν τον αναγνώστη,το βλέπουμε καθημερινά στο Internet.Διαβάζω πχ 1 παράγραφο ενός θέματος 2-3 φορές για να καταλάβω τι εννοεί ο θεματοθέτης.

Ακόμα και στον προφορικό λόγο υπάρχουν άτομα που δεν βγάζεις άκρη με τον τρόπο που μιλούν.

Πολύ σημαντικό ρε παιδιά. Ούτε σας κάνει επίθεση κάποιος ούτε σας μειώνει αν κάνετε ένα λάθος. Αλλά Διαβάστε την παράθεση, είναι τόσο σωστό αυτό που λέει, δεν γίνεται να διαβάζουμε κάτι 2 και 3 φορές για να καταλάβουμε τι θέλει να πει ο ποιητής, ή κάθε 2 λέξεις να μας βγαίνουν τα μάτια.

3 λεπτά πριν, allure_boy είπε

εννοειτε οτι δεν εισαι παντογνωστης γιατι απλα δεν υπαρχει κατι τετοιο .  οσο για αυτα που εγραψα μια χαρα τα εγραψα δεν θα κατσω να σκεφτω να γραψω κατι σε ενα φορουμ που οκ δεν ειναι και κατι για μενα σημαντικο απλα βλεπω αγγελιες και μερικα νεα . δεν μιλαω καπου επισημα για να προσεξω  τι θα γραψω και πως θα το πω . με πειραζει γιατι δεν χρειαζεται να σχολιασεις καποιον με αυτον τον τροπο ειναι πολυ απλο. τωρα οκ αν γραφει ελληνικα και τα κανει ολα λαθος και δεν ξερει να γραφει ελληνικα  δεν θα το σχολιασω ειναι δικο του θεμα.  της αποψεις μας λεμε σε ενα αρθρο . θεωρω απλα το φεισμπουκ οτι ειναι για χασομεριδες για ανθρωπους γυναικες και αντρες που δεν εχουν με τι να ασχοληθουν στη  ζωη τους και πιστεψε με ειναι 1000% αληθεια  αυτο . 

Ίσως ήμουν όντως λίγο εριστικός , Αλλά ακόμα επιμένω στο ότι αυτά που γράφεις είναι εντελώς μονόπλευρα, και δείχνουν  συντηρητισμό. Με ένα γκουγκλαρισμα "τα θετικά των social media" θα βρεις πάρα πολλά σημαντικά στοιχεία τα οποία έχουν αλλάξει την ζωή μας. Δεν συζητώ για τα εκατοντάδες νέα στοιχεία που φέρνει το fb με ακόμα περισσότερα πλεονεκτήματά.

Επίσης μπορεί εσύ να γράφεις "στο χαλαρό", και με το δίκιο σου, Αλλά να ξέρεις ότι εγώ χωρίς "," στο κείμενο σου το διάβασα 2-3 φορές για να καταλάβω που σταματά η κάθε πρόταση.

Τέλος πάντων, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fabricated είπε

Πολύ σημαντικό ρε παιδιά. Ούτε σας κάνει επίθεση κάποιος ούτε σας μειώνει αν κάνετε ένα λάθος. Αλλά Διαβάστε την παράθεση, είναι τόσο σωστό αυτό που λέει, δεν γίνεται να διαβάζουμε κάτι 2 και 3 φορές για να καταλάβουμε τι θέλει να πει ο ποιητής, ή κάθε 2 λέξεις να μας βγαίνουν τα μάτια.

Ίσως ήμουν όντως λίγο εριστικός , Αλλά ακόμα επιμένω στο ότι αυτά που γράφεις είναι εντελώς μονόπλευρα, και δείχνουν  συντηρητισμό. Με ένα γκουγκλαρισμα "τα θετικά των social media" θα βρεις πάρα πολλά σημαντικά στοιχεία τα οποία έχουν αλλάξει την ζωή μας. Δεν συζητώ για τα εκατοντάδες νέα στοιχεία που φέρνει το fb με ακόμα περισσότερα πλεονεκτήματά.

Επίσης μπορεί εσύ να γράφεις "στο χαλαρό", και με το δίκιο σου, Αλλά να ξέρεις ότι εγώ χωρίς "," στο κείμενο σου το διάβασα 2-3 φορές για να καταλάβω που σταματά η κάθε πρόταση.

Τέλος πάντων, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε 

ενοχλητικος       εριστικος  και αυθαδεις .  το φεισμπουκ ειναι για ατομα και   εινα καθαρα  δικη  μου αποψη αυτη  σαφως  για ατομα που δεν εχουν ασχολιες δεν εχουν ενδιαφεροντα στη ζωη τους ουτε χομπι ουτε τιποτα αυτο πιστευω  και ειναι καθαρα γνωμη μου    . το να  ειναι καποιος καποια ολη μερα η εστω και 3-4 ωρες     στο  φεισμπουκ την ημερα αυτο μονο με ξεπερνα σαν ανθρωπο   .  πιστευω οτι  κοσμος εχει  και πρεπει να ασχοληθει με  πολυ ποιο ουσιωδη  πραγματα  στη ζωη του απο το φεισμπουκ .  το φεισμπουκ  ουσιαστικα δεν σου δινει απολυτος  τιποτα  ισα ισα παιρνει απο τον καθε ενα  ιδιωτικες στιγμες  και   οχι μονο .  και ναι  ειμαι συντηριτικος  σε καποια  πραγματα .

Επεξ/σία από allure_boy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το facebook εχει αναδρομο ερμη φετος μαζι με την apple. ολα στραβα βρε παιδι μου... βασικα ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρονται.. ψευτης ο μαρκ κλεφτης ο τιμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν συμπάθησα το facebook. Για άλλο σκοπό ξεκίνησε και κάτι άλλο έγινε στην πορεία. Λογαριασμό δεν έχω και ούτε θα φτιάξω. Ελπίζω το παιδί μου να ακολουθήσει το παράδειγμα μου. Μακάρι να βγαίνει και να παίζει έξω παρά να γράφει και να παρακολουθεί το facebook. Τώρα εάν θα φάει πρόστιμο ή όχι προσωπικά μου είναι εντελώς αδιάφορο. Εάν θα συνεχίσει ή θα κλείσει πάλι αδιάφορο μου είναι. Να χαρεί όσο μπορεί τα χρήματα του και να ξέρει ότι ούτε αυτός θα τα πάρει μαζί του φεύγοντας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα κλαιγομαστε για την φορολογια στην Ελλαδα.

Στο εξωτερικο φτιαχνεις κατι πετυχημενο και τρωνε ολοι με τροπο απο την πιτα. Μεχρι και η FTC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...