Προς το περιεχόμενο

To Facebook διαπραγματεύεται ένα πιθανό πρόστιμο δισεκατομμυρίων με την FTC


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι η εταιρία θα αλλάξει το σκοπό της. Όσο και να είναι το ποσό που θα κλιθεί να πληρώσει.

Απλά θα τροποποιήσει την μεθοδολογία μέχρι να τους τσακώσουν ξανά. Φαύλος κύκλος.

Μόνο ο απλός χρήστης μπορεί να τους "τιμωρήσει"  πραγματικά. Αλλά σε παγκόσμια κλίμακα, δεν βγαίνουν τα κουκιά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Μερικές φορές φαίνεται σαν να μπήκε ο κόσμος του FB στο Insomnia.

Χωρίς κεφαλαία,παραγράφους,σημεία στίξης.Με αποκορύφωμα τα greeklish που καλύπτουν την ανορθογραφία.

Η ορθογραφία δεν απαιτεί πτυχίο,αρκεί να έχεις βγάλει το Γυμνάσιο.Να το βράσω το πτυχίο σου αν δεν μπορείς να γράφεις Ελληνικά.

Επίσης η παιδεία και η μόρφωση δεν εξαρτάται απο τις σπουδές,αλλά απο τον χαρακτήρα του ανθρώπου που είναι σε κάποιο ποσοστό έμφυτος και διαμορφώνεται κυρίως απο την ανατροφή της οικογένειας σε συνδυασμό με τα βιώματα και τους ανθρώπους που συναναστρέφεται κάποιος.

Ορθογραφία είναι μια περίπτωση εμμονικού ψυχαναγκαστικού συνδρόμου, κατά την οποία το άτομο εγκλωβίζεται σε μια στερεότυπη γραφή λέξεων.. Στερείται της δυνατότητας πλουραλιστικής έκφρασης του γραπτού λόγου.

Το άτομο αισθάνεται εγκλωβισμένο, εξωτερικεύει επιθετική συμπεριφορά και παρεμβαίνει για διόρθωση σύμφωνα με κανόνες μονόδρομης γραπτής έκφρασης και σειράς κανόνων.Σε βαριές περιπτώσεις της νόσου αντιδρά με θυμό ή γέλωτες όταν έρχεται σε οπτική επαφή με ελεύθερη γραφή

Δεν έχουν αναφερθεί θεραπευτικά σχήματα ή κάποιο άλλο είδος υποστήριξης.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εγραψες 1 πρόταση και απάντησα με επιχειρήματα τονίζοντας την βλακώδες λέξη προγονολατρεία.Δεν έχεις επιχειρήματα να απαντήσεις ουσιαστικά,απλά προσπαθείς να το παίξεις υπερασπιστής των ανορθόγραφων γιατί συμπεριλαμβάνεσαι σε αυτούς.Επίσης με τις λεξούλες όπως γράφεις προσπαθείς έμμεσα να με χαρακτηρίσεις.

Την μύγα εσύ την έχεις.Εγω γράφω την άποψή μου αντικειμενικά.Δεν με εκνευρίζουν τα χάλια γραπτά,κάνω scroll.

Μην βγαίνεις απο Stop και ζητάς τα ρέστα.

Αφού βλέπω ότι σου αρέσει η ορθογραφία και η γραμματική θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω...βλακώδη λέξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος μιλάει για το FB και τα σχόλια για κάποιο λόγο για ορθογραφία.

Πάμε τώρα ένα ένα, 

μια μαλακία και μισή έχει γίνει το FB, είχα προφίλ μέχρι και το 2014, όντως τότε έπιασα τον εαυτό μου άπειρες φορές να χαζεύω το FB ανούσια,

δυστυχώς για κάποιους γίνεται εμμονή και το βλέπω και στο περίγυρό μου. Τώρα να κλείσει αυτή η σελίδα μου φαίνεται πολύ χλωμό.

Τέλος αυτο,

Πάμε τώρα στα κομπλεξικά σχόλια,κάπου είδα να λέει κάποιος οτι συνήθως οι εθνικιστές δε ξέρουν ορθογραφία,και μετά παρακάτω συνεχίζει λέγοντας οσους κράζουν τα social media συντηρητικούς.Πιο συντηρητικό σχόλιο απ' αυτό δεν υφίσταται.

Ελλάδα 2019,  όποιος δε ξέρει ορθογραφία είναι εθνικιστής, όποιος μιλήσει για Μακεδονία είναι απόγονος του Χίτλερ, 

Μα πάνω απ όλα,όλα τα μυγιάγγυχτα βγάζουν τα κόμπλεξ τους μέσα στα φόρουμ για λόγους που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το θέμα.

Μνημονιάρες μόνο!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλέυετε; Τί μ@λ@κίες κάθεστε και γράφετε; Μπαίνεις να διαβάσεις τα σχόλια για το  άρθρο και βλέπεις από κάτω την ανάλυση της ελληνικής λογοτεχνίας και άτομα που προχωράνε με το λεξικό του Μπαμπινιώτη στο χέρι... Εθνικιστές ο ένας, φορολογίες ο άλλος, Ζήτω η Μακεδονία ο πιο πέρα... Έλεος , για να διαβάσουμε κανένα τεχνολογικό νέο μπήκαμε αν είναι να διαβάζουμε τα ίδια με το Skai ας το κλείσουμε το μαγαζάκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, VIKING310 είπε

Ορθογραφία είναι μια περίπτωση εμμονικού ψυχαναγκαστικού συνδρόμου, κατά την οποία το άτομο εγκλωβίζεται σε μια στερεότυπη γραφή λέξεων.. Στερείται της δυνατότητας πλουραλιστικής έκφρασης του γραπτού λόγου.

Το άτομο αισθάνεται εγκλωβισμένο, εξωτερικεύει επιθετική συμπεριφορά και παρεμβαίνει για διόρθωση σύμφωνα με κανόνες μονόδρομης γραπτής έκφρασης και σειράς κανόνων.Σε βαριές περιπτώσεις της νόσου αντιδρά με θυμό ή γέλωτες όταν έρχεται σε οπτική επαφή με ελεύθερη γραφή

Δεν έχουν αναφερθεί θεραπευτικά σχήματα ή κάποιο άλλο είδος υποστήριξης.

Πήγαινε στην γωνία να δεις αν έρχομαι και άσε την ψυχολογία για τους ειδικούς.  😎

Μην γράφεις με κεφαλαία,είναι σαν να φωνάζεις πουλώντας καρπούζια. 🤓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Πήγαινε στην γωνία να δεις αν έρχομαι και άσε την ψυχολογία για τους ειδικούς.  😎

Μην γράφεις με κεφαλαία,είναι σαν να φωνάζεις πουλώντας καρπούζια. 🤓

Τόση ώρα γράφεις για ορθογραφίες, συντακτικά  κτλ. Και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τη διαφορά της αύξησης  του μεγέθους της γραμματοσειράς από τα κεφαλαία... 😌

Επεξ/σία από takaros31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, takaros31 είπε

Τόση ώρα γράφεις για ορθογραφίες, συντακτικά  κτλ. Και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τη διαφορά της αύξησης  του μεγέθους της γραμματοσειράς από τα κεφαλαία... 😌

Ναι,εντάξει,μου διέφυγε λόγω βιασύνης.Μια χαρά τα ξεχωρίζω,αυτό που έγραψες δεν το πιστεύεις,απλά βρήκες "πάτημα".

Δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που δεν γνωρίζει ορθογραφία,τα post που έγραψα εκφράζουν την άποψή μου για τον γραπτό λόγο οτι κουράζουν,δεν χαρακτήρισα με επίθετα κάποιον όπως πχ αγράμματο κλπ.Ούτε είμαι ψυχαναγκαστικός.

Ο χαρακτήρας του ανθρώπου έχει σημασία.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ts0ts0s είπε

Ελλάδα 2019,  όποιος δε ξέρει ορθογραφία είναι εθνικιστής, όποιος μιλήσει για Μακεδονία είναι απόγονος του Χίτλερ, 

Πέθανα με αυτή την διαπίστωση. Μάλλον θα πρέπει να διαβάζεις καλύτερα, Η αν δεν μπορείς τουλάχιστον να μην σχολιάζεις. "Συνήθως οι εθνικιστές δεν γνωρίζουν ορθογραφία" <>" Όσοι δεν γνωρίζουν ορθογραφία είναι εθνικιστές." Αλλά τόσα ξέρεις τόσα καταλαβαίνεις δυστυχώς. 

5 ώρες πριν, ts0ts0s είπε

οσους κράζουν τα social media συντηρητικούς.Πιο συντηρητικό σχόλιο απ' αυτό δεν υφίσταται

Κλαίω. Το να κραξεις τα social media με επιχειρήματα δεν είναι καθόλου συντηρητικό. Το να μην έχεις την διανοητική ικανότητα να αναγνωρίζεις ότι προσφέρουν πολλά πλεονεκτήματα, και ταυτόχρονα να τα θεωρείς υπεύθυνα για ότι κακο συμβαίνει σήμερα σε κάνει συντηρητικό, και λίγα λέω.

 

13 ώρες πριν, Fabricated είπε

Όχι ότι όσοι υποστηρίζουν το "η Μακεδονία είναι μια" είναι εθνικιστές

 

Πώς αυτό μεταφράστηκε "Όσοι υποστηρίζουν την Μακεδονία είναι απόγονοι του Χίτλερ" Ένας Θεός ξέρει 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fabricated είπε

Πέθανα με αυτή την διαπίστωση. Μάλλον θα πρέπει να διαβάζεις καλύτερα, Η αν δεν μπορείς τουλάχιστον να μην σχολιάζεις. "Συνήθως οι εθνικιστές δεν γνωρίζουν ορθογραφία" <>" Όσοι δεν γνωρίζουν ορθογραφία είναι εθνικιστές." Αλλά τόσα ξέρεις τόσα καταλαβαίνεις δυστυχώς. 

Κλαίω. Το να κραξεις τα social media με επιχειρήματα δεν είναι καθόλου συντηρητικό. Το να μην έχεις την διανοητική ικανότητα να αναγνωρίζεις ότι προσφέρουν πολλά πλεονεκτήματα, και ταυτόχρονα να τα θεωρείς υπεύθυνα για ότι κακο συμβαίνει σήμερα σε κάνει συντηρητικό, και λίγα λέω.

Πώς αυτό μεταφράστηκε "Όσοι υποστηρίζουν την Μακεδονία είναι απόγονοι του Χίτλερ" Ένας Θεός ξέρει 😂 

τα πολλά λόγια ειναι φτώχεια βρε αμοιβάδα,

το που θα σχολιάσω πίστεψε με είσαι ο τελευταίος που θα μου πεί και που θα το κάνω.

Για τη Μακεδονία προφανώς ηταν χιουμοριστικό αλλά που να καταλάβεις απο χιούμορ,σε κόβω είσαι η ψυχή της παρέας σύντροφε μπολσεβίκε

1 ώρα πριν, Sungodra είπε

Παιδες μας τα κανατε τσουρεκια με την ορθογραφια!!!

Και λίγα λες με τα βλήματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎17‎/‎2‎/‎2019 στις 6:29 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Μερικές φορές φαίνεται σαν να μπήκε ο κόσμος του FB στο Insomnia.

Χωρίς κεφαλαία,παραγράφους,σημεία στίξης.Με αποκορύφωμα τα greeklish που καλύπτουν την ανορθογραφία.

 

Ωστοσο ουτε κι εσυ εισαι τελειος. Μετα απο κομμα ή τελεια ακολουθει διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...