Προς το περιεχόμενο

To Facebook διαπραγματεύεται ένα πιθανό πρόστιμο δισεκατομμυρίων με την FTC


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς παρατηρώ ότι αυτό το φόρουμ είναι ένας μικρόκοσμος της χώρας μας και μετά απορούμε γιατί την έχουμε καταντήσει έτσι.

Σπάνια τα τοπικς που δεν μαλώνει κάποιος με κάποιον άλλο , που δεν υπάρχει φανατισμός, που δεν την μετράμε ποιός την έχει μεγαλύτερη και τελικά ξεφεύγει όλη η ουσία του τοπικ.

Κρίμα...

Τεσπά για να πω και κάτι σχετικό καλά να κάνει και να πληρώσει δεν θα λείψουν τα λεφτά από τους μετόχους.

Επίσης όσοι λέτε να κλείσει το Facebook δεν μπορώ να σας καταλάβω , και εγώ δεν έχω Facebook αλλά σίγουρα άλλοι βολεύονται για την δουλειά τους άλλοι με την ενημέρωση άλλοι με τα παιχνίδια κτλ.

Σε όποιον δεν αρέσει ας σταματήσει να το χρησιμοποιεί δεν σας έβαλε κάνεις το μαχαίρι στο λαιμό να έχετε λογαριασμό και να λέτε που πήγατε διακοπές και πότε θα γυρίσετε.

Υ.Γ. δεν με ενοχλεί η ορθογραφία μόνο τα σημεία στίξης επειδή κουράζουν όταν διαβάζεις και προσπαθείς να βγάλεις νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Fabricated είπε

Fun fact: Συνήθως οι εθνικιστές δεν γνωρίζουν ορθογραφία, οπότε το point Με την Μακεδονία είναι λίγο άκυρο. Όχι ότι όσοι υποστηρίζουν το "η Μακεδονία είναι μια" είναι εθνικιστές, αλλά σίγουρα ΔΕΝ αποτελεί η Μακεδονία λογο για να κάνει κάποιος επίδειξη των ελληνικών του 

Fun fact Φίλε κράζεις τους άλλους για την ορθογραφία αλλά είσαι στο θέμα κανα τρίωρο .....μήπως είσαι αργόσχολος ; Μήπως σε όλους τους αργόσχολους αρέσει το fb , τελικά ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Fun fact Φίλε κράζεις τους άλλους για την ορθογραφία αλλά είσαι στο θέμα κανα τρίωρο .....μήπως είσαι αργόσχολος ; Μήπως σε όλους τους αργόσχολους αρέσει το fb , τελικά ; 

Μόνο 3ωρο; βάλε και άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2019 στις 6:29 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Μερικές φορές φαίνεται σαν να μπήκε ο κόσμος του FB στο Insomnia.

Χωρίς κεφαλαία,παραγράφους,σημεία στίξης.Με αποκορύφωμα τα greeklish που καλύπτουν την ανορθογραφία.

Η ορθογραφία δεν απαιτεί πτυχίο,αρκεί να έχεις βγάλει το Γυμνάσιο.Να το βράσω το πτυχίο σου αν δεν μπορείς να γράφεις Ελληνικά.

Επίσης η παιδεία και η μόρφωση δεν εξαρτάται απο τις σπουδές,αλλά απο τον χαρακτήρα του ανθρώπου που είναι σε κάποιο ποσοστό έμφυτος και διαμορφώνεται κυρίως απο την ανατροφή της οικογένειας σε συνδυασμό με τα βιώματα και τους ανθρώπους που συναναστρέφεται κάποιος.

ασε μη τους το χαλας η παιδεια για αυτους ειναι συμφωνα με το αν γραφεις καλη ορθογραφεια... φαντασου μυαλο ,αυτο θεωρουν παιδεια... 

Στις 17/2/2019 στις 7:04 ΜΜ, dolph είπε

 

Χωρίς να εμπλέκομαι στην όποια διαμάχη, θα παρατηρήσω ότι η σωστή σύνταξη σε αυτό το ερώτημά σου είναι χωρίς το «να», δηλαδή:

Για πες μου ρε φίλε ένα μήνυμα που έχω γράψει και να είναι ανορθόγραφο.

 

Εννοιολογικά, δε, θα έπρεπε να γράψεις «δείξε» αντί για «πες», αφού μιλάμε για γραπτό λόγο μεταξύ μας, δηλαδή:

Για δείξε μου ρε φίλε ένα μήνυμα που έχω γράψει και να είναι ανορθόγραφο.

 

εσυ λοιπον για αυτο εχεις παιδεια... κ εχεις facebook για να γραφεις σωστα κ οσοι δεν γραφουν ειναι αυτοι που δεν εχουν facebook. 

Αψογα ... καλα παμε...κ λιγα μας κανουν λοιπον ...οποτε εσεις οι σπουδαγμενοι πρεπει να εχετε ενα facebook τουλαχιστον ...το αξιζετε 😉 .

Στις 17/2/2019 στις 8:14 ΜΜ, rikos είπε

Η παιδεια και η μορφωση ουτε με ορθογραφια εχει να κανει παντως

 

μη τους το χαλας τοσο τους κοβει τους δηθεν σπουδαγμενους ... πως θα δειχτουν... εδω σου λενε... αν δεν ξερεις να γραφεις κ εισαι ανορθογραφος ειναι κ λογικο να μην εχεις facebook τοσο τους κοβει κ δυστηχως υπαρχουν κ ζουν αναμεσα μας κ δυστηχως ειναι δηθεν ενεργοι...

Επεξ/σία από akishellas1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Μην γράφεις με κεφαλαία,είναι σαν να φωνάζεις πουλώντας καρπούζια. 🤓

Μα δεν γράφει με κεφαλαία. Απλώς χρησιμοποιεί μεγαλύτερη γραμματοσειρά με τον επεξεργαστή κειμένου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rus είπε

Ωστοσο ουτε κι εσυ εισαι τελειος. Μετα απο κομμα ή τελεια ακολουθει διαστημα.

Εχεις δει πολλά κείμενα με κενά;Μήπως να βάλουμε οξείες και περισπωμένες;

Αν βάλω κενά κάποιοι θα πέσουν μέσα.Mind the gap  😄

Δεν είπα οτι είμαι τέλειος.Τουλάχιστον δεν συμβάλλω στο να στραβώνω τους αναγνώστες.

Κάνε εσύ την αρχή να βάζεις τόνους και άσε τα κενά,είναι προχωρημένα "πράγματα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2019 στις 6:29 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Μερικές φορές φαίνεται σαν να μπήκε ο κόσμος του FB στο Insomnia.

Χωρίς κεφαλαία,παραγράφους,σημεία στίξης.Με αποκορύφωμα τα greeklish που καλύπτουν την ανορθογραφία.

Η ορθογραφία δεν απαιτεί πτυχίο,αρκεί να έχεις βγάλει το Γυμνάσιο.Να το βράσω το πτυχίο σου αν δεν μπορείς να γράφεις Ελληνικά.

Επίσης η παιδεία και η μόρφωση δεν εξαρτάται απο τις σπουδές,αλλά απο τον χαρακτήρα του ανθρώπου που είναι σε κάποιο ποσοστό έμφυτος και διαμορφώνεται κυρίως απο την ανατροφή της οικογένειας σε συνδυασμό με τα βιώματα και τους ανθρώπους που συναναστρέφεται κάποιος.

ρε λαμογια αγου όλοι γράφεται από το κινητό που δεν κάνει ορθογραφικά και σε βάζει κεφάλαια και οξείες όλα τελεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos zino είπε

ρε λαμογια αγου όλοι γράφεται από το κινητό που δεν κάνει ορθογραφικά και σε βάζει κεφάλαια και οξείες όλα τελεία

Μπορώ να γράψω ακριβώς το ίδιο σωστά χειροκίνητα πχ με στυλό.Αν περίμενα την αυτόματη διόρθωση του πληκτρολογίου για να με διορθώσει στην ηλικία μου θα ήμουν noob.Γράφω και διαβάζω πριν καν εφαρμοστεί η αυτόματη διόρθωση,απο μικρό παιδί,δεν υπήρχαν καν smartphones.  😎

Απλά το πληκτρολόγιο μου δίνει την ευκολία να μην γράφω ολόκληρη την λέξη γιατί την έχω ήδη γράψει 1 φορά σωστά και την αποθηκεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos zino είπε

γράφεται

Και εσύ από το κινητό γράφεις αλλά κάνεις λάθη, όπως αυτό.

2 ώρες πριν, giorgos zino είπε

τελεία

Σιγά μην τα βάζει και όλα ερωτηματικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εχεις δει πολλά κείμενα με κενά;Μήπως να βάλουμε οξείες και περισπωμένες;

Αν βάλω κενά κάποιοι θα πέσουν μέσα.Mind the gap  😄

Δεν είπα οτι είμαι τέλειος.Τουλάχιστον δεν συμβάλλω στο να στραβώνω τους αναγνώστες.

Κάνε εσύ την αρχή να βάζεις τόνους και άσε τα κενά,είναι προχωρημένα "πράγματα".

 

Δεν καταλαβαινω γιατι ενοχληθηκες, οταν παρατηρεις τους αλλους πρεπει να εισαι ετοιμος κι εσυ να δεχτεις παρατηρηση.

Προσπαθησε να αφηνεις κενο μετα απο τελεια/κομμα, το να μην αφηνεις κανει το κειμενο σου να φαινεται χάλια. Ειδες ποτέ γραμμενο κειμενο σε βιβλιο ή σε αναρτηση που να μην εχει τετοια κενα?

(Οξειες και περισπωμενες εχουν καταργηθει απο το 1982).

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...