Προς το περιεχόμενο

eshop σε στατική σελιδα


TechnoV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πειραματιστω σε μια στατική σελίδα που να ενσωματώνει κ commerce. Δε θέλω woocomerce  κτλ. Τι μπορώ να κάνω από δομη;

Τα προϊόντα θέλω να είναι σε μια λίστα, χωρίς εικόνες. Γενικά θέλω κάτι σαν εξελ. Σκέφτηκα για oscommerce, αλλά με κουράζει τόσο πολύ η παραμετροποίηση γι αυτό λέω να πάω σε Κάτι στατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, elorant είπε

Και ποιος θα αγοράσει προϊόντα από ένα μαγαζί που δεν έχει φωτογραφίες ρε μάστορα;

Θα μπουν με css κ hover, tooltip. Το όλο στυλ εννοώ θέλω να είναι λιτό, λίστα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατική σελίδα σημαίνει ότι δεν φορτώνει τίποτα από την database. Έχω την αίσθηση ότι δεν εννοείς αυτό. Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elorant είπε

Στατική σελίδα σημαίνει ότι δεν φορτώνει τίποτα από την database. Έχω την αίσθηση ότι δεν εννοείς αυτό. Κάνω λάθος;

Ε ναι μάλλον δεν εννοεί αυτό, και δεν είναι καθόλου σαφές τι εννοεί.

Το θέμα παρουσίασης δεν είναι πρόβλημα. Θες απλή λίστα? Φτιάξε views με p.x. bootstrap tables.
Το θέμα είναι η backend λειτουργία του eshop...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kosnik είπε

Ε ναι μάλλον δεν εννοεί αυτό, και δεν είναι καθόλου σαφές τι εννοεί.

Το θέμα παρουσίασης δεν είναι πρόβλημα. Θες απλή λίστα? Φτιάξε views με p.x. bootstrap tables.
Το θέμα είναι η backend λειτουργία του eshop...
 

Εννοώ με κάποιο τρόπο να κάνω στατική σελίδα αλλά backend να υπάρχει shopping cart κτλ.. ή κάποια buttons για πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε δεν έχει νόημα όλη η προσέγγιση όπως την αντιλαμβάνομαι, αυτό που ίσως να εννοείς είναι το πως να κάνεις την εμφάνιση του site. Εκεί είναι ένα άλλο ζήτημα θα πρέπει να δεις κατ' αρχάς τι implementation θα επιλέξεις για το eshop σου. Μετά δες τι theming υπάρχει στην εκάστοτε επιλογή και πως το κάνεις και τι customia χρειάζετε. Πχ. ακόμα και τα themes του wordpress έχουν λιιγο backend κώδικα  στο theme.

 

Εκτός εάν εννοείς online τιμοκατάλογο, αλλά τι θα κάθεσαι να κάνεις σελίδες παρά σελίδες για κάθε ένα προϊόν. Εκτός εάν έχεις κάποιο static site builder και με κείμενο σε συνδιασμό με το git βάζεις content και μέσω script κάνεις deploy - το ανεβάζεις στον server. Πχ. ουκ ολίγα project λογισμικού χρησιμοποιούν αυτήν την επιλογή για την σελίδα τους και πατάνε πάνω σε λύσεις static site builder όπως το Jekyll . Εκεί πρέπει να παίξεις git και git hooks και καλό χειρισμό των branches πχ. σε ένα ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ branch να γίνετε το xτίσημο του site πχ στο master και με άλλα branches να γίνετε ο έλεγχος του content και να έχεις άτομο που να λέει "ok αυτό το content πάει αέρα" έτσι πχ. έαν κάνει κάποιος λάθος στην τιμούλα τότε να ελέγχετε.

 

Μήπως θες το backend σου να είναι κάποια SaaS υπηρεσία και μέσω client-side javascript να τα τραβάς; Χμμ εκεί δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Με ένα duckduckgo search βρήκα το https://www.practicalecommerce.com/8-Great-SaaS-Shopping-Carts Σε τέτοια λύση πάλι έχεις θέματα πήπως η εταιρεία κάνει και profiling των πελατών σου για δικό της λογαριασμό. Πχ. εάν έχει 10 eshop βλέπει την συμπεριφορά απο τα 10 και κάνει profiling για να σερβίρει από άλλη υπηρεσία της targeted Advertizement.

 

Τέλος θες η html σου να είναι όσο ποιο εύκολα scappable γίνετε έτσι θα θες να tagάρεις τα προϊόντα με metadata που υποστιρίζει η HTML5.

 

Αυτά προς το παρόν.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα πρόβλημα. Κάνεις μια στατική σελίδα με τον κατάλογο των προϊόντων και λίγο javascript για το καλάθι και το checkout με paypal για παράδειγμα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2019 στις 9:20 ΠΜ, elorant είπε

Παιδιά, μην δίνετε απαντήσεις με σαράντα ορολογίες μέσα σε ανθρώπους που δεν είναι του χώρου.

Εσύ τα βρήκες όλα παντογνώστη.

Στις 19/2/2019 στις 8:52 ΜΜ, ajaxmonkey4hire είπε

κανένα πρόβλημα. Κάνεις μια στατική σελίδα με τον κατάλογο των προϊόντων και λίγο javascript για το καλάθι και το checkout με paypal για παράδειγμα.

Για έτσι είμαι. Η στατική θα είναι μια. Τα products δεν χρειάζονται δικιά τους σελίδα. Απλά λίστα. Το paypal όντως βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TechnoV είπε

Εσύ τα βρήκες όλα παντογνώστη.

Για έτσι είμαι. Η στατική θα είναι μια. Τα products δεν χρειάζονται δικιά τους σελίδα. Απλά λίστα. Το paypal όντως βολεύει.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις. Μπορείς να έχεις τα  products στο DOM σαν λίστα ή και με πιο πολλές πληροφορίες, μπορείς να έχεις τον κατάλογο και σαν ajax structure. Το καλάθι το υλοποιείς με το web storage api μιας και δεν έχεις backend database. Και τελικά το checkout, όπως είπαμε, με javascript και paypal. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...