Προς το περιεχόμενο

καμπινα arcade κανεις?


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,σε λιγο καιρο μετακομιζω σε μεγαλυτερο σπιτι και επιτελους θα μπορω να φτιαξω τη πρωτη μου arcade καμπινα.
Μια βοηθεια θα ηθελα στην επιλογη των υλικων ,οποτε ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες.
Για frontend διαβαζω οτι πολλοι εχουν to maximus να παω και εγω προς τα εκει?σαν τιμη αγορας τελικα εχει 5 ευρω η 25?
Σκεφτομαι να κανω τη καμπινα μεγαλου μεγεθους με 32 αρα οθονη ips ,πιστευετε θα εχω προβλημα με τα pixel?
για πληκτρολογιο σκεφτομαι να παρω το x-arcade tankstick,το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις και τι να προσεξω?
για υπολογιστη σκεφτομαι να παρω καποιο ετοιμο οπως το nuc 8 i3 της ιντελ που εχει σχετικα καλη καρτα γραφικων για τα λεφτα του και ισως να μπορει να υποστηριξει και κανουριους emulators. www.skroutz.gr/s/16164120/Intel-NUC-Kit-NUC8i3BEH.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, εγώ έχω κατασκευάσει καμπίνα arcade με frontend το Emulation Station στημένο σε Raspberry.

Αν χρειάζεσαι κάποια βοήθεια με αυτό το setup (υλικά κυρίως), ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σε retropie κατέληξα στη δικιά μου, οικονομική λύση, μεγάλη κοινότητα για υποστήριξη και τα περισσότερα συστήματα της εποχής παίζουν άνετα...

sRkKrzroacJ3R8-512KTwmeijk_SHf1dgQ2Sf6ES

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2019 στις 4:56 ΜΜ, japetus είπε

Και εγώ σε retropie κατέληξα στη δικιά μου, οικονομική λύση, μεγάλη κοινότητα για υποστήριξη και τα περισσότερα συστήματα της εποχής παίζουν άνετα...

sRkKrzroacJ3R8-512KTwmeijk_SHf1dgQ2Sf6ES

Tι έχεις φτιάξει, πολύ τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και παλι σε σχεση με το joystick εμαθα οτι εχω δυο επιλογες ειτε θα παρω καποιο απο τα ιαπωνικα sanwa και seimitsu νομιζω ειναι τα καλυτερα και διαλεγεις αν θελεις να ειναι 4-way η 8 way μεσω ενος πλαστικου καλυματος στο κατω μερος του χειριστηρίου(προυποθετει οτι θα φτιαξω εγω τα χειριστηρια και θα μπορω να ανοιγω το καπακι της καμπινας) , ή θα αγορασω το x-arcade οπως υπολογιζα και θα του βαλω το Mag-Stik Plus το οποιο για να κανεις την επιλογη ανασηκωνεις και το στριβεις.Αν και φαινεται οτι ευκολα διαλεγει καποιος τη δευτερη επιλογη εντούτοις σαν αρνητικο βλεπω οτι εχει μικρες διαδρομες και δεν αρεσει στους περισσοτερους. οποτε οι ερωτησεις συνοψιζονται στις εξεις:
Αν παιξω παιχνιδι προορισμενο για 4way οπως το pacman με χειριστηριο 8 κατευθύνσεων θα με δυσκολεψει?
Eχει δουλεψει κανεις με το Mag-Stik Plus?
Μηπως τελικα να το φτιαξω μονος και να βαλω δυο χειριστηρια 8 κατευθυνσεων και δυο τεσσαρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...