Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Γραφηκων 2060 RTX θέμα με Βαθμόυς.


SeXyMaGaS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά πριν απο μερικές μέρες πήρα την εξης κάρτα γραφηκών  Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB Windforce OC (GV-N2060WF2OC-6GD)  μιλάμε την αγόρασα και την γούσταρα δεν την μετάνοιοσα αλλα το θέμα ειναι με τους βαθμούς της σε gaming πανε απο 75 μέχρι 85 μαχ ειχα διαβάση φυσικά οτι αυτές οι κάρτες πέρνουνε φωτιά αλλα θελω να μου πείτε ενα υπάρχει καμια aftermarket ψύξκτρα και εαν ειναι καλο να βάλω δικιά μου πάστα απο τώρα...τα εχω δοκιμάσει ολα δηλαδή ανέβασμα / κατέβασμα ρολόγια τα ιδια πανο κατω...εχω ενα ανεμήστηρα μπρόστα που πηγαίνει τερμα και 2 απο ψύχτρα και 1 για απο πισω να διώχνει τον αερα εξω...εγω να το τονίσο θελω να την κρατώ την καρτα αλλα καλά θα ητανε να ξερω εαν μπορω να κάνω κατι να πεσουνε οι βαθμοι.

 

Το Σύστημα μου ειναι το Εξης:

Case:Corsair Carbide 400R Midi Tower
Motherboard:MSI B450 GAMING PLUS
CPU:Ryzen 1600 OC 3.9ghz
RAM:Corsair Desktop RAM Vengeance LPX 16GB Kit 3200MHz DDR4 (2933)
PSU: EVGA 650 GQ 650W gold +80 plus
SSD:Sasmung 870 Evo 250 GB
GPU: Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB Windforce OC (GV-N2060WF2OC-6GD)

 

Εύχαριστω.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι rtx παίρνουν φωτιά? Που τα διάβασες αυτά ρε σέξι μάγκα? Αν έχει τέτοια temps χωρίς να έχεις κάνει oc ή κάτι, ή πρόβλημα η ψήκτρα της κάρτας έχει, ή απλά το airflow στο κουτί σου είναι γτπ (αν ισχύει αυτό δεν τον βλέπω καλά το 1600 στα 3.9)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SeXyMaGaS είπε

Καλησπέρα παιδιά πριν απο μερικές μέρες πήρα την εξης κάρτα γραφηκών  Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB Windforce OC (GV-N2060WF2OC-6GD)  μιλάμε την αγόρασα και την γούσταρα δεν την μετάνοιοσα αλλα το θέμα ειναι με τους βαθμούς της σε gaming πανε απο 75 μέχρι 85 μαχ ειχα διαβάση φυσικά οτι αυτές οι κάρτες πέρνουνε φωτιά αλλα θελω να μου πείτε ενα υπάρχει καμια aftermarket ψύξκτρα και εαν ειναι καλο να βάλω δικιά μου πάστα απο τώρα...τα εχω δοκιμάσει ολα δηλαδή ανέβασμα / κατέβασμα ρολόγια τα ιδια πανο κατω...εχω ενα ανεμήστηρα μπρόστα που πηγαίνει τερμα και 2 απο ψύχτρα και 1 για απο πισω να διώχνει τον αερα εξω...εγω να το τονίσο θελω να την κρατώ την καρτα αλλα καλά θα ητανε να ξερω εαν μπορω να κάνω κατι να πεσουνε οι βαθμοι.

Το Σύστημα μου ειναι το Εξης:

Case:Corsair Carbide 400R Midi Tower
Motherboard:MSI B450 GAMING PLUS
CPU:Ryzen 1600 OC 3.9ghz
RAM:Corsair Desktop RAM Vengeance LPX 16GB Kit 3200MHz DDR4 (2933)
PSU: EVGA 650 GQ 650W gold +80 plus
SSD:Sasmung 870 Evo 250 GB
GPU: Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB Windforce OC (GV-N2060WF2OC-6GD)

Εύχαριστω.!

Καλησπέρα, τα ανεμιστηράκια της κάρτας γυρίζουν;

Κάνε ένα custom fan profile απο το msi afterburner να δούμε μπας και δεν ανεβαίνουν οι στροφές σε στοκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση της κάρτας γραφικών στον υπολογιστή, δηλαδή καθαρισμένη η εγκατάσταση των windows από παλαιότερους drivers και άλλα 3rd party apps, π.χ. msi ab, και είναι σωστές οι ενδείξεις της θερμοκρασίας και δεν δείχνει ότι να ναι ή δεν δουλεύει σωστά το fan profile της κάρτας,

    Τότε έχει καλές πιθανότητες να έχει γίνει κακή εφαρμογή της ψύκτρας από το εργοστάσιο οπότε και φυσικά πάς για RMA, σαν σύστημα ψύξης το windforce την RTX σειρά πάντως δουλεύει υποδειγματικά....

Επεξ/σία από aorus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aorus είπε

Αν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση της κάρτας γραφικών στον υπολογιστή, δηλαδή καθαρισμένη η εγκατάσταση των windows από παλαιότερους drivers και άλλα 3rd party apps, π.χ. msi ab, και είναι σωστές οι ενδείξεις της θερμοκρασίας και δεν δείχνει ότι να ναι ή δεν δουλεύει σωστά το fan profile της κάρτας,

    Τότε έχει καλές πιθανότητες να έχει γίνει κακή εφαρμογή της ψύκτρας από το εργοστάσιο οπότε και φυσικά πάς για RMA, σαν σύστημα ψύξης το windforce την RTX σειρά πάντως δουλεύει υποδειγματικά.... 

Είναι σίγουρο αυτό γιατί όταν έβλεπα reviews των 2060 οι φθηνές υλοποιήσεις χτύπαγαν εύκολα 75αρια...Ενδεχομένως το stock fan profile να είναι και λίγο ότι να ναι με αποτελέσμα να αρχίζουν να δουλεύουν οι ανεμιστήρες ψηλά μετά τους 72-75 βαθμούς

Δοκίμασε μέσω afterburner να βάλεις το fan manual σε ποσοστό % που να δουλεύουν οι ανεμιστήρες γύρω στις 2000rpm...Αν και έτσι χτυπάει 85αρια υπάρχει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειπα γενικα για της rtx ειπα για την δικια μου ...ναι οντως τα δοκιμασα ολα με afterburn κτλπ κτλπ..οχι ο αερας ειναι καλος στο κουτι αφου με oc εχω 30 βαθμους idle και 50 σε gaming ολοι την ωρα...δοκιμασα να τους βαλω και τερμα αλλα τιποτα ..δοκιμασα να κατεβασω το ρολοι με 1330-1400 να δω διαφορα και εκει οντως εκανε αλλα πανω απο τους 1400 φτανει 70+ παντα ...τα φανακια δουλευουνε ανοιξα και το κουτι και ειδα γυρνανε κανονικα.

Επεξ/σία από SeXyMaGaS
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeXyMaGaS είπε

Καλησπέρα παιδιά πριν απο μερικές μέρες πήρα την εξης κάρτα γραφηκών  Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB Windforce OC (GV-N2060WF2OC-6GD)  μιλάμε την αγόρασα και την γούσταρα δεν την μετάνοιοσα αλλα το θέμα ειναι με τους βαθμούς της σε gaming πανε απο 75 μέχρι 85 μαχ ειχα διαβάση φυσικά οτι αυτές οι κάρτες πέρνουνε φωτιά αλλα θελω να μου πείτε ενα υπάρχει καμια aftermarket ψύξκτρα και εαν ειναι καλο να βάλω δικιά μου πάστα απο τώρα...τα εχω δοκιμάσει ολα δηλαδή ανέβασμα / κατέβασμα ρολόγια τα ιδια πανο κατω...εχω ενα ανεμήστηρα μπρόστα που πηγαίνει τερμα και 2 απο ψύχτρα και 1 για απο πισω να διώχνει τον αερα εξω...εγω να το τονίσο θελω να την κρατώ την καρτα αλλα καλά θα ητανε να ξερω εαν μπορω να κάνω κατι να πεσουνε οι βαθμοι.

Το Σύστημα μου ειναι το Εξης:

Case:Corsair Carbide 400R Midi Tower
Motherboard:MSI B450 GAMING PLUS
CPU:Ryzen 1600 OC 3.9ghz
RAM:Corsair Desktop RAM Vengeance LPX 16GB Kit 3200MHz DDR4 (2933)
PSU: EVGA 650 GQ 650W gold +80 plus
SSD:Sasmung 870 Evo 250 GB
GPU: Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB Windforce OC (GV-N2060WF2OC-6GD)

Εύχαριστω.!

βαλε απο το msi afterburner αρχικα χειροκινητα τις στροφες του ανεμιστηρα πχ 70-80 τα εκατο και δες που παιζει κ στην συνεχεια κανε custom profile οπως σου προτειναν τα παιδια

αν συνεχισει να εχει προβλημα υπαρχουν κ αλλες λυσεις με undervolt που ειναι ευκολο (δες πρωτα την λυση με msi)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hondakkias31 είπε

βαλε απο το msi afterburner αρχικα χειροκινητα τις στροφες του ανεμιστηρα πχ 70-80 τα εκατο και δες που παιζει κ στην συνεχεια κανε custom profile οπως σου προτειναν τα παιδια

αν συνεχισει να εχει προβλημα υπαρχουν κ αλλες λυσεις με undervolt που ειναι ευκολο (δες πρωτα την λυση με msi)

πως κανω undervolt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα βρω το Link και θα στο στειλω 

2 ώρες πριν, SeXyMaGaS είπε

Καλησπέρα παιδιά πριν απο μερικές μέρες πήρα την εξης κάρτα γραφηκών  Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB Windforce OC (GV-N2060WF2OC-6GD)  μιλάμε την αγόρασα και την γούσταρα δεν την μετάνοιοσα αλλα το θέμα ειναι με τους βαθμούς της σε gaming πανε απο 75 μέχρι 85 μαχ ειχα διαβάση φυσικά οτι αυτές οι κάρτες πέρνουνε φωτιά αλλα θελω να μου πείτε ενα υπάρχει καμια aftermarket ψύξκτρα και εαν ειναι καλο να βάλω δικιά μου πάστα απο τώρα...τα εχω δοκιμάσει ολα δηλαδή ανέβασμα / κατέβασμα ρολόγια τα ιδια πανο κατω...εχω ενα ανεμήστηρα μπρόστα που πηγαίνει τερμα και 2 απο ψύχτρα και 1 για απο πισω να διώχνει τον αερα εξω...εγω να το τονίσο θελω να την κρατώ την καρτα αλλα καλά θα ητανε να ξερω εαν μπορω να κάνω κατι να πεσουνε οι βαθμοι.

Το Σύστημα μου ειναι το Εξης:

Case:Corsair Carbide 400R Midi Tower
Motherboard:MSI B450 GAMING PLUS
CPU:Ryzen 1600 OC 3.9ghz
RAM:Corsair Desktop RAM Vengeance LPX 16GB Kit 3200MHz DDR4 (2933)
PSU: EVGA 650 GQ 650W gold +80 plus
SSD:Sasmung 870 Evo 250 GB
GPU: Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB Windforce OC (GV-N2060WF2OC-6GD)

Εύχαριστω.!

βαλε απο το msi afterburner αρχικα χειροκινητα τις στροφες του ανεμιστηρα πχ 70-80 τα εκατο και δες που παιζει κ στην συνεχεια κανε custom profile οπως σου προτειναν τα παιδια

αν συνεχισει να εχει προβλημα υπαρχουν κ αλλες λυσεις με undervolt που ειναι ευκολο (δες πρωτα την λυση με msi)

 

 

δες τον οδηγο ειναι για 2080 αλλα το εκανα στην 2080τι

πρεπει να δεις ποσο παιζει το ρολοι core

και περιπου να υπολογισεις την καμπυλη και μετα τρεχεις test bencmarks games αν εισε σταθερος οκ

αν οχι κατεβαζεις ρολοι core ή ανεβαζεις volt 

πχ εγω με 0.800 την εχω 1650 για χαλαρα καθημερινα με θερμοκρασιες 50-55 βαθμους

φυσικα μπορεις να το πας κοντα στο core που σου βγαζει τωρα  με λιγοτερο voltage θελει λιγη ωρα  ψαξιμ,ο στο σεταρισμα αλλα θα μεινεις ικανοποιημενος με τις θερμοκρασιες

Επεξ/σία από hondakkias31
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

θα βρω το Link και θα στο στειλω 

βαλε απο το msi afterburner αρχικα χειροκινητα τις στροφες του ανεμιστηρα πχ 70-80 τα εκατο και δες που παιζει κ στην συνεχεια κανε custom profile οπως σου προτειναν τα παιδια

αν συνεχισει να εχει προβλημα υπαρχουν κ αλλες λυσεις με undervolt που ειναι ευκολο (δες πρωτα την λυση με msi)

δες τον οδηγο ειναι για 2080 αλλα το εκανα στην 2080τι

πρεπει να δεις ποσο παιζει το ρολοι core

και περιπου να υπολογισεις την καμπυλη και μετα τρεχεις test bencmarks games αν εισε σταθερος οκ

αν οχι κατεβαζεις ρολοι core ή ανεβαζεις volt 

πχ εγω με 0.800 την εχω 1650 για χαλαρα καθημερινα με θερμοκρασιες 50-55 βαθμους

φυσικα μπορεις να το πας κοντα στο core που σου βγαζει τωρα  με λιγοτερο voltage θελει λιγη ωρα αλλα θα μεινεις ικανοποιημενος με τις θερμοκρασιες

εγινε σε ευχαριστω αυτο δεν το προσεξα στο προγραμμα θα το κοιταξω και θα σε πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeXyMaGaS είπε

εγινε σε ευχαριστω αυτο δεν το προσεξα στο προγραμμα θα το κοιταξω και θα σε πω.

Μπορεις να ενεργοποιησεις κ το v-sync on αν δεν παιζεις 144 και αυτο μπορει να βοηθησει κ να μην χρειαστει κατι αλλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ελέγχεις για επαρκές cable management που να μην εμποδίζει hardware ή την ομαλή του λειτουργία ( airflow )

2) Ελέγχεις αν επιδέχεται κάποια βελτίωση το airflow του κουτιού σου κι αν είναι σωστά τοποθετημένα τα ανεμιστηρακια καθώς και καταστρώνεις ένα fan profile #bios

3) BIOS UPDATE στη κάρτα που πιθανόν να έχει πιο σωστά δομημένο fan speed profile.

4) Ελέγχεις αν στοκ δουλεύει υποδειγματικά. Αν ναι, ελέγχεις και σε custom fan profile.

** Ιδανικά με ανοιχτά καπακια πρώτη δοκιμή

5) Αν δεν καταλήξεις σε κάποιο άλλο θέμα πέραν όσων κανεις RMA.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

Μπορεις να ενεργοποιησεις κ το v-sync on αν δεν παιζεις 144 και αυτο μπορει να βοηθησει κ να μην χρειαστει κατι αλλο

επειδη παιζω το shadow tomb raider / far cry 5 / acod ..τωρα δοκιμασα στα 1700 εφαγα πιστολια αλλα στα 1500 mhz θα δοκιμασω καμια ωρα να δω ποσο παει και θα ενημερωσο...

 

@7nisiotis

τα δοκιμασα ολα για αυτο ηρθα εδω φιλε μου να μου δωσετε επιλογες και ιδεες ωστα να την προσπαθησω σαν τελευταια λυση ξερω RMA. ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...