Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Αμορτισέρ


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Ρε παιδιά τι σημασία έχουν τα άλογα με την σωστή ανάρτηση? 

Πως δεν έχουν, η σωστή ανάρτηση για το χιλιάρι με τα 45-50 άλογα είναι εντελώς ανεπαρκής πχ για το GTi με τα 120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε kyb η sachs δεν θέλεις κάτι παραπάνω. Τα kyb είναι πιο σκληρά τα sachs είναι πιο άνετη ανάρτηση διαλέγεις και περνεις. Για μερικά ευρώ διαφορά δεν αξίζει να βάλεις no name αναρτήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις σας!!!  Το αυτοκινητο αυτην την στιγμή εχει 162.000 χιλιόμετρα...  Οσο για αυτο με τα ελατήρια καλο ειναι οπως είπατε να τα αλλάξω αλλα εαν ειναι να δωσω μονο και μονο για τις αναρτήσεις του και τα λαστιχα του ενα 800 δεν εχει νοημα... Ετσι κιαλιως δεν σκοπευω να το κρατησω για παντα.... Λάστιχα τωρα που το πηγα στον μάστορα μου ειπε με βγαζει μεχρι τελος του χρονου... Θα τα αλλάξω μετα το καλοκαιρι και αυτα... Απλός θελω να ρωτησω... Η κατάλληλη επιλογη ειναι να παω να αγοράσω εγω απο το ιντερνετ τα αμορτισέρ και να τα παω να μου τα βαλουν η να παω σε μάστορα και οσο μου πει αγορα και τοποθέτηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, megaklhs είπε

Απλός θελω να ρωτησω... Η κατάλληλη επιλογη ειναι να παω να αγοράσω εγω απο το ιντερνετ τα αμορτισέρ και να τα παω να μου τα βαλουν η να παω σε μάστορα και οσο μου πει αγορα και τοποθέτηση; 

Αν γνωριζεις να παρεις τα σωστα, τοτε αγορασε τα εσυ. Βεβαια μην περιμενεις οτι θα σου χρεωσει τα ιδια εργατικα ο μαστορας. Σιγουρα θα σε χρεωσει παραπανω γτ δεν θα εχει βγαλει απο τα ανταλλακτικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πως δεν έχουν, η σωστή ανάρτηση για το χιλιάρι με τα 45-50 άλογα είναι εντελώς ανεπαρκής πχ για το GTi με τα 120.

Χαίρω πολύ Χαιροπουλος! 

Η ερώτηση μου ήταν ρητορική και δεν κατάλαβες καθόλου το πνεύμα μου. 

Το γεγονός λέω ότι ένα αυτοκίνητο έχει 50 άλογα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχει σωστή ανάρτηση. 

Δεν είπα ούτε εννόησα πουθενά ότι όλα τα αυτοκίνητα θα φοράνε το ίδιο setup ασχέτως κινητήρα. Δεν ξέρω πως κατάλαβες κάτι τέτοιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, megaklhs είπε

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις σας!!!  Το αυτοκινητο αυτην την στιγμή εχει 162.000 χιλιόμετρα...  Οσο για αυτο με τα ελατήρια καλο ειναι οπως είπατε να τα αλλάξω αλλα εαν ειναι να δωσω μονο και μονο για τις αναρτήσεις του και τα λαστιχα του ενα 800 δεν εχει νοημα... Ετσι κιαλιως δεν σκοπευω να το κρατησω για παντα.... Λάστιχα τωρα που το πηγα στον μάστορα μου ειπε με βγαζει μεχρι τελος του χρονου... Θα τα αλλάξω μετα το καλοκαιρι και αυτα... Απλός θελω να ρωτησω... Η κατάλληλη επιλογη ειναι να παω να αγοράσω εγω απο το ιντερνετ τα αμορτισέρ και να τα παω να μου τα βαλουν η να παω σε μάστορα και οσο μου πει αγορα και τοποθέτηση; 

Πάρε τα απο το Internet,π.χ antallaktikaonline.gr

Βάζεις το αμάξι,χρονολογία και εκδοση.

Τα Sachs,Bilstein,Monroe,αυτά θα πρότεινα εγώ έχουν γύρω στα 30-40 ευρώ το καθένα.

Τα ελατήρια κάνε τα εναν έλεγχο στο συνεργείο.162.000χλμ για ελατήρια είναι τίποτα.Και το ότι είναι 20 ετων δεν λένε κατι με τοσα χλμ.Δεν υπάρχει λόγος να τα αλλαξεις αν είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoskatos είπε

Χαίρω πολύ Χαιροπουλος! 

Η ερώτηση μου ήταν ρητορική και δεν κατάλαβες καθόλου το πνεύμα μου. 

Το γεγονός λέω ότι ένα αυτοκίνητο έχει 50 άλογα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχει σωστή ανάρτηση. 

Δεν είπα ούτε εννόησα πουθενά ότι όλα τα αυτοκίνητα θα φοράνε το ίδιο setup ασχέτως κινητήρα. Δεν ξέρω πως κατάλαβες κάτι τέτοιο! 

Αυτό που γράφεις τώρα είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που είχες γράψει πριν, ή έστω εγώ το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά.

Όπως και να'χει, με το τελευταίο συμφωνούμε απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, megaklhs είπε

Η κατάλληλη επιλογη ειναι να παω να αγοράσω εγω απο το ιντερνετ τα αμορτισέρ και να τα παω να μου τα 

Έβαλα πρόσφατα καγιαμπα. Θεωρούνται καλό vfm παρόλο που είναι τα ακριβά από τις επιλογές σου θεωρούνται vfm. Λίγο σκληρά. Και τα monroe vfm πιο μαλακά. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις στην πιάτσα (κανα μηχανικο σε γερμανικά/ κάνα εξειδικευμένο φόρουμ τι μάρκα συστήνεται στο μοντέλο σου) 

Τα πήρα από μάστορα κατευθείαν. Πήγα σε δύο ο ένας μου είπε ίδια τιμή χωρίς τα περαστικά. Ο άλλος 100 ευρώ πάνω (να ναι καλά το ιντερνετ). 

Η ταρίφα για το πέρασμα βγαίνει 50 ευρώ. Μετά  θέλεις και κάνα ψιλο για ευθυγράμμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, megaklhs είπε

.. Η κατάλληλη επιλογη ειναι να παω να αγοράσω εγω απο το ιντερνετ τα αμορτισέρ και να τα παω να μου τα βαλουν η να παω σε μάστορα και οσο μου πει αγορα και τοποθέτηση; 

Δεν θα κερδίσεις κάτι με αυτό.. Μπορεί να εξοικονομήσεις 10,15 ευρώ αλλά θα χάσεις άλλα. 

Το υγιές είναι όποιος αγοράζει ανταλλακτικά τα βάζει και μόνος του..

Είναι σαν να πας σε μια ταβέρνα με τις δικές σου μπριζόλες από τον χασάπη και να πεις στον ταβερνιάρη να στις ψήσει! 

 

Μην το ταλαιπωρείς στο κεφάλι σου,  πήγαινε σε ένα συνεργείο πες ότι θέλεις τα Monroe και να σου τσεκάρουν τα ελατήρια αν θέλουν αλλαγή .

Το παίρνεις με κομπλέ ανάρτηση και όλα καλά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panoskatos είπε

Δεν θα κερδίσεις κάτι με αυτό.. Μπορεί να εξοικονομήσεις 10,15 ευρώ αλλά θα χάσεις άλλα. 

Το υγιές είναι όποιος αγοράζει ανταλλακτικά τα βάζει και μόνος του..

Είναι σαν να πας σε μια ταβέρνα με τις δικές σου μπριζόλες από τον χασάπη και να πεις στον ταβερνιάρη να στις ψήσει! 

Μην το ταλαιπωρείς στο κεφάλι σου,  πήγαινε σε ένα συνεργείο πες ότι θέλεις τα Monroe και να σου τσεκάρουν τα ελατήρια αν θέλουν αλλαγή .

Το παίρνεις με κομπλέ ανάρτηση και όλα καλά.  

Και που ξέρει ότι θα του βάλει Monroe ή τίποτα κινέζικα και θα του τα χρεώσει για Monroe.Εκτός αν είναι της εμπιστοσύνης του.

Πλεον με τον τυπο του αμαξιού παραγγελνεις οτι θες online,εφόσων πας για aftermarket.Ειδικά αμορτισέρ είναι πανευκολο.Δεν μπορεί να κανει κάτι λάθος,έχουν κωδικούς επάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jmmys είπε

Και που ξέρει ότι θα του βάλει Monroe ή τίποτα κινέζικα και θα του τα χρεώσει για Monroe.Εκτός αν είναι της εμπιστοσύνης του.

Πλεον με τον τυπο του αμαξιού παραγγελνεις οτι θες online,εφόσων πας για aftermarket.Ειδικά αμορτισέρ είναι πανευκολο.Δεν μπορεί να κανει κάτι λάθος,έχουν κωδικούς επάνω.

Εγώ θα σου πρότεινα τουλάχιστον στο θέμα του αυτοκινήτου να μην γράφεις ότι ναναι .Είναι λίγο πιο σοβαρό το πράγμα. 

Είσαι μικρός ακόμα, όταν καταλάβεις κάποια πράγματα τότε θα το δεις ακόμα πιο ζεστά το πράγμα. 

Πιάσε πρώτα στα χέρια σου ένα αμορτισέρ να δεις πως είναι και μετά μπορείς να συμβουλεύεις όταν αποκτήσεις και κάποια εμπειρία. 

 

Φιλικά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβασε τι έγραψα,και ασε τα προσωπικά.Δεν με γνωρίζεις ώστε να γραφεις πραγματα που δεν ισχύουν.

Κάτι λίγα ξέρω τοσα χρόνια, κάτι λιγα,περί αυτοκινήτου.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...