Προς το περιεχόμενο

Η Samsung παρουσίασε το εκπληκτικό αναδιπλούμενο Galaxy Fold


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2600€ στην Ελλαδα.

οκ, βλεπω να πιάνει πάτο, ουτε επαγγελματίας δεν θα το αγοράσει οταν στα μισα λεφτα αγοράζεις το

αναδιπλούμενου της Huawei

ασε που δεν το κοβω να βγαζει χρονο..... απο θεμα αντοχης

Επεξ/σία από mader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αποφασίστε όμως για ποιον τελικά είναι! Αν είναι μόνο για επαγγελματίες (γελάω), δεν θα έπρεπε να μας ενοχλεί η τιμή του! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεδιπλώνει και έχει μεγάλη οθόνη αλλά το σεμεδάκι σεμεδάκι!!! :(

 

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αποφασίστε όμως για ποιον τελικά είναι! Αν είναι μόνο για επαγγελματίες (γελάω), δεν θα έπρεπε να μας ενοχλεί η τιμή του! :) 

είναι καθαρά για επαγγελματίες, τι δεν καταλαβαίνεις;;; για τον υδραυλικό της γειτονιάς που βλέπει το blueprint του σπιτιού σου πριν επέμβει στις σωληνώσεις, για τον οικοδόμο πάνω στις σκαλωσιές που τοποθετεί πάνω το μυστρί, για το μπογιατζή που σου βάφει το σπίτι για να το έχει σαν παλέτα για τις τολμηρές πινελιές στο χώρο σου, για το ντελιβερά να σε ενημερώσει για το μενού στην επόμενη πιθανή παραγγελία σου και πάει λέγοντας η μεγάλη λίστα με επαγγελματίες που το έχουν πραγματικά ανάγκη. 😛

Πλέον, κατά τη γνώμη μου, επειδή πολύ κόσμος το αναφέρει και διαχωρίζει τα κινητά σε επαγγελματικά ή μη, ΔΕΝ υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός. Υπήρχε παλιότερα και δικαιολογημένα πχ με τα Blackberry που είχες email και επαφή συνεχόμενη με την εταιρεία σου ενώ οι άλλες συσκεύες δεν είχαν ούτε ημερολόγιο, αλλά τώρα και η σαβούρα του Πλαισίου ή της MLS μπορεί να στείλει email και να συγχρονίζει ημερολόγια, κτλ κτλ. Και μη μου πείτε ότι ο επαγγελματίας θέλει σούπερ κάμερα για σέλφι(ς), εκτός κι αν είναι και καλά influencer. 😛

Επεξ/σία από mants118
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάει λοιπόν μια νέα περίοδος στα κινητά τηλέφωνα. Μετά τα 18:9 και τα notch πάμε σε κάτι πολύ πιο ουσιαστικό. Ίσως και πολύ καλύτερο από τα tablets που μετά τη φρενίτιδα λόγω ipad έχουν πάρει την κατιούσα. Το σημαντικό είναι ότι επιτέλους έγινε μοντέλο παραγωγής και όχι prototype, οπότε θα υπάρξει ανταγωνισμός. Πολύ ωραία νέα για εμάς δηλαδή :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, elorant είπε

To "managers" δεν είναι επαγγελματική ομάδα. Ούτε το "πωλητές". Άλλος πουλάει χαρτοπετσέτες κι άλλος αυτοκίνητα. Τις ίδιες ανάγκες έχουν;

Κανένας οδηγός δεν θα πάει να δώσει 2k να πάρει μια σαχλαμάρα όταν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά με €300.

Οι μόνοι που θα αγοράσουν το συγκεκριμένο κινητό είναι early adopters σε χώρες όπου τα 2k δεν είναι τόσο πολλά όσο είναι εδώ.

Τι εννοείς το managers δεν είναι επαγγελματική ομάδα; Αφου σε κάθε εταιρία ένα γρουπ εργαζόμενων με 5 - 10 άτομα έχει και ένα manager.

Αν αφαιρέσεις από τα 1700Ε της συσκευής τον ΦΠΑ τότε μια χαρά θα μπορούν να δώσουν 1000 ευρώ οι εταιρίες των οδηγών. αφού τώρα δίνουν περισσότερα για το σετ κινητό-ταμπλετ.

Αν μου πεις ότι με το κινεζικο κινητό των 200Ε κάνουν την δουλειά τους. Οχι δεν την κάνουν διότι έχουν κακής ποιότητας gps module.

Ετσι έλεγαν και για τα communicators κάποτε, ότι ήταν σαχλαμάρες, ότι ήταν για τους fan της τεχνολογίας κτλ αλλά σάρωσε στις πωλήσεις. Ακομα τα βρίσκεις μεταχειρισμένα στο ebay στο κόστος των 150-200Ε για 10 χρονών τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβασα  7 σελιδες σχολια, χωρις ουσια τα περισσοτερα.  δυστυχως οσο παει και χειροτερευει η κατασταση...!!!! 

 

1 το Samsung F ειναι Samsung και θα πουλησει, ειτε το θελουμε, ειτε οχι, λογω Brand name..!

2 οταν ενα νεο προιον βγαινει στην αγορα, δεν εχει ταμπελα, "το προιον απευθυνεται σε επαγγελματιες".  οποιος εχει τα χρηματα και το γουσταρει, το αγοραζει. ολοι οι υπολοιποι γνωριζουμε την παροιμια...." οσα δεν φτανει η αλεπου....." ....!!!  

3 καλο θα ειναι πριν κρινετε ή κατακρινετε τη συσκευη, να περιμενετε να δειτε και τις υπολοιπες Foldable που αναμενονται σε λιγο καιρο, και μετα να συγκρινετε και να πειτε την αποψη σας..!   αυτη τη στιγμη ειναι η μοναδικη - αν δεν κανω λαθος- που εχει παρουσιαστει επισημα...!! 

4 εχω βαρεθει τοσες δεκαετιες το μπλα μπλα, και να κατακρινουμε καθετι που δεν μπορουμε να φτιαξουμε εμεις. αν μπορουμε να το κανουμε καλυτερα, ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα.....!!! 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και ήρθε να δώσει λύση σε εκείνους μέχρι σήμερα χρειάζονταν 2 συσκευές, κινητό και τάμπλετ. Το κινητό για προσωπική χρήση και το τάμπλετ για παρουσιάσεις (και όχι μόνο για αυτό το σενάριο). Στα ίδια χρήματα περίπου και λίγο πιο κάτω, μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά κινητό και τάμπλετ. Με ακόμα λιγότερα χρήματα, μπορείς να αγοράσεις κινητό, φωτογραφική και τάμπλετ, αλλά υποθέτω ότι το ζητούμενο είναι να τα έχεις όλα σε ένα, όσο αυτό είναι εφικτό, και φαίνεται ότι αυτή τη στιγμή μπορούμε, η τεχνολογία το επιτρέπει. Όποιος, λοιπόν, δεν βλέπει ότι τα foldables είναι το παρόν και το μέλλον, εθελοτυφλεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fg9000 είπε

2000$ αναμενόμενη η τιμή. Δεν είναι για τον κόσμο της xiaomαρας των 200Ε που θεωρούν ότι χτυπάνε ναυαρχίδες. Αλλά ούτε και για τον applelover που σκάει 1000Ε για να βγάζει selfie στο insta.

Αυτο το κινητό είναι για επαγγελματίες.

Να θυμίσω ότι το nokia communicator E90 είχε 1100 ευρώ όταν το επόμενο ακριβότερο είχε δεν είχε 500Ε.

Γιατί ρε μεγάλε είναι για επαγγελματίες? Τι κάνουν περισσότερο οι επαγγελματίες και το θέλουν? Μην μου πεις για κανένα remote desktop γιατί θα σκάσω στα γέλια πάλι.

Για επαγγελματίες είναι κινητά πχ super αδιάβροχα ή ανθεκτικά σε πτώσεις, κλπ, κλπ. Η μεγαλύτερη οθόνη είναι για όλους. Δεν μιλάμε για οθόνες 50 ιντσών, μιλάμε για οθόνες που ο μέσος χρήστης τις χρειάζεται πχ όταν παίζει παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ενδιαφέρουσα συσκευή, μου θύμισε το Nokia Communicator που είχα πριν απο πολλά χρόνια.
Σε 5-6 χρόνια πιστεύω οτι θα δούμε μία καλή υλοποίηση.
Πάντως έχω μεγάλη απορία να μάθω σε ποιον "επαγγελματία" θα του λύσει τα χέρια όπως αναφέρεται εδώ...

Επεξ/σία από NorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω της τιμής, είναι η καλύτερη δικαιολογία να το χαρακτηρίσεις ως "επαγγελματικό" προϊόν, απο την στιγμή που δεν μπορείς να το αγοράσεις......

 

Διαφορετικά, αν είχε 200-300€, mainstream κινητό θα χαρακτηριζόταν απο τα ίδια άτομα......

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λεω οτι κακως έκαναν και το εβγαλαν, 

πολύ καλά έκαναν και μου άρεσει και εμενα σαν λάτρης της τεχνολογίας και ναι βλεπω το μελλον οτι μαλλον θα έχουμε πολλά foldable κινητα που θα πρέπει να τους βρούμε χρήση (βλ. notch) 

 

Εγω μιλουσα για το συγκεκριμένο κινητό της παρουσίασης οτι περα απο ωραιο proof of concept που βγηκε παραγωγή δεν ειναι κατι που κανει να το αγοράσει κάποιος. 

Άλλο το τι μποοοοορει να βγει στο μελλον και τι οράματα έχει ο καθένας(πωλητες με μινι ταμπλέτακι) , εγω μιλαω για αυτό το συγκεκριμένο και περιμένω να δω και διαστάσεις συσκευής γιατι δεν τις βρηκα καπου και επίσης να το δω δίπλα σε ενα S10 ή ενα κινητό γενικα. 

Κατι μου λεει οτι και ανοιχτό παλι μικρό ειναι απλα είναι τετράγωνο. 

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Εγώ πάντως σαν απλος χρήστης το θέλω. 70% της χρήσης μου είναι μουσική και μυνήματα που μπορούν να γίνονται από την μικρή οθόνη και το υπόλοιπο 30% που χρειάζομαι μεγάλη οθόνη θέλω να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερη χωρίς να κρατάω τάμπλετ. Η τιμή θα είναι μια χαρά τον Αύγουστο που θα βγει το επόμενο note.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Pleo είπε

Πολύ καλύτερη από οτιδήποτε θα μπορούσε να βγάλει από την τσέπη. Απέναντί μου αν κάθεται θα μπορώ να διακρίνω το διάγραμμα των πωλήσεων και έναν τιμοκατάλογο ή έστω ένα βιντεάκι παρουσίασης.

Πες μου λίγο πως δεν είναι επαγγελματικές ομάδες οι managers/πωλητές να δω κάτι που θέλω μισό λεπτό... .

Μην μας κάνεις να γελάμε με αυτά που λες. Θέλεις και παρουσίαση σε οθόνη 7 ιντσών και στο γραφείο σου.. Σιγά ρε μεγάλε, άραξε στα κυβικά σου, γίνατε όλοι managers στο Ελλαδιστάν.

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...