Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Αγοράς Εξωτερικού Σκληρού Δίσκου για Backup με το Time Machine


konnos_l

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε όλους. 

είμαι κ εγώ στη διαδικασία απόκτησης ενός μέσου αποθήκευσης / backup/ time machine & ειμαι ασχετος.

ερώτηση. γιατί να μην αγοράσει κάποιος το cloud storage?

ερώτηση 2. θα αγοράζατε το airport with time machine ως λυση της apple out of the box?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nikolas15341 είπε

γεια σε όλους. 

είμαι κ εγώ στη διαδικασία απόκτησης ενός μέσου αποθήκευσης / backup/ time machine & ειμαι ασχετος.

ερώτηση. γιατί να μην αγοράσει κάποιος το cloud storage?

ερώτηση 2. θα αγοράζατε το airport with time machine ως λυση της apple out of the box?

Το cloud storage είναι καλή λύση ανάλογα με το μέγεθος των αρχείων σου. Τα 2.99 € / μήνα για 200 GB Είναι μια καλή λύση, αν όμως θέλεις κάτι μεγαλύτερο θα πας  στα 9.99 €/μήνα.

Δεν χρειάζεται να πας  σε airport για να δουλέψει το Time Machine out of the box.  Ένας καλός εξωτερικός δίσκος USB όπως κάποιοι από αυτούς που αναφέρθηκαν παραπάνω και “ξεχνάς» ότι το Time Machine δουλεύει. Και αν κάτι συμβεί αυτό το drive είναι bootable. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, προσωπικά για back-up χρησιμοποιώ OneDrive μαζί με εξωτερικό δίσκο ανά διαστήματα.

Επειδή έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ άδεια για το Office 365 (€69 ετησίως) μαζί έχει 1 ΤΒ στο OneDrive. Εμένα συνολικά τα αρχεία μου είναι περίπου στα 450Gb οπότε σαν χώρος με καλύπτει, δεν μου κοστίζει και κάτι παραπάνο, οπότε με εξυπηρετεί. Έχω ενεργοποιημένο και το "file on demand" οπότε τα αρχεία στο OneDrive είναι μόνο cloud και ούτε χώρο στον δίσκο του MBP μου πιάνουν, ούτε κινδυνεύω να σβήσω κάτι καταλάθος - αφού μόνο αποθηκεύω και δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά. Τα αρχεία που χρειάζομαι για τη δουλειά μου είναι κάπου στα 150 Gb και τα έχω local. Επιπλέον του OneDrive κάθε 1-2 μήνες περνάω και αντίγραφο σε εξωτερικό σκληρό δίσκο - στον Lacie 2TB porsche design, ο οποίος εδώ και 2+ χρόνια που τον έχω είναι μια χαρά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Στον εξωτερικό δίσκο έχω κάνει και partition (1,5Tb + 0,5Tb), όπου στο 0,5Tb χρησιμοποιώ ξεχωριστά και αποκλειστικά για Time Machine.

Γενικά προτείνω να χρησιμοποιείται τουλάχιστον ως ένα από τα backup σας κάποιο cloud service (έστω και για αποθήκευση μόνο αρχείων τύπου file server).

Επεξ/σία από MotorBreath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...