Προς το περιεχόμενο

Συναγερμός αυτοκινήτου


Eλληνας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μια ερώτηση για το antihijack  στο συγκεκριμένο σύστημα . Αν είμαι στη εθνική αριστερά και τα τινάξει το tag -μπαταρία ας πούμε- θα με αφήσει από κινητήρα ? Μπορώ αν θέλω να μην βάλω την συγκεκριμένη επιλογή ? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Aztec είπε

Παιδιά μια ερώτηση για το antihijack  στο συγκεκριμένο σύστημα . Αν είμαι στη εθνική αριστερά και τα τινάξει το tag -μπαταρία ας πούμε- θα με αφήσει από κινητήρα ? Μπορώ αν θέλω να μην βάλω την συγκεκριμένη επιλογή ? Ευχαριστώ 

Έχει την δυνατότητα να βάλεις κωδικό ξεκλειδώματος από όσο ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση για ένα σενάριο επειδή ψάχνομαι και εγώ για συναγερμό..

ΕΑΝ ο συναγερμός χάσει το ρεύμα του (γιατι πχ ο κλέφτης μπόρεσε με τον οποιοδήποτε τρόπο και αφάιρεσε τη μπαταρία) όταν θα ξαναπάρει ρεύμα ο συναγερμός επιστρέφει στη προηγούμενη του κατάσταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, antstyl είπε

μια ερώτηση για ένα σενάριο επειδή ψάχνομαι και εγώ για συναγερμό..

ΕΑΝ ο συναγερμός χάσει το ρεύμα του (γιατι πχ ο κλέφτης μπόρεσε με τον οποιοδήποτε τρόπο και αφάιρεσε τη μπαταρία) όταν θα ξαναπάρει ρεύμα ο συναγερμός επιστρέφει στη προηγούμενη του κατάσταση; 

Mην σε απασχολει και πολύ αυτο γιατι το αυτοκινητο σου θα εχει κανει φτερα, όποτε?

Ο συναγερμός παντως δεν χανει τίποτα αν εχει δικη του μπαταριουλα

αν αφαιρεθει και  η μπαταρια του τοτε επανέρχεται στην εργοστασιακή του κατάσταση(ανενεργός δηλαδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2020 στις 2:46 ΜΜ, Aztec είπε

Παιδιά μια ερώτηση για το antihijack  στο συγκεκριμένο σύστημα . Αν είμαι στη εθνική αριστερά και τα τινάξει το tag -μπαταρία ας πούμε- θα με αφήσει από κινητήρα ? Μπορώ αν θέλω να μην βάλω την συγκεκριμένη επιλογή ? Ευχαριστώ 

Από ένα κουμπί θα πρέπει να πληκτρολογήσεις ένα κωδικό με συγκεκριμένο τρόπο κ χρόνο στην σωστή στιγμή μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου.. Καθε φορα θα πρέπει να γντ αυτό μέχρι να ξανά έχεις το tag κοντά.. 

Ακόμα και την μπαταρία να αφαιρέσεις απο το tag ο κινητήρας θα συνεχίσει να δουλεύει κανονικότατα αλλά αν ανοίξει κάποια πόρτα εκεί το αναζητεί και αν δεν το εντοπίσει αυτόματα σβήνει τον κινητήρα και ανάβει τα αλαρμ

19 ώρες πριν, antstyl είπε

@ΕΛΛΗΝΑΣ ο συναγερμος που εβαλες γνωρίζεις εαν εχει μπαταρια;

στα χαρακτηριστικα του δεν διαβασα κάτι.

Έχει μπαταρία όπου είναι στα έξτρα όπου φυσικά και την έβαλα

22 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Mην σε απασχολει και πολύ αυτο γιατι το αυτοκινητο σου θα εχει κανει φτερα, όποτε?

Ο συναγερμός παντως δεν χανει τίποτα αν εχει δικη του μπαταριουλα

αν αφαιρεθει και  η μπαταρια του τοτε επανέρχεται στην εργοστασιακή του κατάσταση(ανενεργός δηλαδη)

Αν αφαιρεθούν οι μπαταρίες αλλα ακομα και ο συναγερμός το όχημα συνεχίζει να μην παίρνει μπρος..

Ευτυχώς δεν επανέρχεται στην εργοστασιακή του κατάσταση δυστυχώς όμως δεν μπορεί να τον επαναφέρει ουτε η αντιπροσωπία στην Ελλάδα και αν χρειαστεί κάποιος κάτι θα πρέπει να τον στείλουν πίσω στην Ρωσία..

Επεξ/σία από Eλληνας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Eλληνας είπε

Από ένα κουμπί θα πρέπει να πληκτρολογήσεις ένα κωδικό με συγκεκριμένο τρόπο κ χρόνο στην σωστή στιγμή μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου.. Καθε φορα θα πρέπει να γντ αυτό μέχρι να ξανά έχεις το tag κοντά.. 

Ακόμα και την μπαταρία να αφαιρέσεις απο το tag ο κινητήρας θα συνεχίσει να δουλεύει κανονικότατα αλλά αν ανοίξει κάποια πόρτα εκεί το αναζητεί και αν δεν το εντοπίσει αυτόματα σβήνει τον κινητήρα και ανάβει τα αλαρμ

Έχει μπαταρία όπου είναι στα έξτρα όπου φυσικά και την έβαλα

Αν αφαιρεθούν οι μπαταρίες αλλα ακομα και ο συναγερμός το όχημα συνεχίζει να μην παίρνει μπρος..

Ευτυχώς δεν επανέρχεται στην εργοστασιακή του κατάσταση δυστυχώς όμως δεν μπορεί να τον επαναφέρει ουτε η αντιπροσωπία στην Ελλάδα και αν χρειαστεί κάποιος κάτι θα πρέπει να τον στείλουν πίσω στην Ρωσία..

Ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις.

Στον συναγερμό και εγώ εχω καταλήξει σε αυτόν (smart pro) καθώς ειναι ο πιο πλήρης. Και θα βαλω και εγω ολα τα extra και σίγουρα την μπαταριά.
Θα ρωτήσω και εγώ στον εγκαταστάτη όταν τον βάλω γιατί προσπαθώ να καταλάβω όταν ξηλωθεί ο συναγερμός πως δεν παίρνει το αμάξι, εκτός εάν υπάρχει και πουθενά αλλού κάτι άλλο κρυμμένο που περιμένει εντολή από την κεντρική μονάδα.

Από την εγκατάσταση του (στο pancar είδα την έκανες) είσαι απόλυτα ικανοποιημενος; καλώδια, δικλίδες, το που τοποθετήθηκε, πως κλπ.. 

Επεξ/σία από antstyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Γενικότερα πάντως  οι can bus συναγερμοι οπως ο pandora, εχετε υπ´οψιν σας οτι επηρεάζουν την εργοστασιακή εγγύηση του οχήματος ο,τι και αν σας πει ο εγκαταστατης, διότι συνδέονται και επεμβαίνουν στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Πριν απο τετοια εγκατασταση ρωτηστε την εκαστοτε αντιπροσωπεια αν ισχυει ακομα εγγύηση.

  Επίσης υπάρχει μεγαλη πιθανοτητα σε περιπτωση βλάβης του συναγερμου, και λογω της επεμβασης του στον εγκεφαλο, να προκληθει ατύχημα. Πχ ενω οδηγας μπορει να σβήσει ο κινητηρας και να κλειδωσει το τιμόν, μπορει να μη δουλεψει το ABS και οτιδήποτε άλλο περναει απο τον εγκέφαλο.

Οταν ημουν και εγω στο ψαξιμο πριν κανενα χρονο για συναγερμο σε καινουργιο αυτοκίνητο, ειχα καταλήξει σε pandora αλλά ρώτησα στην αντιπροσωπία (toyota) και μου είπαν οτι παρ´ολο που η εγκατασταση ηταν χωρις καλωδια, ακυρωνεται αυτομάτως η εγγύηση, γιατι το συστημα επεμβαινει στην κεντρικη μοναδα του αυτοκινητου. Για το τι μπορει να συμβει σε περιπτωση βλαβης can bus συναγερμού, ασχέτως αν ειναι αστοχία υλικου η λάθος εγκατασταση, υπαρχουν αναφορές σε αρκετα ξενα φόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, G.bar είπε

  Γενικότερα πάντως  οι can bus συναγερμοι οπως ο pandora, εχετε υπ´οψιν σας οτι επηρεάζουν την εργοστασιακή εγγύηση του οχήματος ο,τι και αν σας πει ο εγκαταστατης, διότι συνδέονται και επεμβαίνουν στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Πριν απο τετοια εγκατασταση ρωτηστε την εκαστοτε αντιπροσωπεια αν ισχυει ακομα εγγύηση.

  Επίσης υπάρχει μεγαλη πιθανοτητα σε περιπτωση βλάβης του συναγερμου, και λογω της επεμβασης του στον εγκεφαλο, να προκληθει ατύχημα. Πχ ενω οδηγας μπορει να σβήσει ο κινητηρας και να κλειδωσει το τιμόν, μπορει να μη δουλεψει το ABS και οτιδήποτε άλλο περναει απο τον εγκέφαλο.

Οταν ημουν και εγω στο ψαξιμο πριν κανενα χρονο για συναγερμο σε καινουργιο αυτοκίνητο, ειχα καταλήξει σε pandora αλλά ρώτησα στην αντιπροσωπία (toyota) και μου είπαν οτι παρ´ολο που η εγκατασταση ηταν χωρις καλωδια, ακυρωνεται αυτομάτως η εγγύηση, γιατι το συστημα επεμβαινει στην κεντρικη μοναδα του αυτοκινητου. Για το τι μπορει να συμβει σε περιπτωση βλαβης can bus συναγερμού, ασχέτως αν ειναι αστοχία υλικου η λάθος εγκατασταση, υπαρχουν αναφορές σε αρκετα ξενα φόρα.

Εγώ ρώτησα στην Ford (Βελμάρ) και μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα, βέβαια δεν έγινα συγκεκριμένος για canbus αλλά νομίζω πλέον όλοι οι σύγχρονοι είναι canbus (φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος). 

Θα προσπαθήσω να το πάρω και γραπτώς αυτό απο την αντιπροσωπεία με ένα email..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, antstyl είπε

Ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις.

Στον συναγερμό και εγώ εχω καταλήξει σε αυτόν (smart pro) καθώς ειναι ο πιο πλήρης. Και θα βαλω και εγω ολα τα extra και σίγουρα την μπαταριά.
Θα ρωτήσω και εγώ στον εγκαταστάτη όταν τον βάλω γιατί προσπαθώ να καταλάβω όταν ξηλωθεί ο συναγερμός πως δεν παίρνει το αμάξι, εκτός εάν υπάρχει και πουθενά αλλού κάτι άλλο κρυμμένο που περιμένει εντολή από την κεντρική μονάδα.

Από την εγκατάσταση του (στο pancar είδα την έκανες) είσαι απόλυτα ικανοποιημενος; καλώδια, δικλίδες, το που τοποθετήθηκε, πως κλπ.. 

Η διαφορά του smart v2 με τον smart pro είναι πως στον pro αν πανε να μπλοκάρουν το σήμα του συναγερμού θα χτυπάει η σειρήνα, θα σας παίρνει τηλέφωνο και θα σας στείλει email ενώ στον smart v2 απλα θα σας παίρνει τηλ και θα σας στείλει email.. Δεν θυμάμαι καποια αλλη διαφορά

Τα εξτρα κάνουν παρα πολυ καλη,ωραια δουλειά εκει που θα πάτε να τους πειτε να βάλουν ακομα και το ρελε ωστε να βαραει η κόρνα μαζι με την σειρήνα 

Ναι η εγκατάσταση εγινε στην pancar οπου ειναι εξουσιοδοτημένη να βάζουν τέτοιου είδους συναγερμούς... 

Δυστυχώς ακομα δεν εχω βρει που εχει τοποθετήσει τον συναγερμό ωστε να δω τι δουλειά εχει κανει στα καλώδια

Επεξ/σία από Eλληνας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, G.bar είπε

  Γενικότερα πάντως  οι can bus συναγερμοι οπως ο pandora, εχετε υπ´οψιν σας οτι επηρεάζουν την εργοστασιακή εγγύηση του οχήματος ο,τι και αν σας πει ο εγκαταστατης, διότι συνδέονται και επεμβαίνουν στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Πριν απο τετοια εγκατασταση ρωτηστε την εκαστοτε αντιπροσωπεια αν ισχυει ακομα εγγύηση.

  Επίσης υπάρχει μεγαλη πιθανοτητα σε περιπτωση βλάβης του συναγερμου, και λογω της επεμβασης του στον εγκεφαλο, να προκληθει ατύχημα. Πχ ενω οδηγας μπορει να σβήσει ο κινητηρας και να κλειδωσει το τιμόν, μπορει να μη δουλεψει το ABS και οτιδήποτε άλλο περναει απο τον εγκέφαλο.

Οταν ημουν και εγω στο ψαξιμο πριν κανενα χρονο για συναγερμο σε καινουργιο αυτοκίνητο, ειχα καταλήξει σε pandora αλλά ρώτησα στην αντιπροσωπία (toyota) και μου είπαν οτι παρ´ολο που η εγκατασταση ηταν χωρις καλωδια, ακυρωνεται αυτομάτως η εγγύηση, γιατι το συστημα επεμβαινει στην κεντρικη μοναδα του αυτοκινητου. Για το τι μπορει να συμβει σε περιπτωση βλαβης can bus συναγερμού, ασχέτως αν ειναι αστοχία υλικου η λάθος εγκατασταση, υπαρχουν αναφορές σε αρκετα ξενα φόρα.

Μάλλον θέλουν να σου περάσουν κανά meta...

Πάντως εμένα μου κάνει εντύπωση πως δέχονται τους αναλογικούς που παίζει κοπτοραπτική και όχι τους can-bus που είναι plug n play!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοιγω καινούριο,
ενδιαφέρομαι για συναγερμό με την δυνατότητα περιμετρικου ρανταρ(? ή δεν ξερω τι ακριβώς τεχνολογία χρειάζεται),δηλαδή όταν κάποιος πλησιάσει,ΠΡΙΝ ακόμα το ακουμπήσει,να βαράει.
Επίσης,επειδή ειναι καμπριο, να μπορώ να το αφήσω ανοιχτό αλλα με συναγερμο on αν μπεί ενα χέρι να ανοιξει το ντουλαπάκι,αν πεταχτείς πχ μέχρι ενα μαγαζί να πάρεις κάτι.
Έχει κανείς καλή εμπειρία με κάποιον συγκεκριμένο για να μην πάω στα τυφλά?
(είναι can bus,αν εχει σημασία)
 

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...