Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε επίσημα τη νέα κάρτα γραφικών GeForce GTX 1660 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ έχω μια 960 GTX 4GB και έκανα παραγγελία από ελληνικό κατάστημα την MSI 2060 RTG Gaming Z. Έδωσα αρκετά λεφτά άλλα πιστεύω ότι έκανα καλή αγορά.Πιστεύω ότι  θα δω μεγάλη διαφορά σε επιδώσεις από την 960 gtx. Θα την έχω σε 10 μέρες οπότε μετά την εγκατάσταση θα γράψω εντυπώσεις. Όσο για την 1660 η διαφορά τιμής είναι μικρή και γι αυτό πήγα σε 2060 rtx.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nero62 είπε

Για σκέψου το λιγάκι προτού να βιάζεσαι να κάνεις επίθεση η να κρίνεις λανθασμένα φίλε μου. 

Προφανώς ο φίλος ποιο πάνω τον διατύπωσε "ευγενικά" τον όρο και ακολούθησα και εγώ επάνω στην διατύπωση του. 

Αν εσύ θεωρείς το "αποβλάκωμα" κακό όρο θεωρώ ότι κάνεις λάθος. Ίσως επειδή δεν υπάρχει ουσιαστικά τέτοιος όρος και ότι αλλιώς τον λαμβάνεις εσύ αλλιώς κάποιος άλλος.

Εγώ εννοούσα το πάθος του καθενός τον κάνει να αγνοεί άλλα πράγματα που για άλλους είναι ποιο ουσιαστικά. Αυτό εννοώ. Δεν είπα και εννοείται ότι η κοινωνικοποίηση και η φύση δεν κάνει κακό στον άνθρωπο.

Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις το σκεπτικό μου. Ένας πατέρας που αγνοεί την οικογένεια του για παράδειγμα για κοινωνικούς λόγους. Δεν θα βγω σήμερα με την οικογένεια μου βόλτα γιατί έχω να πάω σε κάποια βάπτιση. Τα παιδιά όμως θέλουν οπωσδήποτε να πάνε λούνα παρκ. Η σήμερα που έχω προγραμματισμένη συνάντηση με τους φίλους μου από το σχολείο ενώ η γυναίκα μου ξύπνησε σήμερα και με ήθελε όλη μέρα δικό της. 

Άλλο παράδειγμα με την φύση αυτή τη φορά. Υπάρχουν άνθρωποι που αγνοούν όχι μόνο οικογένεια αλλά και φίλους που κάθε σαββατοκύριακο ο κόσμος να χαλάσει πρέπει να πάνε για περπάτημα στο βουνό να απολαύσουν την φύση. Εννοείται ότι αυτό κάνει καλό στην υγεία. Αλλά?

Ο όρος λοιπόν εκλαμβάνεται λάθος η διατυπώνεται λάθος πολλές φορές. Να το πω διαφορετικά θα το καταλάβεις? Σε υπνωτίζει για παράδειγμα? Σε εθίζει? Και άλλα.

Τώρα μπερδεύτηκα.... Τελικά ποια έχει επιδόσεις η AMD η η NVIDIA? :P

Ο όρος υπάρχει και σημαίνει κατάπτωση των διανοητικών σου ικανοτήτων ή μείωση της δυνατότητας να αντιλαμβάνεσαι.

Η απομάκρυνση από την κοινωνία προκαλεί λοιπόν μείωση της αντίληψης, μείωση κοινωνικών δεξιοτήτων κτλ. 

Η αποβλάκωση δεν είναι απλά ο εθισμός, αλλά η ενασχόληση με αντικείμενα που όχι μόνο δεν προάγουν τις αντιληπτικές σου ικανότητες αλλά αντίθετα τις υποβαθμίζουν.

Δεν υπάρχει καμία αποβλάκωση λοιπόν στην φιλία, στο παιδικό παιχνίδι, στην ενασχόληση με την φύση και στην φυσιολογική κοινωνική επαφή...

Και εγώ έχω παίξει αμέτρητες ώρες βιντεο-παιχνιδια και έχω κάνει άλλες τόσες μοναχικό development. Καμία πνευματική διαύγεια δεν σου προσφέρουν όλα αυτά. Αντίθετα οι κοινωνικές μου συναναστροφές είναι που μου πρόσφεραν κάθε ικανότητα μου να σκέφτομαι και αντιδρώ με έξυπνο, λογικό μη παθολογικό τρόπο.

Δεν θα τα ισοπεδωσουμε όλα για να χρυσωσουμε το χάπι...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GRat είπε

Στο Πλαίσιο

389€ - 405€ για τις 1660ti

460€ - 500€ για τις 2060

Φυσικά παίζουν και 2070 @500€ στα skroutzομάγαζα..........

Το θέμα είναι υλοποίηση γιατί καλές υλοποίησης είναι αρκετά ποιο ακριβές από τα σαπακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι σίγουρος για αυτό?

Φαντάζομαι κάποιο binning γίνεται αλλά απο εκεί και πέρα αν δεις τις κάρτες αυτές το binning απλά καθορίζει αν θα γίνει 2080ti/2080/2070/2060 ή 1660ti.  

Στις υλοποιήσεις δεν αλλάζουν πολλά πέρα απο τον τρόπο τροφοδοσίας(VRM) και ψύξης. Στις 1660 ti που έχω δει μέχρι τώρα δεν βλέπω κάποια εμφανή διαφορά στα VRM τους.

Επεξ/σία από GRat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα η απόκτηση μιας 1080Ti που έχει πέσει η τιμή της είναι σταθμος για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον.Δε βρίσκω λόγω κάποιος να αγοράσει καλύτερη προς το παρών, για gaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GRat είπε

Στο Πλαίσιο

389€ - 405€ για τις 1660ti

460€ - 500€ για τις 2060

Φυσικά παίζουν και 2070 @500€ στα skroutzομάγαζα..........

Τιμιες υλοποιησεις τις 2060

 

https://www.skroutz.gr/s/17207120/Zotac-GeForce-RTX-2060-6GB-ZT-T20600F-10M.html

https://www.skroutz.gr/s/17112815/Gigabyte-GeForce-RTX-2060-6GB-OC-GV-N2060OC-6GD.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nosstrom είπε

Για εμένα η απόκτηση μιας 1080Ti που έχει πέσει η τιμή της είναι σταθμος για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον.Δε βρίσκω λόγω κάποιος να αγοράσει καλύτερη προς το παρών, για gaming. 

Απο που και ποσο θα παει? Μαλλον η 2080 ειναι καλυτερη επιλογη. Μεταπωλητικη αξια μεγαλυτερη + RT + dlss οπου αργουτερα θα δουλευουν σε πιο πολλα παιχνιδια και καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Απο που και ποσο θα παει? Μαλλον η 2080 ειναι καλυτερη επιλογη. Μεταπωλητικη αξια μεγαλυτερη + RT + dlss οπου αργουτερα θα δουλευουν σε πιο πολλα παιχνιδια και καλυτερα.

Θεωρώ ότι το RTX θα αργήσει λίγο να εδραιωθεί μάλλον για 2020 το κόβω, εκτος αυτού η 2080 είναι σε επιδόσεις ίδια με τη 1080ΤΙ αλλά ξανατσέκαρα τιμή και όντος παίζει 800 -900€ οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου εν μέρη απλά προτιμώ να περιμένω και να παίρνω την ΤΙ. Προσωπική επιλογή βέβαια 😉

Επεξ/σία από nosstrom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Black Demis είπε

Το θέμα είναι υλοποίηση γιατί καλές υλοποίησης είναι αρκετά ποιο ακριβές από τα σαπακια

Και προσοχή στο version του chip. Αλλές RTX2070 φτανουν 1800boost και αλλες 1600. Δεν ειναι OC, ειναι binning απο την ιδια την Nvidia, και πουλάει 2 εκδόσεις στους Manufacturers. (Ολες οι reference ειναι στα 1800)

Επεξ/σία από Lied
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lied είπε

Και προσοχή στο version του chip. Αλλές φτανουν 1800boost και αλλες 1600. Δεν ειναι OC ειναι binning απο την ιδια την Nvidia και πουλάει 2 εκδώσεις στους Manufacturers.. (Ολες οι reference ειναι στα 1800) 

α ναι και αυτο ειναι το εχω ξεχασει...........

 

με λίγα λόγια μια 2060 τον 320 ευρώ μπορεί να έχει μεγάλες και ουσιώδες διαφορές με  μια αλλη 2060 των 480 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2019 στις 9:58 ΜΜ, Black Demis είπε

και όμως και όμως..... είχα δοκιμάσει μια gigabyte 1060 με dual fan στα 220 την είχα πάρει ειχε δυο μειονεκτήματα

1. ανέβαζε για πλάκα 75 -80 και όταν τα ανεβάζει ανεμιστήρες ακουγόντουσαν σαν boeing 747

2. όταν ανέβαζε τέτοιες θερμοκρασίες έριχνε την συχνοτιτα

μετά είχα πάρει την msi gaming x στα 320 θυμάμαι εκείνη καταρχάς ανεμιστήρες μέχρι 60 βαθμούς δεν έπαιρναν καν μπρος και όταν έπαιρναν την κρατούσαν κρύα στα 65 -67 βαθμούς και πάλι σχεδόν δεν άκουγα τίποτα..... και καθόλου drops στην συχνότητα....

την ίδια κοτσάνα εκανα και με την 2060 τώρα που την πήρα ευτυχώς κατάφερα και έδωσα την φτηνότερη όσο την πήρα και πήγα +100 ευρω σε καλή υλοποίηση

καλά με κάτι tdp 320+ watt δεν ξέρω τι παιζει πραγματικά εκεί λογικά τα έχεις απλά για χειμώνα

+ ειμαι γκαντέμης είχα coil whine σε ότι έχω πάρει μέχρι τώρα (ευτυχώς όχι πολύ έντονο)

αυτά φίλε είναι τυχαία και συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες 

Στις 23/2/2019 στις 9:59 ΜΜ, Lerios είπε

Και επίσημα το τέλος της κόκκινης στις κάρτες γραφικών... Άντε σιγά σιγά και στους επεξεργαστές 😊

καλά βάλε να ψήσεις καμιά μπριζόλα στο δικό σου επεξεργαστή εσύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ρυθμο που αλλαζουν τα δεδομενα στο Pc gaming, και καθε χρονο θες 500αρια τουλαχιστον για να μπορεις να παιζεις ευπρεπως λεω να το γυρισω σε ΤΑΒΛΙ.. Με ενα σμπαρο 4 τρυγωνια. Παιζω, κοινωνικοποιουμε, πινω καμια μπυρα, και 4ον ΔΕΝ ΜΕ ΖΑΛΙΖΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ με το ρητο "ΠΑΛΙ ΣΤΟ PC ΕΙΣΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ?"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...