Προς το περιεχόμενο

Wind 200mbps και ερωτήσεις για ταχύτητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 2 μέρες ενεργοποιήθηκε η συνδεση στην εταιρία και είχα πάει το πρωί να τραβήξω καλωδιώσεις και να κάνω ότι έπρεπε για να την συνδέσω σε ενα firewall με traffic shaping σαν 2η wan

Αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετή ώρα μιας και δεν είχαν αλλάξει το password που τους είχα πει το έφτιαξα τελικά αλλά έχω πολλά ερωτήματα σχετικά με τις ταχύτητες

Η σύνδεση τώρα είναι bridge και έχω βάλει rule στο pc μου να παίρνει από αυτό το wan Μόνο (τους αλλους τους εχω στην 24άρα προς το παρόν)

Μέσα στο router λέει οτι συγχρονίζει στα 280down/35up

Με διάφορα speedtest πήγα στα 100down/20up

Δοκιμάσα τώρα κάποια αρχεία Upload στο onedrive 

3,11gb τα ανέβασε σε μισή ώρα.

Θεωρώ από κάτι υπολογισμούς που έκανα σε διάφορα site ότι το Upload είναι στα 15περίπου ( δεν είναι άσχημο)

Δεν έχω δει γενικά θορύβους κλπ κλπ . Wireless Κλειστό , κανένας υπολογιστής πάνω αυτή την στιγμή (μόνο ο δικός μου) και η καμπίνα στην απέναντι γωνία...

Θα δοκιμάσω σε λίγη ώρα και download. Ξέρετε κανένα site να κατεβάσω κανά μεγάλο αρχείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ φίλε μου

Θα το κάνω σε λιγάκι να δούμε. Αν και βασικά για το upload την κάναμε για να στέλνουμε στο σύννεφο κάνα backup . 

Γενικά τα έχω κλειδώσει όλα . Δεν κατεβάζουμε παρά μόνο πράγματα για την δουλειά κυρίως. Εντάξει γενικά όλοι μέσα είναι κύριοι οπότε δεν ανησυχώ για  torrents κλπ κλπ ούτε για φλασάκια

Βέβαια έχω στησει το firewall , endpoint για μια πιο πολύ ησυχια

 

Edit..

6λεπτά και 30δεύτερα για 4,3GB

Γύρω στα 94 - 95 Μbps. Μια χαρά είναι βέβαια . Δεν κατεβάζουμε γενικα αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε παραπάνω? Ίσως βέβαια να εχει φόρτο το δίκτυο. Θα το δω και το βράδυ

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bottleneck το γνωρίζω χρόνια..Ειδικά σε τοπικό δίκτυο. Ελα όμως που δεν μου πήγε το μυαλό οτι μπορεί να συμβεί και στο internet. Ο φταίχτης είναι το switch που έχω στο γραφείο μου το οποίο είναι 100άρι και φυσικά μου ρίχνει το δικό μου lan στα 100 (μιας και η κάρτα μου είναι gigabit)

Το δοκίμασα πριν λίγο στον server απομακρυσμένα...

186down/20up

Δεν κατέβασα τίποτα αλλά δείχνει να πηγαίνει καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...