Προς το περιεχόμενο

Οι Sony και Light συνεργάζονται για να φέρουν τέσσερις ή περισσότερες κάμερες στα κινητά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.Η light L16 είχε 16 κάμερες πέντε 35 mm, πέντε 70 mm και έξι των 150mm.Οι 10 κάμερες από τις 16 χρησιμοποιούταν για ταυτόχρονη λήψη με αισθητήρα 13mp ωστε να δημιουργήσουν μια φωτογραφία 52MP.Η Sony ήδη κατασκευάζει τον imx586 με 48 ενεργά magapixels.Ας ελπίσουμε ότι συνεργασία sony-light θα καταφέρει να αποδωσει τα μέγιστα με λιγότερο αριθμό καμερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, nero62 είπε

Οι 2 δεν είναι αρκετές σε τόσο μικρή συσκευασία. Ο άνθρωπος έχει 2 αλλά με πολύ προχωρημένη τεχνολογία. Με τις πολλές κάμερες επιτυγχάνουν λεπτή συσκευασία (ένα κινητό δεν μπορεί να είναι σαν μια φωτογραφική μηχανή για το πάχος και μόνον αλλά και για άλλους λόγους (που δεν είναι το παρόν θέμα εφικτό για εξήγηση περαιτέρω). 

Βάζουν πολλές κάμερες επάνω στο κινητό για να πλησιάσουν σε δυνατότητες τις φωτογραφικές μηχανές σε θέματα όπως μεγέθυνση δίχως απώλεια, απόδοση σε χαμηλό φωτισμό δίχως θόρυβο, ευρεία γωνία κάλυψης, πολύ κοντινή λήψη, αίσθηση βάθους κλπ όπου με μια κάμερα δεν μπορεί να είναι εφικτό.

 

 

 

Τι να τις κανεις τις 100 καμερες, οταν οι περισσοτεροι δεν εχουν καν ενεργοποιημενο το camera api2. Και τα software τους ειναι για τα μπαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mader είπε

χαχαχα! ποσο γελοίο!!!

μεχρι 2 καμερες οκ. Οχι ομως και 8!

Δλδ σε 1 χρονο απο σημερα που θα εχουμε φτασει? Τις 16??

αχχαχαχ

Μα ποσο άσχετοι ειναι επιτέλους αυτοι οι σχεδιαστές κινητών.... Βουρλα!!

Πριν ελεγες θύματα οσους θα αγορασουν fold, τωρα λες αυτό για τις πολλες κάμερες... 

Να σε ενημερώσω οτι η νοκια ξαναβγαλε το νοκια μπανάνα οποτε τεχνολογικά είσαι καλυμμένος για τα επομενα είκοσι χρόνια και δε χρειαζόμαστε  τα μηνύματα σου στο site διότι ειναι τεχνολογικό.

Ευχαριστούμε 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, QuitLife είπε

Τι να τις κανεις τις 100 καμερες, οταν οι περισσοτεροι δεν εχουν καν ενεργοποιημενο το camera api2. Και τα software τους ειναι για τα μπαζα.

Αυτό είναι μια άλλη ιστορία και έχεις απόλυτο δίκιο. Για αυτό υπάρχουν κόλπα να ενεργοποιήσεις το camera2api και να χρησιμοποιείς το καταπληκτικό και πειραγμένο λογισμικό της google που υποστηρίζει σε συνεργασία με τους πιτσιρικάδες προγραμματιστές που το έχουν σκίσει  google camera mod. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nero62 είπε

Αυτό είναι μια άλλη ιστορία και έχεις απόλυτο δίκιο. Για αυτό υπάρχουν κόλπα να ενεργοποιήσεις το camera2api και να χρησιμοποιείς το καταπληκτικό και πειραγμένο λογισμικό της google που υποστηρίζει σε συνεργασία με τους πιτσιρικάδες προγραμματιστές που το έχουν σκίσει  google camera mod. ;)

Ναι αλλα δεν προκειται να ρισκαρω το κινητο μου με brick για να τα κανω ολα αυτα.

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι υπαρχουν τομεις που πραγματικα θελουν βελτιωση (camera software, ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ) και αντι γιαυτο ασχολουνται με μαρκετινιστικα features.

Ακομα θαυμαζω τις φωτο που εβγαζα με το LG G4 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ακομα περιμενω να δω ενα τηλεφωνο τύπου Lumia 1020 . Πιστευω ακομα βγάζει καλύτερες φωτο απο αρκετές ναυρχιδες  με multi cameras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 wide  1 ultrazoom 1 telephoto 1 κανονικη 1 για bokeh η κατι αντιστοιχο με καλο software ωστε να τις συνδιαζει να ειστε σιγουροι οτι θα τραβαει καταπληκτικα.Εχω το mi8 και τραβαει 150 φορες καλυτερα απο την panasonic fz 35 σε ολες τις συνθηκες,  παλια θα μου πειτε η πανασονικ αλλα εχει ενα φακο σαν το μισο κινητο σε μεγεθος .

Αν δεν εισαι επαγγελματιας φωτογραφος με τα hi end σημερινα κινητα και λιγες γνωσεις φωτογραφιας τραβας καταπληκτικες φωτογραφιες σταματηστε αυτο το τυρακι με το τι να τις κανουμε τις 2-3-4 καμερες οι περισσοτερες καμερες συνδιαζονται μεσω software (δειτε nightmode) και δινουν φωτογραφιες που ουτε θα φανταζομασταν παλιοτερα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geoeva01 είπε

1 wide  1 ultrazoom 1 telephoto 1 κανονικη 1 για bokeh η κατι αντιστοιχο με καλο software ωστε να τις συνδιαζει να ειστε σιγουροι οτι θα τραβαει καταπληκτικα.Εχω το mi8 και τραβαει 150 φορες καλυτερα απο την panasonic fz 35 σε ολες τις συνθηκες,  παλια θα μου πειτε η πανασονικ αλλα εχει ενα φακο σαν το μισο κινητο σε μεγεθος .

 

Ε οχι και καλυτερα απο τις Panasonic, δεν μας τα λες καλα. Αλλα οκ, αμα το πιστευεις οκ. Προφανως δεν εχεις δει σε 1:1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billstamaniac είπε

εγω ακομα περιμενω να δω ενα τηλεφωνο τύπου Lumia 1020 . Πιστευω ακομα βγάζει καλύτερες φωτο απο αρκετές ναυρχιδες  με multi cameras

Δύσκολο το βλέπω να ξαναβγαίνει ένας και μεγάλος αισθητήρας σήμερα. Τύπου Νοκια 808, 1020 ή και Panasomic LUMIX DMC-CM1...

Τώρα τα κινητά αντί να "παχαίνουν" από έναν αισθητήρα, φαρδαίνουν από τους πολλούς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pacahontas III milagros είπε

Πριν ελεγες θύματα οσους θα αγορασουν fold, τωρα λες αυτό για τις πολλες κάμερες... 

Να σε ενημερώσω οτι η νοκια ξαναβγαλε το νοκια μπανάνα οποτε τεχνολογικά είσαι καλυμμένος για τα επομενα είκοσι χρόνια και δε χρειαζόμαστε  τα μηνύματα σου στο site διότι ειναι τεχνολογικό.

Ευχαριστούμε 

σωπα ρε φιλαράκι, σε θίξαμε;

και ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις τι θα κανω και τι θα γραφω;

τραβα στη μαμα σου να συνεχίσεις το κλάψιμο και ασε τα φορουμ, δεν τα αντέχεις, σου δημιουργούν ψυχολογικά

φιλακια

5 ώρες πριν, nero62 είπε

Οι 2 δεν είναι αρκετές σε τόσο μικρή συσκευασία. Ο άνθρωπος έχει 2 αλλά με πολύ προχωρημένη τεχνολογία. Με τις πολλές κάμερες επιτυγχάνουν λεπτή συσκευασία (ένα κινητό δεν μπορεί να είναι σαν μια φωτογραφική μηχανή για το πάχος και μόνον αλλά και για άλλους λόγους (που δεν είναι το παρόν θέμα εφικτό για εξήγηση περαιτέρω). 

Βάζουν πολλές κάμερες επάνω στο κινητό για να πλησιάσουν σε δυνατότητες τις φωτογραφικές μηχανές σε θέματα όπως μεγέθυνση δίχως απώλεια, απόδοση σε χαμηλό φωτισμό δίχως θόρυβο, ευρεία γωνία κάλυψης, πολύ κοντινή λήψη, αίσθηση βάθους κλπ όπου με μια κάμερα δεν μπορεί να είναι εφικτό. Όταν έχουμε  μεγέθυνση δίχως απώλεια χάνουμε σε ευαισθησία σε χαμηλό φωτισμό και το αντίθετο γιατί θα πρέπει να είναι ο αισθητήρας  και τα οπτικά τεράστια για να τα κάνει και τα 2, όταν έχουμε ευρεία γωνία κάλυψης δεν μπορούμε να έχουμε ταυτόχρονα και ευαισθησία και λήψη από κοντά διότι χρειάζεται μηχανισμός να μεταβάλει τα επίσης τεράστια οπτικα και αισθητήρα ανάλογα την περίπτωση και τέλος (όχι ακριβώς τέλος) η αίσθηση του βάθους επιτυγχάνεται υποχρεωτικά από 2 κάμερες σε συνδυασμό με λογισμικό που ενώνει τις 2 εικόνες για να έχουμε το εφέ του θολωμένου υπόβαθρου. 

Είναι και άλλα πολλά. Όπως ευκρίνεια (μέγεθος σε πίξελ) που θα επιτυγχάνεται με πολλές κάμερες και λογισμικό που θα ενώνει όλες τις φωτογραφίες μαζί, τρίτη διάσταση στις φωτογραφίες καθώς και εικονική πραγματικότητα 180 και 360 μοιρών βίντεο και φωτογραφία και δεν έχει τελειωμό.

Εφόσον η φωτογραφία στο κινητό είναι μόδα οι κατασκευαστές στοχεύουν σε αυτά και δεν βάζουν μόνον τις πολλές κάμερες εκεί για να υπάρχουν και να τσιμπάνε οι καταναλωτές. Τις βάζουν για να υπάρχει ευελιξία και φωτογραφικές δυνατότητες σε μια λεπτή συσκευή όπως είναι το smartphone.

Τώρα λέγοντας άσχετους τους κατασκευαστές και βούρλα όπως καταλαβαίνεις εκτίθεσαι σε τρομερά επικίνδυνο βαθμό και φαντάζομαι αυτή τη στιγμή θα έχει πέσει πολύ γέλιο από πολλούς αναγνώστες στο ινσόμνια στο συγκεκριμένο θέμα.

Δεκτή και σεβαστή η άγνοια. Αλλά η κριτική ιδιαίτερα όταν υπάρχει η εμφανή άγνοια και είναι τόσο επιθετική είναι αχαρακτήριστη μερικές φορές από αυτούς που την διαβάζουν. Προσοχή λοιπόν είναι η συμβουλή μου.

:)

πάντα φιλικά.

Σε ευχαριστώ που μπηκες στον κοπο να εξηγήσεις με τοσο λεπτομέρεια.

Πραγματικά δεν τα γνώριζα αυτα που ανάφερες, ευχαριστώ!

απλα... μου φαινεται τοσο αστειο να εχει καποιος ενα κινητό "μυγα"

αλλα μαλλον, απ'οτι καταλαβαινω, απευθύνετε σε αυτους που ενδιαφέρονται για ποιοτικες φωτο γραφιες, ισως φωτογραφους, ρεπορτερ κτλ

η αληθεια βεβαια ειναι, οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να εχεις παντα μαζι σ μια καμερα... αλλα αν το συνδυάζεις με κινητό τοτε το εχεις παντα κ παντου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mader είπε

σωπα ρε φιλαράκι, σε θίξαμε;

και ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις τι θα κανω και τι θα γραφω;

τραβα στη μαμα σου να συνεχίσεις το κλάψιμο και ασε τα φορουμ, δεν τα αντέχεις, σου δημιουργούν ψυχολογικά

φιλακια

Σε ευχαριστώ που μπηκες στον κοπο να εξηγήσεις με τοσο λεπτομέρεια.

Πραγματικά δεν τα γνώριζα αυτα που ανάφερες, ευχαριστώ!

απλα... μου φαινεται τοσο αστειο να εχει καποιος ενα κινητό "μυγα"

αλλα μαλλον, απ'οτι καταλαβαινω, απευθύνετε σε αυτους που ενδιαφέρονται για ποιοτικες φωτο γραφιες, ισως φωτογραφους, ρεπορτερ κτλ

η αληθεια βεβαια ειναι, οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να εχεις παντα μαζι σ μια καμερα... αλλα αν το συνδυάζεις με κινητό τοτε το εχεις παντα κ παντου

Να είσαι καλά. 

Τις εταιρείες δεν τις νοιάζει αν είσαι επαγγελματίας η όχι φωτογράφος. Βλέπουν την τάση και την μόδα και πράττουν ανάλογα. Και αυτή τη στιγμή όπως δείχνουν τα πράγματα η φωτογραφία με το κινητό έχει τρελή έξαρση. 

18 ώρες πριν, QuitLife είπε

Ναι αλλα δεν προκειται να ρισκαρω το κινητο μου με brick για να τα κανω ολα αυτα.

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι υπαρχουν τομεις που πραγματικα θελουν βελτιωση (camera software, ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ) και αντι γιαυτο ασχολουνται με μαρκετινιστικα features.

Ακομα θαυμαζω τις φωτο που εβγαζα με το LG G4 μου.

Μπα. Αρκετές συσκευές το έχουν ενεργοποιημένο δίχως κόλπα. Κατεβάζεις απλά διάφορες εκδόσεις και παίζουν όλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, QuitLife είπε

Ε οχι και καλυτερα απο τις Panasonic, δεν μας τα λες καλα. Αλλα οκ, αμα το πιστευεις οκ. Προφανως δεν εχεις δει σε 1:1.

Οχι καλυτερα αλλα περασε και δεν ακουμπησε η πανασονικ οσο και να ζουμαρεις οσο και να τις βαλεις διπλα διπλα καλυτερα δειχνουν οι φωτο απο το ξιαομι οσο για νυχτερινες φωτογραφιες εκει να δεις γελια. Εκει που ειναι καλυτερη η πανασονικ ειναι στο 18χ ζουμ και στο δυνατοτερο φλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geoeva01 είπε

Οχι καλυτερα αλλα περασε και δεν ακουμπησε η πανασονικ οσο και να ζουμαρεις οσο και να τις βαλεις διπλα διπλα καλυτερα δειχνουν οι φωτο απο το ξιαομι οσο για νυχτερινες φωτογραφιες εκει να δεις γελια. Εκει που ειναι καλυτερη η πανασονικ ειναι στο 18χ ζουμ και στο δυνατοτερο φλας

Μονο και μονο η συγκριση μιας φωτογραφικης με κινητο, νομιζω τα λεει ολα και δεν χρειαζεται εγω να επιχειρηματολογησω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Μονο και μονο η συγκριση μιας φωτογραφικης με κινητο, νομιζω τα λεει ολα και δεν χρειαζεται εγω να επιχειρηματολογησω.

μεγαλομετοχος της πανασονικ εισαι ? αμα σου λεω το εχω δοκιμασει να δες μας και σταματησεις η σκοτεινη ειναι απο την pansonic fz35 και η φωτεινη απο lg g6 τραβηγμενες την ιδια ωρα με ιδιο επιπεδο φωτισμου στο auto και οι 2 γιατι και γω πιστευα οτι θα τραβαγε καλυτερα η φωτογραφικη

LG G6.jpg

PANASONIC.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...