Προς το περιεχόμενο

Με τιμή από €449, το Xiaomi Mi 9 προσγειώνεται στην Ευρώπη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ναι αλλα στο παραπανω οπως βλεπεις στα επομενα κινητα επεσε το Sar(και οχι δεν εχω iphone 7 ή 😎.

Στην Xiaomi παλι χτυπαει ταβανια στα προσφατα Mi mix3 και Mi max3

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/f1cb4d60

Εγώ αναφέρθηκα στον ανωτέρω συνομιλητή που έχει iPhone 7 και αναφέρεται στο sar

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Exv xiomi σαν δευτερη συσκευη, 150 ευρω το πηρα.

Δεν ειμαι τρελος να εκθιαζω τις κινεζιες του 500αρικου, θες να στο στειλω ξανα φωτο το χιοαμι που εχω σαν το αλλο θεμα που σου στειλα το s7 edge που με ελεγεςμετοχο της apple ?

Εσεις ειστε οσα δεν φτανει η αλεπου..ξερετε τι τα κανει και καποιοι πατε να βγαλατε την κινεζια του 500αρικου την καλυτερη συσκευη του πλανητη.

Έχω βαρεθεί να διαβάζω σε κάθε θέμα τις ίδιες ΑΤΟΠΕΣ συγκρίσεις. Σε τι ακριβώς μοιάζει το xiaomi των €150 με το mi8 (που τυγχάνει να έχω) ή mi9 από άποψη κατασκευής ή οτιδήποτε άλλο; Ειναι σα να συγκρίνεις το iPad μου με το teclast των €80. Premium υλικά με πλαστικούρα.

Το s7 edge ΣΗΜΕΡΑ που γράφουμε σε αυτό το thread σε σχέση με το mi9 ή και το mi8 ακόμα, κάνει μόνο για να πατάς τη στίβα με τα χαρτιά στο γραφείο.

Δε μπορείς να συγκρίνεις ναυαρχίδα 2018/2019 με 2016. 

Οσο ιδανικά και αν τα έχετε στο μυαλό σας ορισμένοι.

 

Σύγκρινε μου το Mi9 με το s10 και πες μου αν τα επιπλέον €400 θα σου βγάλουν το value των επιπλέον χρημάτων. 

Όλοι 24 μήνες δίνουν security updates άρα δεν αγοράζουμε τηλέφωνο να το κρατήσουμε 4 χρόνια.

 

Αν κάποιος ανήκει στην κατηγορία "κάθε χρόνο μπορώ να διαθέτω τα 1200 για το κορυφαίο μοντέλο της αγοράς είτε είναι iPhone είτε είναι android" παω πάσο και κατανοώ τη σκοπιά που βλέπει το αντικείμενο.

Επεξ/σία από zygorito
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, what_if είπε

σχεδον κορυφαιο τηλεφωνο σε καθε τομεα κ σε πολλους τομεις κορυφαιο ,οπως πχ η υποστηριξη σε αναβαθμισεις σε τιμη που ο ανταγωνισμος πουλουσε πριν 5 με 6 χρονια

διασκεδαστε μας με την αγωνια σας να δικαιολογησετε τις αδικαιολογητες προτιμησεις σας

Μπορεις να μας αναφερεις τους πολλους τομεις που το κινητο ειναι κορυφαιο?

Γιατι περαν του snap855(που τον φορανε ολες οι android ναυαρχιδες)και της καλης καμερας(δεν εχουν βγει ακομα και οι υπολοιπες Android ναυαρχιδες του 2019 βεβαια),σε τι αλλο θεωρειται κορυφαιο?

Στην 1080p amoled οθονη που φορανε πλεον τα περισσοτερα κινητα?

Στο 1μονο κατω ηχειο?

Στο οτι δεν εχει πιστοποιηση ip?

Στην μπαταρια των 3400mah που δεν ειναι τιποτα το φοβερο?

Περαν τουτου οι μονοι που δικαιολογουν την προτιμηση τους με καθε ευκαιρια ειναι ολως τυχαιως οσοι αγοραζουν xiaomi και νιωθουν την αναγκη να επιβαλουν στους αλλους την αγορα τους απαξιωνονταν οτι αγοραζει ο καθενας(που στην τελικη δικαιωμα του ειναι).

Κανεις δεν απαξιωσε πραγματικα κανενα Xiaomi τηλεφωνο(περαν απο 1-2γραφικα σχολια).

 

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, TzortzisJosh είπε

Ναι όντως αγοράζουμε τώρα την Χιαομάρα στα 500 ευρώ και σε 1 χρόνο βαριάς χρήσης που η συσκευή θα αποκρίνεται σαν κινητό με 1 Ram, Bug και Lag θα πηγαινοέρχονται, θα πάρουμε την επόμενη Χιαομάρα στην προνομιακή τιμή των 550 ευρώ και θα νιώθουμε πολύ υπερήφανοι. Όμως, εγώ είμαι ΦΑΝΜΠΟΙ που πήρα το iPhone 7 πριν 2 χρόνια και απ'ότι βλέπω θα μου βγάλει άνετα άλλον 1-1,5 χρόνο πλήρης απόκρισης και λειτουργικότητας. Μην μιλήσω για τα 6S Plus που εάν τα συγκρίνεις σήμερα με τα αντίστοιχα Android κινητά της ίδιας χρονολογίας, η διαφορά θα είναι χαοτική.

 

Ούτε ξέρεις τι λες. Ο συνήθης άσχετος της παρέας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, what_if είπε

Λογια πολλα ,ανουσια τσιτατα ,πολυφορεμενες κενες περιεχομενου προκαταληψεις ,αγωνια απο τους φαντασια μετοχους κ πολυ γελιο

η αληθεια ειναι απλη ομως

σχεδον κορυφαιο τηλεφωνο σε καθε τομεα κ σε πολλους τομεις κορυφαιο ,οπως πχ η υποστηριξη σε αναβαθμισεις σε τιμη που ο ανταγωνισμος πουλουσε πριν 5 με 6 χρονια

διασκεδαστε μας με την αγωνια σας να δικαιολογησετε τις αδικαιολογητες προτιμησεις σας

αμα εχεις φραγκα αγοραζεισ το ακριβο. αμα δεν εχεις αυτο. απλα ειναι τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zygorito είπε

Σύγκρινε μου το Mi9 με το s10 και πες μου αν τα επιπλέον €400 θα σου βγάλουν το value των επιπλέον χρημάτων. 

Αν καποιος ψαχνει value δεν θα παρει το S10 αλλα το S10e.

Αλλος για παραδειγμα που ψαχνει καλυτερο value θα παρει το LG G7 σε σχεση με το Mi9,που και κατα πολυ φθηνοτερο ειναι,και αδιαβροχο(ip68 τελος παντων)ειναι,και θυρα ακουστικων με quad dac εχει και χαμηλο sar(αν τον ενδιαφερει)και ας φοραει επεξεργαστη του 2018 ή και ας η οθονη του να μην ειναι amoled ή η καμερα του κορυφαια.Μεχρι και εγχρωμο notification led εχει το G7.

Προσωπικα δεν προκειται να αγοραζα το Mi9 ή το mi8 για ενα μονο λογο οπως και το mix3.Για την χαμηλη μπαταρια(οχι αυτονομια)που τους βαζουν.Ας τους εβαζαν 4000μπαταρια οπως στα φθηνοτερα redmi και τοτε ναι θα τα προτιμουσα.

Μην ξεχναμε οτι 2απο τους λογους που χρυσοπουλησε το pocophone ηταν για την 4000μπαταρια και την θυρα ακουστικων και το πιο αστειο,ειχε και στερεο ηχεια οχι τα δυνατοτερα αλλα ειχε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Αυτο λεω ρε αδερφε τι συσγκριση να κανουμε.

Το ενα ειναι επωνυμο με το καλυτερο after sale support της αγορας και το αλλο κινεζια, λογικο ειναι να ειναι φθηνοτερο, αν ειχε ιδια τιμη με τα κανονικα flafships να το αγορασει ποιος.

Kινεζιά; Δεν πάλιωσε ακόμα αυτό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μπορεις να μας αναφερεις τους πολλους τομεις που το κινητο ειναι κορυφαιο?

Γιατι περαν του snap855(που τον φορανε ολες οι android ναυαρχιδες)και της καλης καμερας(δεν εχουν βγει ακομα και οι υπολοιπες Android ναυαρχιδες του 2019 βεβαια),σε τι αλλο θεωρειται κορυφαιο?

Στην 1080p amoled οθονη που φορανε πλεον τα περισσοτερα κινητα?

Στο 1μονο κατω ηχειο?

Στο οτι δεν εχει πιστοποιηση ip?

Στην μπαταρια των 3400mah που δεν ειναι τιποτα το φοβερο?

Περαν τουτου οι μονοι που δικαιολογουν την προτιμηση τους με καθε ευκαιρια ειναι ολως τυχαιως οσοι αγοραζουν xiaomi και νιωθουν την αναγκη να επιβαλουν στους αλλους την αγορα τους απαξιωνονταν οτι αγοραζει ο καθενας(που στην τελικη δικαιωμα του ειναι).

Κανεις δεν απαξιωσε πραγματικα κανενα Xiaomi τηλεφωνο(περαν απο 1-2γραφικα σχολια).

 

Εσύ είσαι ο λόγος που συνεχίζουν να πουλάνε κινητά 1000 ευρώ. Δεν αναφέρει κανείς οτι είναι καλύτερα... αυτό που σου λένε με απλά λόγια είναι πως δικαιολογείς τα 500+ παραπάνω ευρώ; Έχοντας περάσει απο iphone 6,6s,7 και galaxy s6 edge και s8 ναι συμφωνώ δεν ειναι καλύτερο το pocophone που έχω τώρα αλλά κάνει τα ίδια πράγματα και έχω και 500 ευρώ στην τσέπη μου.

Επεξ/σία από stam28
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To λαθος της xiaomi ειναι οτι βιάστικε να βγάλει το mi 9 πριν βγουν οι αλλες ναυαρχίδες. Εκτος εαν εχει ετοιμο το mi 9 pro.

 

Στην Ελλάδα θα έχει 550ευρω το 64αρι (στην καλύτερη!!!)

Επεξ/σία από mihanobios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, djdidi είπε

Kινεζιά; Δεν πάλιωσε ακόμα αυτό;

Γιατι τι ειναι αμερικανικο ας πουμε?😂

 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν καποιος ψαχνει value δεν θα παρει το S10 αλλα το S10e.

Αλλος για παραδειγμα που ψαχνει καλυτερο value θα παρει το LG G7 σε σχεση με το Mi9,που και κατα πολυ φθηνοτερο ειναι,και αδιαβροχο(ip68 τελος παντων)ειναι,και θυρα ακουστικων με quad dac εχει και χαμηλο sar(αν τον ενδιαφερει)και ας φοραει επεξεργαστη του 2018 ή και ας η οθονη του να μην ειναι amoled ή η καμερα του κορυφαια.Μεχρι και εγχρωμο notification led εχει το G7.

Προσωπικα δεν προκειται να αγοραζα το Mi9 ή το mi8 για ενα μονο λογο οπως και το mix3.Για την χαμηλη μπαταρια(οχι αυτονομια)που τους βαζουν.Ας τους εβαζαν 4000μπαταρια οπως στα φθηνοτερα redmi και τοτε ναι θα τα προτιμουσα.

Μην ξεχναμε οτι 2απο τους λογους που χρυσοπουλησε το pocophone ηταν για την 4000μπαταρια και την θυρα ακουστικων και το πιο αστειο,ειχε και στερεο ηχεια οχι τα δυνατοτερα αλλα ειχε.

Υπάρχει το ενδεχόμενο το mi9 να είναι αδιάβροχο μέχρι καποιο βαθμό. Ο Lei Jun της xiaomi έχει πει εδώ και 2 χρόνια ότι η πιστοποίηση κοστίζει αρκετά. Λογικά με επίσημη πιστοποίηση ip θα πρέπει να καλύψεις και πιθανές βλάβες από νερό. Οπότε ακόμα και ένα 15% πάνω το καθιστά λιγότερο vfm. Τώρα το πόσο αδιάβροχο ειναι δε χρειάστηκε να το δοκιμάσω να πω την αλήθεια.

Για το ηχείο έχεις δίκιο, και έχοντας αλλάξει το Mi mix 2 σε mi8 μπορώ να πω τα mix έχουν καλύτερο ήχο με το διπλό ηχείο.

Για τη θύρα 3,5mm οκ, έχει το ανταπτοράκι μέσα, μπορείς να πάρεις και με 1-2€ διπλό ανταπτοράκι φορτισμα/ακουστικά, αλλα εγώ προτιμώ τα tronsmart bluetooth τα αδιάβροχα ( https://www.tronsmart.com/products/encore-flair-sports-bluetooth-headphones ). 

Γούστα ειναι αυτά :P

Επεξ/σία από zygorito
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...