Προς το περιεχόμενο

Vampire the Masquerade: Bloodlines 2


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Malthador said:

Διαφωνώ. Το ότι ένα game έχει γνώριμο point 'n' click gameplay δεν το κάνει generic. Είχε εξαιρετικό τεχνικό τομέα, πολύ καλό σύστημα ανάπτυξης χαρακτήρα και ελαφρώς κλισέ σενάριο (με το love story μεταξύ Kristof και Anezka). Όμως σε ένα σημείο παραμένει αξεπέραστο ακόμα και από τα περισσότερα games του είδους: στο γράψιμο. Οι διάλογοί του είναι σεξπυρικοί σε αρκετά σημεία και τα φινάλε είναι ιδιαίτερα δραματικά. Στο γράψιμο μιλάμε για λογοτεχνία, αυτό απέχει αρκετά από το «generic».

To Bloodlines όταν κυκλοφόρησε ήταν ένα αίσχος και γινόταν unplayable από τα bugs. Φυσικά αργότερα όταν διορθώθηκαν τα αίσχη μιλούσαμε για έπος.


Το Redemption ειναι επισης απο τα παρα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια, και σαν υποθεση και χαρακτηρες το βρισκω ανωτερο του Bloodlines. Το καθενα με τον τροπο του παντως παραμενει παιχνιδαρα.

Παρεπιπτωντος, περι εταιρειων και κωδικα παιχνιδιων γενικοτερα. Ειναι αρκετος κοσμος επιφυλακτικος με τις δυνατοτητες που εχει ο Paradox στο να δημιουργησει ενα RPG τιτλο. Δεν εχω ασχοληθει εις βαθος με το συγκεκριμενο κομματι της εταιρειας, και δεν εχω αποψη.
Ωστοσο, απορω οταν εκθειαζουν την Troika. Και για να μην παρεξηγηθω, δεν μιλαω για το συνολο της προσφορας και παιχνιδιων της, αλλα για τα παιχνιδια και την συμβατοτητα / σταθεροτητα τους. Ξεχνιεται η θαλασσα απο bugs του Arcanum; Η και του Temple of elemental evil; Οχι πως το Bloodlines 1 υστερει σε χιλιαδες προβληματα, αλλα τουλαχιστον εχουν και μια δικαιολογια λογω της καταστασης που επικρατουσε τοσο εσωτερικα οσο και με την White Wolf.

Εν ολιγης, η κατασταση σε αυτη την φαση δεν εχει καμια με καμια σχεση οπως ηταν τοτε, και απο οτι φαινεται θα μιλαμε για παιχνιδι-σταθμο και τιποτα λιγοτερο.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, Getta Robo said:


Το Redemption ειναι επισης απο τα παρα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια, και σαν υποθεση και χαρακτηρες το βρισκω ανωτερο του Bloodlines. Το καθενα με τον τροπο του παντως παραμενει παιχνιδαρα.

Παρεπιπτωντος, περι εταιρειων και κωδικα παιχνιδιων γενικοτερα. Ειναι αρκετος κοσμος επιφυλακτικος με τις δυνατοτητες που εχει ο Paradox στο να δημιουργησει ενα RPG τιτλο. Δεν εχω ασχοληθει εις βαθος με το συγκεκριμενο κομματι της εταιρειας, και δεν εχω αποψη.
Ωστοσο, απορω οταν εκθειαζουν την Troika. Και για να μην παρεξηγηθω, δεν μιλαω για το συνολο της προσφορας και παιχνιδιων της, αλλα για τα παιχνιδια και την συμβατοτητα / σταθεροτητα τους. Ξεχνιεται η θαλασσα απο bugs του Arcanum; Η και του Temple of elemental evil; Οχι πως το Bloodlines 1 υστερει σε χιλιαδες προβληματα, αλλα τουλαχιστον εχουν και μια δικαιολογια λογω της καταστασης που επικρατουσε τοσο εσωτερικα οσο και με την White Wolf.

Εν ολιγης, η κατασταση σε αυτη την φαση δεν εχει καμια με καμια σχεση οπως ηταν τοτε, και απο οτι φαινεται θα μιλαμε για παιχνιδι-σταθμο και τιποτα λιγοτερο.

Καλά το Temple of Elemental Evil παιζόταν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο(αν και δεν ξέρω κατά πόσο άγγιξε τους μη-σκληροπυρηνικούς RPGάδες), αλλά εκείνο το Arcanum ήταν πραγματικό σπάσιμο νεύρων. Τρέλη προσπάθεια για να καταφέρεις μέχρι και τα βασικά πράγματα σε αυτό το game. Πραγματικά κρίμα γιατί ήταν πολύ ριζοσπαστικό setting για την εποχή του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, συγνώμη για το off topic, μία γρήγορη ερώτηση, πάντα ήθελα να παίξω το Bloodlines αλλά επειδή ήταν πολύ παλιό δεν το αποφάσιζα ποτέ. Τώρα με το δεύτερο προ των πυλών, νομίζω ήρθε η ώρα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια must patches, mods etc που να φέρνουν το παιχνίδι πιο πολύ στην σημερινή εποχή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Unoficial patch και graphics improvements και η mod κοινοτητα το εκανε playable μπραβο ρε Τρόικα 

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=257404945 :P

 

18 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Παίδες, συγνώμη για το off topic, μία γρήγορη ερώτηση, πάντα ήθελα να παίξω το Bloodlines αλλά επειδή ήταν πολύ παλιό δεν το αποφάσιζα ποτέ. Τώρα με το δεύτερο προ των πυλών, νομίζω ήρθε η ώρα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια must patches, mods etc που να φέρνουν το παιχνίδι πιο πολύ στην σημερινή εποχή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Εδώ είναι και το λινκ για το unofficial patch.

https://www.moddb.com/mods/vtmb-unofficial-patch

Το παιχνίδι είχε ένα ασύλληπτο bug που έχει διορθωθεί από τότε, και στην εποχή του υπήρχε τρόπος να το παρακάμψεις (νομίζω κάνοντας edit κάποιο αρχείο). Από τότε έχει διορθωθεί. Στο ίδιο site μπορείς να βρεις και άλλα mods, αλλά αυτό νομίζω είναι το βασικό για κάποιο νέο παίκτη. Περισσότερα εδώ.

https://www.moddb.com/games/vampire-the-masquerade-bloodlines

Σημειωτέον πως ο οπτικός του τομέας δεν έχει γεράσει καθόλου άσχημα, αν και το animation είναι λίγο περίεργο. Χρησιμοποίησαν το ίδιο animation για αρσενικούς και θηλυκούς player characters με αποτέλεσμα ο Toreador μου να είναι πολύ τρελό αγόρι :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Chaos3X said:

Παίδες, συγνώμη για το off topic, μία γρήγορη ερώτηση, πάντα ήθελα να παίξω το Bloodlines αλλά επειδή ήταν πολύ παλιό δεν το αποφάσιζα ποτέ. Τώρα με το δεύτερο προ των πυλών, νομίζω ήρθε η ώρα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια must patches, mods etc που να φέρνουν το παιχνίδι πιο πολύ στην σημερινή εποχή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Για πρώτο playthrough αρκεί να βάλεις το patch που λίνκαρε ο Tobajara. Σε επόμενα playthroughs , "you can go wild" :P


Ένα έξτρα σχόλιο. Αν όχι στο πρώτο run, χρείαζεσαι οπωσδήποτε ένα playthrough με malkavian και ίσως nosferatu. Αν και η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού είναι γενικά πάρα πολύ προσεγμένη, οι δύο αυτές clans προσφέρουν μια οπτική γωνεία που δεν μπορείς να δεις με καμία άλλη. Αυτή τη μοναδικότητα αναλόγως με τις αρχικές σου επιλογές στο character creation δυστυχώς σπάνια τη βρίσκεις σε σημερινά rpg.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 minutes ago, Aruil said:

Για πρώτο playthrough αρκεί να βάλεις το patch που λίνκαρε ο Tobajara. Σε επόμενα playthroughs , "you can go wild" :P


Ένα έξτρα σχόλιο. Αν όχι στο πρώτο run, χρείαζεσαι οπωσδήποτε ένα playthrough με malkavian και ίσως nosferatu. Αν και η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού είναι γενικά πάρα πολύ προσεγμένη, οι δύο αυτές clans προσφέρουν μια οπτική γωνεία που δεν μπορείς να δεις με καμία άλλη. Αυτή τη μοναδικότητα αναλόγως με τις αρχικές σου επιλογές στο character creation δυστυχώς σπάνια τη βρίσκεις σε σημερινά rpg.

Πφφφ, female Malkavian από το πρώτο run, να βιώσει κατευθείαν τι σημαίνει WoD. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Malthador said:

Πφφφ, female Malkavian από το πρώτο run, να βιώσει κατευθείαν τι σημαίνει WoD. :D

Καλά εννοείται ότι ο πρώτος μου χαρακτήρας malkavian (melee, stealth και discipline να τους τρελαίνω όλους :P ) ήταν, αλλά το λέω σε περίπτωση που προτιμήσει κάτι άλλο (δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο αλλά γούστα είναι αυτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προφανώς έχουν κάποιο συγκεκριμένο story στο μυαλό τους και κάναν αυτήν την επιλογή, αλλά δεν μπορώ να χωνέψω ότι θα παίζουμε thinblood. Αυτό ψιλοαποκλείει την ποικιλία στα playthroughs που είχε το πρώτο καθώς (αν θυμάμαι καλά) οι thinbloods δεν "κληρονομούν" τα χαρακτηριστικά της clan όποιου τους άλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, Aruil said:

Προφανώς έχουν κάποιο συγκεκριμένο story στο μυαλό τους και κάναν αυτήν την επιλογή, αλλά δεν μπορώ να χωνέψω ότι θα παίζουμε thinblood. Αυτό ψιλοαποκλείει την ποικιλία στα playthroughs που είχε το πρώτο καθώς (αν θυμάμαι καλά) οι thinbloods δεν "κληρονομούν" τα χαρακτηριστικά της clan όποιου τους άλλαξε.

Τι εννοείς; Αυτή είναι μία από τις clans που θα μπορείς να παίξεις στο game. Δεν θα είναι η μοναδική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Malthador said:

Τι εννοείς; Αυτή είναι μία από τις clans που θα μπορείς να παίξεις στο game. Δεν θα είναι η μοναδική.

Εγώ έχω καταλάβει ότι παίζεις σαν thinblood και απλά μπορείς να κάνεις join clans, όπως θα έκανες join factions σε άλλα rpg's (και για την ακρίβεια μόνο 5 clans). Μπορεί να κάνω και λάθος καθώς δεν το έχω παρακολουθήσει και πάρα πολύ τώρα τελευταία.

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αλλαξει τα χαρακτηριστικα των duskborn στη πεμπτη εκδοση και γνωριζουμε μονο βασικα για αυτους. Πραγματι εκ πρωτης αποψης η δημιουργια ενος τετοιου χαρακτηρα δεν ειναι η ιδια, οπως πχ με κανονικα clans στο πρωτο παιχνιδι, αλλα γνωριζουμε ακομα απειροελαχιστα τοσο για το δευτερο παιχνιδι, οσο για τον ιδιο το συμπαν του παιχνιδιου γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...