Προς το περιεχόμενο

Nokia 9 PureView: Το πρώτο smartphone στον κόσμο με σύστημα πέντε καμερών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Agmourk είπε

Το κινητό είναι συνεργασία με την εταιρεία Light. Η εταιρεία αυτή είχε βγάλει ένα κινητό με 16 κάμερες..  όποιος ενδιαφέρεται το ψάχνει. Επίσης το pureview είμαι απλά marketing αφού αυτά τα έχει αγοράσει η MS και δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν (εν αντίθεση με το όνομα που ήταν "ενοικιο"). Ακόμα, οι πιο πολλοί στο YouTube που είναι αντικειμενικοί γράφουν ότι το πλεονέκτημα είναι το βάθος στην φωτογραφία και όχι η ποιότητα. Αλλά δεδομένου ότι η κάμερα αναπτύχθηκε από την Light και όχι την Nokia, δεν πετάνε την σκούφια τους αφού το κινητό που βγάλανε ήταν πολύ μέτριο. 

Επίσης θα κυκλοφορήσει σε πολύ λίγα κομμάτια. 

Αγόρασε πίσω πολλές από τις πατέντες του pureview.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Retromaniac said:

Αγόρασε πίσω πολλές από τις πατέντες του pureview.

Μπορεί.. Δεν βλέπω όμως κανένα να το γράφει, και επίσης δεν το λέει Ούτε στα χαρακτηριστικά της κάμερας, κάτι που συνέβαινε με τα Lumia.

Εμένα προσωπικά, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε η κάμερα του για τα λεφτά που θέλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Agmourk είπε

Μπορεί.. Δεν βλέπω όμως κανένα να το γράφει, και επίσης δεν το λέει Ούτε στα χαρακτηριστικά της κάμερας, κάτι που συνέβαινε με τα Lumia.

Εμένα προσωπικά, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε η κάμερα του για τα λεφτά που θέλει. 

Ποια κάμερα λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Retromaniac said:

Ποια κάμερα λες;

χαχαχαχα.. έχεις δίκιο.. όλες μαζί.. 

Πάντως το έψαξα λίγο, και όντως έχεις δίκιο. Έχει πάρει το brand PureView μαζί και τις πατέντες η HMD. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν το διαφημίζουν τόσο. 

εδώ είδα review: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, eemix είπε

Και φυσικά το ερώτημα, γιατί όχι OIS? 

Όντως, αυτό δεν το πρόσεξα. 5 κάμερες χωρίς σταθεροποιητή??? Εδώ με μία και χωρίς σταθεροποιητή βγαίνουν κουνημένες οι φωτό...

13 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το OIS είναι μηχανικό. Δεν έχει να κάνει με την cpu. Δεν μπήκε γιατί 5 OIS θα ανέβαζαν πολύ το κόστος, καθώς και την πιθανότητα να ειναι κάποιος χαλασμένος. Επίσης, επειδή είναι μηχανικοί, ο καθένας έχει τις δικές του ανοχές στην διόρθωση, που αν και πολύ μικρές θα δημιουργούσαν διαφορές στις 5 εικόνες που πρέπει να συνδυαστούν. Τώρα είναι όλοι fixed και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όμως το αποτέλεσμα που θα έχεις συνδυάζοντας data από 2 rgb και 3 mono αισθητήρες, πιστεύω, θα είναι ΠΟΛΥ ανώτερο από οποιαδήποτε κάμερα με OIS. Μένει να το δούμε στην πράξη...

δηλαδή 5 κάμερες, οι φωτό δεν θα βγαίνουν κουνημένες οι χεράτες βραδυνές?

1 ώρα πριν, Agmourk είπε

Μπορεί.. Δεν βλέπω όμως κανένα να το γράφει, και επίσης δεν το λέει Ούτε στα χαρακτηριστικά της κάμερας, κάτι που συνέβαινε με τα Lumia.

Εμένα προσωπικά, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε η κάμερα του για τα λεφτά που θέλει. 

Το Nokia 9 PureView είναι το πρώτο PureView Android, μετά τα Symbian (808) και Windows (1020 αλλά και τα κουτσουρεμένα 950 κλπ). Η κάμερά του από την στιγμή που δεν έχουμε δει πλήρη ανάλυση κάπου δεν μπορούμε να κρίνουμε... Είναι πολύ νωρίς ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

Όντως, αυτό δεν το πρόσεξα. 5 κάμερες χωρίς σταθεροποιητή??? Εδώ με μία και χωρίς σταθεροποιητή βγαίνουν κουνημένες οι φωτό...

δηλαδή 5 κάμερες, οι φωτό δεν θα βγαίνουν κουνημένες οι χεράτες βραδυνές?

Έχεις προσέξει ότι οι 3 είναι mono; Αυτό σημαίνει περισσότερο φως. Βάλε ότι είναι 3 και μπορεί να συνδυάσει το αποτέλεσμα μαζί με τις 2 rgb για να κάνει super noise reduction χωρίς απώλεια λεπτομέρειας. Αυτό σημαίνει μικρότερο exposure χωρίς απαραίτητα μεγαλύτερο iso, αλλά και μεγαλύτερο iso όταν χρειάζεται χωρίς τον θόρυβο. Άρα ποιοτικές βραδυνές χωρίς κούνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johncorfas είπε

Και σε βάθος 20 μηνών θα έχει 150€. Αυτή δεν είναι λογική.

Αφού δεν είναι για μένα, τοτε για ποιον είναι; Θέλω να πω ότι οι πραγματική χομπίστες της φωτογραφίας έχουν καλές κάμερες πχ 700-1000€, που είναι καλύτερες από αυτή και δεν έχουν πρόβλημα να τις κουβαλάνε.

Δεν είπα ότι δε με καλύπτει ο επεξεργαστής στα 700€, από μια εταιρεία που παλεύει να βρει τη χαμένη αίγλη της. Μάλλον εσύ βιάστηκες να με κρίνεις. Δεν είπα ότι δεν είναι καλό κινητό ή ότι πχ οι 5 κάμερες είναι άχρηστες. Είπα ότι η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας δεν είναι σωστή. Η τιμή έναρξης είναι απαράδεκτη. Αυτό λέω. Αν είχε τον 855, με αυτή την τιμή δε θα έλεγα τίποτα.

Ίσως παρεξήγησα λίγο τα λεγόμενα σου ... αλλά οταν με 855 ξεκινάνε τα σ10+ κλπ στα 950 και το mate 20 με τον πολύ πιο αργό κιριν 980 κάνει 1000€ τότε είναι καλή η τιμή . Θα κριθεί εκ των φωτογραφικών αποτελεσμάτων . Πάντως είναι πιο πολύ για τους φαν που ζήταγαν αντικαταστάτη του 1020 και ήθελαν απεγνωσμένα pure view ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ναι δεν διαφωνώ ότι το DXOMARK δεν είναι και πολύ αντικειμενικό. Παρά ταύτα δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά...

Ε καλά δεν έγραψα και γω ότι το mi9 ή το pure9 δεν θα έχουν πολύ καλή κάμερα όπως έχουν όλα τα κινητά 350€+ πλέον. Άλλο αυτό κ άλλο ότι είναι το κορυφαίο σε βίντεο χωρίς ois. Μένει να το δούμε κ στην πράξη βέβαια. Μπορεί όντως το eis να χει βελτιωθεί τόσο πολύ. Αν κ προσωπικά αμφιβάλλω κ από κάτι δειγματάκια που είδα σε utube εξαρχής το επιβεβαιώνουν (χωρίς να αποτελούν κ αυτά αντικειμενικό κριτήριο μιας κ ο καθένας μπορεί να τραβάει όπως να ναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε να γεμισουν ολοι την πισω οψη με καμερες. :lol: με 700 αγοραζεις κινητο με μια αξιοπρεπη καμερα και mirroless που το κανει σκουπιδι στις φοτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2019 στις 10:54 ΜΜ, cambo99 είπε

Άντε σύντομα θα φτάσουμε και τις 10! Μεταξύ οι φωτογραφίες στην καλύτερη περίπτωση ανεβαίνουν στο instagram ή σε κανένα Twitter ή facebook , και από εκεί χάνονται στο πλήθος. Θέλω δηλαδή να πω ότι δεν έχουμε ανάγκη και τόσο για φωτογραφίες με ένα smartphone. Χίλιες φορές να άκουγα ότι βγήκε κινητό με 5 μπαταρίες και το φορτίζεις 1 φορά την εβδομάδα! Έδωσα ιδέες τώρα ξέρω .

Αλήθεια φιδάκι θα έχει να παίξουμε; 😂

2un56q.jpg.f5cffcc7f8d86703d1205ac4df46f1ae.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αμα σου κάει η μια απο τις 5 κάμερες λογικά δε θα έχεις θέμα....

Για 5 καμερες εγω θα ηθελα.

  • Μια μεταβλητου διαφραγματος 16 gb  RGB οπως το ΝΟΤΕ 9
  • Μια μονοχρωμη 40mp
  • Μια έγχρωμη 40mp
  • Mια Telephoto 16mp
  • Και μια Ultra Wide στα 16mp. 

Επίσης να εβγαζε φωτο στο Αυτοματο στα 16mp. Απο την άλλη το πολύ καλό S10+ δεν εχει τις νυχτερινες επιδόσεις ουτε του P20 Pro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω κάνα χρόνο να βγάλουν με 10 κάμερες.

Στις 24/2/2019 στις 10:54 ΜΜ, cambo99 είπε

Άντε σύντομα θα φτάσουμε και τις 10! Μεταξύ οι φωτογραφίες στην καλύτερη περίπτωση ανεβαίνουν στο instagram ή σε κανένα Twitter ή facebook , και από εκεί χάνονται στο πλήθος. Θέλω δηλαδή να πω ότι δεν έχουμε ανάγκη και τόσο για φωτογραφίες με ένα smartphone. Χίλιες φορές να άκουγα ότι βγήκε κινητό με 5 μπαταρίες και το φορτίζεις 1 φορά την εβδομάδα! Έδωσα ιδέες τώρα ξέρω .

 

Αλήθεια φιδάκι θα έχει να παίξουμε; 😂

Το όνειρό σου έγινε πραγματικότητα: 18.000mah μπαταρία. Καλορίζικο!
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, cr77 said:

Θα περιμένω κάνα χρόνο να βγάλουν με 10 κάμερες.

Το όνειρό σου έγινε πραγματικότητα: 18.000mah μπαταρία. Καλορίζικο!
 

Πραγματικά τούμπανο το Energizer! Εννοείται θα το χτυπήσω όταν έρθει Ελλάδα! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gerassis είπε

Βασικά αμα σου κάει η μια απο τις 5 κάμερες λογικά δε θα έχεις θέμα....

Για 5 καμερες εγω θα ηθελα.

  • Μια μεταβλητου διαφραγματος 16 gb  RGB οπως το ΝΟΤΕ 9
  • Μια μονοχρωμη 40mp
  • Μια έγχρωμη 40mp
  • Mια Telephoto 16mp
  • Και μια Ultra Wide στα 16mp. 

Επίσης να εβγαζε φωτο στο Αυτοματο στα 16mp. Απο την άλλη το πολύ καλό S10+ δεν εχει τις νυχτερινες επιδόσεις ουτε του P20 Pro. 

Καταλαβαίνεις όμως ο σκοπός από τις 5 κάμερες είναι να συνδυαστούν και να έχουν το αποτέλεσμα μιας υπερκαμερας σε ποιότητα και όχι το επιπλέον functionality

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...