Προς το περιεχόμενο

Gps tracker ποιο?


kayato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... αυτά που δουλεύουν σωστά (πx meta systems) είναι πανάκριβα κ αξίζουν εαν έχεις μία καινούργια η ακριβή σχετικά μηχανή. 

Για τα υπόλοιπα κ σχετικά οικονομικά, δεν λειτουργούν πάντα σωστά η πρέπει να έχεις το νου σου να φορτίζεις την μπαταρία (εάν είναι stand alone) ή το ενδεχόμενο να σου καταπιεί την μπαταρία αν δεν χρησιμοποιείς το παπί συχνά καθώς κ να φορτώνεις κάρτες στην sim.... χώρια ότι το interface τους είναι σχετικά δύσχρηστο, με καθυστερήσεις κ δεν έχει πάντα εμβέλεια (ακόμα κ κατω απο τη σέλα)

Σκέψου καλύτερα ένα συναγερμό με τηλεειδοποιηση.

Τα υπόλοιπα με pm

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και άνοιξε το θέμα τι κάρτες κινητής χρησιμοποιείται, καρτοκινητο, συνδεση ή υπαρχει κατι εξειδικευμένο σε καρτα για αυτην την δουλεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NikosKallithea.....

Αρχικά, αναφέρομαι μόνο για τις  οικονομικές λύσεις που  βρίσκεις με το κιλό απο το  θείο με κόστος κάτω απο 50€.

Έχω δοκιμάσει με  Data only sim (τύπου vodafone4share) δεν δούλεψε.

Θέλουν τουλάχιστον  sim καρτοκινητης(κοινές sim με ενεργοποιημένο τηλεφων. νουμερο) απο προτελευταίας γενιάς κ πάνω (3G minimum) , ξεκλειδωτες (βγάζεις το pin).

Η κατανάλωση data είναι ανάλογη πόσο χρησιμοποιείς την συσκευή.  Αν μένει μόνιμα ανοικτή κ έχεις ορίσει geo-fence tracking ας πούμε... ακόμα κ όταν είσαι πάνω στο δίκυκλο ή αυτοκίνητο( εννοώ στις μετακινήσεις σου) θα σου στέλνει ειδοποιήσεις/alerts.(ανά τα διάστηματα που έχεις επιλέξει/ping-pong).

 

Αλλά εντάξει, με σωστή διαχείριση, πιο συχνά θα σου λήγουν τα mb ή οι προσφορές απο αυτές που παίρνεις  ανανεώνοντας, παρά στην χρήση. 

Η πραγματικότητα πάντως είναι ότι πρέπει να το παρακολουθείς διαρκώς (είχα το app της cu κάρτας απο το tracker, στο τηλέφωνο της σύνδεσης μου κ έτσι έκανα τις ανανεώσεις)

Πάντως η εμπειρία χρήσης πάει περίπατο σε αυτά (ακόμα).

 

Πιο οικονομικό, durable κ αξιόπιστο είναι ένα alarm system με σωστή τηλεειδοποιηση τελικά. (Υπάρχουν κ δουλεύουν, με κάτω απο 100€ κόστος αγοράς/για μηχανή τουλάχιστον).

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην ομαδα θελω να κανω μια ερωτηση , σε λιγο καιρο θα αγορασω μια καινουργια μηχανη και θελω 2 GPS και τα 2 θα εχουν καρτα SIM απλα το ενα θα ειναι με τροφοσοδια απο την μηχανη και το αλλο θα ειναι ασυρματο που θα το φορτιζω εγω εχετε να μου προτείνεται καποια καλα σε λογικα πλαισια MAX και τα 2 στα 50e απλα δεν ξερω τι παιζει με αυτο που θα παιρνει τροφοδοσια απο την μπαταρια τι adaptorακια χρειαζεται για να τα συνδεσω (θα πρεπει να το αγορασω και αυτα ή θα ειναι στο κουτι;) Δεν θελω να μου κανει κανενα περιεργο με την μπαταρια και να τρεχω.

Επεξ/σία από roympos1994
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@roympos1994...... δύο για την ίδια μηχανή (?????) Πάντα ελοχευει ο κίνδυνος να σου ρουφήξει εντελώς την μπαταρία χωρίς καμία προειδοποίηση απο αυτήν. Βάζεις stand alone συσκευή κ ησυχάζεις.

  Αλλά κ πάλι, απο την δική μου εμπειρία, αυτές είναι μεν οικονομικές αλλά όχι αξιόπιστες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TechnoState είπε

@roympos1994...... δύο για την ίδια μηχανή (?????) Πάντα ελοχευει ο κίνδυνος να σου ρουφήξει εντελώς την μπαταρία χωρίς καμία προειδοποίηση απο αυτήν. Βάζεις stand alone συσκευή κ ησυχάζεις.

  Αλλά κ πάλι, απο την δική μου εμπειρία, αυτές είναι μεν οικονομικές αλλά όχι αξιόπιστες λύσεις.

Ναι 2 στην ίδια μηχανή απλά η μια θα είναι συνδεδεμένη με την μπαταρία 24/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikoskon είπε

Για δες και αυτό

https://eshop.v.vodafone.com/gr/v-auto

Δεν είναι συναγερμός αλλά κάνει χρέη GPS tracker μια χαρά.

Έχει θύρα OBD2 το παπί;

Πέρα από αυτό, η τιμή είναι τριπλάσια και βάλε σε σχέση με μια συσκευή από κινέζικο eshop και δεσμεύεσαι με τη voda, μια και δεν φαίνεται να παίρνει κάρτα sim (ενσωματωμένη;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έχει θύρα OBD2 το παπί;

Πέρα από αυτό, η τιμή είναι τριπλάσια και βάλε σε σχέση με μια συσκευή από κινέζικο eshop και δεσμεύεσαι με τη voda, μια και δεν φαίνεται να παίρνει κάρτα sim (ενσωματωμένη;)

Η αλήθεια πως το διάβασα βιαστικά και δεν πρόσεξα το παπί(!).

Αλλά υπάρχουν αντάπτορες για θύρα OBD.

Έχει όντως ενσωματωμένη SIM και δεν δεσμεύεσαι γιατί δεν είναι συμβόλαιο.

Σε χρεώνει 5€ το μήνα και ανά πάσα στιγμή το διακόπτεις και όποτε θες το ενεργοποιείς ξανά. (Ο 1ος μήνας είναι δωρεάν)

Το έχει βάλει φίλος σε αμάξι για αυτό το πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikoskon είπε

Έχει όντως ενσωματωμένη SIM και δεν δεσμεύεσαι γιατί δεν είναι συμβόλαιο.

"Δεσμεύεσαι" εννοώ πως δεν μπορείς να βάλεις άλλης εταιρείας, καρτοκινητό κλπ.

Μακάρι να βγάλουν και οι άλλες εταιρείες, για να υπάρχει ανταγωνισμός. 

Άκου 80 ευρώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα,  ο φίλος μου το πήρε για την λειτουργία SOS όπου σε περίπτωση ατυχήματος ειδοποιούν Αστυνομία/ΕΚΑΒ αφού πρώτα προσπαθήσουν να επικοινωνήσουν μαζί σου.

Δίνει το αμάξι στον γιο και θέλει να έχει το κεφάλι όσο γίνεται πιο ήσυχο.

Γενικά τα επώνυμα trackers παίζουν σε υψηλότερες τιμές.

Σίγουρα την Κίνα δεν την πιάνεις στις τιμές συσκευών αλλά εδώ μιλάμε για προϊόν Vodafone Automotive (πρώην COBRA) και Android/iOS app καλογραμμένο και στα Ελληνικά.

Anyway, για παπί τώρα που συζητάμε, δεν ξέρω αν θα σήκωνε πολλά η μπαταρία του.

Μάλλον θα έψαχνα για tracker με μεγάλη εσωτερική μπαταρία ώστε να μην "στεγνώνει" αυτή του παπιού.

Επεξ/σία από nikoskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είδα αυτό της Vodafone και μου γεννήθηκε η απορία, στη θύρα OBD του οχήματος αν κλαπεί δεν θα είναι από τα πρώτα σημείο που θα κοιτάξουν;

Ψάχνω κι εγώ ένα tracker για αυτοκίνητο, δε χρειάζομαι πολλά πολλά, ίσα ίσα με ένα sms να μου έρχεται η θέση του, να μπορεί να φορτίζει από τη μπαταρία του οχήματος για να μην το παίρνω συνέχεια για φόρτιση και ιδανικά να είναι αρκετά μικρό ώστε να μπορεί να κρυφτεί καλά κάπου, είτε στη μηχανή είτε στο αμάξωμα. Η τοποθέτηση θα γίνει από δικό μου άνθρωπο. Μέχρι τώρα έχω βρει κάποια (τύπου Coban) αλλά δίνουν πολύ περισσότερα από όσα χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτομαι να παραγγείλω το παρακάτω GPS Tracker για το μηχανάκι και να του βάλω μια σιμ inter telecom...

https://www.banggood.com/Magnetic-Mini-Car-GPS-Tracker-Locator-GSMGPRS-USB-Voice-Record-Tracking-Finder-p-1396742.html?rmmds=mywishlist&cur_warehouse=CN

Αυτό που δεν έχω καταλάβει, χρησιμοποιεί δεδομένα για να δείχνει το στίγμα στον χάρτη ή δεν είναι απαραιτητο αυτο;

Ενώ είχα την εντύπωση οτι η δουλειά γίνεται μόνο με τα sms, βλέπω στα χαρακτηριστικά του Network: GSM/GPRS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...