Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για επιλογή αγοράς πρόσθετης μνήμης ram


hara75gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα σύστημα με ryzen 5 2400g, με μητρική την GA-AB350M-DS3H . 

Έχω ήδη 8gb(2x4), της Corsair

Θέλω να προσθέσω, άλλα 8gb, στο σύστημα και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες, αν γίνεται

1: θα πρέπει να είναι πάλι 2 modules και γιατί?

2:η συχνότητα προφανώς θα πρέπει να είναι 3000mHz. Αν βρω σε προσφορά, μεγαλύτερη (πχ 3200) θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

3: η δικιά μου είναι c15, αν βάλω πχ αυτήν,

που είναι c16, και μισή τιμή θα έχω κάποιο θέμα?

4: μπορώ να βάλω μια οποιασδήποτε μάρκας μνήμη 2x4gb ddr4 3000mHz(για λόγους οικονομίας φυσικά), που την υποστηρίζει η μητρική βέβαια, και να συνεργαστεί το ίδιο καλά με τη δική μου της Corsair, χωρίς να έχω θέματα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά, για την όποια βοήθεια

 

Επεξ/σία από hara75gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι δεν είναι απαραίτητο. Γενικά καλό είναι να παίζουν ζευγάρια απο άποψη επιδόσεων.

2. Ούτε αυτό παίζει ρόλο. Απλά η πιο γρήγορη μνήμη θα παίξει αναγκαστικά σε χαμηλότερη συχνότητα για να κάνει match εκείνες που έχουν χαμηλή συχνότητα.

3. Επίσης δεν παίζει ρόλο.

4. Ναι δεν έχεις πρόβλημα.

Γενικά οι μνήμες έχουν τα λιγότερα compatibility issues.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις ένα ζευγάρι, μπορείς να πάρεις και μία μνήμη των 8g. Προτιμάμε ζευγάρια γιατί έτσι επωφελούμαστε από το "dual channel" και έχουμε κέρδος από πλευρά επιδόσεων.

Όμως αν πάρεις 1x8g θα έχεις περιθώριο και για μελλοντική αναβάθμιση.

2-3) Όσο περισσότερα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ίδια, τόσο πιθανότερο να ταιριάξουν. Το βασικότερο από όλα είναι το voltage που πρέπει να είναι ίδιο.

Αν τα τεχνικά χαρακτηριστικά διαφέρουν, αλλά τα τσιπάκια είναι ίδια ή συμβατά μεταξύ τους, θα λειτουργήσουν με τις "χειρότερες" ρυθμίσεις.

4) Το θέμα με άλλες μάρκες είναι ότι μεγαλώνει το ποσοστό να έχει χρησιμοποιηθεί κάποιο άλλο τσιπάκι που να μην είναι συμβατό με αυτό που έχουν οι μνήμες που χρησιμοποιείς ήδη.

Γενικά με τις μνήμες παίζουν δύο θέματα: α) να ταιριάζουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά και β) να χρησιμοποιούν όλες οι μνήμες ίδια ή συμβατά τσιπάκια.

Το πρώτο το αντιμετωπίζεις σχετικά εύκολα, μελετώντας και συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά που έχει κάθε μνήμη και αναφέρονται παντού: xxxxMhz/CLx-x-x-x/x,xVolt

Το δεύτερο είναι δυσκολότερο, πρέπει να βρεις τι τσιπάκια "φοράνε" οι μνήμες και αυτό θέλει περισσότερο και προσεκτικότερο ψάξιμο. Για σιγουριά, καλό θα ήταν να ψάξεις για άλλους χρήστες, που έχουν τυχόν δοκιμάσει το συνδυασμό που σκέφτεσαι να κάνεις, για να μην ταλαιπωρείσαι με αλλαγές ή να κλαις για χαμένα χρήματα...

8 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Γενικά οι μνήμες έχουν τα λιγότερα compatibility issues.

Δεν θα το έλεγα...:unsure:

Αν ρίξεις μιά ματιά και στο forum, θα βρεις ένα σωρό θέματα που αφορούν προβλήματα συμβατότητας-ταιριάσματος μνημών μεταξύ τους, με μητρικές ακόμα και με επεξεργαστές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας. Τελικά αποφάσισα να τις πουλήσω και να πάω σε 2χ8gb, που φαίνεται η πιο safe λύση.

Κατέληξα σε αυτήν την Corsair

λόγω τιμής, αλλά και μάρκας. Θα παίξει στα 3000mHz με τη motherboard μου? Σας ρωτάω, γιατί η Gigabyte έχει απαρχαιωμένο κατάλογο συμβατότητας και η Corsair το ίδιο. Σε μαγαζί που ρώτησα, μου είπαν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν τπτ (γιατί προφανώς δεν τους νοιάζει/ενδιαφέρει). Έχετε κάποια άλλη πρόταση εκτός της συγκεκριμένης, που ξέρετε ότι θα δουλέψει σίγουρα? Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ κοίταξες και το λες? https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AB350M-DS3H-rev-1x#support-doc

Γενικά δεν θα περίμενα να μην παίξει, μου φαίνεται σπάνιο. Αν δεν αναγράφεται στη λίστα της gigabyte, γι'αυτό δεν μπορούν να στο εγγυηθούν (αν τύχει 1 στις 1000?!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

14 ώρες πριν, Stamer είπε

Αυτό εδώ κοίταξες και το λες? https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AB350M-DS3H-rev-1x#support-doc

Γενικά δεν θα περίμενα να μην παίξει, μου φαίνεται σπάνιο. Αν δεν αναγράφεται στη λίστα της gigabyte, γι'αυτό δεν μπορούν να στο εγγυηθούν (αν τύχει 1 στις 1000?!

)

Ναι, η λίστα που δίνει η Gigabyte, είναι λίγο απαρχαιωμένη, μιας και οι 9 στις 10 μνήμες που προτείνει δεν βρίσκονται πλέον στην αγορά. Παρήγγειλα τελικά την Corsair που είπα παραπάνω, από Amazon, αφού τη βρήκα στη λίστα, στο site της Corsair(η ποιο πλήρης και ανανεωμένη, σε σχέση με g.skill, crucial, τουλάχιστον) ότι είναι συμβατή με τη μητρική μου

PS: η λίστα συμβατότητας στο site της Corsair, δε δουλεύει σωστά σε mobile browser, για αυτό και πριν δεν έβρισκα άκρη.

 

Επεξ/σία από hara75gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...