Προς το περιεχόμενο

144hz ips 1080p vs 144hz va 1440p vs 144hz 1440p tn


Itadakimasu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά έφτιαξα πρόσφατα ένα pc με i5 9600k και rtf 2060 και ειμαι στην αναζήτηση gaming οθόνης αλλά χωρίς αποτέλεσμα μιας και είμαι αναποφάσιστος.. έχω δει κάποια μοντέλα και θα ήθελα την γνώμη σας. Το pc χρησιμοποιείται καθαρά για gaming και καμία ταινία/anime. Θέλω Οπωσδήποτε 144hz 27 ίντσες Όχι μεγαλύτερη Ούτε μικρότερη μιας και δε με βολεύει κάτι άλλο. Προτιμώ 1ms αλλά μέχρι και 4 δεν έχω θέμα. Τα monitor που έχω υπόψη μου είναι τα εξής:

 

-Dell S2719DGF

-AOC C27G1

-AOC G2790PX

-Asus VG278QR

-MSI Optix MAG27C

-Asus VG279Q

-AOC G2770PF

 

Αν έχετε κάποια άλλη καλύτερη πρόταση πολύ ευχαρίστως να την ακούσω, αλλά κατά προτίμηση να μην υπερβεί τα 400-450 η οθόνη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη και πιο αξιοπιστη λυση ειναι η παρακατω

https://www.skroutz.gr/s/15928533/Dell-S2719DGF.html

 

Αν δεν σε ενοχλει που ειναι ΤΝ που με ρυθμιση ερχονται τα χρωματα σε πολυ καλα επιπεδα και οι γωνιες θεασης την χτυπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

δε μπορεις να δεις ταινια σε ΤΝ και ips,VA θελει ο φιλος ιδανικο πανελ για ταινιες-σειρες και μη competitive gaming

Εφοσον πετυχει καποια χωρις ghosting στα παιχνιδια ειναι καλη επιλογη το VA. Απλα ειναι λιγο ρισκο. Σε ips βλεπεις παντως πολυ ανετα ταινια/σειρα εχοντας ενα μικρο φως απο πισω σε απολυτο σκοταδι ουτε το VA θα σωσει το γκρι μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα σοβαρο VA δεν πασχει απο γκοστιν,οσο για το μαυρο στο σκοταδι καλυτερα να αποφευγονται οι ανακριβιες.

Οτι και να βαλεις πισω απο ΤΝ και ips γκρι εχεις.Και ειναι γελοιο τη σημερον ημερα να υπαρχει εντελως η απουσια ενος χρωματος απο τα δυο πιο διαδεδομενα πανελς.

οπως τον κοβω τον φιλω του αξιζει ενα ΤΝ και αφου το μονο με 1440p ειναι το πρωτο ας παει σε 2719,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριότερο είναι το gaming μετα έρχονται οι ταινίες και τα σχετικά.. Δεν έχω τρελή εμπειρία ούτε μάτι παραγωγού ώστε να έχω θέμα με μικρές διαφορές.. εδώ και 5 χρόνια χρησιμοποιούσα λάπτοπ 12ετιας πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερη εμπειρία με οποιοδήποτε από αυτά τα monitor 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2019 στις 10:05 ΠΜ, 3DJIN είπε

Κανενα σοβαρο VA δεν πασχει απο γκοστιν,οσο για το μαυρο στο σκοταδι καλυτερα να αποφευγονται οι ανακριβιες.

Οτι και να βαλεις πισω απο ΤΝ και ips γκρι εχεις.Και ειναι γελοιο τη σημερον ημερα να υπαρχει εντελως η απουσια ενος χρωματος απο τα δυο πιο διαδεδομενα πανελς.

οπως τον κοβω τον φιλω του αξιζει ενα ΤΝ και αφου το μονο με 1440p ειναι το πρωτο ας παει σε 2719,

Οι VA πάσχουν από ghosting. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Οι VA πάσχουν από ghosting. 

Τα λεμε αλλα ποιος ακουει. Καλες χρυσες αλλα σε γρηγορα frames αφηνουν τον κασπερ πισω τους. Ειδικα τα πιο φθηνα πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1440p@144hz με 2060 μην περιμένεις να μαξάρεις τα fps σε κανένα σοβαρό παιχνίδι.

Είμαι με ultrawide 1440p@120hz με 2080. Ούτε για πλάκα δεν βλέπω 120hz στα τελευταία παιχνίδια με ανεβασμένα γραφικά. Θα μου πεις πιο πολλά πίξελ το ultrawide αλλά είμαι και με 2080.

 

Disclaimer: Ακολουθεί προσωπική άποψη. Δεν θα απαντήσω σε όποιους προσπαθήσουν να δικαιολογήσουν τις δικές τους επιλογές. Γούστα είναι αυτά

Προσωπικά θα σου πρότεινα να δώσεις πιο πολύ βάρος στην ποιότητα εικόνας παρά σε ανούσιους αριθμούς.

Τα 144hz δεν έχουν νόημα αν πιάνεις 50-70 fps, και με την καμία δεν αξίζουν να θυσιάσεις την εικόνα για αυτά (TN vs IPS).

Πολλοί θα σου πουν ότι υπάρχουν ποιοτικά TN και δεν ξέρω γω. Πάνε σε ένα κατάστημα και δες μια TN οθόνη δίπλα σε μια IPS. Καλύτερα IPS και λιγότερα hz για εμένα (λόγω του budget σου). Αν  ανεβάσεις budget μπορείς να βρεις και IPS στα 144hz.

Είχα αγοράσει κάποτε μια AOC G2460PG (TN) και την έστειλα την επόμενη μέρα πίσω. Ήθελα dual monitor setup (2x24"), για να συνδυάσω δουλειά και διασκεδαση (θα έπαιζα μόνο στην G2460PG). Αλλά μόλις της έβαλα δίπλα δίπλα καράφλιασα. Όσο και να ρύθμισα τα χρώματα η διαφορά ήταν χαοτική σε σύγκριση με την παλιά Dell P2414H (IPS) που είχα για δεύτερη. 400€ οθόνη έδειχνε χάλια δίπλα σε 200€ οθόνη τετραετίας. Τότε κατάλαβα γιατί πολλοί χαρακτήριζαν τις TN ότι έχουν ξεπλυμμένα χρώματα, πρέπει να το δεις για να καταλάβεις ότι δεν είναι καθόλου υπερβολή.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε χρώματα πάει IPS>VA>TN

Σε μαύρο VA>IPS, TN

Σε γωνία IPS>VA>TN

Σε response time TN>IPS>VA

 

Εγω προσωπικά σε TN δεν πρόκειται να πάω ποτέ. Σε VA ποτέ δεν ξέρεις. 

Γενικα με τον @ktfσυμφωνώ. 

Αν μπορείς να έχεις 75fps είναι πολύ καλά (και στα μάτια μου έχει κάποια αισθητή διαφορά από τα 60fps). Ούτε εγώ θα θυσιαζα την ποιότητα για την ποιότητα. 

 

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Αν μπορείς να έχεις 75fps είναι πολύ καλά (και στα μάτια μου έχει κάποια αισθητή διαφορά από τα 60fps). Ούτε εγώ θα θυσιαζα την ποιότητα για την ποιότητα. 

Αυτό. Υπόψιν ότι και στα απλά 60hz μονιτορ μπορείς να τα ανεβάσεις τα hz με overclock. H Dell μου είχε πιάσει 71hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ktf είπε

Αυτό. Υπόψιν ότι και στα απλά 60hz μονιτορ μπορείς να τα ανεβάσεις τα hz με overclock. H Dell μου είχε πιάσει 71hz.

Ειχα δοκιμάσει σε μια Asus 4k και δεν πήγαινε ούτε 61 😛

Το θέμα δεν είναι να ανεβαίνει μόνο αλλά να μην κάνει stuterings, 

Μπορει να πάει 71 αλλά αν κάνεις ένα τεστ στο https://www.vsynctester.com

 

Να μην δουλεύει σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

             Θα έχει σίγουρα χιλιοειπωθεί αλλά βρές καλύτερα μια 2nd hand PG279Q.... και για ταινίες και για games απλά κορυφή... μόνο να πετύχεις καλό κομμάτι εγ΄ω είχα αλλάξει 3 μεχρι να πετύχω τη μία που θα κρατήσω και δν θα κλαίω τα 900... TN δέν θα ξαναέπερνα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...